O projekcie
Wyremontuj razem z nami nową przestrzeń i pomóż Żydowskiemu Muzeum Galicja wejść w 2 dekadę istnienia!
W 2014 roku Żydowskie Muzeum Galicja obchodziło swoje 10 urodziny. W ciągu tych 10 lat Muzeum stało się jedną z najważniejszych polskich instytucji zajmujących się kulturą żydowską i zyskało uznanie ze strony zarówno lokalnych i ogólnopolskich instytucji rządowych, jak i odwiedzających. W 2014 roku użytkownicy portalu Trip Advisor uznali je za jedno z 10 najważniejszych muzeów Polski. W Europie Środkowej i Wschodniej nie ma żydowskiego muzeum o podobnej skali, które byłoby równie innowacyjne w ujmowaniu zagadnień kultury żydowskiej, Holokaustu i współczesnego żydowskiego życia – obok siebie i w jednym miejscu.
Dzięki unikatowemu programowi wystaw czasowych, który znajduje swe rozwinięcie w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, przez zaledwie pięć ostatnich lat ilość zwiedzających zwiększyła się o ponad 90%. Jednocześnie ilość grup zorganizowanych wzrosła o ponad 70%.
Tylko w 2014 roku udało nam sie zorganizować ponad 120 wydarzeń – warsztatów, wykładów, koncertów, spotkań. Gościliśmy m.in. Stanisława Soykę, Jacka Żakowskiego, Andrzeja Wajdę Janinę Ochojską czy Karolinę Cichą.
Dołącz do nas na Facebooku
Dynamiczny wzrost liczby odwiedzających, a także rozwój programów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych sprawiły, iż w ostatnich latach Muzeum coraz częściej musiało ograniczać swoją aktywność ze względu na niedostateczną przestrzeń, jaką dysponuje. Na szczęście udało nam się pozyskać dodatkową przestrzeń na działalność – dzięki rozbudowie powierzchnia Muzeum powiększy się o 50%!
Nowa przestrzeń znajduje się przy ulicy Dajwór, w budynku sąsiadującym bezpośrednio z Muzeum i posiadającym unikalny, postundustrialny charakter, który doskonale będzie współgrać z głównym budynkiem Muzeum.
Niestety przestrzeń ta wymaga gruntownego remontu i modernizacji.
Wyremontowana przestrzeń zostanie zaadaptowna na dwie nowe galerie wystawowe, salę edukacyjną, salę konferencyjno-koncertową oraz powierzchnię biurową. Muzeum powiększy się również o ogród letni.
Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie około 400 000 zł. Do chwili obecnej udało nam się zabezpieczyć większą część tej kwoty, dzięki czemu pierwsze prace ruszyły już w maju.
Kwota 13 500 zł pozwoli nam dofinansować remont jednej z sal i zakup podstawowego wyposażenia i pomocy edukacyjnych. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie wyglądać tak!
Włączając się w projekt wsparcia naszego muzeum, pomogą Państwo nie tylko upamiętnić przeszłość, ale również wesprzeć jedną z instytucji, która bierze aktywny udział w odradzaniu się życia żydowskiego w Polsce, a zarazem tworzy otwarte i tolerancyjne społeczeństwo, świadome swojej przeszłości i aktywnie budujące swoją wspólną, polsko-żydowską przyszłość.
Żydowskie Muzeum Galicja jest organizacją pożytku publicznego, działa głównie w oparciu o pozyskane granty, dzięki wsparciu darczyńców oraz sponsoringowi. Muzeum zatrudnia kilkanaście osób w działach wystaw, edukacji, promocji, finansów, obsługi odwiedzających i księgarni.
Jesteśmy zgraną ekipą ludzi z pasją i zależy nam aby Żydowskie Muzeum Galicja ciągle się rozwijało. Mówiąc krótko – lubimy tu pracować!
Mamy dla Was:
Muzealne gadżety - m.in. kubki i koszulki
Plakaty
Katalogi wystaw czasowych
Do wszystkich nagród dołączymy bilet wstępu do Żydowskiego Muzeum Galicja!
Nasza nowa przestrzeń znajduje się w Krakowie przy ul. Dajwór 14. Są to zabudowania usytuowane w głębi ulicy, kojarzone przede wszystkim z okolicznymi klubami. Jednak mało kto zna historię tego budynku.
W 1902 roku Joachim Steinberg założył tu fabrykę – zabytek ten do dziś określa się mianem Fabryki Artystyczno-Stolarskiej Steinbergów. Przedsiębiorstwo rozwijało się bardzo dynamicznie. Już w 1922 roku „zakład zatrudniał 70 pracowników i posiadał silnik o mocy 70 KM. W 1927 w fabryce pracowało 140 robotników, na skutek kryzysu w 1932 już tylko 35”. (Cyt. za: Ryszard Kotewicz, „Z dziejów przemysłu Krakowa w latach 1918-1939”).
Wzmianki o działalności Joachima Steinberga można znaleźć między innymi w czasopiśmie „Architekt” (nr 1/1913), w którym odnotowane jest, że Joachim Steinberg otrzymał wyróżnienie „w dziale stolarskim”, a także, że przekazał 20 koron austrowęgierskich na datki. Można zatem wnioskować, że Steinberg był nie tylko przedsiębiorczym człowiekiem, ale także udzielał się społecznie. Był członkiem loży B'nei B'rith oraz – od roku 1928 – prezesem Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Szomer Umonim. Wiemy też, że wczasy spędzał w sanatorium.
W spisie firm z terenu Galicji z 1913 roku przedsiębiorstwo opisano słowami: „Steinberg Joachim, fabryka stolarska. Deszczułki posadzkowe z dębiny sławońskiej”.
Reklama fabryki Joachima Steinbega w "Nowej Reformie", nr 253, 1910 r.
Na nazwisko Joachima Steinberga możemy się też natknąć trzy dekady później, kiedy to mężczyzna o tym nazwisku był członkiem krakowskiego Judenratu, w którym był odpowiedzialny m.in za podatki i zarząd budynków. Nie wiadomo jednak, czy jest to ta sama osoba, czy też krewniak właściciela stolarni. Druga wojna światowa i Zagłada położyły kres historii Steinbergów na krakowskim Kazimierzu.
Od końca drugiej wojny światowej budynki fabryczne systematycznie popadały w ruinę. W ostatniej dekadzie znajdowała się tu najpierw introligatornia, następnie przestrzeń wynajmowały lokalne kluby. Przez wszystkie te lata brak funduszy powodował, że dotąd nie dokonała się rewitalizacja budynku, która zaadaptowałaby go do współczesnych potrzeb przy zachowaniu jego historycznego charakteru.
Chcemy to zmienić! Adaptacja przestrzeni dawnej fabryki Joachima Steinberga to nie tylko wyzwanie architektoniczne, ale także – a może przede wszystkim – symboliczne. Odnowienie i adaptacja przestrzeni niegdyś należącej do rodziny Steinbergów, to swoiste odwołanie do bogatej żydowskiej historii Krakowa.
Przywróćmy pamięć o tej i wielu innych żydowskich rodzinach Krakowa i Galicji.
Dziękujemy pani Katarzynie Zimmerer za pomoc w zdobyciu informacji dot. Joachima Steinberga.
Media o Twoim projekcie:
Muzeum Galicja chce poszerzyć ekspozycję, szuka funduszy
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,18380958,muzeum-galicja-chce-poszerzyc-ekspozycje-szuka-funduszy.html
Wesprzyj rozbudowę Muzeum Galicja
Kazimierz. Żydowskie Muzeum Galicja chce rozbudować swą siedzibę przy ul. Dajwór 18 i zbiera fundusze na ten cel. Pomóc może każdy.