Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

m.branska

m.branska

Potok, Polska

Jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Rolnictwo. Obecnie mieszkam na Podkarpaciu w pobliżu Krosna. W tej okolicy prowadzę pasiekę i zajmuję się miododajnymi ziołami. Ukończyłam podyplomowe studia z Towaroznawstwa zielarskiego na PWSZ w Krośnie, więc w pasiece w trosce o stan pszczół wykorzystuję wiedzę zielarską. Jestem mamą dwóch dziewczynek, które już dziś są zafascynowane pszczołami i pomagają mi w nasadzeniach roślin przyjaznych pszczołom. Należę do Koła Pszczelarzy w Krośnie gdzie uczestniczę w tworzeniu projektu „Las Pszczelarski Las Bartny” oraz przekazuję wiedzę pszczelarską najmłodszym poprzez zajęcia pokazowe w przedszkolu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1012 PLN z 12595 PLN

20 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.06.2017.

Pszczoły w tradycyjnych barciach - Pasieka Badawcza

O projekcie

 

Pszczoły to owady bardzo ważne dla naszego świata. Już niemal wszyscy wiedzą że bez zapylania nie będzie owoców, warzyw ani kwiatów.

 

 

Dlatego chcemy otoczyć je szczególną troską i opieką, zmniejszyć problem ginięcia pszczół. Obecnie do grona pszczelarzy przybywa wielu młodych ludzi zafascynowanych życiem pszczelego królestwa.

 

Wielu pszczelarzom po każdej zimie ubywa około 30% rodzin pszczelich. Uczeni szukają przyczyn masowego ginięcia pszczół wśród czynników związanych z pogarszającym się stanem środowiska, z chemizacją rolnictwa – ze zbyt toksycznymi środkami ochrony roślin oraz w nieprzestrzeganiu pór ochronnych dla owadów zapylających. Z rozwojem cywilizacji, a dokładnie z rozpowszechnieniem internetowych fal radiowych, wszechobecnych nadajników gsm bombardujących powietrze „zasięgiem”. Złe jest również wprowadzanie do uprawy roślin modyfikowanych genetycznie GMO. Zagrożeniem są współczesny choroby, wirusy, szkodniki i pasożyty.

 

Przyczyn może być wiele. Ale czy na pewno pomyśleliśmy o wszystkim? Możliwe że pszczołom wcale nie jest najlepiej we współczesnych, łatwych w przeglądach ulach. Bo to co dla człowieka jest ułatwieniem pracy i opieki oraz wielką wygodą w prowadzeniu gospodarki pasiecznej pszczołom może sprawiać kłopot. Może te mądre owady wolałyby mieszkać w tradycyjnej drewnianej, niewypolerowanej barci, gdzie plastry są zbudowane jedynie z wosku pochodzącego od grupy pszczół woszczarek bez dodatku sztucznej węzy. Może dostosowanie ula do współczesnej gospodarki wędrownej, czyli przewożenia pszczół w ulach w miejsca upraw różnych roślin miododajnych, nierzadko znacznie od siebie oddalonych to dla pszczół obciążenie, które przypłacają zwiększoną śmiertelnością całych rodzin pszczelich. Może współczesne ule o małych gniazdach, materiały stosowane w celu ocieplenia gniazda takie jak styropian czy wełna mineralna lub wręcz budowanie całych uli z twardego styropianu sprawiają, że przeżycie i prawidłowy rozwój w tych trudnych warunkach jest dla pszczół coraz większym kłopotem.

 

Stąd właśnie pomysł na pasiekę badawczą.

Pasiekę w której staną obok siebie ule tradycyjne i współczesne. Gdzie sprawdzę w jakim typie ula pszczoły najlepiej się rozwijają i są najzdrowsze, gdzie najlepiej zimują. A każdy z Was gdy tylko zechce będzie mógł obejrzeć na platformie internetowej jak pszczoły sobie radzą. Ponieważ każdy ul będzie osobno monitorowany kamerą.

W pasiece badawczej staną ule powszechnie dostępne: ul styropianowy, ul drewniany typu leżak, ul drewniany korpusowy. Wszystkie przygotowane na ramkę dadanta. A także ule tradycyjne czyli barcie dziane w drewnie w trzech konfiguracjach: barć niska ramkowa, barć wysoka ramkowa oraz barć wysoka bezramkowa. Ta ostatnia najbardziej naturalna w której kształt i wielkość plastra będzie zależała tylko od pszczół ponieważ nie będą budowały plastrów w oparciu o węzę, a jedynie będą polegać na swoim instynkcie.

Obecnie najczęściej i najchętniej używane są ule korpusowe zarówno styropianowe jak i drewniane z powodu swojej lekkości i łatwości w transporcie. Idealne dla Pszczelarzy wędrujących z pszczołami na pożytki, czyli uprawy roślin miododajnych. Ule drewniane typu leżak sprawdzają się w terenach obfitujących w rośliny miododajne. Wciąż są popularne, jednak są większe i cięższe co sprawia że opieka nad pszczołami jest trudniejsza. Ule dziane w drewnie są najrzadziej spotykane. Obecnie istnieje tendencja aby przywrócić pszczoły do ich naturalnego leśnego środowiska. Trend ten podyktowany jest chęcią powrotu do jednej z pierwotnych form gospodarki pasiecznej. Jednak do tej pory nie były prowadzone badania rozwoju, zdrowotności i zimowania pszczół w tych samych warunkach środowiskowych i pożytkowych osadzonych w tak różnorodnych typach uli. Tak szeroki zakres badań porównawczych pozwoli na dogłębne zbadanie problemu preferencji siedliskowych pszczół miodnych. Natomiast bezpośredni dostęp do przebiegu obserwacji dla szerokiego grona odbiorców sprawi że każdy będzie mógł na bieżąco wyciągać wnioski. A co za tym idzie będzie miał wpływ na zwiększenie przeżywalności pszczół miodnych. W ten sposób każdy kto chciałby pomóc pszczołom i mieć własny najzdrowszy na świecie miodek będzie mógł zacząć przygodę z pszczołami w najlepszym i najwygodniejszym dla rodziny ulu.

 

 

Ule staną wśród łąk i nieużytków na 17-sto arowej działce, która zostanie obsadzona roślinami miododajnymi z grupy drzew, krzewów oraz bylin aby zapewnić pszczołom stały łatwy dostęp do nektaru oraz pyłku. Teren zostanie również ogrodzony aby ochronić pszczoły i rośliny przed dzikimi zwierzętami. W zasięgu lotu pszczół znajdują się też pola uprawne obsiane m. in. roślinami miododajnymi oraz ogrody przydomowe z sadami.

 

 

W ramach projektu zostaną zakupione

3 ule tradycyjne – ul korpusowy styropianowy typ dadant, ul drewniany dadant typu leżak, ul drewniany dadant korpusowy.

3 ule zostaną własnoręcznie wydziane w zakupionym drewnie - powstaną trzy barcie.

6 kamer do monitoringu uli wraz z systemem zasilania solarnego bateryjnego.

Nadajnik radiowy do przesyłu sygnału i danych z urządzeń,

6 rodzin pszczelich do zasiedlenia uli.

Strona www z panelem do bezpośredniego odczytu obrazu z badanych rodzin pszczelich i uli.

Ogrodzenie z siatki metalowej leśnej wspartej na wierzbowych kołkach – żywych aby stanowiły wiosenny pożytek pszczeli.

Sadzonki roślin miododajnych.

Gdyby udało się zebrać więcej pieniędzy zostaną one przeznaczone na zakup kolejnych uli i rodzin pszczelich dzięki którym zbadamy dodatkowe modyfikacje budowy ula mogące wpływać na rozwój pszczół oraz ich zdrowotność i zimowlę. Na przykład modyfikację położenia i orientacji wlotka, aby skrócić wędrówkę pszczół do miodni.

 

W realizacji projektu wspierają mnie najbliżsi i przyjaciele. Ludzie którym los pszczół nie jest obojętny. A każda pszczółka na kwiatku zauważona przy koszeniu trawnika zmusza do zmiany kierunku koszenia. Wiele inspiracji i radości z troski o pszczoły dają nam najmłodsze miłośniczki pszczelarstwa. Moje córki Lila i Róża. A ja kocham pszczoły i jako rolniczka i zielarka z wykształcenia zmieniam moje otoczenie w miododajną krainę przyjzną dla wszystkich owadów zapylających. Wspólnie z Pszczelarzami z Koła Pszczelarzy w Krośnie realizuję projekt Las Pszczelarski Las Bartny oraz odwiedzamy przedszkola w okolicy, gdzie opowiadamy dzieciom o pszczołach i pokazujemy to wszystko co pomaga w naszej pasji.

 

 



 

Dlaczego crowdfunding.....

Jako człowiek związany z pszczelarstwem a nie światem badawczym chcę zaangażować w swój projekt jak najwięcej osób, aby to czego się dowiem nie zginęło w natłoku informacji. Każda z osób, która zechce mnie wesprzeć będzie pamiętała, wyniki badań. A Miłośnicy Pszczół będą mogli zacząć swoją przygodę z pszczelarstwem stwarzając pszczołom idealne warunki do bytowania.

Dzięki Waszemu wsparciu to będzie nasz wspólny projekt i pszczoły w Naszym Świecie będą miały lepsze warunki do życia. Wspólnie ocalimy wiele bzyczących istnień.

Zapraszam do kontaktu na  moim profilu na Facebooku oraz blogu.

W zamian za Waszą pomoc w realizacji projektu proponuję nagrody, w stworzenie których włożyłam tak ogromne zaangażowanie jak w ochronę pszczół. Nagrody przekażę Wam po zakończeniu zbiórki na Polak Potrafi już w trakcie realizacji projektu. Na spotkanie w pasiece oraz na warsztatach umówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Specjalnie dla Was przygotowałam:

Świece z wosku pszczelego wykonane własnoręcznie przeze mnie

Naturalne mydełka na bazie oliwy z oliwek oraz wyciągów z ziół z mojego ogrodu.

Zaproszenie na warsztat wyrobu naturalnego mydła.

Suszone owoce z mojego ogrodu.

Suszone zioła z mojego ogrodu

Naturalny miód pszczeli

Zaproszenie na przegląd w ulach i barciach

Zaproszenie na wspólne tworzenie świec woskowych

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.06.2017 17:05