Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Nasz Wodzisław, Classic Ballanga Teatr

Stowarzyszenie Nasz Wodzisław, Classic Ballanga Teatr

Wodzisław Śląski, Katowice, Poland

Tworzymy Wodzisławską Noc Teatrów - jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne święto sztuki teatralnej w małym mieście na południu Polski

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Wiktor Bornikowski

Wiktor Bornikowski

Bytom


910 PLN z 4000 PLN

7 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 23.08.2019 22:10

Wesprzyj VI Wodzisławską Noc Teatrów!

O projekcie

DZIĘKI WASZEJ POMOCY ZNÓW MOŻE BYĆ PIĘKNIE!

W przestrzeni zabytkowej zabudowy Starego Miasta Wodzisławia Śląskiego odbędzie się już po raz szósty niezwykłe wydarzenie. Teatry lokalne i uznane festiwalowe gwiazdy, znów będą tworzyć niezapomniane spotkanie ze sztuką teatralną na wyciągnięcie ręki.

Publiczność, jeśli nie obejrzy przedstawień wprost z okna swojego mieszkania w kamienicy, to zasiądzie na przygotowanych przez wolontariuszy ławkach, lub często na swoich przyniesionych z domu krzesełkach i kocykach. Widzowie będą oglądać różnorodne w formie przedstawienia wystawiane na miejskich placach i  ulicach. 
Publiność prowadzona przez konferansjera oraz szczudlarzy z pochodniami, przemieszczać się  będzie, jak co roku, pomiędzy kolejnymi scenami, toworząc niezwykłą zakochaną w teatrze wspólnotę.

Dzięki wsparciu wolontariuszy oraz dogodnym lokalizacjom już od wielu lat wydarzenie to jest bardzo popularne wśród osób niepełnosprawnych i seniorów.

CO PLANUJEMY W TEJ EDYCJI?

Pozyskaliśmy środki z Funduszu Inicjatyw Społecznych ogłoszonego przez Miasto Wodzisław Śląski (10 tyś. zł) oraz dotację z Zarządu Województwa Śląskiego w wysokości 10 tyś. zł), zapewniamy też wkład własny Stowarzyszenia do pozyskanych grantów).

Tym sposobem zapewnimy sfinansowanie czterech przedstawień VI Wodzisławskiej Nocy Teatrów. Będzie to święcący tryumfy w wielu miejscach Polski spektakl na podstawie opowiadania IB Singera "Szlemiel". Sztukę wystawi Studio Teatralne Bogusława Słupczyńskiego z Cieszyna.

Na wodzisławskiej Nocy nie może zabraknąć sztuki w języku śląskim, która zawsze cieszy się na Nocy ogromną popularnością. Tym razem, będzie to zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz  Laureat Złotej Maski Województwa Śląskiego, monodram Marcina Gawła pod tytułem "Synek" powstały na podstawie tekstów Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka.  

Wystąpi również amatorski zespół z Wodzisławia, gospodarz imprezy Classic Ballanga Teatr. Rodzimi artyści zaprezentują komedię z uniwersalnym przesłaniem pod tytułem Rodzina"  Sztuka A. Słonimskiego w zaskakująco zabawny sposób dotyka tematu uprzedzeń.

Tradycyjnie jak co roku spotkamy się również z teatrem lalkowym dla dzieci. Z przedstawieniem "Kopciuszek" wystąpi Teatr Przystanek z Katowic.

Dzięki wsparciu lokalnych restauratorów i przedsiębiorców wydarzenie zostanie wzbogacone o występy ulicznych grajków oraz plenerową uliczną wystawę wykonaną pryez grupe Pasja z pobliskiego Radlina, inspirowaną twórczością Marca Chagalla.


DO PEŁNI SZCZĘŚCIA BRAKUJE...

w programie wydarzenia teatru pantomimy, którego na Wodzisławskiej Nocy Teatrów jeszcze nie było. Ta oryginalna forma wyrazu, oraz popularna w regionie historia Utopca, wspaniale wpisze się w przestrzeń naszego pięknego miejskiego Rynku i zadowoli jak młodszych tak i starszych uczestników wydarzenia. 
Co tu dużo mówić, chcielibyśmy zaprosić wspaniały, znany i gwarantujący emocje na najwyższym poziomie Teatr Epidemia z Mysłowic ze sztuką "Legenda z Utopcem w tle". To najważniejszy cel tej akcji.
Oprócz tego marzy nam się wyjątkowa wizualna oprawa całej nocy pod postacią prowadzących publiczność, z przedstawienia na przedstawienie, szczudlarzy w nowych specjalnie stworzonych na tę okazję oryginalnych "chagallowskich" strojach. 


KTO ZA TYM STOI?

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Nasz Wodzisław a gospodarzami Classic Ballanga Teatr.

Nasze Stowarzyszenie znane jest z tego między innymi, że organizuje co miesiąc już od ponad 9 lat, Wodzisławski Jarmark Staroci a od czterech lat co roku, Wodzisławski Festiwal Kuglarzy i oczywiście, po raz szósty już Wodzisławską Noc Teatrów.

Ta ostatnia, to "sprawka" przede wszystkim Zosi, Witka, Zbyszka, Izy, Basi i Basi. Pasję, którą jest sztuka teatralna, realizują również twórczo w Classic Ballanga Teatr. 

Nasz lokalny amatorski teatr Classic Ballanga co roku wystawia podczas „Nocy” swoja najnowszą premierę ("Zbrodnia z premedytacją" W. Gombrowicza, "Owca" St. Stratijewa, "Legenda wodzisławska", "Matka" Witkacego, "Męczeństwo Piotra Oheya" Sł Mrożka).To również twórcy m. in. Wodzisławskiej Szopki Noworocznej, steampunkowej gry terenowej "W poszukiwaniu szalonego wynalazcy", teatralnych etiud -"Świniobicie", Quo vadis", teatralno - kuglarskich występów na okolicznych teatralnych festiwalach "Motyle", "Gotyk", "Arlekino"

 Więcej informacji na  wydarzeniu i funpagach 

https://www.facebook.com/events/329020094713081/

https://www.facebook.com/nocteatrow/

https://www.facebook.com/stowarzyszenie.nasz.wodzislaw/

https://www.facebook.com/classicballanga/

oraz

http://www.nasz.wodzislaw.org.pl/