Świnki morskie

Serdecznie witamy na stronie internetowej poświęconej hodowli świnek morskich rasy US Teddy.

Z tej witryny dowiesz się wszystkiego, co wiedzieć powinieneś/powinnaś, aby stać się profesjonalnym hodowcą i odpowiedzialnym właścicielem – znajdziesz tu szczegółowe informacje o świnkach morskich jako  gatunku (rozmnażanie, rozwój młodych świnek, historia, umaszczenie, oswajanie, informacje o rasie US Teddy), a także poznasz fakty dotyczące żywienia, zdrowia, pielęgnacji, rozmnażania i głównych potrzeb świnek.

A jeśli chcesz kupić niezbędne do rozwoju kompleksowe wyposażenie (akcesoria dla świnek morskich, karmy dla świnek, suplementy diety) – trafiłeś idealnie.

Zapraszamy. Rozgość się!

świnka morska

Jak to się zaczęło

Gdy wiele miesięcy temu (przed założeniem strony internetowej w 2013 roku) po raz pierwszy natrafiliśmy w Internecie na zdjęcie świnki morskiej rasy US Teddy, poczuliśmy się jakbyśmy widzieli świnkę morską po raz pierwszy w życiu – i od razu się w niej zakochaliśmy!

Po zapoznaniu się z dostępnymi informacjami na temat hodowli świnek, zdecydowaliśmy się na adopcję. Jednak znalezienie odpowiednich świnek okazało się być niełatwe, ponieważ US Teddy nie jest popularną rasą, a kolory których pożądaliśmy najmocniej, również nie należą do pospolitych.

Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy hodowlę, w których miały urodzić się nasze prosiaczki. Byliśmy mocno zdeterminowani – postanowiliśmy odebrać świnki osobiście z Niemiec i dowieźć je do nowego domu, a w zasadzie do dwóch nowych domów 🙂

W czasie oczekiwania pojawiła się szansa na pozyskanie świnek w ciekawych umaszczeniach, których wcale się nie spodziewaliśmy. Początkowo chcieliśmy kupić pięć świnek, jednak cudownych maleństw było tak wiele… Nie potrafiliśmy wybrać pięciu świnek – i skończyło się na tym, że w Opolu mieszkają: Merida (US Teddy Czarna Lux), Chili (US Teddy Czekoladowa otter), Whisky (US Teddy Satin slate blue lux), Gandi (US Teddy czekoladowa fox) i Tweety (US Teddy Himalaya), a we Wrocławiu Ganzi (US Teddy Czekoladowa otter) i Gandi (US Teddy Slate blue lux) – w sumie siedem niezmiernie kochanych urwisów.

Beani

Islandia

Barbie

Czyli próba uchwycenia, co wspólnego ze świnkami mają Inkowie, mumie i konkwistadorzy…

Poczujcie zapach i atmosferę ciepłego, wilgotnego zmierzchu na obrzeżach lasów tropikalnych mniej więcej pięć tysięcy lat temu.

Ostatnie promienie słońca drgają delikatnie na malachitowych liściach pokrytych tłuszczową powłoczką, liany podrygują w rytm podmuchów wiatru, zaburzając pozorny bezruch zielonej ściany, tak, jak szelesty i pokrzykiwania wielobarwnych papug przerywają ciszę.

Witajcie w Puszczy Amazońskiej, gdzie dla niektórych życie kończy się o zmroku, a dla innych… dopiero się zaczyna…

Gdy pojechaliśmy odebrać nasze pierwsze prosiaczki, nie bardzo wiedziałam czego się po nich spodziewać ani nawet czego oczekiwać, dzięki temu nie byłam zawiedziona stanem, w jakim świnki zastałam.

Zdrowotnie były w świetnej kondycji, jednak jeżeli chodzi o stopień udomowienia pozostawiały wiele do życzenia (5 z 7 świnek, które wieźliśmy pochodziło z hodowli, której właściciel miał ponad 100 świnek morskich, nie można było zatem dziwić się brakiem oswojenia).

Nie dało się nie zauważyć, że w stadzie pięciu świnek każda ma inny temperament i jedne są odważniejsze, a inne bardziej wycofane społecznie…

Jeśli myśląc o świnkowych maluszkach spodziewasz się małych, łysych robaczków z zamkniętymi oczkami, to bardzo, bardzo się mylisz – oseski rodzą się z pełnym owłosieniem i uzębieniem, a ich oczy są otwarte.

Wyglądają trochę jak nietoperze bez skrzydeł. Poza tym składają się niemal wyłącznie z samych główek – ta dysproporcja zanika wraz ze wzrostem korpusu świnki.

Przez kilka pierwszych minut (do 1-2 godzin) dzieci są raczej osowiałe i mają kłopot z koordynacją ruchową, mogą zastygać w bezruchu i ukrywać się w odosobnieniu od pozostałych świnek, lecz nie należy się tym nadmiernie przejmować…

Podpowiadamy w temacie opieki

Więcej informacji nt. opieki nad świnkami znajdziesz w poszczególnych zakładkach: Potrzeby, Zachowanie i Zdrowie oraz w odpowiednich podkategoriach.​