Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Smogathon

Smogathon

Kraków, Polska

WHO początkiem maja 2016 wydało raport o 50 najbardziej zanieczyszonych miastach Unii Europejskiej. Jak wypadły polskie miejscowości? 33 miejscowości z wymienionej 50-tki leżą w Polsce. 66% najbardziej zanieczyszczonych miast w EU leży w naszym kraju!

Smogathon Bootcamp to bezprecedensowe wydarzenie – antysmogowy, mentoringowo-akceleracyjny bootcamp w formie hackathonu, którego celem jest walka ze smogiem za pomocą rozwiązań technologicznych w różnych dziedzinach nauki.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4088 PLN z 30000 PLN

65 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

13%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.09.2016.

Walczmy z krakowskim smogiem!

O projekcie

Smog to nie tylko problem Krakowa, ale całego kraju. Z powodu złego stanu powietrza, przedwcześnie umiera 40 000 Polaków rocznie – to ponad 13 razy tyle, co we wszystkich wypadkach drogowych.

 

 

A sytuacja jest jeszcze gorsza w skali globalnej, gdzie zanieczyszczenia powietrza powodują 3,3 miliona zgonów rocznie. Prognozy są niepokojące: przewiduje się, że smog będzie nas kosztować 1% światowego GDP do 2060 roku (OECD, IEA).

 

Jeśli chcemy móc normalnie oddychać, musimy aktywnie walczyć ze smogiem. Innego wyjścia nie ma.

 

Dlatego właśnie powołaliśmy do życia Smogathon - jedyne w Polsce i unikalne na skalę światową wydarzenie, podczas którego skupiamy się całkowicie na walce ze smogiem za pomocą innowacji i rozwiązań technologicznych. Celem akcji jest pomoc projektom technologicznym w różnych dziedzinach nauki i zachęcenie ich do walki ze smogiem. Po sukcesie zeszłorocznej edycji organizujemy kolejną 26-28 listopada tego roku. Będzie międzynarodowo, a do wygrania ogromne pieniądze – więcej informacji znajdziecie na stronie www.smogathon.com.

 

Jednak do listopada jeszcze daleko, a kiedy tylko temperatura spadnie, w mieście pojawi się więcej samochodów i piece zaczną grzać – rozpocznie się kolejny sezon na smog. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować smogu w ciągu najbliższych kilku lat (chociaż robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrobić to jak najszybciej!), ale możemy się chociaż trochę lepiej przygotować do walki.

 

To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać jedną z najlepszych technologii antysmogowych, którą dała na sama matka natura. Chodzi oczywiście o drzewa. Filtrują smog, produkują tlen, sprawiają, że w mieście jest przynajmniej, ciekawej oraz piękniej – dużo by wymieniać! To co prawda jedynie kropla w morzu potrzeb (nie zapominajmy, że trzeba wymieniać piece, ograniczać emisje pyłów przez przemysł oraz samochody itd.), ale uważamy, że każde, nawet najmniejsze antysmogowe działanie ma sens.

 

 

 

Dodatkowo, planujemy wesprzeć tą akcją ośrodek Ojców Bonifratrów w Konarach (usytuowanych nieopodal Świątnik Górnych, z których do Krakowa napływa mnóstwo zanieczyszczeń powietrza) i wraz z nimi stworzyć miejsce edukacji “antysmogowej”! Z drzew skorzystają także pracowite pszczoły.

 

Kim jest zespół Smogathonu, stojący za akcją sadzenia drzew? Grupą ludzi pełnych pasji i motywacji, którzy chcą poprawić jakość życia w Krakowie, Polsce, Europie i na całym świecie poprzez walkę ze smogiem!

 

Maciej Ryś - pomysłodawca Smogathonu. Team Leader, magister Zarządzania Innowacjami, pasjonat nowych technologii. Od kilku lat zaangażowany w różne przedsięwzięcia startupowe. Nie potrafi usiedzieć w miejscu i jest zawsze gotowy na nowe wyzwania.

Anna Ryś - od ponad pięciu lat związana z krakowskim środowiskiem startupowym. Business Developer dla grupy spółek tworzącej innowacyjne rozwiązania w zakresie komunikacji B2C, C2C i człowiek-maszyna. Wcześniej CEO TurboTłumaczeń. Miłośniczka zdrowego trybu życia. W tym zdrowego powietrza, oczywiście.

Maciej Ujejski - założyciel Fundacji Flying Mind, organizator Leadership Academy for Poland i konferencji Youth in Leadership. Dzięki niemu wszystko w Smogathonie i innych naszych przedsięwzięciach jest dopięte na ostatni guzik.

Kamila Knap - kończy studia prawnicze, zajmuje się prawem internetu i ochroną danych osobowych. Entuzjastka kuchni roślinnej, tworzy markę zdrowych słodyczy "Helfi". Smog za często zatrzymuje jej rower w domu.

Maciej Grot - zawodowo specjalista do spraw Compliance/AML/KYC w globalnych bankach. Kończy też studia prawnicze. Prywatnie fan technologii i pokera; były siatkarz. Podjął niezłomną walkę ze smogiem od kiedy na jego wysokości (2m+) powietrze stało się nieznośne.

 

Ale przejdźmy do konkretów: dotychczasowi partnerzy Smogathonu rzucili nam wyzwanie – przekażą 30 000 PLN na cel sadzenia filtrujących smog drzew, jeżeli zbierzemy 30 000 PLN podczas tej akcji.

 

 

 

Cała kwota zbiórki zostanie wykorzystana na zakup drzew, ponieważ to nasi sponsorzy pokryją prowizję portalu PolakPotrafi oraz koszty nagród rzeczowych (za co bardzo dziękujemy). Jednak jeśli nam się nie uda zebrać co najmniej 30 000 PLN, to z akcji nici. Dlatego prosimy Was o pomoc!

 

Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli posadzić ponad 200 drzew już w październiku tego roku - tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. A im więcej pieniędzy zbierzemy, tym więcej drzew będziemy mogli posadzić!

 

 

Drzewa chcemy posadzić w dwóch lokalizacjach:

  1. Jeżeli osiągniemy cel, drzewa zostaną posadzone w Konarach koło Krakowa. Czemu to takie ważne? Według raportu Sejmiku Województwa Małopolskiego, aż 36% PM2,5 oraz 29% benzo(a)piernu napływa spoza Krakowa. Duży udział ma w tym cała aglomeracja, przede wszystkim tereny z dużą liczbą domów. Konary znajdują się niedaleko granic administracyjnych Krakowa, a także blisko Świątnik i Skawiny - drzewa na pewno będą miały co robić. Dodatkowo, powstanie tam miejsce edukacji “antysmogowej”, gdzie ludzie będą mogli się dowiedzieć co powoduje smog i jak się przed nim chronić. Celem jest posadzenie 215 różnych drzew. Całkowity koszt, wraz z dokładnym wyznaczeniem miejsca sadzenia przez geodetę, to około 40 000 PLN.

  2. Cała pozostała suma zostanie przekazana na sadzenie drzew wzdłuż ulicy Lipskiej w Krakowie, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Cena jednego dorosłego drzewa, 20-25 cm obwodu, to około 1000 złotych wraz z posadzeniem, transportem i dwuletnim ubezpieczeniem. Planujemy posadzić co najmniej 20 takich drzew - w zależności od tego, ile dokładnie pieniędzy uda nam się uzbierać.

 

Jakie drzewa sadzimy?

 

 

 

Dlaczego Lipska?

Drzewa posłużą za biofiltr zanieczyszczeń wydalanych przez przejeżdżające przez ruchomą ulicę samochody.

 

Dlaczego Konary?

Konary znajdują się w bliskiej odległości od Świątnik Górnych (co istotne - na niższej wysokości względem Świątnik), a także Skotnik oraz granic administracyjnych Krakowa. W tym miejscu znajduję się ośrodek prowadzony przez Ojców Bonifratrów.

 

Drzewa, poza filtrowaniem powietrza napływającego do Krakowa, będą miały wiele innych przydatnych funkcji. Oto przykładowe z nich:

 

  1. Edukacja “antysmogowa”. Powstaną 3 aleje drzewne (z czego Lipowa będzie miała prawie kilometr), przy których staną tablice informacyjne o samych drzewach i o zanieczyszczeniach powietrza.

  2. Rekreacja: drzewa staną się częścią pięknego parku.

  3. Aktywizacja osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

  4. Nieopodal znajduję się pasieka. Drzewa są dobrane w taki sposób, aby mogły posłużyć także do produkcji miodu.

 Drzewa zostały wybrane przez specjalistów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Będą oni również czuwać nad procesem ich sadzenia i pielęgnacji.

 

 

 

Co jeżeli zbierzemy więcej?

Proste - wzdłuż Lipskiej postawimy więcej drzew. Im więcej pieniędzy uda się zebrać, tym więcej drzew posadzimy!

 

Jeżeli masz pytania, pisz na smogathon@gmail.com lub wejdź na www.smogathon.com. Zapraszamy też potencjalnych partnerów do współpracy przy sadzeniu drzew i przy samym Smogathonie!

 

Wspierajcie akcję jak możecie, nawet jedną złotówką! Lajkujcie i koniecznie dzielcie się informacją o akcji ze znajomymi! Dzięki Wam zrobimy pierwszy krok w stronę czystszego powietrza w mieście!

 

DZIĘKUJEMY!

 

 

 

P.S. Dwie z roślinek filtrujących smog w domu wyglądają tak (otrzymacie je od nas w ramach niektórych z nagród):

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

Sæbø, A., et al. "Plant species differences in particulate matter accumulation on leaf surfaces." Science of the Total Environment 427 (2012): 347-354.

http://www.oecd.org/environment/indicators-modelling-outlooks/Policy-Highlights-Economic-consequences-of-outdoor-air-pollution-web.pdf

http://www.iea.org/newsroomandevents/pressreleases/2016/june/energy-and-air-pollution.html

http://www.nature.com/nature/journal/v525/n7569/full/nature15371.html

http://healpolska.pl/

http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/text/przyczyny

www.bip.malopolska.pl/umwm/Download/get/id,130889.html

http://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule/rosliny-sadzonki/kwiaty-doniczkowe,a362.html

https://goo.gl/maps/D82rRcQc8zE2

Media o Twoim projekcie:

Posadzą drzewa w walce ze smogiem

nowymarketing.pl | 2016-09-21

Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2016 roku opublikowała raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Aż 33 z 50 miejscowości leży w Polsce. Temat jakości powietrza nie jest często podejmowany, dlatego już 26 listopada rusza Smoghaton – wyjątkowe wydarzenie zrzeszające...

Posadzą drzewa w walce ze smogiem

www.mamkuchnie.pl | 2016-09-20

Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2016 roku opublikowała raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Aż 33 z 50 miejscowości leży w Polsce. Temat jakości powietrza nie jest często podejmowany, dlatego już 26 listopada rusza Smoghaton – wyjątkowe wydarzenie zrzeszające grafików, designerów, programistów, świat biznesu i pasjonatów innowacji w walce ze smogiem. Partnerami akcji jest między innymi Komisja Europejska i Electrolux. Pierwszym wspólnym projektem będzie sadzenie setek drzew w Krakowie dla czystszego powietrza.

Kraków, Żywiec, Pszczyna, Rybnik… Gdzie jeszcze czas zacząć chodzić w maseczkach?

polki.pl | 2016-09-20

Grubo ponad połowa miast zaliczanych do najbardziej zanieczyszczonych w Europie to miejscowości w Polsce. Na tej niechlubnej liście znajduje się m.in. Kraków, który już wkrótce będzie walczył ze smogiem w ramach cyklicznej akcji Smogathon.

POSADZĄ DRZEWA W WALCE ZE SMOGIEM

raportcsr.pl | 2016-09-20

Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2016 roku opublikowała raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Aż 33 z 50 miejscowości leży w Polsce. Temat jakości powietrza nie jest często podejmowany, dlatego już 26 listopada rusza Smoghaton – wyjątkowe wydarzenie zrzeszające grafików, designerów, programistów, świat biznesu i pasjonatów innowacji w walce ze smogiem. Partnerami akcji jest między innymi Komisja Europejska i Electrolux. Pierwszym wspólnym projektem będzie sadzenie setek drzew w Krakowie dla czystszego powietrza.

Posadzą drzewa w walce ze smogiem. Electrolux partnerem kolejnej edycji Smoghatonu

wiadomosci.onet.pl | 2016-09-19

Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2016 roku opublikowała raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Aż 33 z 50 miejscowości leży w Polsce. Temat jakości powietrza nie jest często podejmowany, dlatego już 26 listopada rusza Smoghaton – wyjątkowe wydarzenie zrzeszające grafików, designerów, programistów, świat biznesu i pasjonatów innowacji w walce ze smogiem.

Walka ze smogiem za pomocą technologii. Rusza Smogathon, event dla odważnych

mamstartup.pl | 2016-09-15

Michał Sadowski pociąga z główki konkurentowi, Bartek Gola rzuca biznesplanem, a Artur Kurasiński żałuje, że nie mógł wziąć udziału w nagraniu. Takiej promocji wydarzenia startupowego jeszcze nie było. Smogathon zachęca do udziału w wyjątkowym wydarzeniu mającym rozwiązać problem smogu na świecie.

Setki nowych drzew od krakowian i Smogathonu

www.gazetakrakowska.pl | 2016-09-01

Mieszkańcy i organizatorzy Smogathonu chcą zebrać 60 tys. zł, które przeznaczą na zasadzenie kilkuset drzew. Te pojawią się w podkrakowskich Konarach oraz w Krakowie przy ulicy Lipskiej.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.09.2016 21:09