Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Małgorzata Chrobok

Małgorzata Chrobok

Trzebnica, Polska

Nazywam się Gosia Chrobok. Jako pedagog mam doświadczenie w pracy z dziećmi w różnym wieku. Jednak prawdziwą wiedzę o dzieciach zdobyłam w ostatnich 4 latach - wtedy zostałam pierwszy raz mamą. Dziś wraz z mężem mamy 2 synów. Z miłości do nich postanowiłam powołać do życia osadę szczęśliwych dzieci „Pod zielonym parasolem”. To miejsce, w którym dzieci przeżywać będą radosne dzieciństwo, w otoczeniu przyrody wszystkimi zmysłami poznawać świat. Dorosły opiekun będzie ich wspierającym towarzyszem. Przyroda i serwowana w osadzie zdrowa żywność będą wzmacniać siły witalne i zdrowie dzieci.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

255 PLN z 13000 PLN

5 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 03.09.2018 22:10

Osada szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem"

O projekcie

Osada szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem"

 

Filary na, których opiera się projekt:

 

1. Obcowanie dziecka z naturą i nieocenione korzyści z tym związane.    

             

          Syndrom deficytu natury skutkuje wieloma nieprawidłościami w rozwoju dziecka: nadpobudliwością ruchową, agrsją, stanami lękowymi, niskim poziomem kompetencji komunikacyjnych i wieloma innymi.

 

2. Zdrowa żywność.    

         

          Liczba otyłych dzieci wciąż rośnie. Spożywanie przetworzonej żywności zawierającej antybiotyki, konserwanty i inne chorobotwórcze substancje prowadzi do kalectwa dziś młodego, a za kilkanaście lat dorosłego społeczeństwa. W osadzie dzieci spożywać będą tylko zdrowe posiłki w oparciu o pełnowartościowe produkty. Do osady wstęp wzbroniony mają "sklepowe" słodycze. Cukru dostarczać dzieciom będą suszone i świeże owoce a urodziny każdego dziecka świętować będziemy uroczyście  wyjątkowym, pełnoziarnistym tortem orkiszowym.

 

Połączenie zdrowej diety, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz atmosfery przyjaźni i wzajemnego szacunku zapewni dobry start naszym dzieciom.

 

Czym jest osada szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem"?

 

          Jest to miejsce stworzone z myślą o harmonijnym i wszechstronnym rozwoju dzieci. Jest to miejsce, w którym dzieci będą przeżywać szczęśliwie swoje dzieciństwo w swobodnej atmosferze a przy okazji będą zdobywać wiedzę. Większość czasu spędzonego w osadzie, dzieci będą przebywały na łonie natury w towarzystwie dorosłych opiekunów.

Baza

          Bazą osady będzie malowniczo położony ogród w zielonym miejscu Trzebnicy. W ogrodzie stanie klimatyczna, naturalna jurta - stałe, bezpieczne, ogrzewane schronienie w razie bardzo trudnych warunków pogodowych. W ogrodzie ma się znaleźć duża  piaskownica, drewniany domek, bajorko z wodą i gliną, powalone konary drzew idealne do wspinania, huśtawki, hamaki i wiszące kokony doskonałe do odpoczynku, trampolina wbudowana w ziemię, ścieżka sensoryczna dla bosych stóp, miejsce na ognisko, drewniane stoły i ławy - miejsce do spożywania posiłków, warzywnik, karmnik dla ptaków, kwiaty i krzewy wspólnie z dziećmi zasadzone.

 

Tak jest teraz ...

... a tak będzie (zdjęcie jest przykładem jurty, nasza będzie miała okno)

Wąwóz

          Poza bazą - ogrodem codziennie dzieci wraz z dorosłymi opiekunami przebywać będą w sąsiednim pięknym wąwozie z ciekawymi skarpami, których zwieńczeniem są niebotyczne dęby i lipy oraz wiele innych gatunków młodszych drzew. W wąwozie planujemy rozłożyć sieć jutowych lin, które będą stanowiły huśtawki, drabinki i pomoce przy wspinaniu sie po skarpach.

                              

 

                              

Pole

          Trzecim miejscem dla dzieci będzie pobliskie pole - duża przestrzeń do biegania, puszczania latawców, robienia szałasów i wielu innych zabaw. Tu też, każde dziecko posadzi własne drzewo, przez siebie wybrane.

          W trzech opisanych wyżej miejscach dzieci będą miały możliwość swobodnej zabawy zgodnie z własnymi pomysłami. Dorośli (zawodowi pedagodzy) nie będą zmuszać dzieci do podejmowania działań w określonym czasie i formie ale będą proponować i zachęcać oraz dawać możliwości, przestrzeń i materiały do różnych aktywności. Doświadczenie pedagogiczne, pomysły i umiejętności chcemy wykorzystać realizując z dziećmi zajęcia plastyczne, muzyczne, język angielski, jogę. Codziennie chcemy czytać dzieciom bajki, opowiadać o roślinach, zwierzętach, zjawiskach pogodowych. Założymy z dziećmi warzywnik i wspólnie będziemy o niego dbać, a później korzystać z plonów. Bedziemy zabierać dzieci na wycieczki przyrodnicze w malownicze miejsca oraz wycieczki kulturalne do teatru, filharmonii itp.                   

Inspiracją do powstania osady szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem" były skandynawskie leśne przedszkola, w których dzieci 80% czasu w skali roku spędzają na świeżym powietrzu co gwarantuje świetne hartowanie organizmu i tym samym odporność na wirusy i bakterie. Jeśli jednak warunki pogodowe zdarzą się bardzo trudne, wtedy dzieci skorzystają z jurty. Całoroczną ocieplaną jurtę o średnicy 6m chcemy wyposażyć w prąd, w piec typu koza, zbiornik z wodą do mycia rąk, wygodne siedziska i lezaczki, stół, kufry na zabawki i materiały plastyczne. Zdecydowana większość będzie wykonana z materiałów naturalnych: drewniane klocki, tory, pociągi, samochody, lalki ręcznie robione, gry planszowe i duzo książek. Dzieci będą miały także do dyspozycji materiały plastyczne. Maluchy przebywające w osadzie każdego dnia dostaną ciepły posiłek ugotowany z naturalnych zdrowych produktów.                                                                                              Osada szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem" chce rozpocząć swoją działalność we wrześniu 2018r. Docelowo chcemy przyjąć 16 dzieci w wieku 2,5 - 5 lat, które będą tworzyć grupę Pogodziaków :) Pogodziaki to pogodne maluchy, kochające każdą pogodę.

                Już teraz mamy zadeklarowanych kilkoro uczestników a wiemy, że wielu jest zainteresowanych. Udało nam się zorganizować środki finansowe na jurtę i kilka elementów wyposażenia ogrodu ale potrzebujemy jeszcze pieniędzy na:

 

- podłogę pod jurtę,                                                                                            

- piec,                                                                                                                

- zbiorniki na wodę (zewnętrzny i wewnętrzny),

- oświetlenie w jurcie,

- leżaczki i siedziska,                                                                                          

- stoliki i krzesełka,                                                                                             

- zabawki, materiały plastyczne i muzyczne,

- książki,                                                                                                             

- kufry na zabawki,

- magnetofon,                                                                                                     

- wózek do transportu plecaczków i innych rzeczy potrzebnych podczas przebywania poza bazą,

- liny jutowe,                                                                                                      

- trampolina osadzana w ziemi,

- narzędzia ogrodowe,

- kosiarkę,                                                                                                           

- domek narzędziowy.        

     Po godzinach działalnośći naszej osady i w soboty jurtę chcemy wykorzystywać organizując zajęcia fitjogi dla dorosłych, ekologiczne urodziny dla dzieci, warsztaty związane z szeroko pojętym slow life.

     Osada szczęśliwych dzieci "Pod zielonym parasolem" jest naszym autorskim pomysłem, w związku z tym nie mamy żadnych dopłat z państwa, dlatego bardzo liczymy na wsparcie wszystkich, którym podoba się taka inicjatywa na rzecz dzieci. Za każdą pomoc z góry dziękujemy. Każdy darczyńca, który wpłaci dla osady kwotę za którą jest przewidziana nagroda, otrzyma ją w przeciągu miesiąca od zakończenia projektu. Jeśli uda nam się zebrać większą sumę pieniędzy niż założyliśmy, będziemy mogli pełniej wyposażyć naszą jurtę w dodatkowe pomoce dla dzieci służące do odkrywania świata np: mikroskop, podświetlany globus plastyczny itp. W takiej sytuacji mielibyśmy także fundusze aby zapraszać do nas ciekawych gości, teatrzyki i organizować warsztaty dla dzieci: ceramiczne, wikliniarskie i inne. Pomysłów mamy bardzo wiele :) Pozdrawiamy gorąco z tworzącej się osady!

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:

 

Facebook:  https://web.facebook.com/profile.php?id=100025585823315

 

e-mail: podzielonymparasolem@wp.pl