Dołącz do naszej społeczności!

Pomóż Wandzie wrócić do Polski

Kategoria - Teatr

78%

Postęp

546 zł

Mamy już

25 dni

Do końca

O projekcie

Celem naszej akcji jest zebranie funduszy potrzebnych do eksploatowania spektaklu "Wanda Wasilewska", powstałego w czerwcu 2016 roku. Aktualnie otrzymałyśmy szansę zaprezentowania spektaklu na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty "Strzała Północy 2017", jednakże by wystąpić na nim, potrzebujemy pomocy.

Kampania crowdfundingowa Pomóż Wandzie wrócić do Polski

 

SPEKTAKL

Monodram „Wanda Wasilewska” powstał w 2016 roku, w oparciu o biografię Wandy Wasilewskiej. Wanda postrzegana zazwyczaj stereotypowo jako zdrajczyni ojczyzny czy kochanka Stalina pojawia się 52 lata po swojej śmierci, by powiedzieć o uwikłaniach rodzinnych, o uwikłaniach w historię i z dystansu spojrzeć na losy współczesnej Polski.

 

Spektakl jest próbą „uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania Wandy Wasilewskiej. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku może być on z kolei okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii.

 

Tekst „Wandy Wasilewskiej” napisany został z uwzględnieniem  trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2017, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wanda staje się niejako postacią tragiczną, chociaż nie zależy nam na jej odbrązawianiu.

 

Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością.

 

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 53 lata od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Takie pytania i wiele innych zadajemy, nie na wszystkie znajdując jednoznaczną odpowiedź. 

 

Po premierowym wykonaniu spektakl został grany był już kilkukrotnie.

Zagraliśmy:

 • w PWST w Krakowie,
 • w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (aktualnie Krakowskie Forum Kultury),
 • na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie (I nagroda),
 • na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie (Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS),
 • w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie

 i nadal chcemy eksploatować spektakl!

Kampania crowdfundingowa Pomóż Wandzie wrócić do Polski 

O NAS

scenariusz i reżyseria: Aleksandra Skorupa

występuje: Kamila Banasiak

reżyseria światła: Marta Seredyńska

 

       ALEKSANDRA SKORUPA

Kampania crowdfundingowa Pomóż Wandzie wrócić do Polski

      KAMILA BANASIAK

Kampania finansowania społecznościowego Pomóż Wandzie wrócić do Polski

       MARTA SEREDYŃSKA

 Projekt Pomóż Wandzie wrócić do Polski

 NA CO ZBIERAMY

 

Mimo że jesteśmy jeszcze młodymi twórcami, a nasze spektakle tworzymy niezależnie, chciałybyśmy grać je jak najczęściej. Jest nam bardzo miło, że „Wanda Wasilewska” otrzymała szansę prezentacji na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017” – szczegóły na http://www.teatrdialog.koszalin.pl/.

Formuła konkursowa festiwalu sprawia, że walczymy w nim o nagrody, nie otrzymując honorarium (na co jesteśmy przygotowane przy tego typu imprezach). Regulamin festiwalu nie przewiduje jednak pokrycia kosztów podróży, a to dla nas duży problem. Aktorka Kamila Banasiak, by wystąpić podczas festiwalu musi przylecieć na niego z Petersburga. Ceny lotów wahają się pomiędzy 600 – 1200 zł. Jako niezależni twórcy nie jesteśmy w stanie zapłacić w całości tak dużej kwoty, dlatego liczymy na Wasze wsparcie! Pomóżcie Wandzie wrócić do Polski! 

W przypadku uzyskania większego niż zakładamy wsparcia, fundusze te wykorzystamy na pokrycie kosztów podróży przy kolejnej prezentacji spektaklu. Wierzymy także, że dzięki portalowi Polakpotrafi.pl więcej osób dowie się o problemie, z jakim aktualnie przyszło nam się zmierzyć i zechce obejrzeć nasz spektakl w Koszalinie, wspierając tym samym akcję.

Zapraszamy na stronę Wandy na FB:

https://www.facebook.com/Wanda-Wasilewska-815978625203487/?fref=ts

oraz do kontaktu z Wandą za jej pośrednictwem, a także do kontaktu z naszą ekipą:

https://www.facebook.com/marta.seredynska.1?fref=ts

https://www.facebook.com/ola.skorupa.165?fref=ts

https://www.facebook.com/kamila.banasiak.5?fref=ts

Zbiórka Pomóż Wandzie wrócić do Polski

Informujemy, że czas dostarczania nagród w projekcie to:

 • w przypadku podziękowań mailowych - natychmiast po dokonaniu wpłaty,
 • w przypadku nagrań wideo, przesyłanych mailem - kilka dni po zakończeniu akcji na Polakpotrafi.pl, po uprzednim podaniu adresu mailowego,
 • w przypadku zdjęcia z autografem, nagrania DVD oraz pakietu dietetycznego Wandy -  kilka dni po zakończeniu akcji na Polakpotrafi.pl, po uprzednim podaniu adresu do wysyłki,
 • w przypadku podziękowania ze sceny - podczas występu na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017”,
 • w przypadku zaproszenia na spektakl - do wyboru prezentacja na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017” lub prezentacja spektalu w późniejszym terminie, do ustalenia po uprzednim podaniu kontaktu mailowego/telefonicznego,
 • po zakończeniu akcji Wanda podziękuje wszystkim na swoim profilu na Facebooku!

 

Media o Twoim projekcie:

To ja, Wanda, kochanka Stalina!

newst.kaliter.pl | 2016-08-30


Na salę wpuszczają dwie minuty przed rozpoczęciem spektaklu. Wydaje się, że za drzwiami trwają ostatnie próby. Okazuje się, że tylko się wydaje. Tak naprawdę wszystko jest przygotowane, aktorka zwarta i gotowa czeka, by widzowie zasiedli na swoich miejscach.

14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego: \'Wanda Wasilewska\' przemawia do nas z zaświatów /recenzja spektaklu/

kulturaonline.pl | 2016-08-28


Jak w dobie Internetu i mediów społecznościowych poradziłaby sobie jedna z najbardziej znanych kolaborantek? W doskonały sposób przedstawia to w spektaklu \"Wanda Wasilewska\" Aleksandra Skorupa.

CZY WASILEWSKA PRZEŻYŁABY PRAWDĘ O KATYNIU?

www.teatrdlawas.pl | 2016-08-28


Wanda Wasilewska do dziś uchodzi w wielu środowiskach za postać co najmniej kontrowersyjną. Zbadać całą sprawę i przyjrzeć się protagonistce z dzisiejszej perspektywy postanowiła Aleksandra Skorupa, studentka dramaturgii PWST w Krakowie

Wasilewska: postać tragiczna

www.dziennikteatralny.pl | 2016-06-16


Polityka zawładnęła i zniszczyła jej życie prywatne. Idee, którym hołdowała, zostały wypaczone przez system totalitarny. Myślę, że dziś Wasilewska mogłaby do nas przyjść z przestrogą przed tym, do czego prowadzą utopijne ideologie. Z Aleksandrą Skorupą, studentką III roku dramaturgii PWST w Krakowie

17

Wspierający

546 zł

Z całkowitej kwoty 700 zł

25 dni

Do zakończenia projektu

Projekt uda się, jeśli otrzyma co najmniej 700 zł
wsparcia do 22:00 13.09.2017

Wybierz
nagrody

Wesprzyj projekt

Wesprzyj projekt

O projektodawcy

Marta Seredyńska

Marta Seredyńska

Warszawa, Polska

Absolwentka wiedzy o teatrze oraz mediów interaktywnych i widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także polityki społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Recenzentka, krytyczka tańca i teatru, publikowała m. in. w „Didaskaliach”, na portalu TaniecPOLSKA.pl, w Internetowym Magazynie „Teatralia”. Od 2014 prowadzi własnego bloga o tańcu i teatrze. Reżyserka i realizatorka światła – współpracowała m.in. z Maciejem Kuźmińskim, Aleksandrą Skorupą, Zespołem Śmierci i Tańca (dyplom Studium Aktorskiego im. Serwruka w Olsztynie). Koordynatorka wielu projektów teatralnych, współpracowała m.in. z Malta Festival, Fundacją Warsaw Bauhaus, Domem Polskim w Zakrzewie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Ola Skorupa

Ola Skorupa

Kraków, Poland

Obejmij patronat nad tym projektem!

Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy: