Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marta Gaj

Marta Gaj

Kraków

Jestem historykiem sztuki z Krakowa, sercem i duchem zamieszkałą w Zakopanem. W zaniedbanych i opuszczonych miejscach widzę potencjał i właśnie tam kieruje swoją energię, dlatego zainicjowałam projekt REwitalizacje \\\\\\\"Zakopane\\\\\\\", którego pierwszym celem jest uratowanie zakopiańskiego neonu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10864 PLN z 10000 PLN

127 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.11.2014.

REwitalizacja Zakopane - Uratujmy neon z dworca

O projekcie

 

 

Projekt REwitalizacja „Zakopane” został objęty patronatem Burmistrza Miasta Zakopane

 

 

 

 

Nazywam się Marta Gaj i jestem inicjatorką projektu REwitalizacja “Zakopane”,  wspiera mnie Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wspólnie pragniemy zwrócić uwagę na wartość estetyczną miasta, często pomijaną lub obecnie wcale niezauważaną, bo zagłuszoną przez obiegową opinię, że Zakopane to miasto, którego uroda przeminęła pod płaszczem współczesnego chaosu architektonicznego, plastiku i komercji.

Patrząc wstecz na estetykę Zakopanego i cenne przykłady powojennego wzornictwa spoglądamy z optymizmem w przyszłość i głęboko wierzymy w sukcesywne zmiany, których możecie być współautorami!

Celem projektu jest odtworzenie neonu z dworca PKP, niegdyś wyraźnego napisu witającego przyjezdnych, znaku rozpoznawczego o unikatowym kroju, wyróżniającym się spośród licznych neonów dworcowych w Polsce kaligraficzną interpretacją liter.

Obecnie, przechodząc pod połamanym, częściowo zdewastowanym, niedziałającym neonem trudno nie ulec wrażeniu, że świetność tego miejsca to mglista historia…

 

I właśnie z wrażliwości na dziedzictwo miejsca, buntu i niezgody na odsunięcie w niepamięć widoków powojennego Zakopanego planujemy uratować neon.

Będziemy Was do tego potrzebować!

 

 

Neon „PKP Zakopane” znajduje się nad bramą prowadzącą na perony dworca PKP od strony ronda Armii Krajowej w Zakopanem, od 1962 roku. W związku z Narciarskimi Mistrzostwami Świata FIS miejsce zostało poddane kompleksowemu zagospodarowaniu -  wybudowano dworzec PKS, a po przeciwległej stronie ronda bar FIS. Neon stanowił wtedy o nowoczesności miasta, był punktem orientacyjnym, świetlną wizytówką zamykającą perspektywę głównej arterii miasta - ul. Kościuszki.

Z biegiem lat niekonserwowany neon, nieustannie poddany zmiennym warunkom atmosferycznym, sukcesywnie niszczał, w końcu, parę lat temu całkowicie zgasł i uległ zapomnieniu.

Cały napis składa się z dwóch członów „PKP” oraz „Zakopane”, ma wysokość ok 1 m i szerokość 13 m. Oryginalna kolorystyka napisu „Zakopane” to światło czerwone, „PKP” błękitne. Obecny stan zachowania wymaga wykonania nowych rur neonowych „Zakopane” z troską o 100% zgodność z oryginałem, odnowienia rur napisu „PKP” , remontu metalowych podkładów stanowiących bazę neonu oraz konserwacji instalacji elektrycznej.

 

 

 

  • Inwentaryzacja kształtów rur neonowych z oryginalnych liter i podkładów -
    2500 zł
  • Odtworzenie rur według oryginalnego projektu,transformatory, osprzęt montażowy tj. przewody w.n., osłony silikonowe, uchwyty - 12000 zł 
  • Montaż neonów oraz instalacji w.n. oraz podłączeń elektrycznych - 
    4000 zł

 

W momencie uzbierania większej kwoty, REwitalizacja "Zakopane" będzie działałać dalej!  Docelowo chcemy stworzyć szlak powojennych przykładów dobrego liternictwa, reklamy, rzeźby zewnętrznej w Zakopanem, tak by przywrócić tym obiektom należytą uwagę i ochronę. Na razie koncentrujemy się na neonie, ale przy wpłatach:

 

 

Przygotowaliśmy dla Was zestaw nagród wśród których znajdzie się unikatowe zdjęcie neonu, wysłane do darczyńcy w formie pocztówki z Zakopanego. Ponadto świetne torby płócienne i magnesy z logo akcji REwitalizacji "Zakopane", wejścia do Muzeum Tatrzańskiego, a nawet wycieczka wysokogórska! Możecie też na stałe zapisać się w historii zmian Zakopanego wpłacając kwotę, dzięki, której Wasze imię zaistnieje na tabliczce donatorów neonu, na ławce zlokalizowanej tuż pod nim! 

Pakiet dla firm - duża osobna tabliczka umieszczona na bramie, na której znajduje się neon, obecność logotypów firmy w drukach powstałych po zakończeniu akcji

 

 

KARTKA Z PODZIĘKOWANIEM WYSŁANA DO CIEBIE Z ZAKOPANEGO

 

 

 

 

TORBA EKO

 

T-SHIRT

 Zaproszenie do kultowej, najstarszej w Zakopanem cukierni - Samanta

 

 

 

 

 

To, co udało nam się osiągnąć do tej pory to zapewnienie Burmistrza Miasta Zakopane o dodaniu niezbędnej kwoty do renowacji i zainstalowania neonu w pierwotnej formie. Mamy też deklarację utrzymania oraz konserwacji neonu, a także pełne wsparcie w kwestiach organizacyjnych. Aby uratować neon, chcemy prosić Was o wsparcie i  wpłaty.  Potrzebujemy 10 tysięcy złotych by pokryć wszystkie koszty. Wierzymy, że wspólnymi siłami  zainicjujemy nowy sposób patrzenia na Zakopane. Każdemu z Was kto zdecyduje się wesprzeć akcję obiecujemy oficjalne podziękowanie, satysfakcjonującą nagrodę oraz zaproszenie na uroczyste odsłonięcie napisu.

 

 

Bądźcie z nami!

 

 

O projekcie przeczytasz także tutaj:

http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl/?strona,doc,pol,glowna,1376,0,1397,1,1376,ant.html

 

 

Następnymi działaniami podjętymi w ramach projektu REwitalizacja „Zakopane” będzie przeprowadzona przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim dokumentacja, inwentaryzacja  oraz udostępnienie w formie szlaku innych unikatowych przykładów powojennego wzornictwa i typografii obecnych w przestrzeni miasta Zakopanego takich jak mozaiki, dawne reklamy, inne neony, murale etc. oraz w miarę możliwości ratowanie kolejnych tego typu obiektów od zapomnienia.

 

 

 

Partnerzy projektu REwitalizacja "Zakopane":

 

 

 

 

 

 

 Patroni projektu:

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Symbol Zakopanego wraca na swoje miejsce

wiadomosci.onet.pl | 2015-05-19

Po naprawie i renowacji na swoje miejsce wraca jeden z symboli Zakopanego. Chodzi o legendarny neon z nazwą miasta, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat wisiał na budynku dworca PKP.

Zlicytują zakopiański neon z dworca. By zainstalować nowy

krakow.gazeta.pl | 2014-10-21

Brakuje połowy pieniędzy, żeby na dworcu PKP w Zakopanem zaświecił nowy neon. Poprzedni pójdzie w środę pod młotek.

Zakopane ratuje słynny neon. Możesz pomóc!

www.rmf24.pl | 2014-10-03

Słynny zakopiański neon kiedyś był chlubą i ozdobą miasta. Na swoje czasy był niezwykle awangardowy i nowoczesny. Powstał ponad 50 lat temu, kiedy pod Tatrami organizowane były mistrzostwa świata FIS. Teraz tylko straszy i szpeci. Znalazła się jednak grupa ludzi, którzy chcą uratować neon z zakopiańskiego dworca kolejowego. Zorganizowali internetową akcję zbierania pieniędzy. Inicjatorką akcji jest historyk sztuki Marta Gaj.

„Zakopane” zaświeci dawnym blaskiem? Trwa zbiórka na rewitalizację neonu

www.tvp.info | 2014-09-25

Dworzec kolejowy w Stolicy Tatr z roku na rok wygląda coraz gorzej. A szkoda, bo dawniej witał przyjezdnych jasnym światłem, bijącym od słynnego neonu „Zakopane”. – To był początek i koniec pobytu pod Tatrami – mówi portalowi tvp.info historyk sztuki Marta Gaj, która razem z miastem, fundacją „Zakopiańczycy” oraz Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem chce zebrać pieniądze na rewitalizację neonu.

Nowe życie neonu i zakopiańskiego dworca

krakow.gazeta.pl | 2014-09-25

Dworzec kolejowy nadal straszy w stolicy Tatr. - Zabieramy się za to trochę od końca, ale może to będzie impuls - mówi burmistrz Janusz Majcher. Władze Zakopanego pokazały przy okazji wizualizację nowego obiektu, który połączy istniejące.

Odrestaurowany neon ma na nowo stać się wizytówką Zakopanego

www.tvn24.pl | 2014-09-23

Jaskrawoczerwony, świetlisty napis '"Zakopane" przez lata witał turystów przybywających do stolicy Tatr. Stylizowany na ręczne pismo neon był wizytówką miasta i punktem orientacyjnym. Od kilku lat neon stracił swoj blask. Zrujnowaną konstrukcję chcę odnowić twórcy projektu „REwitalizacja Zakopane”.

Wspólnie możemy uratować neon z zakopiańskiego dworca PKP! – REwitalizacja Zakopane

www.zakopaneportal.pl | 2014-09-23

Gdy przyjeżdżacie do Zakopanego i wysiadacie na dworcu PKP z pewnością zauważycie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miasta – neon PKP. Dla jednych jest symbolem dawnych czasów i wspomnieniem przyjazdów do Zakopanego sprzed lat, dla innych jest jedną z zakopiańskich „dziur wstydu” i jedną z części sypiącego się, straszącego turystów dworca, a inni nawet go nie dostrzegają, bo jest brzydki i stary więc po co tracić na niego czas? Są jednak osoby, dla których dworcowy neon to symbol, który chcą uratować i zapoczątkować szereg zmian w postrzeganiu przestrzeni miejskiej Zakopanego. Jako patron medialny chcielibyśmy przybliżyć Wam inicjatywę, której powodzenie zależy również od Was…

O neonie w Teleexpressie Extra (WIDEO)

www.tvp.info | 2014-09-23

Zobacz materiał d około 9 minuty 28 sekundy.

ihs.uj.edu.p

www.ihs.uj.edu.pl | 2014-09-22

Gorąco zachęcamy do włączenia się w akcję zorganizowaną przez naszą Absolwentkę Panią mgr Martę Gaj przy wsparciu i współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem!

Wspieramy rewitalizację zakopiańskiego neonu

biegowkipodtatrami.pl | 2014-09-22

Przy nim zaczyna się (lub kończy) pobyt wielu narciarzy i turystów. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć rewitalizację zakopiańskiego neonu.

Rozpoczęła się zbiórka na odnowienie neonu "PKP Zakopane"

wiadomosci.onet.pl | 2014-09-19

Członkowie projektu REwitalizacja "Zakopane" przy wsparciu Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji Zakopiańczycy rozpoczęli działania zmierzające do przywrócenia świetności jednemu z symboli stolicy Tatr.

"Ratujmy neon z zakopiańskiego dworca PKP" [ZDJĘCIA]

www.gazetakrakowska.pl | 2014-09-14

Ratujmy neon z zakopiańskiego dworca PKP - pod takim hasłem ruszyła akcja Muzeum Tatrzańskiego, Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" i historyka sztuki Marty Gaj. Chcą oni zebrać pieniądze na odnowienie i ponowne podświetlenie wielkiego neonu "Zakopane".

Zakopiańczycy chcą ratować neon z dworca PKP. FOTO

www.radiokrakow.pl | 2014-09-11

To jeden z ostatnich symboli dawnego Zakopanego. Chodzi o charakterystyczny neon, który znajduje się nad wejściem na perony stacji PKP. Obecnie nad wejściem wiszą już tylko resztki dawnego podświetlanego napisu. Liter zostało niewiele a cały napis w nocy już nie świeci.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.11.2014 18:06