Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

chriukin

chriukin

Kraków, Polska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3395 PLN z 11000 PLN

6 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 23.02.2018 22:10

Spektakl 'Most'

O projekcie

     Szanowni Państwo.

     Nazywam się Marek Wolny. Jestem aktorem występującym na krakowskich alternatywnych scenach teatralnych, a także w produkcjach telewizyjnych i filmowych.

     Los aktora nie jest łatwy. Podobnie rzecz się ma z działalnością w sferze kultury.
Od dawna noszę w sobie zamysł, nie mówiąc marzenie, aby stworzyć własną grupę teatralną. Początkowo byłaby ona niewielka, złożona z zawodowych aktorów, z czasem
– mam nadzieję – przekształcałaby się w bardziej ambitne przedsięwzięcie.
Chciałbym, aby była ona w dużym stopniu samowystarczalna, gdyż jej misją miałaby być także pomoc młodym twórcom sztuki teatralnej w ich pierwszych zmaganiach na polu scenicznym, również w zakresie wsparcia materialnego.

     Zależy mi na nawiązywaniu bezpośredniego dialogu z Widzem nie tylko podczas spektakli, ale także przy ich przygotowywaniu. Dzięki temu odbiorca zostałby zaangażowany w teatralne życie grupy i mógłby mieć realny wpływ na niektóre jej projekty. Zespół zawodowych aktorów wystawiałby spektakle, które z czasem stanowiłyby regularny repertuar w różnych miejscach naszego kraju.

     Aby zacząć realizować te cele, trzeba zrobić pierwszy krok, a ma nim być przygotowanie trzech spektakli, które przy odpowiedniej promocji pozwolą uzbierać środki na realizacje kolejnych widowisk scenicznych.

     Pierwszym z nich ma być tragikomedia belgijskiego aktora i dramaturga Laurent’a Van Watter’a pt. „Most”. Jakiś czas temu, mój serdeczny kolega, aktor Marek Jędrzejczyk zaproponował, abym zapoznał się z tym utworem. Po przeczytaniu zapragnąłem, aby razem z Markiem wystawić ów dzieło na deskach teatru. Do projektu zaprosiłem wybitnego malarza Grzegorza Steca, którego darzę niezwykłą estymą i sympatią. Po zapoznaniu się z treścią wspomnianego dramatu, artysta zgodził się wziąć udział w projekcie
i zaprezentował nam swoją koncepcję scenograficzną. Wówczas zdałem sobie sprawę, że tzw. tryby przedsięwzięcia zostały wprawione w ruch i teraz głównie ode mnie zależy, jak szybko koło zamachowe zacznie się kręcić.

     Oczywiście jedną z pierwszych rzeczy jaką musiałem się zająć, to obliczenie kosztów produkcyjnych spektaklu. Kwota potrzebna na realizację projektu to min. 11 000 złotych. Niestety znacznie przekracza ona możliwości naszych prywatnych funduszy.
Szukając rozwiązania, zacząłem zadawać sobie pytanie – „Kto mógłby nam pomóc?”. Szybko przyszło olśnienie – „Któż inny, jeśli nie najważniejsi ludzie teatru!”.
Oczywiście mam na myśli Państwa, czyli Widzów, bez których sztuka teatralna by nie istniała.

     Spektakl, którym chcemy się z Państwem podzielić, w komediowy sposób ukazuje tragizm egzystencji ludzi niespełnionych, niedocenionych, o niskim poczuciu własnej wartości. Szukając najrozmaitszych sposobów, by stać się personami będącymi w centrum powszechnego zainteresowania, obdarzonymi szacunkiem i poważaniem, okłamują samych siebie, starając się równocześnie oszukać otaczającą rzeczywistość.
W konsekwencji prowadzi to do gorzkiej weryfikacji ich dotychczasowego życia.
Jakże często można spotkać w dzisiejszym świecie ludzi, którzy zmuszeni są do niechcianych, lecz koniecznych dla ich doczesnej wędrówki, kompromisów. 

     To tylko część poruszonych przez spektakl „Most” kwestii egzystencjalnych.
Szerokie spektrum interpretacji, jakie oferuje treść dramatu, jest jednym z gwarantów, że może on być atrakcyjny dla każdego odbiorcy.

     W związku z powyższym zwracam się do Was Drodzy Widzowie, jako do sympatyków
i zarazem najważniejszych ludzi teatru, o pomoc w sfinansowaniu naszego projektu.

     Jeśli dzięki Państwa wsparciu finansowemu uda się uzbierać potrzebne fundusze na realizację spektaklu „Most”, to jego premierę wstępnie planujemy na przełom kwietnia
i maja 2018 r. w Krakowie. Dokładną datę i lokalizację ogłosimy około 15-go lutego br. na fanpage pod hasłem „Spektakl Most”, na którym będziemy dzielić się z Państwem nie tylko postępami w pracy nad spektaklem, ale również ciekawostkami z nim związanymi.

     Żywimy wielką nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się zrealizować nasz projekt.

 

Z wyrazami szacunku

       Marek Wolny

 

W projekcie bezpośredni udział wezmą:

 

Grzegorz Stec

– artysta zajmujący osobne miejsce we współczesnej sztuce. Urodził się w 1955 roku w Krakowie, w 1981 r. ukończył krakowska Akademię Sztuk Pięknych. Przez wiele lat wystawiał w USA. Jego malarstwo charakteryzuje bogactwo kompozycji, barw, struktur, form i formatów oraz perfekcyjna technika. Usytuować je można między abstrakcją
i figuracją. Nazywany przez krytyków „mistrzem światła” oraz „wybitnym kolorystą”.
Twórca operujący własną techniką malarską, autor unikatowych czarnych obrazów. Grzegorz Stec jest również poetą, wydał dwa tomiki poetyckie:
Nikt tu nie szuka odpowiedzi (1999) oraz Melencolia (2007).

 

Marek Jędrzejczyk

- aktor, wykładowca, choreograf. Urodził się w 1965 roku w Krakowie.
W 1990 roku ukończył PWST we Wrocławiu. Grał w Teatrze Kalambur we Wrocławiu, Teatrze Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., Teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Współczesnym w Krakowie.
Obecnie związany jest z Teatrem Praska 52 w Krakowie.

 

Marek Wolny

 – aktor, który od wielu lat związany jest z krakowską sceną alternatywną.
Urodził się w 1970 roku w Krakowie. W 2010 roku ukończył Policealna Szkołę Aktorską Art-Play w Katowicach, w 2012 roku złożył egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla aktorów dramatu w Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie, od 2015 roku jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.
Oprócz wielu ról teatralnych, brał również udział w produkcjach telewizyjnych i filmowych.
Obecnie współpracuje z Teatrem MIST w Krakowie, Teatrem Plejada w Jaworznie
i Teatrem Praska 52 w Krakowie.