Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

jaga_aga

jaga_aga

Siedlce

Jestem prezeską stowarzyszenia tutajteraz. Zajmuję się organizacją różnorodnych wydarzeń kulturalnych oraz koordynuję pracę stowarzyszenia, w tym projekty wydawnicze. Prywatnie lubię czytać literaturę faktu, chodzić na koncerty i czasem trochę poleniuchować.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

198 PLN z 1800 PLN

10 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

11%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.04.2014.

Poza mury

O projekcie

Galeria Kultura zaprasza do wsparcia niezwykle potrzebnego i wartościowego projektu, jakim jest prezentacja twórczości uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach. Obecnie z Galerii Kultura prezentujemy wystawę twórczości wychowanków ośrodka.

Planujemy również organizację warsztatów artystycznych dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.

By w pełni zrealizować nasze plany potrzebujemy zgromadzić niezbędne środki finansowe. Na co przeznaczymy pozyskane od Państwa pieniądze?
- zakup materiałów plastycznych na potrzeby zaplanowanych warsztatów
- pokrycie kosztów przeprowadzenia warsztatów plastycznych


Wystawa twórczości wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ma wymiar artystyczny, ale także edukacyjny i społeczny. Jej celem jest nie tylko prezentacja prac (rysunek, malarstwo, metaloplastyka, rekodzieło w drewnie i inne) wykonanych przez uczniów ww. ośrodka. Ma ona zwiększyć podmiotowość osób z niepełnosprawnością intelektualną i poprawić ich wizerunek w społeczeństwie. W myśl „terapii przez sztukę”, wystawa umożliwi swobodę ekspresji, poznanie samego siebie, zwiększy samoakceptację i wyzwoli spontaniczność. Wernisaż ma na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne są pełnowartościowymi twórcami kultury.


 

Planujemy nie tylko wystawę, ale również dodatkowe działania towarzyszące, które wzmocnią społeczny wydźwięk całego przedsięwzięcia. W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne dla młodzieży, prowadzone przez doświadczonych pedagogów i nauczycieli plastyki. Planujemy wykonać dokumentację fotograficzną i video wszystkich etapów projektu, w które zaangażowani będą uczniowie Ośrodka.

 


 

Wszystkie podjęte działania będą znakomitym sposobem, by zwiększyć akceptację dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a im samym umożliwić wyjście poza „mury ośrodka”. Projekt ten jest także jedną z form „rehabilitacji ku autonomii”, która zakłada potrzebę uczestniczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnego rodzaju wyborach, wspieraniu ich w tym tak, by później mogły one w miarę swoich możliwości same ich dokonywać.

 

Niepełnosprawność intelektualna to pojęcie stosunkowo młode, które pojawiło się zamiast stygmatyzujących i wartościujących określeń „niedorozwój umysłowy” i „upośledzenie umysłowe”. Niepełnosprawność intelektualna charakteryzuje się przede wszystkim utrudnieniami w sferze percepcyjnej i poznawczej, powodując wolniejsze tempo uczenia się i opanowywania różnorodnych sprawności poznawczych i społecznych.
Niepełnosprawność intelektualna jest obarczona największą liczbą mitów i stereotypów, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistymi cechami indywidualnych osób.
Stereotypy na temat niepełnosprawności intelektualnej, a przede wszystkim ten dotyczący braku możliwości rozwoju i celowości podejmowania różnorodnych aktywności życiowych, wywierają destrukcyjny wpływ na postawy społeczne, sposób postrzegania i traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także na szanse rozwojowe i wyrównujące, jakie się im stwarza. Wciąż jeszcze na ulicach wielu miast osoby z niepełnosprawnością intelektualną wytykane są palcami, wciąż ludzie boją się dotknąć, porozmawiać z osobą z niepełnosprawnością intelektualną, rodzice dzieci pełnosprawnych dążą do separacji dzieci z niepełnosprawnością.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, obok osób niepełnosprawnych psychicznie, budzą najsilniejsze reakcje negatywne i największą część dystansowania się od nich. Jak wskazują badania, pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie i psychicznie jest dla osób pełnosprawnych trudniejsza niż pomoc osobie na wózku inwalidzkim, czy też osobie niewidomej. Spotykane są poglądy o zagrożeniu i agresywności za strony niepełnosprawnych intelektualnie.


Dotychczas w Galerii Kultura odbyło się pięć wystaw. Naszą galerię odwiedzają liczni zainteresowani sztuką siedlczanie. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, pracujący w kreatywnych zawodach, nauczyciele akademiccy lub prowadzący własną działalność przedsiębiorcy. Tym, co łączy tych ludzi jest aktywny tryb życia oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.
Galeria prowadzona jest przez stowarzyszenie tutajteraz. Od lat działamy w przestrzeni miasta Siedlce, inicjując wydarzenia kulturalne, prowadząc projekty edukacyjne oraz lokalne wydawnictwo.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.04.2014 18:06