Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Jakub Jura

Jakub Jura

Żarki-Letnisko, Polska

Jakub Jura.
Lat 30.
Miłośnik i twórca teatru, sternik morski, zapalony żeglarz, rekonstruktor historyczny. Obecnie pracuję z młodzieżą z trudnych środowisk w placówce wychowawczej. Wolny czas dzieli między kształceniem umiejętności arteterapeutycznych a pracą w klubie żeglarskim "Korsarz".
"...Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Czasami trzeba tylko zrobić trochę więcej kroków niż zwykle..."

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1413 PLN z 2700 PLN

33 Wspierający

20 dni do zakończenia

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 16.06.2018 22:10

Sir Francis Drake - remont łodzi żaglowej

O projekcie

O projekcie. 

 

Hej. Witam serdecznie. W imieniu Klubu żeglarskiego "Korsarz" chciałbym was zaprosić do wspólnego działania. Jakiś czas temu, nasza piracka załoga zdobyła prawdziwą drewnianą żaglówkę typu Omega. Jej wdzięczne imię brzmi Sir Francis Drake. Nie mało krwi i łez kosztowało nam wydarcie jej z rąk marynarki królewskiej. Ale udało się. Nasza bandera dumnie łopotała na maszcie Drake przez kilka sezonów w czasie regat żeglarskich. Wyszkoliliśmy na niej niej też wielu wspaniałaych żeglarzy. Nie wspominając już o nocnych wyprawach i przygodach które odbyliśmy razem z Drakiem. 

 

 

Niestety lata sztormów i wiatrów wycisnęły piętno na tej pięknej łodzi. Mimo wielu drobnych napraw Drake podupadł na zdrowiu. W najgorszym stanie jest jego pokład który przegnity i zbutwiały nie pozwala na dalsze pływanie.

I tutaj potrzebujemy waszej pomocy. Po licznych konsultacjach ze szkutnikami i znawcami tematu budowy drewnianych łodzi postanowiliśmy podjąć trud remontu pokładu naszej flagowej jednostki. Wszelkie prace remontowe wykonamy włąsnoręcznie, potrzebujemy jednak funduszy na zakup potrzebnych materiałów. Liczymy na waszą pomoc. Pomóżcie nam zebrać odpowiednią kwotę i razem z nami wróćcie życie Sir Francis Drake'owi. 

 

 

 

 

 

 

Parę słów o nas Korsarzach

 

Sześć lat temu grupa zapalonych, młodych żeglarzy postanowiła połączyć siły i stworzyć załogę. Miejsce dla wszystkich młodych i nieco starszych miłośników wody i wiatru. Przystań dla wprawionych w bojach wilków morskich jak i młodych majtków którzy dopiero poznają tajniki żeglugi. Udało się. Po burzliwych dyskusjach, całej masie pokonanych przeszkód i tonie śmiechu powstało Stowarzyszenie Klub Żeglarski "Korsarz". 

 

W szeregi Korsarzy może wstąpic każdy kto ma chęć spróbować przygody z żaglami. Głównym działaniem klubu jest prowadzenie szkoleń i organizacja rejsów szkoleniowych. Klub ma siedzibę na terenie "Mariny Poraj" nad zalewem porajskim koło Czestochowy. Tutaj też spotykamy się żeby wspólnie żeglować. Zalew jest jednocześnie naszą główną bazą szkoleniową.

 

Wykorzystuąc dostępny sprzęt uczymy tu młodych adeptów trudnej sztuki żeglowania. Oprócz zajęć indywidualnych dla czonków klubu i sypmpatyków którzy chcieliby spróbowac sił za sterem, organizujemy regularne kursy po których nasi uczniowie mogą przystąpić do egzaminów na stopień żeglarza jachtowego. 

 

Drugą, główną przestrzenią działalności klubu jest organizacja rejsów śródlądowych i morskich. Przynajmniej raz w roku staramy się wyjechać na Mazury lub Bałtyk. Te pierwsze opłyneliśmy już we wszystkich możliwych kierunkach. Pływajc po morzu Bałtyckim zawędrowalismy na Borholm, Gotlandię, Kopenhagę i wiele innych cudownych miejsc. W sezonie 2017 udało się nam nawet wysłac załogę na podbój Grecji. 

 

Dlaczego warto nas wesprzeć ?

Korsarz dokładna wszelkich starań żeby możliwie najszerzej propagować żeglarstwo. Zapraszamy na nasze szkolenia gimnazjalistów, licealistów, studentów i osoby które lata nauki mają już za sobą. Pokazujemy każdemu kto chce słuchać jak pięknym sportem jest żeglowanie. Dokładamy też starań by każdy mógł spróbować, niezależnie od swoich możliwości finansowych. Kursy dla członków Klubu są bezpłatne. Szukamy dofinansowań aby ceny kursów płatnych nie skreślały młodzieży w trudniejszej sytuacji materialnej.

 

 

 

Niestety bez łodzi nie można żeglować. Drake jest jednostką flagową klubu i głownym obiektem szkoleniowym. Pozostałe nasze jednostki są to łodzie członków klubu udostępniane klubowi na dany sezon. Brak Drake poważnie zaniża nasze możliwości prowadzenia szkoleń. 

Trochę matematyki. Przeciętnie kurs trwa dwa tygodnie. Na łodzi znajduje się od 4 do 5 kursantów. Oznacza to, że w ciągu sezonu możemy wyszkolić na Drake'u 40 do 50 osób. 

Ponieważ Klub nie zarabia na kursach nie dysponujemy kwotą potrzebną do zakupu materiałów potrzebnych do remontu. 

 

Na co wydamy pieniądze ?

Jak wspominaliśmy wszelkie prace wykonamy sami. Potrzebujemy jednak środków na zakup materiałów:

1750 pln - materiały drewniane i mocujące. Drewno na szkielet i pokład, wkrety do mocowań. 

950 - lakiery i kleje potrzebne do konstrukcji i zabezpeczenia drewna przed wodą i warunkami atmosferycznymi. 

Łącznie potrzebujemy 2700 PLN na przeprowadzenie podstawowego remontu pokładu żaglówki.

Jeśli uda się uzbierać więcej nie spoczniemy na laurach: 

 • 3000 - wymienimy olinowanie twarde ( stalówki utrzymujące maszt, mocowania stalówek, system naprężania lin ). 
 • 3300 - Wymienimy olinowanie miękkie ( cumy, fały). 
 • 3800 - Pomalujemy zewnętrzną część kadłuba
 • 4800 - Zakupimy nowe środki ratunkowe dla łodzi ( kamizelki ratunkowe z nadrukiem klubu)
 • 5800 - Zakupimy nowy fok ( przedni zagiel )
 • 8500 - Zakupimy nowy grot ( główny żagiel łodzi ) 

Pamiętajcie o nagrodach 

 • Część nagród jakie proponujemy naszym wspierającym dotyczy korzystania ze sprzetu klubowego. Chodzi o łodzie, kajaki i rowerek wody. Nagrody do odebrania będa do końca sezonu  czyli do 30 września. Wystarczy skontaktować się z nami, umówic na pasujący Ci termin, przyjechać i cieszyć  relaksem na wodzie.
 • Pomożemy wam zaokrętować się i wypłynąc z portu na rowerku i kajakach.
 • Jesli chcecie samodzielne korzystać z żaglówki musicie okazać patent żeglarski. W przeciwnym razie jeden z nas wypłynie jako wasz prywatny sternik. 
 • 24 rejs szkoleniowy - nagroda obejmuje 4 do 8 spotkań których łączna długość wyniesie 24 godziny. Odbywać się będą one w weekendy. Dokładne terminy ustali organizator. W ramach rejsu poznasz praktyczne zasady sterowania łodzią żaglową. Nabędziesz umiejtność wykonywania zwrotów przez sztag i rufę, odchodzenia i podchodzenia do pomostu oraz podejmowania człowieka za burtą. W trakcie spotkań instruktor przekaże Ci także podstawy wiedzy teoretycznej odnośnie teori żeglowania, meteorologi i locji żeglarskiej. Rejs nie obejmuje pełnego szkolenia żeglarskiego, ale daje solidne podstawy, króre odpowiednio poszerzone pozwolą podejść Ci na do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. 
 • Możliwość rozbicia namiotu i udział w ognisku. Możesz przyjechać ze znajomymi, dziewczyną, żoną i dziećmi. Rozbić namiot na terenie naszej siedziby i cieszyć się urokami przyrody korzystając ze spacerów po pięknych lasach oraz korzystać z możliwości jakie daje nasz sprzęt wodny. A wieczorem usiądziemy przy ognisku o razem zaśpiewamy stare żeglarskie pieśni. Hej ha, kolejkę nalej....

Jeśli wydaje Ci się, że wartośc nagród jest nieadekwtna do wpłacanej sumy pamiętaj proszę, że sa one jedynie dodatkiem. Najistotniejsze jest, że wspierając nasz projekt stajesz się częścią załogi, która dokłada wszelkich starań by ratować piękną żaglówkę. 

Oczywiście wszystkie postępy w remoncie będziemy uwieczniać na filmach i prezentowac na naszym kanale na YouTube. 

 A więc do lin bracie żeglarze i do zobaczenia na wodzie