Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Afryka Nowaka

Afryka Nowaka

Stowarzyszenie Afryka Nowaka powstało z inicjatywy organizatorów, uczestników i sympatyków sztafety Afryka Nowaka, która w latach 2009-2012 odtworzyło pięcioletnią wyprawę polskiego podróżnika i reportażysty, Kazimierza Nowaka (www.afrykanowaka.pl). Jesteśmy organizatorem Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (www.plenerpodrozniczy.pl) - imprezy odbywającej się co roku tuż po żniwach w niewielkiej wsi w Wielkopolsce, z której w 1931 roku wyruszył do Afryki Nowak.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

0 PLN z 1600 PLN

0 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2013.

2. Plener Podróżniczy im. K. Nowaka - niedziela

O projekcie

Jeżeli tak jak my uważacie, że impreza podróżnicza powinna odbywać się na świeżym powietrzu, z dużą ilością śmiechu i przemieszczania się, a nie zamykać się w sali widowiskowej – to mamy dla Was propozycję. Jeżeli dodatkowo wolicie słuchać ciekawych rozmów, zamiast prelekcji z migającymi slajdami – to propozycja ta jest niemal idealna.

 Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka będzie miał miejsce 16, 17 oraz 18 sierpnia 2013 – tuż po żniwach. Odbędzie się we wsi Boruszyn, w gminie Połajewo, woj. Wielkopolskie.

Fot. Zbigniew Gałęza, Plener Podróżniczy 2012

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (gm. Połajewo) jest kontynuacją i zarazem konsekwencją społecznej inicjatywy, jaką była sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka – Afryka Nowaka. W tym roku odbywa się druga edycja trzydniowej imprezy.

Ideą przewodnią Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka są podróże samotne, które wydają się być wciąż niedocenianym, traktowanym trochę z lękiem, trochę z pobłażaniem sposobem poznawania świata i samego siebie. Do udziału w Plenerze zaproszono polskich podróżników, którzy większość swych wypraw odbyli samotnie.

Będą także dziennikarze, których zadaniem będzie wydobycie z podróżników podczas rozmowy tego co „podróżnicze”. Sami natomiast dadzą z siebie to co „dziennikarskie i reporterskie”. Tak stworzone pary odkryją co siedzi w głowach i duszach samotnych włóczęgów.

Publiczność boruszyńska nagrodzi duet podróżnik-dziennikarz jednym wyróżnieniem – “afrowerem”, tak by docenione zostały zarówno historie z podróży, jak i praca włożona w przygotowanie rozmowy przez dziennikarza.

Niedziela kończy trzydniową imprezę w Boruszynie - to dzień rozstrzygnięć zajęć warsztatowych, konkursów i wręczenie statuetek dla plenerowych duetów podróżnik-dziennikarz. Kulminacyjnym wydarzeniem niedzieli i całego tegorocznego Pleneru będzie wkopanie kamienia węgielnego i podpisanie aktu erekcyjnego rozpoczynającego budowę pomnika upamiętniającego Kazimierza Nowaka. W ceremonii, która odbędzie się na skwerze przy dawnym domu Kazimierza Nowaka, udział wezmą władze sołectwa i gminy oraz uczestnicy 2. Pleneru Podróżniczego w Boruszynie.

Ostatnim akcentem tegorocznego Pleneru będzie ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu literacko-dziennikarskiego - “Reportaż podróżniczy i epistolografia wczoraj i dziś”.

Na wszystkie spotkania, pokazy, warsztaty i prelekcje wstęp będzie bezpłatny.
Fot. Norbert Skrzyński, Plener Podróżniczy 2012

Co chcemy sfinansować?
1. Warsztat Nowaka czyli punkt serwisowy, w którym każdy będzie mógł nauczyć się samodzielnego naprawiania i serwisowania rowerów. Pod okiem doświadczonych rowerzystów każdy będzie mógł naprawić swój rower - niezbędny będzie zakup profesjonalnych narzędzi, smarów i podstawowych części zamiennych. Podczas zeszłorocznego Warsztatu Nowaka naprawiliśmy kilkanaście rowerów, w tym kilka mieszkańców Boruszyna.

2. Sfinansowanie budowy cokołu pod pomnik upamiętniający Kazimierza Nowaka - jesienią zostanie ogłoszony konkurs na projekt samego pomnika.

3. Digitalizację archiwalnych reportaży Kazimierza Nowaka, które ukazywały się w latach trzydziestych XX w. m.in. w “Na Szerokim Świecie”, “Dookoła Świata” - cyfrowe wersje tych artykułów będą udostępnione w domenie publicznej i stanowić będą kluczowy element konkursu “Reportaż podróżniczy i epistolografia wczoraj i dziś”.

4. Ewentualną nadwyżkę zgromadzonych środków zbieranych w ramach tego projektu przeznaczymy na sfinansowanie produkcji pomnika upamiętniającego historię i postać Kazimierza Nowaka.

Fot. Zbigniew Gałęza, Plener Podróżniczy 2012

Do Boruszyna zapraszamy z całymi rodzinami. Przez cały czas trwania Pleneru dzieci pod opieką doświadczonych animatorów będą brały udział w zajęciach, atrakcjach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich w Świecie Młodego Podróżnika. A rodzice będą mogli bez ograniczeń uczestniczyć w szkoleniach, pokazach, prezentacjach plenerowych i imprezach wieczornych.

Szczegóły programu, postępy prac i wszelkie nowe idee oraz pomysły na:
www.plenerpodrozniczy.pl oraz https://www.facebook.com/PlenerPodrozniczy

Do zobaczenia w Boruszynie!

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2013 18:06