Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Aldona Skirgiełło (Kamphora z Podlasia)

Aldona Skirgiełło (Kamphora z Podlasia)

Podlasie

Hipolog (Anglia Ruskin University w Cambridge), niespełniony prawnik, ekoterapeuta, hodowca koni i kóz, założycielka pierwszej w Polsce stadniny tradycyjnych koni cygańskich. Posiada szerokie doświadczenie na polu wyścigów konnych (20 lat); pracowała jako profesjonalny fotograf koni, manager stadniny w Wielkiej Brytanii, asystent trenera na wyścigach; opracowuje artykuły dla polskich czasopism hipologicznych. Kilka lat temu zdecydowała się osiąść na podlaskiej wsi, by dążyć do samowystarczalności. Pełne bio na http://moje-podlasie.pl

Equine Scientist (Cambridge), ecotherapist, breeder of horses and goats, founder of first Traditional Gypsy Cob's stud in Poland. Widely experienced in horse racing industry (20 years), worked as professional equine photographer, stud manager in UK, race horse trainer\'s assistant; writes for Polish equine magazines. A few years ago she decided to settle on the countryside to try to be self sufficient.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

929 PLN z 50000 PLN

20 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.04.2015.

Wioska interaktywna - powrót do tradycji

O projekcie

For English please scroll down

Mimo dość sporego zainteresowania nasz projekt niestety nie osiągnie 100% finansowania, mimo to wioska powstanie, lecz w nieco innej formie :). Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wpłaty i zapraszamy do kontaktu przez bloga (moje-podlasie.pl) lub przez profil na Facebooku (Kamphora z Podlasia).

 

Our project, actually very popular, is failing to get funding unfortunately. The interactive village will be set up anyway, however in a bit different form :) We would like to thank you very much for your pledges and we would like to invite you to contact us through our website (Ecoholidays in Poland) or Facebook profile (Kamphora z Podlasia).

 

 

Zainteresowanie projektem wciąż rośnie! W dn.13 marca odwiedziła nas ekipa TVP Białystok:


 

Naszym celem jest utworzenie zagrody wiejskiej, podobnej do tych, jakie istniały w w krajobrazie naszego kraju jeszcze 40, 50 lat temu: drewaniane budynki kryte tradycyjną strzechą słomianą, studnia, zwierzęta polskich ras, rośliny rodzimych odmian. Będzie to żywy skansen, w którym każdy będzie mógł poznać dawne, zanikające już tradycje i rzemiosła, wydoić krowę, upiec chleb, spróbować własnoręcznie zaorać pole za pomocą pługa konnego, użyć kosy i sierpa.

Zachowajmy tradycje polskiej wsi dla pokoleń!

 

 

 

Marzeniem naszym od dawna było życie jak za dawnych lat, w zdrowym, ekologicznym otoczeniu - osiedliliśmy się więc na Podlasiu, a nasz drewniany dom i wiekszość budynków gospodarczych pokryliśmy strzechą. Gospodarstwo nie ma przyłączenia do sieci energetycznej i wodociągowej. Zanim zdążylismy osiąść na dobre, zaczęliśmy otrzymywać zapytania o możliwość pobytu - jak się okazało, wiele osób chciałoby posmakować podobnego życia, choćby przez kilka dni! Ponieważ interesujemy się wiejskimi tradycjami i dawnym rzemiosłem, powstała idea stworzenia żywego skansenu - gdzie goście mogliby nie tylko wypocząć, ale również nauczyć się wyrobu sera, tkactwa, uczestniczyć w warsztatach oraz poznać nowych przyjaciół.
Obecnie nasze gospodarstwo oczekuje na wpisanie do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

 

Stodoła i stajnia podczas krycia strzechą

 

 

 

 

Wspierając powstanie wioski, pomagasz w:

  • zachowaniu dawnej polskiej kultury, tradycji oraz rzemiosł dla przyszłych pokoleń;
  • propagowaniu zdrowego trybu życia w otoczeniu natury;
  • nauczaniu samowystarczalności i niezależności żywnościowej;
  • szeroko pojętej edukacji ekologicznej (energie odnawialne, permakultura itd);
  • utworzeniu miejsca dla rozwoju kultury niezależnej i alternatywnej.

 

 

Zostań współtwórcą pierwszej wioski interaktywnej

w Polsce!

 

 

 

 Wioska powstanie w naszym małym tradycyjnym gospodarstwie na Podlasiu, nieopodal granicy z Białorusią, we wsi Wyczółki (gmina Nurzec-Stacja, powiat siemiatycki).

 

 

 

 

Teren przeznaczony na utworzenie wioski tradycyjnej zajmuje areał jednego hektara dobrej ziemi uprawnej trzeciej klasy. Dojazd stanowi brukowana droga, a okolica to wiejska zabudowa szeregowa, typowa dla Podlasia.

 

Na terenie znajduje się dom drewaniany, drewniana stajnia i stodoła - te trzy budynki pokryte są strzechą słomianą. Oprócz tego jest stajnia murowana, pokryta dachem z blachy, a na wiosnę zostanie do gospodarstwa przeniesiona drewniana stajnia oraz druga stodoła, które planujemy pokryć gontem i strzechą. W zeszłym roku załozyliśmy sadek starych odmian jabłoni, czereśni i gruszy, który będziemy sukcesywnie uzupełniać. Jest też kilka "zastanych" jabłonek, pieknie owocujących. Wiosną stworzymy permakulturalny ogród warzywny, zasilany wyłącznie nawozem koni przez nas hodowanych, a także eksperymentalną uprawę zbóż starych odmian (orkisz, pszenica płaskurka, kamut, quinoa, amarantus oraz lnicznik na olej).

Od kilku lat prowadzimy hodowlę koni cygańskich i brytyjskich kóz mlecznych, jednakże w celach edukacyjnych planujemy zakup zwierząt zachowawczych ras polskich takich jak:

  • krowa polska czerwona, która była obecna w naszym krajobrazie przez ponad 200 lat i charakteryzuje się znakomitą jakością mleka - jest to jedna z autochtonicznych ras europejskiego bydła czerwonego;
  • koń sokólski, czy też koń zimnokrwisty w typie sokólskim - rasa ukształtowana we wschodniej Polsce, pochodząca od prymitywnych koni - mierzynów;
  • konik polski - prymitywna rasa wywodząca się od ostatniego dzikiego konia Europy - tarpana;
  • koza karpacka - popularna jeszcze na przełomie XIX i XX wieku; obecnie czynione są starania o wpisanie tej rasy na listę rodzimych ras zachowawczych;
  • świnia złotnicka;
  • kura zielononóżka kuropatwiana - rasa wyodrębiniona pod koniec XIX wieku.

 

Gospodarstwo nie jest podłączone do sieci energetycznej, wodociągowej; nie ma też kanalizacji - myjemy się w misce, a toaleta kompostowa znajduje się w budyneczku zewnętrznym.
Dla potrzeb gości zbudujemy prysznic zasilany energią słoneczną.

 

W zagrodzie planujemy edukację w temacie rolnictwa tradycyjnego, chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, samowystarczalności, produkcji własnej zywności oraz kosmetyków, ekologii, permakultury, zdrowego żywienia, rękodzielnictwa, szeroko pojętego slow-life. Oprócz kilkugodzinnych sesji dla zorganizowanych grup planujemy także warsztaty weekendowe oraz zielone szkoły.


Naszym zamierzeniem jest również stworzenie miejsca do życia dla osób pragnących zrobić "próbę generalną" przed totalną zmianą, jaką jest wyprowadzenie się z miasta na wieś, w celu sprawdzenia siebie i swoich możliwości, bez rzucania się od razu na głęboką wodę, czym jest często zakup siedliska wiejskiego przez osobę pochodzącą z miasta.

 

Wioska ma być miejscem, gdzie będzie można odpocząć od pośpiechu, tempa codziennego życia, dotykając minionych czasów i żyjąc nieco na uboczu od cywilizacji.

 

 

 

 

Docelowo planujemy przeniesienie dwóch-trzech drewnianych chat na teren naszego żywego skansenu. Utworzyłyby one około 15 miejsc noclegowych, całorocznych.

 

  • koszt zakupu jednego budynku z bali drewnianych, w dobrym stanie, to około 10-15 tys.zł.
  • koszty transportu budynku to ok.5 tys.zł
  • rozłożenie i ponowne złożenie budynku przez profesjonalną ekipę cieśli - 20 tys.zł.
  • koszty zakupu drewna na łaty dachowe, słomy na strzechę (musi być to zboże ręcznie koszone), fundamenty z kamienia - 15 tys.zł

 

Oprócz tego planujemy zakup zwierząt ras rodzimych:

  • krowa rasy polskiej czerwonej - 5 tys.zł
  • koń sokólski - 5 tys.zł
  • kozy karpackie, kury zielononóżki

 

 

Krowy rasy polskiej czerwonej

 

Kwota, na jaką opiewa nasz budżet, jest kwotą minimalną, jaka pozwoli nam na zakupienie i przeniesienie jednego budynku mieszkalnego (będzie on w stanie surowym i będziemy wykańczać go własnoręcznie).

  1. Jeśli dzięki Wam uda się nam osiągnąć 130% finansowania, zakupimy również krowę polską czerwoną oraz konia sokólskiego. Każda osoba wspierająca projekt kwotą minimum 50zł otrzyma również kubeczek z logo projektu jako dodatkową nagrodę!
  2. Gdy Wasza hojność okaże się tak duża, że osiągniemy 160% - zakupimy kolejne zwierzęta: konika polskiego, konia huculskiego, świnię złotnicką i owce wrzosówki. Każda osoba wspierająca projekt kwotą minimum 100zł otrzyma również t-shirt z logo projektu jako dodatkową nagrodę!
  3. Jeśli powalicie nas na kolana 190% finansowaniem wioski - zakupimy kolejną chatę a każda osoba wspierająca projekt kwota minimum 150zł otrzyma w prezencie nocleg ze śniadaniem dla dwojga!
  4.  W przypadku przekroczenia 200% finansowania popuścimy wodze fantazji i przygotujemy dla Was coś specjalnego :)

 

Koń sokólski

 

 

 

Lista nagród jakie przewidujemy jest tak zróżnicowana, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Tapeta na komputer dla koniarza i nie tylko, a może bransoletka z włosia koni przez nas hodowanych? Poniższa jest tylko przykładowa, każda bransoletka jest oryginalna i niepowtarzalna! Do tego proponujemy naszyjnik z włosia naszych koni, w podobnym stylu!

 

 

Mający wiele zastosowań, bardzo praktyczny ręcznie wyplatany koszyk z wikliny, z pokrywką lub bez:

 

 

Znany podlaski zespół Hoyraki zagra dla Ciebie przy ognisku. Gwarantowana świetna zabawa! hoyraki.pl

 

Natomast Kapela Jazgodki ofiarowałana rzecz projektu egzemplarz swojej płyty "W międzyczasie", która była wydana dzięki zbiórce na Polak Potrafi! Informacje o kapeli znajdziecie tu: jazgodki.pl oraz parparusza.wordpress.comProjekt W Międzyczasie

 

Oryginalny prezent z okazji ślubu, urodzin, rocznicy? Proponujemy zamówienie jedynej w swoim rodzaju ikony, pisanej akrylem na płótnie, w dowolnej tonacji kolorystycznej. Wymiary 30 x 40cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A może profesjonalna, kilkugodzinna sesja fotograficzna z naszymi zwierzętami - kto nie chciałby zdjęc z koniem jak z bajki? Znakomity pomysł na prezent ślubny, urodzinowy... lub z innej okazji!

 

 

 

Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma? A może chcesz się poczuć jednym z nich? Nic prostszego, możemy zaprosić Cię na tygodniowy rajd z wyżywieniem do podobnego wozu:

 

Ponadto udostępnimy gospodarstwo i zwierzęta do sesji fotograficznej, filmowej, brytyjski native speaker użyczy głosu etc - Jesteśmy otwarci na propozycje!

 

Nagrody dotyczące pobytów, udziału w warsztatach itp o ile nie zaznaczone inaczej, są aktualne od lata 2015 - bezterminowo. Terminy warsztatów i pobytów będą ustalane indywidualnie - jesteśmy elastyczni. "Weekend" to ewentualnie też dwa dowolne dni w tygodniu.

 

Jeśli masz pytania dotyczące szczegółów którejkolwiek z nagród - skontaktuj się z nami! ecogypsy.com (@) gmail.com lub tel. 731 162 778.

 

 

 

EcoGypsy jest przedsięwzięciem rodzinnym i jednocześnie międzynarodowym, prowadzonym przez polsko-brytyjską parę Aldonę i Freda.

 

Dlaczego wybraliśmy Podlasie? Po pierwsze ze względu na to, iż region jest najmniej “ucywilizowanym” regionem Polski, gdzie natura jest ledwo dotknięta ręką człowieka. Po drugie –  korzenie Aldony sięgają na Kresy i na Podlasiu czuje się ona jak w domu.

 

Aldona, urodzona w Warszawie, ze względu na zamiłowanie do koni porzuciła zamiar zostania prokuratorem na rzecz wyścigów na Służewcu i pracy na stanowisku jeźdźca (i nigdy tego nie żałowała!). Spędziła tam w sumie 18 lat, by następnie wyjechać "za chlebem" do Wielkiej Brytanii na tymczasową emigrację, która trwała niemal 9 lat. Historię tej emigracji możecie przeczytać tu: http://moje-podlasie.pl/saga-emigracyjna/.

 

 

Już wraz z Fredem, w owej historii również wspomnianym, założyła hodowlę koni cygańskich.

 

EcoGypsy było pierwotnie wyłącznie hodowlą tradycyjnych koni cygańskich (Traditional Gypsy Cob), ale niebawem poszerzyliśmy działalność o hodowlę kóz brytyjskich toggenburskich i brytyjskich alpejskich, owiec i alpak.

 

 

 

 

 

Dążymy do maksymalnej samowystarczalności gospodarstwa, począwszy od produkcji własnej, biodynamicznej żywności, a skończywszy na przędzeniu i tkaniu wełny. Naszym celem jest przede wszystkim jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne oraz życie w rytmie przyrody, z minimalną ingerencją nowoczesności.

Nasz dom jest wybudowany tradycyjną metodą z bala, pochodzi z 1950 roku. Po zakupieniu siedliska wymieniliśmy poszycie dachu na strzechę słomianą. Również większość budynków gospodarczych jest wybudowana ze starych, puszczańskich bali oraz pokryta słomą.

Zapiski z życia codziennego można śledzić na blogu Moje Podlasie. Znajdź nas również na Facebooku.

 

Wioska interaktywna na facebooku

 

Jak działa Polak Potrafi? Jak wesprzeć projekt?

 Kontakt tel. do nas:  731 162 778

 Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem i... do zobaczenia na Podlasiu! :)

 

 

 

 

About the Project

Our goal is an Educational Village, the place where you can see how the Polish countryside looked just 40, 50 years ago: timber buildings with thatch roofs, well, heritage animals and plants and where you will be able to touch the old times: milk the cow, make the cheese, plough the field with horse.

Our yard is run in eco manner, we are living off-grid, the buildings are timber and thatched. For a long time we have been receiving queries regarding shorter and longer stays – many people would like to try living the life like us! As we are interested in old fashion trades and skills it gave us an idea to create a village, where our guests could not only rest away from the pace of life, but as well learn cheese making, weaving, take a place in workshops and find new friends.

 

Why you should consider supporting our project?

By supporting the creation of the village you are helping with:

  • Keeping old skills, tradition and culture for further generations;
  • Popularisation of healthy, green way of life
  • Teaching of self sufficiency
  • Teaching of ecology (energy from sun and wind, permaculture etc)
  • Creating a place for an alternative and independent culture

 

 

About the Village

The Village will be created in our 2.5 acre yard, in a small village Wyczółki in Podlachia county, several hundred yards from Belarus border. There Is a cobblestone road leading to the yard and inside you can see timber house and buildings, all thatched. There will be another couple of buildings of the same type which we will move onto our land in the spring.

Last year we have created orchard, featuring old varieties of apple, pear and cherry. In the spring we are going to create a permaculture garden where we will use horse manure as one and only fertilizer. The manure will come from horses bred by us and fed organically. Apart from that we are going to start an experimental grain field, to include emmer, spelt, kamut, quinoa and amarantus plus camelina for oil.

We would like to purchase some of an ancient, heritage Polish breeds, to include Polish red cow, Sokolski draught horse, Carpathian goats, green-legged chickens.

 

We have no running water but we are going to build a solar powered showers for our guests. Toilet is a composting one.

In the Village we would like to teach about traditional farming, livestock keeping and breeding, self sufficiency, producing own food and cosmetics, ecology, permaculture, healthy eating, hand making, slow-life. Apart from a few-hours long sessions for groups we are planning weekend workshops and green schools as well.

The Village is supposed to be the place where you will be able to relax away from the pace of life, touching the past times and living a bit away from the civilisation.

 

 

 

Why do we need your support?

We are planning to move 2-3 traditional timber huts onto our yard. They would create approximately 15 places for our guests.

  • Cost of one building in a good condition – 10000-15000 PLN (2400-8600 EUR)
  • Transportation costs – approx 5000 PLN (1200 EUR)
  • Taking down and putting back up the building (which have to be done by professionals)  - 20000 PLN (5000 EUR)
  • Timber for roofing, straw for thatching, stone foundations – 15000 PLN (8600 EUR)

 

Apart from that we are planning on purchasing heritage animals:

  • Polish red cow – 5000PLN (1200 EUR)
  • Sokolski draught horse – 5000 PLN (1200 EUR)
  • Carpathian goats, green-legged chickens

 

The budget in the project is minimal which would allow us to purchase and move one hut and purchase of cow and the horse. Any extra funding will be spent on:

Purchasing additional livestock: Polish konik, Malopolski horse, Hutzul horse, Zlotnicka pigs, Wrzosowka sheep, Bilgorajska geese, Polish Pekin ducks.

Purchasing and moving another timber hut.

 

 

Rewards

We can offer a variety of rewards, to include key rings, hand made bracelets, hand painted religious icon or professional photo shoot. Also we can lend animals and yard for commercial filming, British native speaker is available etc -  we are open to any suggestions and propositions..

 

About us

EcoGypsy is a family and international enterprise, run by Polish-British couple: Aldona and Fred. We choose Podlachia region as it is one of the less “civilized” regions of Poland and Aldona’s roots are in Kresy, eastern Poland – now Belarus and Lithuania, and in Podlachia she feels like at home.

Aldona, born in Warsaw, quit the dream of becoming a court prosecutor to became a jockey – she spent 18 years at Warsaw racecourse (and never been sorry!) to emigrate to the UK for 8 years. Set up the EcoGypsy stud with Fred and soon it was not only Traditional Gypsy Cobs but goats, sheep and alpacas they were breeding!

 

We are heading for a maximum self sufficiency, from producing own food to spinning, weaving and making own clothes. Our goal is to live with a minimal impact on natural environment.

Please see our blog Moje Podlasie - My Podlachia (translation available) and also our website: Ecoholidays in Poland.

 

How to support the project?

  1. Choose one or more of the rewards on the right hand side then click on the green button "Wesprzyj projekt"
  2. Register your free account (login, email address, password, repeat password)
  3. Confirm by clicking green button "Dalej"
  4. Choose Paypal or SEPA if you are abroad
  5. Click green button on the bottom "Zapłać"

THANK YOU!

 

 In the case if project will not get 100% funding all your funds will be returned.

 

 

Media o Twoim projekcie:

OBIEKTYW: 13.03.2015, GODZ.18:30

bialystok.tvp.pl | 2015-03-13

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.04.2015 09:09