Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Sebastian Karaś

Sebastian Karaś

Warszawa

Jestem 23-letnim pływakiem długodystansowym, zdobywcą 48 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W wodzie spędziłem 16 lat swojego życia. Od 2012r. specjalizuję się w pływaniu długodystansowym na otwartym akwenie. Dwukrotnie stanąłem na podium Mistrzostw Polski Seniorów zdobywając złoto (2013r.) oraz brąz (2014r.). W 2013r. legitymowałem się najlepszym wynikiem wśród Polaków w prestiżowym maratonie pływackim BCT Gdynia Marathon (20km) z Helu do Gdyni. Reprezentowałem nasz kraj na zawodach z cyklu Pucharu Europy.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

15341 PLN z 15000 PLN

110 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.03.2015.

Wpław przez Kanał La Manche- Sebastian Karaś

O projekcie

Moim głównym celem i ogromnym marzeniem jest przepłynięcie kanału La Manche.

Swoim przedsięwzięciem chciałbym zwrócić uwagę wszystkich a przede wszystkim polskich mediów na pływanie jako dyscyplinę sportu, która w Polsce jest niedoceniana.

Chciałbym również zarazić Polaków swoją pasją jaką jest pływanie na otwartych wodach.

Nie ukrywam, że całe przedsięwzięcie wiążę się z bardzo wysokimi kosztami. Niezbędna podczas wyścigu asekuracjato koszt 2700 funtów brytyjskich czyli około 15-stu tysięcy złotych i na to chciałbym przeznaczyć pozyskane fundusze.

Szerokość Kanału La Manche w linii prostej w najwęższym miejscu z Anglii do Francji to 34 kilometry (linia czarna na mapie). Płynąc muszę liczyć się z bardzo niską temperaturą wody, która waha się w granicach 12-15-stu stopni, wysokimi falami, silnymi prądami, pływami a także przeszkodami w postaci wodorostów czy meduz. Zawodnik pokonując te przeszkody zwykle płynie trasą odwróconej litery S (czerwona linia na mapie). Pokonuje w ten sposób ok 40-stu kilometrów.

Do dnia dzisiejszego kanał przepłynęło ok. 1300 osób z całego świata. Dokonało tego kilku Polaków z rekordowym wynikiem Teresy Zarzeczańskiej 11-stu godzin i 10-ciu minut.

Jako, że lubię pokonywać własne słabości i stawiać sobie coraz to nowe wyzwania chciałbym pokusić się o czas w granicach 7-8 godzin, oczywiście jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne

Nazywam się Sebastian Karaś. Mam 23 lata. W wodzie spędziłem 16 lat swojego życia. Jestem zdobywcą  48  medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz pięciu rekordów kraju.

W 2012 roku zainspirowało mnie pływanie długodystansowe na otwartym akwenie. W tym krótkim czasie udało mi się stanąć na podium Mistrzostw Polski Seniorów  zdobywając złoto (2013r.) oraz brąz (2014r.). W 2013r. zwyciężyłem w Best Open Water Swim Festiwal na Majorce na wszystkich dystansach- 1,5 km, 5km, 7km. Rok później udało mi się uzyskać najwyższą lokatę wśród Polaków w wyścigu BCT Gdynia Marathon z Helu do Gdyni (20km) w czasie 4h i 14 minut, co plasowało mnie na trzeciej pozycji wśród światowej czołówki. Reprezentowałem nasz kraj na zawodach z cyklu Pucharu Europy w pływaniu długodystansowym zajmując miejsce w ścisłej czołówce.

Pływanie to nie tylko moja pasja, ale również sposób na życie. Na co dzień spełniam się jako trener pływania oraz przygotowania motorycznego w amatorskiej drużynie triathlonowej, gdzie dziele się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jak już wspomniałem moje marzenie wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego też jego spełnienie nie będzie możliwe bez Waszej pomocy.

Wśród osób, które dotychczas zechciały mnie wesprzeć lub nagłośnić mój projekt, za co jestem im bardzo wdzięczny, znaleźli się: Fundacja Mistral oraz firma BEKO.

Łącznie z moimi oszczędnościami do tej pory udało mi się zebrać 6 tys. złotych. Jednak jest to tylko niewielka część potrzebnej kwoty. Bardzo wierzę w to, że dzięki Waszej pomocy uda mi się zebrać całą kwote.

 

W ramach podziękowania za Wasze dobre serce i wsparcie przygotowałem interesujące nagrody, które trafią do Was w przeciągu dwóch tygodni po moim powrocie z wyprawy. Jeżeli dzięki Waszemu wsparciu uda mi się uzbierać wyższą kwotę niż przewidywana, zgromadzone pieniądze będę chciał przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na obóz przygotowawczy do sezonu open water.

 

 

FAQ

1.Jakiej szerokości jest kanał La Manche?  W lini prostej z Dover do Calais jest to odcniek o długości 34 km.

 

2. Jaka jest temperatura wody w kanale? Temperatura wody we wrześniu wacha się w granicach 12-15 stopni.

 

3.  Kto czuwa nad bezpieczeństwem zawodnika? Przy zawodniku cały czas płynie łódź asekuracyjna z całą załogą, która czuwa nad bezpieczeństwem zawodnika.

 

4.Czy zawodnik je podczas przepływu? Zawodnik cały czas ma dostęp do pożywienia. Najczęściej są to żele energetyczne, batony, banany.  Pokarm podawany jest z kija ponieważ zawodnik nie może mieć żadnego kontaktu z łodzią asekuracyjną.

 

5. Ile osób do tej pory przepłynęło kanał La Manche? Do tej pory tego wyczynu dokonało 5ciu polaków i ok. 1300 osób na całym świecie.

 

6. Czy zawodnik pokonuje dystans w piance? Pływak może mieć na sobie tylko kąpielówki, okularki i jeden czepek.

 

7. Jaka jest głębokość kanału La Manche? W najgłębszym miejscu wynosi ok. 180 m.

 

8.Jakie są utrudnienia w przepłynięciu kanału La Manche? Utrudnieniem na pewno są wysokie fale, silne prądy,  pływy, parzące meduzy, wodorosty

 

 

9. W jaki sposób przygotowujesz się do przepłynięcia kanału La Manche?

 

Trenuję w granicach 25 godzin tygodniowo. Pływam 10 razy w tygodniu. Przepływam ok. 100 km tygodniowo. Do tego ćwiczę na lądzie i regularnie morsuję się żeby przystosować organizm do kilkugodzinnego przebywania w zimnej wodzie. Moje przygotowania możecie na bieżąco śledzić na moim fanpage'u facebookowym:

 

 

Media

 

"Sebastian Karaś ma 23 lata, a od 16-stu lat trenuje pływanie. W 2012 roku zaczął uprawiać pływanie długodystansowe na otwartym akwenie. Ma szereg poważnych sukcesów na koncie. 47 medali Mistrzostw Polski. W 2015 roku celem młodego pływaka jest przepłyniecie kanału La Manche z Anglii do Francji"

 

 

"W Strefie sportu rozmawiamy dziś o pływaniu. Gościem Norberta Michalaka był Sebastian Karaś - zdobywca 48 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Reprezentant Polski na zawodach międzynarodowych w tym na Mistrzostwach Europy juniorów w Belgradzie. Rekordzista Polski juniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym, który we wrześniu planuje prepłynąć wpław przez kanał La Manche. Sebastian opowiedział nam między innymi o początku swojej przygody z pływaniem oraz o przygotowaniach do arcytrudnej próby."

 

 

"Wypowiedź: Sebastian Karaś, wielokrotny Mistrz Polski w pływaniu. Temperatura wody około 16 stopni i ponad 30 km do przepłynięcia – nie jeden śmiałek na samą myśl rezygnuje. Jednak są tacy, którzy podejmują ryzyko i przepływają Kanał La Manche. Walczą z zimnem, zmęczeniem i swoimi słabościami. We wrześniu z tym zadaniem zmierzy się Sebastian Karaś."

 

 

"Kanał La Manche przepłynęło do tej pory pięcioro Polaków, w tym dwie panie. Już w przyszłym roku do tego wąskiego, szacownego grona może dołączyć Sebastian Karaś – pływak długodystansowy i trener triathlonistów w jednej osobie. Jak będzie wyglądał jego trening i co z jego przygotowań mogą wyciągnąć dla siebie triathloniści?"

 

 

"Mieliśmy okazję porozmawiać z  utalentowanym  zawodnikiem UKS G-8 Bielany Warszawa, od niedawna specjalizującym się w pływaniu długodystansowym, trzecim zawodnikiem BCT Open Water Gdynia Maraton oraz Mistrzem Polski seniorów w tej specjalności, Sebastianem Karasiem."

 

 

 

Sebastian Karaś jest pływakiem z ogromnym dorobkiem. Ma na swoim koncie 48 tytułów mistrzowskich i kilka rekordów. Specjalizuje się w długodystansowym pływaniu w wodach otwartych. Dystans z Helu do Gdyni przez całą zatokę Pucką (ok. 20 km) pokonał w czasie 4 godzin i 14 minut, a teraz szykuje się do przepłynięcia kanału La Manche, jako szósty Polak w historii.

 

 

Jest 23-letnim elblążaninem, od dziecka pływa, a od 15 roku życia mieszka w Warszawie. Wielokrotny medalista na Mistrzostwach Polski, prowadzi własną szkołę pływania, a w tym roku zamierza przepłynąć kanał La Manche oraz startować w kwalifikacjach na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Specjalnie dla nas wywiadu udzielił Sebastian Karaś.

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.03.2015 20:08