Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Rozwijanka

Rozwijanka

Wieliczka, Polska

Jestem psychologiem. Od ponad dziesięciu lat pracuję z dziećmi z rożnymi zaburzeniami rozwojowymi i zachowaniami problemowymi. Już podczas studiów zafascynował mnie świat dzieci z autyzmem i praca z nimi stała się moją pasją. Trzy lata temu rozpoczęłam realizację moich marzeń czego efektem jest małe Centrum Wspierania Rozwoju "Rozwijanka" w Wieliczce. W jego ramach funkcjonuje mój gabinet, przedszkole, które działa drugi rok oraz utworzona w październiku przez towarzyszącą mi od początku psycholożkę Magdę Karwalę Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Ktoś mi powiedział ostatnio, że nazwa zobowiązuje dlatego "Rozwijanka" stale się rozwija.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4615 PLN z 45000 PLN

39 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

10%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.03.2017.

Rozwijamy 'Rozwijankę' - PrzedszkoleTerapeutyczne

O projekcie

Opis projektu:

Jesteśmy młodym zespołem pracującym w przedszkolu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nasza placówka zapewnia opiekę niemal trzydziestu przedszkolakom, jednakże ze względu na stale rosnącą potrzebę stworzenia miejsc dla nowych przedszkolaków, konieczne stało się znalezienie nowej, większej siedziby. Dlatego też obecnie jesteśmy w trakcie przebudowy budynku (innego niż siedziba przedszkola), który zapewni miejsce dla około 60 dzieci. Na ponad 1000m2 powierzchni znajdzie się 11 sal edukacyjnych (9 dla czteroosbowych grup specjalnych i 2 dla większych grup integracyjnych), sala do zajęć integracji sensorycznej, gabinet fizjoterapii oraz 8 gabinetów do zajęć indywidualnych: logopedycznch, pedagogicznych i psychologicznych. Na każdym piętrze znajdzie się mała kuchnia, pokój nauczycielski, zaplecze sanitarne oraz szatnia. Dzięki wyremontowaniu i pełnym wyposażeniu nowej siedziby będziemy mieli możliwość zapewnienia komfortowych warunków i spełnienia potrzeb edukacyjnych większej ilości przedszkolaków. Ponadto większa przestrzeń w znacznym stopniu ułatwi i zwiększy możliwość kontaktu nauczycieli z rodzicami - tak ważnego z punktu widzenia pracy wychowawczej z dziećmi.

Cel projektu:

Zdobycie funduszy na doposażenie - głównie  sali integracji sensorycznej, gabinetu fizjoterapii, placu zabaw, gabinetów terapii indywidualnej czy sal edukacyjnych. W przypadku zebrania większej kwoty pieniędzy doposażone zostaną także kuchnie i pomieszczenia administracyjno-socjalne. 

Krótka historia "Rozwijanki"

Zaczęło się 14 lat temu od mojego spotkania z Kubą i Bartkiem - chłopcami z autyzmem - moimi pierwszymi, najważniejszymi nauczycielami, mówi Pani Dyrektor Przedszkola.

Kończąc studia miałam plan. Zakładał 10 lat nauki i zdobywania doświadczeń celem założenia gabinetu terapuetycznego dla dzieci z autyzmem. 

I po dziesięciu latach zaczęło się dziać...

Powstał Gabinet Wspierania Rozwoju „Rozwijanka” - miejsce diagnozy i terapii dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju i pokrewnymi. Z czasem prowadzenia tej pierwszej działalności dzieci przybywało, potrzeby się zmieniały. Nasi podopieczni potrzebowali bardzo intensywnej, kompleksowej terapii.

Powstało więc przedszkole i już oficjalnie, w styczniu 2015r., siedmioro dzieci rozpoczęło przygodę z nową "Rozwijanką”. W czerwcu dzieci było już 13 i 10 czekało na miejsce. We wrześniu 2015r.  powstał kolejny oddział.

Dziś do przedszkola zapisanych jest 58 dzieci, z których aż 30 czeka na miejsce. Część z nich korzysta już z indywidulanych i grupowych zajęć przygotowujących do przedszkola. Wśród podopiecznych "Rozwijanki" są dzieci z autyzmem, afazją, niepełnosprawnością intelektualną, ruchową a także dzieci zdrowe. Wszystkie uczą się komunikacji, funkcjonowania społecznego, samodzielności, bawią się i rozwijają poznawczo. Wszystko to dzieje się pod okiem świetnego zespołu, w tym psycholożek, logopedek, pedagożek, terapeutek integracji sensorycznej i fizjoterapeutek (aktualnie przedszkole zatrudnia 38 osób).

 

Z koncepcji Pracy Przedszkola

Wizja przedszkola

By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy”

S. Garczyński

 

Dziecko przychodzi do nas z różnymi doświadczeniami. Ze swoimi mocnymi stronami, ale też z problemami i trudnościami. Każde dziecko jest wyjątkowe. Przyjmujemy je takim, jakie jest, okazując szacunek kształtującemu się człowiekowi. Dajemy akceptację, wierzymy w dziecko i jego potencjał. Kreujemy procesem wspierania tak, by dziecko z przyjemnością wspinało się na kolejne stopnie rozwoju. 

Niepubliczne Przedszkole „Rozwijanka” to społeczność wychowawczyń, specjalistek, dzieci i ich rodziców.  Miejsce, w którym dziecku gwarantuje się optymalne warunki dla wszechstronnego rozwoju, zgodnie z jego predyspozycjami i potrzebami, rodzic otrzymuje wsparcie a nauczyciel ma zapewnione dobre warunki pracy. Dzięki temu możliwe jest kształtowanie samodzielnego, odpowiedzialnego za siebie młodego człowieka. Człowieka radosnego, znającego swoją wartość, wierzącego w siebie, szanującego innych. Człowieka ciekawego świata. 

Misja Przedszkola

Przedszkole pełni funkcję opiekuńczą, edukacyjną, wychowawczą a także terapeutyczną. W realizacji obranych celów współpracuje z rodzicami, innymi placówkami oraz ze środowiskiem lokalnym. Rozpowszechnia wiedzę na temat nieprawidłowości rozwojowych u dzieci, przeciwdziała wykluczeniu społecznemu dzieci niepełnosprawnych. Kieruje się zasadami akceptacji, tolerancji, oraz szacunku dla potrzeb i możliwości każdego dziecka. Stwarza optymalne warunki dla rozwoju dzieci. W doborze metod terapii kieruje się zasadą indywidualizacji i funkcjonalności. W pracy z zachowaniami trudnymi opiera się na pozytywnych technikach behawioralnych, nie akceptuje metod awersyjnych. 

To już zrobiliśmy: 

  • postawailiśmy ściany

  • rozprowadzony został system wentylacji nawiewno-wywiewnej,

  • rozprowadzona została instalacja sanitarna i elektryczna,

  • zamontowane są już drzwi (aż 48!),

  • wykończone są łazienki i kuchnie,

  • zakupiono i przywieziono meble, które powoli zapełniają sale.

Jednakże przy tak dużych inwestycjach trudno jest precyzyjnie określić dokładny budżet (dotychczas ok. 400 tys. PLN), uwzględniając dodatkowe komplikacje i nieoczekiwane problemy generujące ponadplanowe koszty. 

Czego jeszcze potrzebujemy i ile to będzie kosztowało:

  • doposażenie przedszkola w zabawki i pomoce edukacyjne - 7 000 PLN,
  • wyposażenie sali do terapii Integracji Sensorycznej - 16 000 PLN,
  • wyposażenie gabinetów terapii indywidualnej - 6 000 PLN,

  • uporządkowanie terenu i wyposażenie przedszkolnego placu zabaw - 10 000 PLN,

  • wyposażenie gabinetu fizjoterapii - 6 000 PLN. 

Łączna koszt doposażenia i wykończenia przedszkola wynosi co najmniej 45 000 PLN. 

Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy: 

  • kolejne 5 000 PLN - wyposażenie pokoi nauczycielskich, w których tworzymy pomoce edykacyjne, planujemy pracę, wymieniamy się pomysłami i szukamy rozwiązań powstających problemów,

  • kolejne 5 000 PLN - pomoce edukacyjno-terpautyczne, zabawki, dodatkowy sprzęt do sali SI,

  • dodatkowe 8 000 PLN - sprzęt kompyterowy wraz ze specjalistycznymi programami do prowadzenia terapii.

Dlaczego crowdfunding?

Przedszkole „Rozwijanka” powstało dla dzieci i działa na rzecz lokalnej społeczności. Dąży do wyrównania szans edukacyjnych dzieci niepełnosprawnych i poprawy jakości ich życia, działa w interesie większej grupy społecznej. Poprzez pracę w śrowisku lokalnym nie tylko uczymy naszych podopiecznych samodzielnego funkcjonowania, ale także dążymy do tego, by społeczeństwo, w którym funkcjonują dzieci było dla nich wspierające i bezpieczne. Te wartości staramy się również przekazywać pełnosprawnym przedszkolakom, z którymi pracujemy w grupach integracyjnych. Dlatego pomysł na crowdfunding, którego cele i założenia są nam bardzo bliskie. 

Początkowo miało być jedno piętro. Ponieważ dzieci zgłaszało się coraz więcej, a w powiecie wielickim nie ma placówek podobnych do naszej, skończyło się na trzech. Skala przedsięwzięcia urosła, ale możliwości finansowe niestety nie. 

Przedszkole utrzymuje się głównie z subwencji oświatowej. Nie można jednak przeznaczyć środków, które otrzymujemy na przebudowę nowej siedziby, gdyż są to środki na działalność bieżącą. Wszelkie inwestycje, rozbudowa, poszerzanie działalności finansowane są ze środków własnych organu prowadzącego, czyli Pani Dyrektor. 

Zespół czyli osoby, bez których „Rozwijanka” nie mogłaby istnieć

W tym miejscu przedstawiamy osoby, które są w Zespole od początku. To one nadały kształt obecnej "Rozwijance":

 

Emilia Owczarek - psycholożka, inicjatorka i mózg całej operacji, niezwykle ciepła i wspierająca szefowa, wie o wszystkim co się dzieje, zna wszystkich podopiecznych "Rozwijanki". Każdego człowieka (małego i dużego) przechodzącego obok jej biurka potrafi obdarzyć swoją uwagą i dobrym słowem, mimo telefonu, kóry dzwoni nieprzerwanie. Posiada ogromną wiedzę i nieskończone ilości strategii, którymi chętnie dzieli się ze wszystkimi, którzy tego potrzebują. 

 

 

Aleksandra Magda - wkrótce psycholożka. Wszystko robi w biegu, nucąc przy tym wesołe piosenki, których zna niezliczoną ilosć. W przestrzeni przedszkolnej potrafi odnaleźć niemal każdy brakujący przedmiot. Człowiek do zadań specjalnych, we wszystko czego się podejmuje angażuje się na sto procent. Sztukmistrzyni organizowania dzieciakom czasu wolnego. Dzięki swojemu poczuciu humoru zapewnia wszystkim wspaniałą atmosferę pracy. Współautorka ninijeszego projektu. 

 

Magdalena Karwala - psycholożka, oligofrenopedagożka, nauczycielka wychowania przedszkolnego. Potrafi z dystansem spojrzeć na zagwostki zespołu. Z wykorzystaniem swojej wiedzy i umiejętności zawsze stara się  znaleźć najlepsze wyjście z trudnej sytuacji. Słucha dzieci z niezwykłą uwagą i zaangażowaniem. Niezliczone ilości gier nie mają przed nią żadnych tajemnic, a z wiedzy tej chętnie korzystają dzieciaki. Posiada zasoby cierpliwości, którymi mogłaby obdarzyć wszystkich terapeutów i terapeutki w promieniu 100 kilometrów. 

 

Joanna Fuczek – oligofrenopedagożka. Oaza spokoju. I właśnie dzięki temu potrafi zapanować nad niejednym dziecięcym pomysłem. Wymyśla nietypowe zastosowania dla dostępnych pomocy terapeutycznych, wywołując ogromną radość u dzieci i inspirując pozostałe członkinie zespołu. W zabawy ruchowe wymyślane podczas spacerów dzieci chcą bawić się nieustannie, każdego dnia, przez długi, długi czas. 

 

Joanna Borczyk – oligofrenopedagożka, terapeutka integracji sensorycznej. Niewyczerpane źródło kreatywności, mistrzyni wykorzystywania PECS we wszystkich sytuacjach. Potrafi przygotować najbardziej atrakcyjne zajęcia edukacyjne nie wykorzystując nic poza pudłami i farbami (co wcale nie oznacza, że korzysta tylko z nich ;)).  Niezwykle energiczna a przy tym bardzo skromna. 

 

Karolina Wingert - pedagożka specjalna, terapeutka, wkrótce logopedka. Wulkan energii, specjalistka od przygotowywania i przeprowadzania eksperymentów z rozmaitych dziedzin, posiadaczka niezliczonej ilości zewnętrznych inspiracji, niezwykle zaangażowana, swoim entuzjazmem potrafi zarazić najbardziej sceptyczną osobę. 

 

Paulina Baran - nauczycielka wychowania przedszkolnego, pedagożka specjalna, . W szumie cyfrowych danych potrafi znaleźć prawdziwe perełki, których owocami są piękne prace plastyczne i piosenki śpiewane przez dzieci całymi miesiącami. Piecze fantastyczne ciasta, którymi niejednokonie podniosła morale zespołu. Zdolność ta przekłada się na przygotowywanie rozmaitych mas, z których uwielbiają lepić nasze Przedszkolaki!

 

Anna Miarczyńska - dobry duch naszego Przedszkola, potrafi wyczarować niemal wszystko o czym marzą dzieci: rysuje, maluje, lepi, buduje modele tekturowych samolotów, przygotowuje boiska dla piłkarzykòw, lecz niesposób wymieć wszystkich jej codziennych zasług. Zawsze uśmiechnięta, pomocna jak nikt inny a przy tym uosobienie łagodności i bezinteresownego dobra. 

Jak wspomniano wcześniej - obecnie Rozwijanka stanowi zespół niemalże 40 specjalistek, z których każda dorzuca swą cegiełke do tego, by tworzyć wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych przedszkolaków i wkład każdej z osób jest nieoceniony, choć nie sposób wyliczyć tego w tym miejscu. :)

 

       

 Nagrody:

Jesteśmy ogromnie wdzięczne za każdą złotówkę przekazaną na rzecz naszych podopiecznych i miejsca, które tworzymy specjalnie dla nich.  Jako wyraz wspomnianej wcześniej wdzięczności, wraz z Przedszkolakami, przygotowujemy dla Was, drodzy Darczyńcy, wyjątkowe upominki w podzięce za wsparcie, dzięki któremu kolejne dzieci będą mogły znaleźć miejsce dla siebie w "Rozwijankowej" społeczności.

Poniżej znajdują się linki oraz zdjęcia, które pozwola stworzyć wyobrażenie o tym, czym są rękodzieła przygotowane przez dzieci oraz pozstałe nagrody. :) 

O Rupakach 

Puzzle dla autyzmu

Produkcja rękodzieła

Centrum Wspierania Rozwoju "Rozwijanka"

 

 

WSPIERAJĄ NAS

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.03.2017 20:08