Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kaja Wolak

Kaja Wolak

Wrocław

Kaja.
Lat 25, obecnie studentka scenografii, przez chwilę reżyserii, kreatywnego pisania oraz wizażu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1600 PLN z 5000 PLN

27 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

32%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 13.02.2020.

Wiara, nadzieja, miłość- co to w ogóle znaczy

O projekcie

Wiara, nadzieja, miłość? Co to w ogóle teraz znaczy? I czy to czasem nie zakrawa o naiwność, by w tych czasach tak publicznie i otwarcie przyznać się, że tak szczerze się w coś wierzy, ma się nadzieję na coś i coś się kocha?

 

 Celem Kai jest prawie bezbolesne wyrwanie przechodnia z marazmu rzeczywistości, następnie wytworzenie przestrzeni do dialogu, gdyż to właśnie w autentycznym porozumieniu z drugim człowiekiem i poznawaniu inności widzi rozwiązanie.

 

Opis projektu:

Wiara, nadzieja, miłość to nazwa projektu artystycznego, którego twórczynią jest Kaja Wolak. Jednocześnie jest to jej dyplom ze scenografii realizowany na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Scenografia jest tu rozumiana jako przekazywanie treści obrazem i ingerowanie w przestrzeń już zastaną. Kaja zdecydowała się na projekt indywidualny, przez co Uczelnia nie pokrywa kosztów związanych z jego realizacją.



Kim jest twórczyni?

 

Kaja Wolak- studentka V roku scenografii na wrocławskim ASP. Wcześniej podejmowała próby studiowania reżyserii, kultury i praktyki tekstu oraz animacji kultury. Obecnie już od dwóch lat pisze do magazynu Trendy Art of Living, zajmuje się dekoracją wnętrz i scenografią planową, a w wolnym czasie szuka nowych form przekazu, czyta i ... przesadza rośliny. Chciałaby zająć się sztukami plastycznymi całkiem intuicyjnie i swobodnie, nie myśląc o trawiących podskórnie problemach współczesności, przenieść się wreszcie do teatru i tam tworzyć wykreowaną rzeczywistość. Póki co widzi jednak zbyt duży potencjał do pracy w obszarach, które jako społeczeństwo wykreowaliśmy i w które potem wrośliśmy, nie dostrzegając przy tym ich groteskowości.


Wiara, nadzieja, miłość to tytuły trzech kolejnych akcji przeprowadzonych w przestrzeni publicznej w trzech miastach (Wrocław, Warszawa, Lecce). To coś pomiędzy sztuką performance i teatrem ulicznym, w którym jednak to obiekt i widz są głównym medium, z kolei performer jest jedynie obserwatorem.



Twórczyni szuka w sferach brudnych, codziennych, szarych. Uwypukla to, czego staramy się nie widzieć- to, co po prostu dla społeczeństwa niewygodne, przez co pomijane.

Tworzy na podwalinach szarej rzeczywistości kreowanej przez Marka Hłasko w Ósmym dniu tygodnia czy też tej z wierszy Świetlickiego. Zestawia ze sobą przeciwności wokół których dane jest nam współistnieć.

Jej bohaterowie są zagubieni, przytłoczeni i sfrustrowani we współczesności, otoczeni zewsząd nadmiarem bodźców i niegotowi na tak szybko zachodzący postęp technologiczny. Nie nadążają za światem, a czują, że przecież powinni. Dużo sprawniej od poprzednich pokoleń obsługują aplikacje i sprzęty elektroniczne, ale to też dzięki tym aplikacjom tuż zaraz obok nowych butów mogą wybrać sobie nowego człowieka, co może być frustrujące. Instalują komunikatory i co kilka sekund sprawdzają telefony, do których jakby przyrośli, jednak nie potrafią już rozmawiać. Oddalają od siebie myśl, że globalne ocieplenie to nie mit przyszłości, ale realny problem. Czują się bezsilni, mają coraz wyższy poziom lęku i coraz częściej udają się do terapeutów. Chcą walczyć, ale nie wiedzą jak. Za odwagę uznają pisanie buntowniczych postów na portalach społecznościowych lub autodestrukcję. Swoje życia przenieśli już poniekąd do przestrzeni wirtualnej, bo tak jest łatwiej, a przecież chodzi o to by było łatwo. Emocje przeżywają najchętniej tylko poprzez utożsamianie się z bohaterami seriali, którymi namiętnie się karmią, a które są teraz dostępne jak nigdy dotąd. Powinni być tak szczęśliwi i beztroscy, jak kreują się w sieci, ale z jakiegoś powodu nie są.

Czasami jednak przeczuwają, że w tym wszystkim zagubili coś bardzo ważnego- zagubili wartości, które powinny coś znaczyć, a teraz stały się jedynie pustymi hasłami. Zatracili kontakt ze swoim człowieczeństwem i odczuwaniem, przestali być wrażliwi na otaczającą rzeczywistość, bo wydała się być zbyt przytłaczająca, potraktowali to, co wytworzone przez człowieka jako naturalnie występujące i przestali reagować.

 



Nie chce z pewnością jedynie oceniać i podsumowywać, chce rozwiązania niebinarnego, którym nie jest tylko albo TAK albo NIE.

 

Swoje poszukiwania opiera między innymi na przemyśleniach zbudowanych na podstawie map zaczerpniętych z Possibility Management, własnych doświadczeń zdobytych w praktyce 5 rytmów (sztuka medytacji w ruchu), zainteresowania obszarem psychologii oraz umiejętnością wnikliwej obserwacji.



 

Akcja podsumowująca cały projekt przewidziana jest na wiosnę 2020 we Wrocławiu. Wtedy znakiem plastycznym staną się  trzy kapliczki o kolejnych nazwach- WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ zaprojektowane i zbudowane przez autorkę. Jako budulec pragnie wykorzystać jednak śmieci rzeczywistości oraz materiały użyte podczas wszystkich poprzednich akcji. 

Pierwsza wystawa natomiast przewidziana jest na 21. lutego tego roku w Lo.ft Lecce we Włoszech.

 (link do galerii: http://loftexperience.it/ ).



Budżet

Pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie materiałów potrzebnych do wytworzenia obiektów (w tym trzech kapliczek), zapłacenia gaży współtwórcom, pokrycia kosztów dojazdu i transportu obiektów, wydruków promocyjnych oraz wydruku albumu zawierającego opis i fotorelację z całego przedsięwzięcia.

 

 

Nagrody zostaną rozesłane po zakończeniu całej akcji tj. najpóźniej w lipcu tego roku.

 

 

Kontakt:

https://www.facebook.com/panikapadaka/

mail: kkawolak@gmail.com

instagram: panika_padaka   https://www.instagram.com/panika_padaka/

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 13.02.2020 22:10