Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Michał Augustyniak

Michał Augustyniak

Poznań

Mam 31 lat, mieszkam w Poznaniu. Jestem żonaty i mamy dwójkę bardzo aktywnych dzieci, ale dajemy radę.

Jestem absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej
(profil: Mikroprocesorowe Systemy Sterowania).

Odkąd pamiętam zajmuję się elektroniką i programowaniem. Projektowałem różnego rodzaju sterowniki dla autobusów, instalacje elektryczne w tramwajach, modernizacje maszyn przemysłowych i skonstruowałem wiele urządzeń, ale ostatnie 3 lata pracuję w branży foto/wideo projektując kontrolery ruchu w firmie Dito Gear.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

961 PLN z 6500 PLN

11 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

14%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.01.2014.

Lampa LED dla kamer i aparatów

O projekcie

Wstęp, czyli o co chodzi?

 

W fotografii oraz w wideofilmowaniu najważniejsze jest światło i kolory.

W praktycznie każdej sytuacji (oprócz słonecznego dnia) światła brakuje. O ile przy robieniu zdjęcia można poratować się lampą błyskową - to w przypadku kręcenia filmu nie jest tak łatwo. Trzeba zastosować stałe oświetlenie dodatkowe.

 

Mój projekt polega na wykonaniu takiej lampy, która połączy zalety oświetlenia ledowego i żarowego.

 

Projekt jest w fazie prototypu, mam już bardzo dobre rozeznanie w tym temacie, niestety problem w tym, że diody LED, które chcę użyć są drogie i trudno dostępne w zakupie jednostkowym, a bez nich nie mogę zlecić badań tego źródła światła i kontynuować prac.

obudowa_zlozenie

Lampa, którą projektuję będzie umożliwiać płynną zmianę temperatury barwowej światła bez zmiany jasności oraz regulację mocy świecenia.

 

W płynny sposób będzie można zmieniać oświetlenie obiektu, światłem ciepłym lub zimnym. W zależności od potrzeb.

 

Chcę żeby można było zamontować lampę na kamerze, aparacie lub na statywie.

 

Dodatkowo lampa będzie zasilana z akumulatorów tego samego typu co sprzęt rejestrujący (kamera sony, aparat canon itp).

Co może być innowacyjnego w lampce?

Najprostsze oświetlenie to żarówka halogenowa + ciężki akumulator.

Rozwiązanie to ma dwie wady. Jest bardzo "energożerne" i nie można regulować temperatury światła. Regulacja jest potrzebna dla prawidłowej rejestracji kolorów przez kamerę.

Chodzi o to, że kręcąc film ustalamy balans bieli (pokazujemy kamerze co jest białe). W trakcie kręcenia filmu wychodzimy z pomieszczenia oświetlonego halogenami (niska temperatura barwowa) na zewnątrz (wysoka temperatura barwowa). Kamera głupieje i fałszuje kolory. Wiele się z tym nie da zrobić w materiale z kamer wartych poniżej 50tys.zł.

Halogen ma też dwie zalety: jest tani i ma ciągłe widmo światła (wierne odwzorowanie kolorów).

Drugim rodzajem lamp są lampy oparte na diodach LED. Tu nie ma problemu z temperaturą barwową, można ją regulować. Jak wiadomo diody LED są też bardziej energooszczędne.

Niestety nie mają ciągłego widma i nie odwzorowują kolorów tak wiernie jak żarówka.

Stopień odwzorowania kolorów określa parametr CRI. Dla żarówki halogenowej wynosi CRI=100, dla najlepszych diod CRI wynosi od 90 do 95. Dla standardowych diod CRI wynosi około 70.

Porównajmy poniższe zdjęcia:

CRI = 70:

CRI = 80:

CRI = 90:

Proszę spojrzeć jeszcze na dwa poniższe zdjęcia, obrazują one różnice w oświetleniu ciepłym i zimnym.

(Źródło zdjęć: swiatobrazu.pl - "Karuzela z Kewlinami, czyli na co komu temperatura barwowa".)

Rozwiązanie, które proponuję łączy w sobie wysokie odwzorowanie barw z energooszczędnością i możliwościami regulacji.

Dlaczego trudno to zrealizować?

Ciężko jest w dzisiejszych czasach konkurować z urządzeniami pochodzącymi z Chin. Nie ma najmniejszych szans aby zrobić coś tańszego, dlatego jedynym sposobem jest zapewnienie najwyższej jakości.

 

Ktoś może powiedzieć: a co to za problem? Zbuduj to sam!

 

No tak, ale wszelkie podzespoły, które kupujemy w sklepach również pochodzą znad rzeki Huang He, więc nie dość, 

obudowa_projekt

że produkt będzie nadal chiński to do tego kompletnie niekonkurencyjny cenowo.

I tu zaczyna się problem. O ile Polska jest dużym i samowystarczalnym krajem to w dziedzinie elektroniki zostaliśmy w tyle. Na szczęście oprócz Chin są jeszcze inne kraje jak Tajwan, Indie, Korea, USA gdzie produkcja ma się dobrze, a parametry podzespołów nie są wyssane z palca. Nikt jednak tych podzespołów do naszego kraju nie sprowadza, bo po pierwsze są drogie, a po drugie sprzedaż małych ilości nikogo tam nie interesuje.

 

Zrobiłem już bardzo dużo, o ile z obudowami, adapterami, obwodami drukowanymi, pokrętłami, pozostałymi elementami nie ma kłopotów to sprawa zamówienia profesjonalnych diod LED jest dla mnie nie do przejścia, właśnie ze względu na konieczność złożenia dużego zamówienia.

 

W tym miejscu chciałbym Państwa gorąco prosić o pomoc i namówić do wsparcia projektu, wsparcia polskiej myśli technicznej, niszowego i profesjonalnego produktu.

 

 

 

Zajmuję się elektroniką i fotografią od wielu lat, chcę żebyśmy zrobili dobry, polski produkt. Mam na to siłę, możliwości, narzędzia, wiedzę i część środków. O drugą część bardzo proszę Państwa. Naprawdę liczy się każda złotówka.

 

Za zebrane fundusze zamówię profesjonalne diody LED, które zostaną przeznaczone do zastosowania w diodowych lampach foto-wideo.


Jeżeli uda się zebrać więcej środków niż zakładany próg, to zostaną wykorzystane na wykonanie obudów, obwodów drukowanych i ich montaż.

 

Projekt planuję zrealizować do końca marca 2014r.

 

 

..jeszcze trochę technicznie o projekcie.

Projekt postanowiłem opisać w formie pytanie odpowiedź, mam wielką nadzieję, że każdego to zaciekawi i rozwieje wątpliwości. Gdyby nie - jestem dostępny na facebooku: https://www.facebook.com/idbomb,

pod telefonem: 889385666 i chętnie odpowiem na wszelkie pytania.



Pytanie: Po co regulować temperaturę barwową?

Odpowiedź: Kamery nie potrafią się tak adaptować do warunków jak ludzki wzrok. Jeśli słyszeliście Państwo o “balansie bieli” to jest to właśnie zmora kamerzystów. Kamerze trzeba pokazać co jest białe bo inaczej wszystkie kolory będą przekłamane.

 

P: Nadal nie rozumiem dlaczego nie można ustawiać balansu bieli za każdym razem gdy zmieni się oświetlenie?

O: Zacznijmy od tego, że bardzo często trzeba doświetlać filmowane obiekty. Ostre cienie na twarzach czy ciemne pomieszczenia, załóżmy że mamy tą pierwszą sytuację, czyli w słoneczny dzień doświetlamy pierwszy plan żarówką halogenową.

Na żywo nasz wzrok działa tak naturalnie, że nie widzimy problemu - ale w nagraniu okaże się, że ludzie z tyłu mają przekłamane kolory twarzy! Bo kamera była ustawiona na kolory ciepłe.

 

P: Czy dotyczy to również zdjęć?

O: Tak, ale w mniejszym stopniu niż nagrań wideo. Jeżeli na zdjęciu nie mamy różnych źródeł światła to robiąc zdjęcie bardziej zaawansowanym aparatem - możemy wskazać kolor biały po zrobieniu zdjęcia, na komputerze. Ale jeśli zrobimy zdjęcie z lampą błyskową świeczce to jaką temperaturę barwową powinniśmy ustawić? Ciepłą dla świeczki czy zimną dla lampy błyskowej? Nie da się nic zrobić oprócz doświetlenia sceny lampą o takiej samej temperaturze barwowej jaka występuje na fotografowanej scenie.

 

P: Dlaczego to się nazywa temperatura barwowa i jest w Kelwinach?

O: Nie zagłębiając się w szczegóły jest to temperatura do której należy podgrzać ciało doskonale czarne, aby emitowało daną barwę.

 

P: Dlaczego w takim razie 5000K jest barwą zimną, a 3000K ciepłą? Przecież powinno być odwrotnie?

O: To prawda, powinno. Jednak temperatury, które rozgrzewają przedmioty do “białości” i “niebieskości” praktycznie nie występują w przyrodzie. Człowiek utrwalił sobie, że czerwony ogień jest ciepły, a niebieska woda jest chłodna.. i tak zostało pokutując na przykład na kurkach w łazience.

 

P: Okej, wytłumacz dlaczego robisz takie wielkie halo z tymi diodami? Co to za współczynnik oddawania barw?

O: Spokojnie, nie tak ostro ;) Już tłumaczę. Postrzeganie barw zależy od źródła światła które na nie pada. Nie ma źródła światła - nie ma barw, a tym bardziej postrzegania czegokolwiek. Jeżeli jest źródło światła to wtedy coś widać, ale co..? Weźmy skrajne przykłady:

 

Paleta barw oświetlona zieloną diodą:

zielona_dioda

I ta sama paleta oświetlona diodą niebieską:

niebieska_dioda

A ta paleta wyglądałaby tak w świetle dziennym:

paleta

(Źródło obrazków: Konica-Minolta: “Co to jest współczynnik oddawania barw)

 

Współczynnik oddawania barw określa się parametrem CRI, zawiera się on od 0 do 100. Zero oznacza brak możliwości rozróżnienia barw (czarno-biały obraz), sto oznacza możliwość rozróżnienia każdej barwy. Światło słoneczne, żarówka to 100% możliwość rozróżnienia barw, z diodami jest gorzej, CRI jest na poziomie 70-80. To znaczy, że w takim oświetleniu nie jesteśmy w stanie rozpoznać aż ⅓ barw! Współczynnik CRI ma bezpośrednie przełożenie na jakość filmu. Jaki więc jest sens nagrywania materiału w FullHD gdy ⅓ kolorów będzie zmieszana?

 

P: Czy lampy można używać z iPhonem?

O: Oczywiście, są specjalne uchwyty do smartfonów z mocowaniem ¼”

 

P: Ile diod jest potrzebne na jedną lampę?

O: Planuję 140. Po siedemdziesiąt ciepłych i zimnych.

 

P: Dlaczego aż tyle?

O: Zauważyłem, że diody o wysokim CRI świecą słabiej (coś w rodzaju jeden parametr lepszy kosztem drugiego), dlatego aby zachować założoną jasność dam więcej źródeł światła.

 

P: Zamierzasz przeprowadzić badania, które potwierdzą parametry tej lampy?

O: Oczywiście! Jest w Polsce kilka firm, które wypożyczają spektrometry, ale planuję oddać lampę do badań w Zakładzie Techniki Świetlnej i Elektrotermii na Politechnice Poznańskiej.

 

Dobra, dość tego ględzenia. Przejdźmy do tego co naprawdę ważne, czyli do nagród :)

Starałem się dobrać je tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mam nadzieję, że projekt uda się zrealizować i oprócz zrobienia czegoś pożytecznego będziemy mieć wszyscy dobrą zabawę.

 

  • Nazwisko, nazwa, logo lub adres strony każdego wpłacającego 5zł lub więcej zostanie umieszczona w filmie promującym gotowy produkt.
  • Gdy wpłacisz 10zł to oprócz tego prześlę Ci prosty przepis jak zrobić poznańską pyrę z gzikiem.
  • Wpłacając 15zł otrzymasz bulb brelok z diodą LED. Brelok będzie z dodatkowym akcentem humorystycznym lub funkcjonalnym :)
  • Za 20zł otrzymasz komplet silikonowych lampek lampki do roweru. Daj je komuś, kto nie ma - niech go widzą na drodze!
  • 25zł: garść przepysznych krówek prosto do Twojej skrzynki pocztowej. krowki
  • Masz małego konstruktora w domu? robot Robot z napędem słonecznym na pewno mu się spodoba. Jedyne 35zł.
  • Wielorazową, ekologiczną torbę płócienną z logo i podziękowaniem za udział w akcji otrzymasz za wsparcie torbaprojektu kwotą 40zł.
  • Jeśli marzysz o latarce diodowej to za 50zł otrzymasz taką, w poręcznej, aluminiowej obudowie, z karabińczykiem do przypięcia przy pasku. latarka
  • W komplecie z wpłatą 75zł zjemy wspólną pizzę i pogadamy nie koniecznie o technicznych zagadnieniach.
  • Niepowtarzalna okazja spróbowania świętomarcińskich rogali spotka Cię za 100zł. rogal
  • Za 150zł otrzymasz porządną, diodową żarówkę markowej firmy. Różnego rodzaju ledmocowania ustalimy indywidualnie.
  • Lubisz swoje auto? w5w Za wsparcie projektu kwotą 200zł otrzymasz komplet diodowych “żarówek” W5W. Idealnie pasują do lamp ksenonowych. Jeśli przeszkadza Ci żółte światło postojówek to ta nagroda jest dla Ciebie.
  • Wpłacając 250zł będę Twoim zdalnym dietetykiem brokułprzez dwa miesiące. Skąd pomysł na taką nagrodę? Stąd, że udało mi się schudnąć 30kg. Wiem co i kiedy jeść, wiem co robić. Chętnie podzielę się tą wiedzą.
  • Za 350zł będziesz mógł wypożyczyć lampę po jej ukończeniu na cały miesiąc. Czy będziesz mógł ją potem kupić? Oczywiście!
  • Marzysz o nowoczesnym oświetleniu LED w Twoim domu? Wypróbuj listwę LED. Wpłacając 450zł otrzymasz odcinek 5m wraz z zasilaczem.
  • Nie pozwól by Lord Darth Vader czekał, wpłać 600zł, a otrzymasz lampkę nocną firmy LEGO. Darth Vader ze świecącym mieczem. vader
  • Krzewmy zamiłowanie do elektroniki w młodym pokoleniu. elektronik Wpłacając 700złotrzymasz mega zestaw małego elektronika i oczywiście moją pomoc w przeprowadzaniu eksperymentów.
  • Jeśli masz młodsze dziecko, to na pewno wiesz co to Furby. Ta interaktywna zabawka będzie u Ciebie jeśli wpłacisz 750zł.furby
  • Za 800zł otrzymasz wysokiej jakości lampę LED o której tutaj mówimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.01.2014 18:06