Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Łukasz Tulej

Łukasz Tulej

Warsaw, Poland

podróżnik, instruktor sztuki przetrwania i przyrodnik. Założyciel szkoły przetrwania Sobrevivencia con Machiguenga w Peru. Trener i specjalista teambuilding. Praktyk, komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, TVP2, Polsat, TVN. Prowadzi serię programów "Naturalnie Polska" w telewizji Plenete +.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

170 PLN z 70600 PLN

5 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.06.2018.

Ekspedycja Araca

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

Cel

 

Polscy podróżnicy, chcąc uczcić Rok Niepodległości oraz wypromować Polaków – odkrywców na arenie międzynarodowej, wyruszają w podróż do Brazylijskiej dżungli, aby wypełnić białe miejsca na mapie. Zbadają jeden z pogrążonych w dżungli płaskowyżów, podobnych do znanej Roraimy. Na jego szczycie pomierzą wodospad potwierdzą istnienie dwóch kolejnych oraz jeziora. 

 

O projekcie

 

W lipcu 2018 roku polecimy z Warszawy do Manaus, kolejne kilkaset kilometrów  popłyniemy łodzią w głąb nieprzebytej puszczy, w górę rzeki Araca. Kiedy dalsza podróż drogą wodną przestanie być możliwa, spakujemy sprzęt i pójdziemy pieszo do naszego celu. Ponad dwa miesiące w podróży, bez elektryczności, bez wygód, bez zasięgu w telefonie. W upale, przy 90% wilgotności, przez dziewiczą amazońską dżunglę pełną dzikich zwierząt i gryzących moskitów. 

W głębokim interiorze Amazonii, na pograniczu Brazylii i Wenezueli znajduje się dziki, rzadko  odwiedzany region charakteryzujący się górami powyżej 2 tysięcy metrów wysokości, potężnymi rzekami, rzecznymi wyspami... Splątana gęstwina zieleni wyróżniająca się niesamowitą różnorodnością flory i fauny. Z tego zielonego piekła wyrasta potężny płaskowyż, z którego z ogromnym hukiem spada majestatyczny wodospad.

 Czy to prawda, że jest to najwyższy wodospad Brazylii? Tego nie wie nikt. Pomiaru dokonano w 1982 R . Od tamtej pory każda wyprawa podaje inną wysokość wodospadu. Sławek “Makaron” Makaruk wraz z zespołem, przy pomocy nowoczesnego sprzętu pomiarowego dokonają dokładnych, nie budzących wątpliwości pomiarów geodezyjnych  wysokości wodospadu. Eksplorując płaskowyż wyprawa będzie poszukiwać dwóch innych wodospadów i tajemniczego jeziora, o których opowiadają indiańscy przewodnicy.

 

W tym tak ważnym dla naszego kraju roku chcemy odkryć, co nie odkryte i nazwać, co nie nazwane upamiętniając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Reasumując planujemy:

 

  • Dokonać pomiaru wysokości wodospadu.
  • Potwierdzić istnienie kolejnych wodospadów, zmierzyć je i nadać im nazwy. 
  • Potwierdzić istnienie jeziora i nadać mu nazwę.
  • Stworzyć film dokumentalny.
  • Promować polskie eksploracje i polskie marki na arenie międzynarodowej.

 

Idea

 

Wydaje się, że odkrycia geograficzne na Ziemi w XXI wieku nie powinny mieć już miejsca. A jednak, są na naszej planecie obszary nad którymi nie latają samoloty, a ludzie nie zapuszczają się wcale. To tam Ziemia skrywa cuda natury, to tam można odkryć jaskinie, jeziora, można spotkać nowe gatunki roślin i zwierząt.

 

  "Świat jest odkryty z małymi wyjątkami"
prof. Władysław Kopaliński

 

Gdzie szukamy?

W dobie samolotów i satelitów coraz trudniej jest o białe miejsca na mapie. Dlatego większość nieodkrytych i nienazwanych, a zarazem atrakcyjnych pod względem przyrodniczym jak i „wysokościowym” wodospadów znajduje się w trudnodostępnych rejonach świata:jak np. w wysokich górach, w dżungli

 

Skąd pomysł?

Przeglądając dostępne materiały na temat poszczególnych wodospadów, dostrzegamy zależność – większość tych obiektów została zmierzona na przełomie XIX I XX wieku, często z odległości  kilkunastu kilometrów przy pomocy niedokładnych przyrządów pomiarowych. Nie wiemy dlaczego nikt nie pomyślał o weryfikacji pomiarów nowoczesnymi metodami, by ostatecznie ogłosić, który z nich jest najwyższy?

 

Czemu to robimy?

Polska może się poszczycić wieloma podróżnikami, którzy na całym świecie pozostawili polskie świadectwo - góra Kościuszki, wyspa Dobrowolskiego, góry Czerskiego...W tym ważnym dla naszego kraju roku chcemy odkryć, co nie odkryte i nazwać, co nie nazwane upamiętniając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypomnieć rodakom o bogatej historii polskich odkryć geograficznych.

 

 Przyłącz się do naszej eksploracji, możesz mieć swój wkład w tym odkryciu!

 

Wspierają nas

 

Film dokumentalny z wyprawy powstanie pod auspicjami wielu znamienitych organizacji, a swoje zainteresowanie wyprawą wyraziły już następujące podmioty: 

 

Partnerzy:

 

 Patronują nam:

 

Zespół wyprawowy

 

Całość projektu zrealizuje kilkuosobowa ekipa specjalistów. Dobór członków ekspedycji jest nieprzypadkowy. Aby misja miała szanse powodzenia, potrzebujemy różnych talentów, pasji oraz umiejętności. Każdy z nas ma zadanie do wykonania oraz pełni ważną funkcję w zespole:

  Sławomir Makaruk – pseud. Makaron  – pomysłodawca,  polski podróżnik, zawodowy kierownik wypraw (m.in. Camel Trophy, programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat), instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej, organizator polskich i europejskich selekcji Camel Trophy.

 

 Łukasz Tulej -  podróżnik, instruktor sztuki przetrwania i przyrodnik. Założyciel szkoły przetrwania Sobrevivencia con Machiguenga w Peru. Trener i specjalista teambuilding. Praktyk, komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, TVP2, Polsat, TVN. Prowadzi serię programów "Naturalnie Polska" w telewizji Planete +.

 

 

Krzysztof Recielski, geograf, speleolog. Członek Speleoklubu Warszawskiego. Instruktor taternictwa jaskiniowego i wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Uczestnik wypraw do jaskiń Europy, USA, Chin, Meksyku czy chilijskiej Wyspy Wielkanocnej. Uczestnik wyprawy do austriackiej jaskini Lamprechtsofen zakończonej pobiciem światowego rekordu głębokości (-1632 m w 1998 r.). Członek zespołu dokumentacyjnego w najdłuższej jaskini świata amerykańskiej Mammoth Cave. 

 

 

Karol Moch - Reżyser, operator kamery, studiował na wydziale reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Świat widzi w kadrach, a życie dzieli na sceny. Twórca wideoklipów, reklam oraz krótkich form filmowych. Finalista międzynarodowego konkursu Davida Lyncha na wideoklip. Niepoprawny surrealista - najlepiej odnajduję się w teledysku oraz przerysowanych formach filmowych dających duże możliwości kreacji i zabawy konwencją. Sprawdzony przy produkcjach outdoorowych, odważnie z kamerą zmierza tam, gdzie strach wejść bez kamery

 

 

Planowany budżet

 

Profesjonalna wyprawa odkrywców na daleki koniec świata wymaga nakładów nie tylko w postaci siły fizycznej, chęci i wytrwałości ekipy, ale również finansowych. Wyzwania, z którymi się zmierzymy, to oprócz wysiłku fizycznego, testu determinacji również wymierne koszty, takie jak wyróżnione poniżej:

Bilety lotnicze dla 4 osób ze sprzętem dodatkowym (WAW-Brazylia-WAW)

 18 000,00 zł

 

Pobyt dla 4 osób w Manaus pierwszego i ostatniego dnia wyprawy (noclegi, transport)

 4 000,00 zł

 

Transport: wynajęcie/budowa łodzi, paliwo, przewodnik wraz z wyżywieniem, opłaty urzędowe

 28 000,00 zł

 

Jedzenie, zarówno liofilizowane, jak i lokalne 

5 000,00 zł

 

Sprzęt specjalistyczny (ponad ten, którym dysponujemy) 

10 000,00 zł

 

Ubezpieczenia (nie bez powodu nikt nie badał tych rejonów)

 2 800,00 zł

 

Obsługa i zaplecze wyprawy

2 700,00 zł

 

RAZEM

70 600,00 zł

Dodatkowo, jeśli budżet pozwoli, chcemy zrealizować serię kilku epizodów o dżungli, włączając

do zespołu: Autor zdjęć – specjalizacja: zdjęcia przyrodnicze; Operator kamer specjalnych (dron, GoPro); Dźwiękowiec.  

  • 125% - Autor zdjęć – Filip Marcickiewicz
  • 150% - operator dron 
  • 175% - operator dźwięk 
  • 200% - cykl programów o dżungli

 

Aby zrealizować ten śmiały plan potrzebujemy pomocy partnerów, ludzi którzy podzielą naszą pasję i będą chętni objąć patronatem zarówno nasz projekt, jak i wyznawane przez nas wartości.

Jesteśmy otwarci na wiele form współpracy i zachowujemy otwarte umysły. Możemy przygotować pakiety sponsorskie, wysłuchać propozycji lub otworzyć zupełnie nowy rozdział współpracy

 

 Nasz zespół wolontariuszy

Ekipa osób oddolnie wspierających projekt - ludzie o wielkich sercach i zapale do pracy. Nie jadą z nami, ale jednak w jakiś sposób będą tuż tuż.. Dziękujemy!

  • Paulina Wiśnicka
  • Anna Goździalska
  • Monika Lasek
  • Zespół TV Working Studio

 

Nagrody

Jedna z nagród to "nagroda życia" - dosłownie, gdyż "estrella bihuho" jest źródłem czystej wody nawet w porze suchej i ocaliła niejedno istnienie.. Wybrani darczyńcy dostaną fragment takiej liany prosto z miejsca w którym będziemy - tak zdobędziecie serce selvy.


Czekają na Was także gadżety branżowe: zawieszki, tasiemki, magnesy, notesy, długopisy itd - wszystko dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych firm i instytucji:

Znajdziesz nas na  Facebook

lub na stronie www.ekspedycjaaraca.pl

 

Media o Twoim projekcie:

Świat z lotu Drozda

www.polskieradio.pl | 2018-04-22

Pojechać do Ameryki Łacińskiej, by mierzyć wysokość. Gór? Nie, wysokość największych na kontynencie wodospadów. O tym opowiadał Sławomir Makaruk

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.06.2018 22:10