Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Festiwal Wysokich Temperatur 2013

Festiwal Wysokich Temperatur 2013

Wrocław

VI edycja Wrocławskiego Festiwalu Wysokich Temperatur jest owocem działań grupy artystów: studentów, absolwentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz stowarzyszenia na rzecz wspierania młodych artystów Grawiton. Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była wspólna fascynacja możliwościami i magią ognia w procesie twórczym z takimi tworzywami jak metal, szkło czy ceramika. Podczas Festiwalu odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady dotyczące tych obszarów sztuki.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

443 PLN z 20000 PLN

15 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2013.

Festiwal Wysokich Temperatur 2013 - VI edycja

O projekcie

Temperatura rośnie, do pierwszego czerwca – punktu kulminacyjnego naszego festiwalu – pozostało niewiele czasu. Pracujemy w pocie czoła, dopinamy szczegóły. Niestety w dobie kryzysu i redukcji dotacji od różnych instytucji brakuje nam 20 tysięcy złotych, żeby dopiąć budżet i zorganizować już VI edycję festiwalu otwartego dla wszystkich i jednocześnie dbającego o wysoki poziom artystyczny i jakość.

Bez Was ten festiwal nie miał by sensu! Dlatego każdego z Was prosimy o wsparcie. Przygotowaliśmy atrakcyjne i wartościowe nagrody. Możesz aktywnie przyczynić się do udziału w wyjątkowej imprezie. Pomóc artystom w realizacji i zaprezentowaniu ich pasji oraz wyjatkowych umiejętności. Nabyć dzieła sztuki, a także samemu je stworzyć. 

Dodatkowo każdy, kto wesprze nas finansowo (niezależnie od kwoty), dostanie imienne podziękowania w specjalnym wydawnictwie pofestiwalowym!

http://festiwalwysokichtemperatur.pl/pl/ - zapraszamy na nasza stronę

https://www.facebook.com/FestiwalWysokichTemperatur?fref=ts - nasz fanpejdż na facebooku

Poniżej kilka słów na temat festiwalu:

Wrocławski Festiwal Wysokich Temperatur to owoc działania grupy młodych artystów: studentów, absolwentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była wspólna fascynacja możliwościami i magią ognia w procesie twórczym z takimi tworzywami jak metal, szkło czy ceramika. Podczas Festiwalu odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady dotyczące tych obszarów sztuki.


Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami “sztuki na gorąco”. Pokazują publiczności swoją pracę “od kuchni”. Co roku zapraszani są prawdziwi mistrzowie pracy z ogniem. Swoją obecnością zaszczycili nas  m.in.: Livio Serena (Murano), Seung Woog Kim (Korea), Michael Flynn (UK), Rick Batten (USA), hutnicy z Nowego Boru (Czechy) i wielu innych artystów.

Podczas Festiwalu dochodzi do integracji różnych dyscyplin artystycznych. Okazuje się, że choć tworzymy z innych materiałów, mamy wspólny mianownik – wysoką temperaturę. Praca z ogniem jest bardzo wymagająca i wyczerpująca, ale daje dużo satysfakcji i często niepowtarzalne rezultaty.

Bardzo ważna dla nas jest możliwość konfrontacji z widzem. Wrocławianie przychodzą na Festiwal całymi rodzinami i mamy już stałych bywalców. Z dużym zaciekawieniem przyglądają się naszym działaniom, dopytują o szczegóły, biorą udział w warsztatach. Często są zaskoczeni, że gotowe prace, które widzą w galeriach musiały być poddane tylu skomplikowanym procesom.

Co roku zapraszamy nowych gości, również artystów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z pracą z ogniem i „zarażamy” ich naszą pasją.

Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz wspierania młodych artystów Grawiton oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta  we Wrocławiu

Przygotowaliśmy dla Was mnogość atrakcji:

PROGRAM VI EDYCJI FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR 2013

POKAZY:

Tworzenie dzieł z brązu i żeliw 
odlewanie płynnego żeliwa wygląda niezwykle efektownie. Proces przemiany żeliwa w żarząca się lawę jest złożony i angażuje wiele specjalistycznie przygotowanych osób. Podczas jednego pokazu topimy nawet trzy tony żeliwa Dzięki olbrzymiej temperaturze wytwarzanej przez piec, stare kaloryfery przemieniają się w dzieła sztuki. Brąz topiony jest w temperaturze  1259 stopni Celsjusza.

Trzydniowy pokaz - work in progress - budowy glinianego pieca do wytopu szkła
opalanego drewnem oraz pokazy starożytnych technik formowania szkła na trzpieniu, robienia koralików i małych form dmuchanych.

Kształtowanie i zdobienie szkła w płomieniu
dmuchanie i zdobienie baniek, tworzenie niewielkich form naczyniowych, pokaz technik weneckich.


Pokaz tworzenia neonów
kształtowanie szklanych rur do produkcji znaków i liter.

Re - i up- cycling opakowań szklanych
pokaz przetwarzania zużytych butelek, słoików etc. w zupełnie nowe formy o różnorakim zastosowaniu.

Pokaz odlewania szkła

Pokaz hutniczych technik kształtowania szkła
prowadzące przez uznanych artystów i mistrzów hutnictwa z Czech, Polski, Holandii, Ukrainy i Japonii: d
muchanie do form, formowanie z wolnej ręki, pokazy rzeźbiarskich technik hutniczych, kształtowanie gorącego szkła w piecu fusingowym przez naciąganie, cięcie, walcowanie i wtapianie kolorów.

Prezentacja budowy i wypału pieca papierowego 
Papier jest elementem konstrukcyjnym, nasączony w glinianej masie, po wysuszeniu tworzy twardą izolującą skorupę. Piec opalany drewnem osiąga temperaturę 900°C. Budowa i wypał Piotr Romiński oraz studenci Katedry Restauracji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła.

Prezentacja budowy i wypału pieca z maty krzemowej. 
Piec zbudowany z konstrukcji stalowej i maty krzemowej izolującej ciepło. Opalany drewnem osiąga temperaturę 1200°C, co sprawia, że mata staje się przeświecalna i możemy obserwować proces zachodzący w jego wnętrzu. To najbardziej efektowny z wypałów. Po zmroku piec świeci i bucha ogniem. Budowa i wypał Łukasz Karkoszka oraz studenci ceramiki.

Prezentacja wypału raku.  
Tradycyjna metoda wypału ceramiki nadająca unikatowy charakter każdemu z naczyń. Rozżarzone, wyciągnięte szczypcami z pieca rozgrzanego gazem do temperatury 950°C  1200°C poddane jest gwałtownemu studzeniu. Szkliwiona powierzchnia naczynia zanurzona w wodzie, trocinach lub liściach nabiera niepowtarzalnych walorów kolorystycznych i strukturalnych. Prezentację wypałów prowadzić będą prof. Krzysztof Rozpondek i Maciej Kasperski ze studentami ceramiki, oraz studenci Koła Naukowego.

Wypał pieca trocinowego
Piec trocinowym pozwala uzyskać efekty  naturalnych odymień i przebarwień powstałych w wyniku odcięcia dopływu tlenu w ostatecznym momencie wypału. Piec osiąga temperaturę 500°C  600°C.

Piec „Rzeźba” (autor: Michał Podleśny)
Piec  pełniący funkcję pieca ceramicznego opalanego drewnem. Hucząca maszyna, składająca się z ceramicznej kopuły ustawionej na metalowej konstrukcji. Jej wyrazem miała by być nie tylko forma ale i dźwięk ognia, dym i falujące płomienie. Piec stanie się swoistym widowiskiem. Kopuła, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, dzięki ażurom i wacie krzemowej zacznie świecić. W kulminacyjnym momencie kopuła zostanie ściągnięta tak, aby widz mógł zobaczyć rozgrzane wnętrze maszyny.

Piec typu „pitfire” połączony z tworzeniem „na gorąco” muralu na jednej ze ścian ASP.

Wypał pieca węgierskiego


WARSZTATY

Warsztaty odlewnicze  ”talizmany z brązu” , podczas których widzowie będą mogli stworzyć modele/formy swoich rzeźb pod okiem profesjonalistów. Uczestnicy zostaną poproszeni o wykonanie form negatywowych talizmanów. Tworzy się je drążąc w sepii (kości ośmiornicy), która jest materiałem bardzo odpornym na wysoką temperaturę. Płynny brąz, który jest w nią wlewany, osiąga nawet 1220ºC. Powstałe prace będą wielkości około 6 cm, ponieważ duże obiekty z brązu wymagają dłuższego i bardziej złożonego formowania metodą „na wosk tracony” lub z użyciem mułku formierskiego. Powstałe talizmany uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. W warsztatach nie mogą brać udziału osoby uczulone na skorupiaki.

Warsztaty odlewnicze  ”płaskorzeźby z żeliwa”podczas których uczestnicy otrzymają tabliczki wykonane ze specjalnej żywicy furanowej odpornej na bardzo wysokie temperatury (żeliwo topi się w 1550ºC). W nich, metodą negatywową, będą drążyć swoje płaskorzeźby, które następnie zostaną zalane płynnym żeliwem. Płaskorzeźby uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą.

Warsztaty malarstwa w ceramice prezentujące metody barwienia i zdobienia ceramiki. W trakcie warsztatów powstanie kolorowa mozaika, którą wraz ze studentami tworzyć będą młodzi uczestnicy festiwalu. Kolorem nakładanym na czerep ceramiczny będzie płynne szkliwo, które po wypaleniu w temperaturze 1100°C stworzy szklistą kolorową powierzchnię. Prezentację poprowadzi Joanna Teper i studenci malarstwa z Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie.

Warsztaty garncarskie: prezentujące techniki toczenia na kole garncarskim. Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych metod kształtowania ceramiki. W trakcie warsztatów będzie można spróbować z miękkiej gliny uformować własne naczynie. Pokaz i warsztaty poprowadzi Lery Papidze i studenci Koła Naukowego

Warsztaty tworzenia biżuterii i małych form dekoracyjnych ze szkła metodą fusingu towarzyszące pokazowi budowy glinianego pieca do wytopu szkła opalanego drewnem


KIERMASZ 
Młode dzieło artystyczne w akcji,
który odbędzie się w ścisłym centrum Wrocławia

WYKŁADY

  • Prezentacja i wykład Tomasa J. Daunora z Wileńskiej Akademii Sztuki.
  • Wykład o malarstwie w ceramice, ad. Joanna Teper.
  • Wykład o współczesnej ceramice unikatowej, prof. Grażyna Płocica.
  • Wykład o programach rezydencyjnych, ad. Michał Puszczyński.
  • Wykład o technikach konserwacji używanych w ceramice i szkle, as. Piotr Romiński.
  • Wykład o projektowaniu w architekturze, as. Mikołaj Smoleński
  • Wykład poświęcony technikom garncarskim połączony z prezentacją pracowni Koła Garncarskiego, prof. Katarzyna Koczyńska – Kielan i ad. Bożena Sacharczuk.
  • Wykład „Ceramika noszona”, ad. Maciej Kasperski.
  • Ed van Dijk „Antyczne metody topienia i formowania szkła”
  • Andrej Bokotej „Eksperymenty z gorącym szkłem ”
  • Agnieszka Leśniak „Projektowanie szkła codziennego użytku”
  • Elena Atrashkova  „Szkło Białoruskie”
  • Piotr Stramski „Gorąco/zmino” prezentacja projektów hutniczych dekonstruowanych metodami na zimno.
  • G.Kowalska „No Waste w szkle, czyli recykling na gorąco”
  • Qubus design „Qubus-idea, żart dizajn”
  • Katarzyna Gemborys „Szklana biżuteria”
  • Katarzyna Plucińska "Motyw cyklów życiowych w sztuce"

WYSTAWA Projekt Hot Product -wystawa dizajnu

WYSTAWA PRAC WYPALONYCH W PIECU TONGKAMA 

PERFORMANCE - Throwing Competition. 
Podwójne znaczenie słowa  „Throwing”  jest powodem do przedstawienia konkurencji toczenia  na kole garncarskim w niecodzienny sposób . To co dla nas ceramików jest zwykłą pracą w oczach publiczności „wzlatuje” do rangi niemożliwości. Dlaczego by nie miało polecieć naprawdę?

ponadto:

PIKNIK, 
MUZYKA NA ŻYWO,
KONCERT, 
WYSOKA TEMPERATURA, 
RADOŚĆ I RELAKS.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2013 00:12