O projekcie
Tak! Otworzyliśmy własną klubokawiarnię!
W gronie młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, rodziców, terapeutów i wolontariuszy tworzymy Klubokawiarnię "Pożyteczna" przy Nowym Świecie 58 w Warszawie. Miejsce to da zatrudnienie co najmniej 10 osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Realizacja zamysłu jest możliwa dzięki współpracy z Fundacją Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, która udostępniła nam lokal.
Jak wygląda nasz lokal dzisiaj?
Ukończyliśmy już remont pomieszczeń klubokawiarni i wyposażyliśmy w konieczne sprzęty i urządzenia. Wydaliśmy na te prace ponad 100 tys. złotych ze środków przyznanych przez Fundację Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych i możemy już działać! Dołożyliśmy do tego własny pot, pomysłowość, operatywność, ogromne wsparcie wielu przyjaciół i użyliśmy trochę pożytecznych czarów. Ale czary trwają określony czas. Aby nie prysły potrzebujemy Waszego wsparcia finansowego.
Dlaczego Was prosimy o wsparcie?
- czterokrotne starania się o lokal z zasobów ZGM nie przyniosły efektu,
- z dostępnych form wsparcia przez państwo wykorzystaliśmy już wszystkie środki,
- obecnie nie znajdujemy sygnałów, aby zła sytuacja osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju miała ulec poprawie,
Jak zagospodarujemy otrzymane od Was pieniądze?
Jeżeli zbierzemy 11 tys. zł
- wystrój naszej klubokawiarni nie straci nic ze swojej funkcjonalności
Jeżeli zbierzemy 17 tys. zł
- pojawi się sieć bezprzewodowa, profesjonalny sprzęt do utrzymania czystości, pełen system wystawienniczy Nielsen.
Otrzymując od Was 23,5 tys. zł
- stworzymy unikalny klimat naszego miejsca zapraszając gości do ogródka urządzonego na wewnętrznym podwórzu.
Co o tym sądzą inni:
Drodzy Przyjaciele
Niewiele jest takich chwil, w których mamy poczucie, że dzieje się coś niewątpliwie pięknego. Ludzie zwykle wstydliwie poukrywani wychodzą nam naprzeciw, ze swoją otwartością, szczerością i tym, co nie zawsze łatwo nazwać a sprawia, że w ich towarzystwie czujemy się lepsi. Młodzi niepełnosprawni intelektualnie zapraszają nas na Nowy Świat 58 do kawiarni "Pożyteczna" na śniadanie, kawę i klimat, którego rzadko doświadczamy.
Ja i moi przyjaciele będziemy tam... często.
Wasz
Tadeusz Wozniak
P.S. Chętnie dorzuciłem swoją działkę do projektu "Pożyteczna" - Was też o to proszę, a do nagród dorzucimy jeszcze uśmiech ludzi, którzy wzbogacą się wkrótce o jeszcze jedno poczucie sensu.
Konkrety - jak możesz nas wesprzeć ?
1.Wpłać pieniądze
- Wybierz nagrodę o wartości równej kwocie Twojego planowanego wsparcia finansowego
- Kliknij "wesprzyj" i postępuj zgodnie z instrukcjami
lub
2. Obejmij patronat nad naszym projektem
- patronat medialny
- forma finansowa
- inna forma współpracy
(instrukcję postępowania znajdziesz na pasku wyślij zgłoszenie).
lub
3. Odwiedź nas z wyrazami sympatii na FB https://www.facebook.com/TezChcemyByc/?fref=ts
lub
4. skontaktuj się z nami, dzieląc się uwagami, pomysłami i zachętą
Dla kogo ta klubokawiarnia?
Chcemy stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich. Tych biegnących rano do pracy zaprosimy na zdrowe i smaczne śniadanie. W przerwie obiadowej zaoferujemy pyszny lunch. Spacerowiczom zaproponujemy chwilę relaksu przy aromatycznej kawie i ciachu. Każdy z gości w zacisznym lokalu będzie miał wybór: czy ukryć się na moment przed szaloną gonitwą dnia codziennego, czy też spokojnie nadrobić zaległości medialne.
Ale po co kolejna klubokawiarnia?
Klubokawiarnia jest elementem szerokiego programu stopniowego usamodzielniania osób z lekką i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Ponieważ nie są one w stanie wykonać wszystkich czynności, więc zatrudniają do tego sprawnych dorosłych. Zamiast pomocy i „jałmużny” relacje bliskie normalnym relacjom gospodarczym. Dziś w naszym gronie jest 17 osób, chcemy by było ich więcej.
Będziemy zatem organizować spotkania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami oraz spotkania integracyjne. My wiemy, że niepełnosprawność intelektualna nie wyklucza z życia. Chcemy – z Waszą pomocą finansową – pokazać to innym.
W okresach przedświątecznych zaproponujemy gościom kiermasze. Na co dzień będzie można u nas kupić drobny prezent wykonany w pracowni rękodzieła Fundacji. Zaprosimy też do ministudia FOTO, prowadzonego przez MEGA profesjolalistę.
Skąd pomysł naszej inicjatywy?
W maju 2012 roku trzy małżeństwa doświadczone wychowywaniem dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym stanęły przed perspektywą zbliżającego się końca edukacji szkolnej synów. Tak wtedy o nich opowiadali:
„Jest samodzielny na tyle, że sam jeździ do szkoły z warszawskiego Ursynowa na Starówkę. Sam w soboty jeździ rowerem na treningi jazdy konnej, a kiedy wraca ze szkoły wychodzi na spacer ze swoim psem – berneńczykiem Nashem, który potrafi być „zbójem“ dla innych psów, których nie lubi.
Z pozoru wszystko w porządku. Jednak myśl, że któregoś dnia nie będzie mnie, a On sam, już bez mojej pomocy, będzie musiał sam sobie poradzić z codziennym życiem – jest powodem mojego stałego i największego niepokoju.”
...
„Co zrobić, aby nasze dorosłe już dziecko/dzieci, nie było/nie były skazane wyłącznie na rentę i pomoc opieki społecznej? Jak zapewnić im bezpieczną i możliwie stałą pracę, w której będą w stanie wykorzystać maksimum tego, do czego są zdolne. Oczywiście w granicach swoich fizycznych i intelektualnych możliwości?”
„Przez 20 lat swojego życia dokonał wiele. Nauczył się , że warto być pracowitym i sumiennym. Opanował wiele umiejętności, które wydawały się dla niego za trudne. Usamodzielnił się na tyle, że sam jeździ ze szkoły do domu. Potrafi przygotować sobie kanapki i herbatę. Jeździ świetnie na nartach, na rowerze, pływa i gra w tenisa. Ale najbardziej bolesne jest to, że w swoim upośledzeniu stoi między dwoma światami, tak jakby jedną nogą był w łodzi, a drugą wciąż na pomoście. Nie potrafi funkcjonować dobrze w żadnym z nich. Te światy się przenikają. Wie, czy też przeczuwa, że coś jest nie tak – pyta, pyta i niecierpliwi się na siebie i na nas bo nie wszystko potrafi zrozumieć. Co będzie robił w życiu? Czy będzie pracował? Czy zamieszka sam tak jak jego ukochany brat?
Właśnie. Jak to będzie? – Sami chcielibyśmy wiedzieć…(...) Zrobimy wszystko, aby znaleźć jakieś dobre rozwiązanie: aby nie był zalękniony, smutny, aby miał realne plany na przyszłość, aby czuł się bezpiecznie. Każdy z nas zasługuje na taką szansę.”
...
„Funkcjonowanie bezkonfliktowe według schematu dom – dojazd do pracy – określone czynności w ramach wykonywanej pracy – to wszystko jest możliwe. Skomplikowane działania na linii człowiek – aparat państwowy to już sprawa niemal niemożliwa.(...) w każdym z podopiecznych naszej fundacji można znaleźć cechy, nierzadko rozwinięte w niezwykle silnym stopniu, które mogą być przydatne dla społeczeństwa i przynieść jakieś dochody posiadaczowi tych właściwości.(...)
Co jest ostatecznym wyznacznikiem tzw. normalności trudno do tej pory ustalić. W głębokim uproszczeniu można powiedzieć, że jest to umiejętność przeżycia. Należy więc przyjąć zasadę, że najważniejszą sprawą w relacji rodzice -dziecko z niepełnosprawnością intelektualną jest próba ustalenia, co nasza latorośl umie i co lubi robić i – przede wszystkim – spróbować przekuć to na czynności przynoszące mu jakiś dochód.”
Podwójnie wykluczeni?
Dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym po ukończeniu nauki w szkole nie ma żadnej oferty przygotowanej przez państwo. WTZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej) zamykają przed nimi swoje drzwi (takie przepisy). Pozostają organizacje pozarządowe, które zabiegają o każdą złotówkę na swoje działania.
Tak oto rodzice zdecydowali się na walkę powołując Fundację „Też chcemy być”.
„Celem Fundacji jest działanie na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną i w konsekwencji tworzenie stanowisk pracy gwarantujących osobom niepełnosprawnym możliwość zatrudnienia zgodnego z ich kwalifikacjami i możliwościami oraz zapewniającymi dodatkowe środki utrzymania również gdy zabraknie dotychczasowych opiekunów.”
Róbmy swoje !
Dzisiaj 17-osobowa grupa podopiecznych Fundacji bierze udział w codziennych zajęciach Akademii Umiejętności, gdzie mają możliwość kontynuowania nauki, terapii, rozwoju osobistego, aktywności fizycznej, działalności kulturalnej i w ramach wolontariatów. Utrwalają i doskonalą nabyte wcześniej umiejętności praktyczne, które chcą wykorzystać w przyszłej pracy.
I co było dalej?
Następna ważna data to 1 grudnia 2013 r Walne Zgromadzenie Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni”.
WSPARCIE FISE
Po wygraniu konkursu Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych na ciekawy projekt, grupa założycielska przeszła intensywny cykl szkoleń dotyczący spółdzielni socjalnych. Przyznana też została dotacja na uruchomienie przedsięwzięcia.
PRAKTYKA i TRENING
Od stycznia 2014, kiedy to nastąpiła rejestracja w KRS Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” młodzież podejmowała liczne działania: przygotowywanie pakietów konferencyjnych, obsługa szkoleń i konferencji, udział w targach Mazowiecki Spotkań z Ekonomią Społeczną, udział w akcji Szlachetna Paczka. Starszyzna spółdzielców (rodzice, którzy też są spółdzielcami) w tym czasie czyniła starania o lokal „od miasta”. Czterokrotne podejścia zakończyły się fiaskiem. Trwało to bardzo długo. Każda kolejna odmowa mąciła wizję wystartowania z wymarzoną klubokawiarnią. Hartowała naszą determinację i uczyła cierpliwości.
Równolegle, nie poddając się, Pożyteczni szkolili się. Obszar szkoleń obejmował sprzątanie, warsztaty kulinarne, obsługa kelnerska, udzielanie pierwszej pomocy. Procesu szkoleń nie przerywamy! Układamy kartę dań. Chcemy poznać Wasze gusta i prosimy o smakowite proste propozycje kulinarne.
LOKAL
Ostatecznie zaprzyjaźniona Fundacja „Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej” zaoferowała współpracę obejmującą udostępnienie lokalu na potrzeby klubokawiarni. W styczniu br. rozpoczęliśmy w nim prace budowlano-remontowe.
W lutym 2016 roku zorganizowaliśmy Bal dla Przyjaciół ze zbiórką funduszy na rosnące wraz z postępem prac kosztami remontu. Pozyskaliśmy też kilku nowych ofiarodawców.
JUŻ NIE MA ODWROTU!
Teraz przed nami ostatnia prosta. Chcemy nasz bieg zakończyć jak najszybciej. Wiosna w pełni to wspaniały czas na inaugurację. Liczymy na wasz finansowy „doping” .
Kilka zdań o nas
Motorem projektu jest Fundacja "Też chcemy być" z założoną spółdzielnią socjalną "Pożyteczni" czyli społeczność TEŻ CHCEMY BYĆ POŻYTECZNI ( strona internetowa w budowie, wkrótce ruszy).
Grupa nasza zrzesza młodych ludzi i liczną rzeszę starszyzny – rodziców, krewnych, wolontariuszy, osób publicznych. Wszyscy są ważni, ale ukazujemy tylko klika twarzy.
Blanka Barkan Popowska – prezes Fundacji „Też chcemy Być”. Wulkan twórczej energii, choć postury skromnej. Mało kto może Jej dotrzymać kroku. A jak tańczy.
Sławek Popowski – ciekawe pomysły, refleksja, obłoczek fajkowego aromatu zawsze towarzyszą Sławkowi. Lubimy Go słuchać, gdy snuje ciekawe opowieści.
Paweł Popowski - nasz Stańczyk. Ma ogromne poczucie humoru, jest bardzo obowiązkowy, rwie się do pracy. Uprawia wiele dyscyplin sportowych i uwielbia zwierzęta. Jeżeli macie ochotę na kawałek czekolady – Paweł jest niezawodny!
Tadeusz Późniak – świat przedstawiany przez Niego przez obiektyw jest wspaniały. Zawsze chętnie dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami i przeżyciami.
Maciej Późniak – uwielbia pracę fotoreportera i świetnie sobie w tej funkcji radzi. W czasie warsztatów kulinarnych czuł się jak ryba w wodzie. Preferuje zajęcia tzw. „męskie” i komputerowe, ale jego wyobraźnia jest nieoceniona na zajęciach rękodzieła.
Iwona Chołody – Prezes Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” prowadząca jednocześnie własną działalność gospodarczą.Zawsze opanowana i z optymizmem patrząca w przyszłość. Ciągle w ruchu, w podróży. Gdy już usiądzie lubi pożytecznie połaszować.
Zuzanna Chołody – uporządkowanie, uprzejmość, rzetelność, odpowiedzialność – to nasza Zuza. Zawsze chętnie każdemu pomoże.
Andrzej Czarnocki – Wiceprezes Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni”, którego pasją są motory i konstruktywne działania. Siła spokoju, która tak jest potrzebna naszej dynamicznej gromadce.
Mateusz Czarnocki – Uśmiech, elegancja, wysportowanie, otwartość i ugodowość charakteryzują Mateusza. Cieszy się autorytetem w grupie.
Klaudia Rynkun-Werner – najbardziej emocjonalna Pożyteczna. Często w działaniu jak wicher. Bez Klaudii panuje monotonia, brakuje energii.
Joanna Werner – po prostu Pyszna Kobieta! Pysznie gotuje, układa pyszne kompozycje kwiatowe. Tytan pracy.
Piotr Ciesielski - bez Niego nadal byłoby ściernisko zamiast klubokawiarni. Człowiek rozważnego i efektywnego czynu. Profesjonalista na 200%.
Współpracujemy przy projekcie z wieloma podmiotami i osobami fizycznymi, które dzielą się swoimi kompetencjami, wiedzą, pracą i czasem. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni i tym bardziej chcemy sfinalizować nasz projekt.
Jak się promujemy?
FB na bieżąco: https://pl-pl.facebook.com/TezChcemyByc
Gazeta Wyborcza http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19704954,w-klubokawiarni-przy-nowym-swiecie-beda-pracowac-niepelnosprawni.html
Polskie Radio PR1 http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/1593123,Niepelnosprawni-intelektualnie-otworza-kawiarnie
Polskie Radio PR1 http://player.polskieradio.pl (Akademia Marzeń 29 marca br. o godz. 15.30)
Instyt Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego 19 kwietnia br godz. 19
TVP 1 – w planach
Bardzo liczymy na Wasze wsparcie!
Wyjątkowy zestaw biżuterii
Kwiecisty naszyjnik
Wiosenny zestaw biżuterii
Woreczki zapachowe (świerk i cytryna)
Woreczek zapachowy - świerk
Istnieje możliwość indywidualnego uzgadniania nagród.
Wspierają nas: