Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Krzysztof Piech

Krzysztof Piech

Fundacja FabLab Łódź

Od samego początku mocno zaangażowany w proces budowy łódzkiego FabLabu. Obecnie prezes fundacji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

11869 PLN z 11370 PLN

97 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.01.2015.

Budujemy ploter laserowy!

O projekcie

 

To przyjazny i otwarty warsztat, w którym ludzie pragnący tworzyć mogą relalizować swoje wizje. To miejsce, które zbliża do nowych technologii wytwarzania (prototypowania) takich jak obróbka CNC czy druk 3d,  zachowując jednocześnie charakter tradycyjnego warsztatu, wyposażonego w klasyczne narzędzia. FabLab to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń, miejsce gdzie grupy pasjonatów realizują swoje pomysły.

 

Bo potrafimy! Dowodem tego są zbudowane przez Fab Lab obrabiarki CNC, czyli Bożena i będący na finiszu Zdzichu. Chcemy rozwijać nasz warsztat i możliwości technologiczne. Jedyną przeszkodą są koszty związane z zakupem źródła lasera i wymaganego osprzętu.

Doświadczenie i chęć mierzenia się z nowymi zagadnieniami, daje gwarancje powstania kompletnego i szczegółowego HOW TO opisującego krok po kroku wszystkie etapy tworzenia. Gotowe urządzenie będzie służyć projektom hobbystycznym jak i akademickim.

Laser daje ogromne możliwości wytwarzania elementów wysokiej jakości. Dobrym przykładem są koła zębate, mające zastosowanie np. przy budowie zabawek edukacyjnych takich jak Lo Fi Robot. W naszych warunkach stosując technikę frezowania CNC, wykonanie tak drobnych elementów jest niemożliwe. Chcemy zbudować maszynę, którą cechuje łatwość obsługi. W przeciwieństwie do pracy z naszym ploterem CNC, cięcie laserem jest proste - niczym drukowanie na domowej drukarce. To oznacza, że urządzenie będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Zależy nam na tym, żeby w Fab Labie każdy poczuł, że stworzył coś swoimi rękoma.

Za bazę urządzenia posłuży nam rama maszyny DEK 260, którą przed kampanią przekazał nam jeden z naszych partnerów - firma Printor. Jest to maszyna używana przy produkcji obwodów elektronicznych. W samym urządzeniu znaleźliśmy kilka przydatnych komponentów. Niestety, to na czym najbardziej nam zależało, czyli prowadnice liniowe - okazały się zbyt krótkie na nasze potrzeby. Sama skrzynia, czyli podstawa maszyny, spełnia nasze oczekiwania i będzie wymagać jedynie kilku modyfikacji np. montaż urządzenia do odciągu dymu. Najwieksze wyzwanie to mechanika. Przed nami stoi zadanie zaprojektowania mechaniki dla osi XY oraz regulacji wysokości stołu. Nasz plan zakłada zastosowanie mechanizmu nożycowego, który możemy wykonać z części, które zdemontowaliśmy z maszyny.

Układ napędowy, oparty o pasy zębate oraz prowadnice liniowe, zostanie zamontowany na ramie złożonej z aluminiowych profili konstrukcyjnych. Tego typu konstrukcja, pozwoli na zbudowanie układu będącego jednym modułem. Znacznie ułatwi to złożenie komponentów, które dopiero później, jako jeden element, umocujemy w obudowie. Jednocześnie chcemy pokazać, że potrafimy wykonać konstrukcję w sposób przemyślany i estetyczny.

Ostatnia składowa urządzenia, to źródło lasera - gwóźdź programu. Obszerne informacje o module lasera znajdziecie w dokumentacji z budowy.

 

 

 

 

Indywidualne podziękowania emailowe, wymienienie wspierającego z imienia i nazwiska na stronie FabLabu Łódź, pod adresem Budujemy ploter laserowy!.

 

Unikatowe, polskojęzyczne kompedium wiedzy o laserach, połączone z dokumentacją techniczną na temat budowy maszyn CNC. Obowiązkowa pozycja na półce każdego majsterkowicza - budowniczego.

 

 

Puzzle typu T, genialna zabawa logiczna dla każdego. Cztery drewniane elementy, przy których spędzisz niejeden zimowy wieczór. Ulubione puzzle prezesa fundacji.

 

 

Drewniany stojak na smartfona - doskonała prezentacja możliwości obróbki laserem. Cięcie oraz grawerowanie w jednym przedmiocie. Projekt z portalu http://www.thingiverse.com/

 

 

Zestaw elementów ze sklejki, który każdy może "ożywić" dzięki platformie Arduino. Wykorzystaj silniki ze starej drukarki, czujniki ze sklepu elektronicznego i będziesz w stanie zbudować swojego własnego robota! Przykładowe projekty znajdziesz na http://www.lofirobot.com/

 

Pognieciony własnoręcznie przez Kamilę, każdy egzemplarz posiada unikatowy, niepowtarzalny kształt. Wybierając nagrodę masz niepowtarzalną okazję spotkanie z ekipą FabLabu połączone z degustacją domowego wina.

 

Szklana butelka wypłaszczona przez Kamilę, ozdobiona nadesłanym przez Ciebie napisem. Tekst zostanie naniesiony na butelkę metodą piaskowania w naszej kabinie do piaskowania

 

Wybierając tą nagrodę, będziesz miał okazję przekonać się, jak prosta jest obsługa plotera laserowego. Na szkoleniu omówimy ograniczenia i możliwości maszyny, dowiesz się jak przekonwertować pliki z popularnych programów graficznych, poznasz podstawy oprogramowania CAD/CAM. Wszystko po to, abyś w przyszłości mógł samodzielnie obsłużyć urządzenie.

 

Karnet na dowolne warsztaty sprawi, iż oderwiesz się od codzienności, poznasz nowych ciekawych ludzi, odkryjesz w sobie nowe talenty. Sprawdz co organizujemy http://fablablodz.org/aktualnosci/warsztaty/.

 

Ostatnią nagrodą jest pakiet pełen korzyści płynący ze współpracy z FabLabem. Poza oczywistymi profitami wizerunkowymi, partner pomaga nam rozwijać to wyjątkowe miejsce, które szerzy ideę "zrób to sam", pozwalając na realizację najbardziej szalonych pomysłów. 

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

MAJSTERKOWANIE 2.0, CZYLI RENESANS DIY

www.focus.pl | 2014-12-26

Zapraszam do słuchania audycji "Człowiek 2.0" w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o renesansie majsterkowania w Polsce.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.01.2015 18:06