Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Agnieszka Zientarska

Agnieszka Zientarska

Opole

Z wykształcenia filozofka, polonistka, nauczycielka, trenerka, edukatorka, logopedka. Ale też pasjonatka podróży- poszukująca polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii, wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. Interesuje się filozofią chodzenia. Na swoim koncie ma kilka tysięcy przebytych tras pielgrzymkowych- Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Polska.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4528 PLN z 4500 PLN

51 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.08.2018.

Podróż do serca Japonii

O projekcie

O mnie

Uczę filozofii i języka polskiego w Liceum Plastycznym w Opolu. Angażuje się w projekty edukacyjne i kulturalne, współpracuje z fundacjami, uczę także nauczycieli. Uczenie to moja życiowa pasja i misja. Kiedy tylko mogę, podróżuję. Każda podróż jest dla mnie drogą inspiracji i wewnętrznej zmiany, oswajaniem siebie i oswajaniem innego. Chętnie dzielę się historiami i doświadczeniem.

Założenia projektu

Projekt zakłada przejście dookoła wyspy Shikoku w Japonii w czasie lipca i sierpnia.

Przejście będzie się odbywać starym pielgrzymim szlakiem- 88 świętych miejsc- świątyń- 1600 km, który przemierzają pielgrzymi- wyznawcy shingon- buddyzmu ezoterycznego, skupiającego się głównie na mocy słowa. Szkoła shingon została założona przez mnicha Kukai'a, będącego również poetą oraz artystą, a jej główna siedziba znajduje się obecnie w miejscowości Koya-cho, w prefekturze Wakayama na wyspie Honsiu.

Zamierzam przejść 1600 km, idąc od klasztoru do klasztoru, dookoła wyspy. Zatrzymywać się w miejscach, gdzie można postawić namiot bądź przenocować u miejscowych. Będę przechodzić przez małe wioski, miasteczka i duże miasta. Przyglądać się życiu Japończyków, ich codzienności, uczestniczyć w festiwalach. Przede mną niezwykłe wydarzenie- święto Obon- zmarłych- niezwykle widowiskowe. Będę odwiedzać plantacje herbaty, pracować, ale też próbować wnikać do japońskiego świata, jako inna, obca. 

 

Mam za sobą w ciągu ostatnich 10 lat przejście szlaków pielgrzymich Europy- w Hiszpanii, Portugalii i Norwegii, to europejskie doświadczenie- filozofii chodzenia chcę zestawić z azjatyckim, japońskim; średniowieczne pelgrzymie szlaki chrześcijańskie z średniowiecznym buddyjskim szlakiem- szukać tego, co wspólne, ale też inne. Zamierzam pytać Japończyków o to, czym dla nich jest ta droga, czym dla nich jest chodzenie dziś w XXI wieku. To jest dla mnie ciekawe, dlaczego dziś w świecie technologii, kiedy już prawie wszystko odkryto, zbadano, posiada się tyle i tyle wie, setki tysięcy ludzi na świecie pielgrzymują. Na wyspie w Japonii co roku pielgrzymuje prawdopodonie 100 000 pielgrzymów.

Interesuje mnie filozofia chodzenia, wewnętrzna przemiana, która następuje w człowieku, kiedy przekracza 1000 km. Człowiek staje się bardziej uważny na świat i siebie, odkrywa swoje emocje, pragnienia, dotyka swoich myśli. Ale ten szlak będzie też zestawieniem doświadczania kultur europejskiej i azjatyckiej. 

Pokłosiem szlaku będzie cykl reportaży wydany w zbiorze a także materiał filmowy- oraz pokazy zdjęć. Poniżej jedez z artykułów o drodze w Norwegii. Zależy mi, żeby zachęcać ludzi do wędrówek, do doświadczania zmiany i przełamywania swoich ograniczeń.

Koszt wyprawy:

2000 bilety lotnicze

2000 komunikacja międzymiastowa

reszta to jedzenie czyli życie

zakładam nocelg w namiocie bądź na couchsurfingu, by doświadczać japońskiej kultury i rzeczywistości

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.08.2018 22:10