Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Patrycja Wasielewska

Patrycja Wasielewska

Poznań, Polska

Nazywam się Patrycja Wasielewska.
Mam niecałe 14 lat, ale wiem już jak ważna jest edukacja i to nie ta klasyczna, nudna, w ławkach, a ta w terenie pełna przygód.
Dlatego też chcę zmieniać świat!
Zaczęłam od własnego podwórka, a teraz to podwórko poszerzam. Tworzę poezję i inne ciekawe teksty. Uwielbiam czytać, pisać, fascynuje mnie zarówno fizyka jak i historia. Wszędzie pstrykam zdjęcia. Poznaję świat w butach sportowych i na obcasach.
Nie jestem w tym sama – wspierają mnie dzielnie moi rodzice.
Jestem więc trochę nietypową nastolatką o szalonym usposobieniu :)

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5212 PLN z 4000 PLN

53 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

130%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.08.2016.

Poznański Czerwiec '56 - przewodnik i gry- dwujęzycznie

O projekcie

 Moi Drodzy – ocalmy HISTORIĘ od zapomnienia!

 Pomóżcie mi wydać książkę -
"Przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca '56"
- pierwszy krok

oraz gry dydaktyczne - przynoszące jednoczesnie wiele radości i pożytku
- kolejny krok

 

O  PROJEKCIE  I AUTORCE

Gazeta Wyborcza

Popularna Nauka

Poranek WTK

Świadoma Edukacja

 

„Przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r. The Guide about the events of Poznan June '56” to pierwsza dwujęzyczna publikacja historyczna napisana dostępnym językiem, którą ma szansę przeczytać każdy uczeń szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, ale również student i pasjonat historii.

Więc również i TY!

 

HISTORIA - czyli jak to się zaczęło

Gdy rozpoczynałam swą przygodę z przewodnikiem miała to być zwykła praca konkursowa, jednak bardzo szybko przekonałam się, że nie chodzi tu tylko o przeczytanie książek i napisanie rozprawki.
Poznański Czerwiec stał się dla mnie przygodą - wędrówką przez bezdroża przeszłości - wędrówką, w którą chciałabym zabrać każdego Poznaniaka i nie tylko, ponieważ to co zobaczyłam, co usłyszałam powinno dotrzeć do uszu i oczu każdego Polaka i osób odwiedzających nasz piękny kraj.

Powstał więc przewodnik i gry.

KONKURS
Przewodnik zdobył 1. nagrodę w konkursie organizowanym przez Instytut Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Gimnazjum nr 6 w Poznaniu pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania i Pani europoseł dr Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.



Integralną częścią przewodnika są wspaniałe zdjęcia i gry dydaktyczne: memo, quiz, jak również puzzle.

„Przewodnik...” to strzał w dziesiątkę według nauczycieli historii, studentów anglistyki i wielu innych osób, które miały okazję obejrzeć pierwsze konkursowe egzemplarze. 



Książka jest przygotowana profesjonalnie zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym. Zakładam druk na papierze kredowym w pełnym kolorze oraz twardą spiralowaną lub klejoną oprawę.

 



Moim celem jest wydanie 99 egzemplarzy przewodnika - albumu, który liczy sobie 114 stron (tekst dwujęzyczny i zdjęcia – pełen kolor)
– potrzebuję na to 4000zł.

Jeśli uda się osiągnąć kwotę 6000zł przewodnik zostanie uzupełniony o trzy gry dydaktyczne:
- memo (dzięki, któremu mimowolnie zapamiętujemy wszystkie ciekawostki zawarte na jego kartach)
- quiz wiedzowy z planszą do gry
- puzzle – zaprojektowane z własnoręcznie wykonanych zdjęć
oraz audiobook nagrany przez wspaniałego lektora – p. Dankę Błaszak





Przewodnik, który napisałam jest tak skonstruowany, że może służyć nawet najbardziej wybrednemu użytkownikowi.

Można z niego korzystać na 5 różnych sposobów:

- Pierwszy: jest dla tych, którzy uwielbiają gry – zamieszczone w przewodniku trzy gry wprowadzają potencjalnego odbiorcę w zagadnienia czerwcowe, a jednocześnie pozwalają bawić się wiedzą.

- Drugi: dla pasjonatów wędrówek. Zaglądając do trasy wycieczki, zaznajamiając się w przewodniku z poszczególnymi miejscami i wydarzeniami z nimi związanymi z jednej strony, a z drugiej z obiektami w terenie, na pewno każdy zaspokoi pierwszy głód ciekawości.

- Trzeci: przeznaczony jest dla wielbicieli książek. Wczytując się w litery zawarte w części naukowo-historycznej niejeden turysta, ale i pasjonat historii znajdzie odpowiedzi na podstawowe pytania oraz będzie mógł zobaczyć miejsca zdarzeń utrwalone na współczesnych fotografiach zrobionych przeze mnie na trasie zdarzeń Czerwcowych oraz w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. Dodatkowo zaznajamiając się ze wspomnieniami ocalałych pozna historię żywą, historię pokazującą szczegóły, których nie znajdziemy w większości książek.

- Czwarty: spodoba się amatorom słuchowisk. Kojący głos lektora w sposób pasjonujący opowie wszystkie wydarzenia i historie zawarte na kartach przewodnika.

- Piąty: to kompleksowa wiedza i zabawa. Jeśli lubicie Państwo być dobrze przygotowani do zwiedzania proponuję najpierw przeczytać część naukowo-historyczną przewodnika oraz wspomnienia i wywiad. Następnie udać się na wycieczkę po mieście i poczuć na twarzy ducha historii. A gdy już nogi nie będą chciały nosić proponuję dobrą kawę czy herbatę, wygodny fotel czy kanapę i zatracenie się w grach.
Oczywiście można w dowolny sposób miksować zaproponowane sposoby poznawania wydarzeń Czerwca '56, można też poszerzać zawarte w przewodniku informacje zaglądając do wybranych pozycji bibliograficznych.

Do zgłębiania informacji związanych z protestami robotników w 1956 roku skłoniły mnie opowieści rodzinne wujostwa oraz fragmentaryczne, z wieloma niedopowiedzeniami opowieści mojego dziadka. Idąc tym tropem zaczęłam czytać książki i szukać osób, które mogą mi jeszcze coś o Czerwcu opowiedzieć.
Czytając i słuchając dowiedziałam się, że rok 56 nie wydarzył się przypadkowo. Również nieprzypadkowe były założenia pracy.

 W pierwszej części opisałam przyczyny jak i sam przebieg protestów, ich skutki – te bliższe związane z procesami oraz te dalsze związane z recepcją Czerwca zarówno w pojmowaniu i kultywowaniu historii jak i w dziełach historycznych czy kulturowych. Poza ramą informacyjną skupiłam się na emocjach, na wspomnieniach ocalałych, które niosą ze sobą realność zdarzeń. Dzięki nim właśnie Czerwiec mocno zapadł mi w pamięć.

Drugą część pracy stanowi wędrówka po Poznaniu śladami Czerwca. To dwie trasy, na których możemy poczuć powiew historii, by w końcu w zaciszu domowym, w wygodnym fotelu przeżyć to jeszcze raz – grając w gdy z najbliższymi i być może słuchając skojarzeń związanych z danymi wydarzeniami czy osobami.
Zawarte na kartach przewodnika oraz w grach fakty stanowią ramę historyczną, którą doskonale uzupełniają emocje wyłaniające się ze wspomnień osób, które przeżyły Czerwiec. Ten powiew historii sprawia, że suche fakty zaczynają ożywać.

 





Oceniając prace konkursowe, w tym mój „Przewodnik...” wybitny historyk, prof. dr hab. Stanisław Jankowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powiedział:
„Do finału dopuściliśmy czternaście prac, czternastu autorów z liceów i z gimnazjów. W zasadzie wszystkie te prace były na bardzo dobrym poziomie, ale naprawdę trzeba powiedzieć o tym, że nagroda główna - praca w kategorii gimnazjów autorstwa Patrycji Wasielewskiej rzeczywiście zaskoczyła nas wszystkich poziomem merytorycznym, sposobem i formą, w której została przekazana informacja o Poznańskim Czerwcu i różnymi pomysłami, które mogą służyć upowszechnianiu wiedzy o Poznańskim Czerwcu w postaci pakietu gier dla różnych grup wiekowych. Chciałbym podkreślić, że to rzeczywiście bardzo dobrze dwujęzycznie przygotowana praca i bardzo dobrze wypadła również jej obrona.”

  



Mam na imię Patrycja z nazwiska Wasielewska, mam 13, a właściwie prawie 14 lat i właśnie ukończyłam 1 klasę Gimnazjum nr 6 w Poznaniu (klasę akademicką).
Fascynują mnie różne rzeczy – w tym i historia mojego miasta. Uwielbiam też języki obce, dlatego przewodnik zyskał swe drugie – anglojęzyczne oblicze. Jak każda nastolatka spędzam dużo czasu przy komputerze zajmując się już mniej typowymi zajęciami – fotografią i grafiką komputerową. Lubię również gry, muzykę i bieganie. Gdy biegam czuję się naprawdę wolna. Dużo też piszę. Ostatnio są to recenzje różnych powieści i podręczników publikowane na stronie mojej szkoły http://www.gim6.poznan.pl/articles/category/2

oraz na własnym blogu
http://kod-to-poezja.blogspot.com/
„Przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r.” będzie moją drugą publikacją. Pierwszą był tomik poetycki „Zakątki życia” wydany w zeszłym roku.




- Przygotowałam wyjątkową w skali kraju publikację poświęconą historii wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 r.
- Dzięki tej publikacji również obcokrajowcy będą mogli poznać prawdziwe oblicze zdarzeń.
- Materiał zdjęciowy do książki wykonałam sama, pokazując również miejsca, które do tej pory nie zostały utrwalone jako związane z pamiątkami Czerwca 1956 r.
- Dzięki Twojemu wsparciu szkoły będą miały ułatwioną pracę na lekcjach historii, a i pasjonaci wspaniałą lekturę.
- Wspierając publikację wspierasz popularyzację wiedzy, ale również młodą adeptkę pisania.
- We wszystkich działaniach wydawniczych wspierają mnie Rodzice i to oni są moimi przedstawicielami w kontaktach z drukarniami i instytucjami.




W ramach projektu: wydania przewodnika przygotowałam już bardzo dużo:
- napisałam przewodnik w języku polskim i angielskim;
- poprosiłam o korektę językową wersji polskiej i angielskiej (którą wykonały dwie wspaniałe osoby: mój tata: Marek Wasielewski oraz moja nauczycielka języka angielskiego Pani Karolina Kocerka);
- zaprojektowałam stronę graficzną publikacji;
- złożyłam i wykonałam pierwsze trzy egzemplarze konkursowe (na uzupełnienie czeka tylko strona z podziękowaniami dla Was);
- postarałam się również o numer ISBN;
- rozpoczęłam promocję wśród pasjonatów.





Pierwsze promocyjne wydanie ukaże się w sierpniu tego roku. Publikacja czeka gotowa do druku. Potrzebne jest więc Wasze wsparcie.

 






Chciałabym, bardzo bym chciała żeby „Przewodnik...” trafił do wielu szkół w Wielkopolsce, ale i w całej Polsce oraz do bibliotek i zainteresowanych czytelników. Dlatego im większe będzie Wasze wsparcie, tym więcej uda mi się zrobić.
W koszty wydania wliczone są poza koszami drukarni również koszty prowizji portalu PolakPotrafi.pl i płatności (ok. 10% wartości projektu).

100% - 4.000 zł
DRUKUJĘ PRZEWODNIK w ilości 99 egzemplarzy


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
150% - 6.000 zł
DRUKUJĘ DODATKOWO GRY DOŁĄCZANE DO PRZEWODNIKA

 



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

180% - 7.200 zł
DRUKUJĘ DODATKOWE EGZEMPLARZE, KTÓRE TRAFIAJĄ DO WYBRANYCH LOSOWO SZKÓŁ

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Moim największym marzeniem jest wydanie przewodnika w ilości 500 sztuk
Dla samego albumu to próg:
325% - 13.000 zł

  x 500
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


a wraz z grami
500% - 20.000 zł

  x 500 

 


Jeśli chcesz mi pomóc – nastolatce zakręconej i ambitnej, z wieloma pomysłami w głowie, która pragnie działać pozytywnie:

- umieść link do mojego projektu na FB na swoim profilu;

- opowiedz o projekcie znajomym pisząc do nich maila i wklejając link do projektu.

https://polakpotrafi.pl/projekt/poznanski-czerwiec-56-przewodnik-i-gry-dwujezycznie

Wszelka pomoc jest dozwolona ;) i na wagę złota :)

---

03.08.2016 - promocji Przewodnika podjęła się Wielkopolska Telewizja Kablowa (WTK).

Zapraszam do obejrzenia nagrania z "Poranku WTK"

"Poranek WTK" - Wywiad z Patrycją Wasielewską

 

 

Media o Twoim projekcie:

Napisała przewodnik po Poznańskim Czerwcu 56. Ma 14 lat

poznan.wyborcza.pl | 2016-08-09

Nie łapie pokemonów i nie imprezuje. Chciałaby zostać aktorką. A może informatykiem albo tłumaczem. Wydała tomik poezji, a teraz chce udostępnić szerszej grupie odbiorców przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca. Patrycja Wasielewska ma dopiero 14 lat i właśnie skończyła pierwszą klasę gimnazjum.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.08.2016 09:09