Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Sintar

Sintar

Warszawa, Polska

Sintar jest innowacyjnym centrum edukacyjno-kulturalnym działającym w Warszawie od 2009 roku. Celem Sintaru jest usamodzielnianie się i integracja uchodźców z Czeczenii mieszkających w Polsce oraz działania na rzecz ich zbliżenia ze społeczeństwem przyjmującym. Jako inicjatywa uchodźców z Czeczenii, od początku współzarządzany przez nich – Sintar stał się unikalnym w skali kraju przedsięwzięciem, pomagającym w integracji uchodźców i budującym zaufanie między nimi a polskim otoczeniem.

Ośrodek Samopomocy Uchodźców SINTAR powstał jako projekt Fundacji Inna Przestrzeń i Instytutu Kultury Narodów Kaukazu, w 2015 roku utworzyliśmy Fundację Sintar im. Issy Adajewa.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4450 PLN z 30000 PLN

78 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

14%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.11.2016.

Sintar dla edukacji i integracji

O projekcie

Zapraszamy Was do wsparcia projektu "Sintar dla edukacji i integracji", który pozwoli kontynuować nasze działania na rzecz dzieci i młodzieży.

 

Kim jesteśmy?

Sintar jest innowacyjnym centrum edukacyjno-kulturalnym działającym  w Warszawie od 2009 roku. Celem Sintaru jest usamodzielnianie się i integracja uchodźców z Czeczenii mieszkających w Polsce oraz działania na rzecz ich zbliżenia ze społeczeństwem przyjmującym. Sintar – jako inicjatywa uchodźców z Czeczenii, od początku współzarządzany przez nich – stał się unikalnym w skali kraju przedsięwzięciem, pomagającym w integracji uchodźców i budującym zaufanie między nimi a polskim otoczeniem.

Od kiedy istnieje Sintar, nasi beneficjenci powoli zaczęli odnosić sukcesy w szkołach, zdobywali dyplomy i certyfikaty za dobrą naukę, uczestniczyli w zawodach sportowych, otrzymując najwyższe nagrody (złote i srebrne medale), a z czasem zaczęli studiować na uczelniach, znaleźli pracę, działają aktywnie w społeczeństwie.

Warunkiem koniecznym integracji młodych uchodźców jest udzielenie im wsparcia edukacyjnego na każdym etapie procesu wchodzenia przez nich w życie społeczne w Polsce. Podstawą tego działania jest nauczanie języka polskiego i wprowadzenie w polską kulturę, ukazywanie jej wartości i atrakcyjności.

W Sintarze prowadzone są zajęcia z języka i kultury polskiej, języka i kultury czeczeńskiej,  języka angielskiego, warsztaty tańca wajnachskiego, zajęcia teatralne, filmowo-fotograficzne, artystyczne, muzyczne, rękodzielnicze, komputerowe i sportowe.

Przykładamy też dużą wagę do animacji kulturalnej, w tym działań artystycznych, jako środków zbliżających środowiska polskie i cudzoziemskie  przykładem są liczne wydarzenia kulturalne skierowane do polskiej społeczności: wystawy, koncerty, obchody świąt z udziałem polskich gości, prezentacje własnego filmu dokumentalnego o młodych uchodźcach, gromadzące zawsze dużą publiczność. Wychowankowie Ośrodka stali się z czasem aktywnymi współorganizatorami wszystkich jego działań, podjęli też pracę jako instruktorzy i nauczyciele w Sintarze.

Stworzyliśmy też zespół „Dzieci Sintaru”, który występował w Gdańsku, Zakopanem i wielokrotnie w Warszawie, np. w Ośrodku Kultury Ochota, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Parku Praskim i Parku Szczęśliwickim, Warsztacie Warszawskim i wielu różnych szkołach. Występowali też gościnnie w telewizji TVP ABC w programie „Mali Światowcy”.

Nasze projekty otrzymywały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, Komisji Europejskiej, budżetu państwa, Ministerstwa Edukacji Narodowej czy Urzędu m.st. Warszawy.

 

Czego potrzebujemy?

W ciągu ostatniego roku mamy problemy ze zdobyciem środków. Potrzebujemy zebrać fundusze na opłacenie lokalu, w którym odbywają się wszystkie warsztaty i w którym trenuje nasz zespół.

Zdobycie 30 000 pozwoli nam na comiesięczne opłaty za lokal przez rok. Jeżeli nie zbierzemy tej sumy, będziemy musieli zakończyć działalność.

 

 

 

Poznajcie nas bliżej!

Maria Klara Brodacka - pracuje na rzecz uchodźców od 2000r., współzałożycielka i prezes Instytutu Kultury Narodów Kaukazu, współzałożycielka Ośrodka Samopomocy Uchodźców SINTAR, animator kultury, organizator wycieczek, imprez i wydarzeń w ramach działalności Ośrodka Sintar od 2009 roku. Dziennikarz, redaktor wydawniczy, posiada długoletnie doświadczenie w pracy ze  środowiskiem  uchodźczym;  tłumaczka  poezji czeczeńskiej, autorka tekstów prasowych o tematyce uchodźczej (m.in. Tygodnik Solidarność, Ekspress Wieczorny, Gazeta Polska, 2-letniego cyklu audycji w Programie I  Polskiego Radia) o cudzoziemcach żyjących w Polsce (“Rzeczpospolita Narodów”).

Esila Adajewa - studentka japonistyki na Uniwersytetcie Warszawskim, współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi, w tym z Fundacją Inna Przestrzeń, Fundacją Dzieci Niczyje, Stowarzyszenie Dla Ziemi, wieloletnia wolontariuszka w Instytucie Narodów Kaukazu oraz w Ośrodku Samopomocy Uchodźców Sintar. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, w prowadzeniu i współprowadzeniu różnych zajęć. Zna biegle języki polski, czeczeński, rosyjski i angielski.

Elsi Adajew - student ostatniego roku Stosunków Międzynarodowych UJ, lektor języka czeczeńskiego, tłumacz, animator kultury, prezes Fundacji Sintar im. Issy Adajewa. W przeszłości wielokrotnie brał udział jako uczestnik, organizator i  współorganizator licznych projektów wielokulturowych, takich jak Wielokulturowe Street Party, Transkaukazja, Żywe Biblioteki w miastach takich jak Lublin, Wrocław, Warszawa, Żywiec, Łódź i  innych, dni kultury czeczeńskiej na Ochocie i Pradze; współpracował z Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadzając wraz z Muzeum warsztaty na rzecz integracji oraz jeździł po szkołach w Polsce prowadząc  spotkania informacyjne, panele dyskusyjne, żywe biblioteki, prezentacje nt. przeciwdziałania rasizmowi, oraz spotkania integracyjne z uczniami.

Zofia Lisowska - socjolog (spec. antropologia wielokulturowości) i studentka antropologii kultury. Trener edukacji pozaformalnej. Członek zarządu Fundacji Sintar im. Issy Adajewa. Od 2010 roku pracuje z uchodźcami w ramach Ośrodka Samopomocy Uchodźców Sintar prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży i przygotowując projekty edukacyjne. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych projektach, a także prowadziła je i współtworzyła, np. w 2011 i 2012 kolonie dla dzieci uchodźców w Szwajcarii, w 2014 wymianę młodzieży we Francji, w 2016 projekt edukacyjny dla syryjskich dzieci w Turcji.

 

Zapraszamy na naszą stronę sintar.eu oraz fanpage na facebooku gdzie możecie dowiedzieć się więcej o nas i naszej działalności!

 Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy!

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.11.2016 12:12