Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

filla kris

filla kris

Ornontowice, Polska

W latach 90 moje podróże zaczęły się od rowerów. Potem osobiste odkrywanie innych kultur, dzięki którym natknąłem się na lasy deszczowe, które mnie zauroczyły. Teraz próbuję je poznawać i zrozumieć, bo tylko bogatym w wiedzę merytoryczną i empiryczną jesteśmy w stanie coś zrobić aby zachować te miejsca. Fotografia dość późno zaczęła mi towarzyszyć i pojawiła się dopiero z zakupem aparatu, żeby dokumentować dalekie eskapady. Nie uczestniczę w zawodach na zaliczanie krajów ani w rywalizacji, konkursach na to czy moje zdjęcia są lepsze od innych. Ciężko mi je oceniać. Jednak wielu mówi, że są dobre albo nawet bardzo dobre.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1199 PLN z 6000 PLN

16 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

19%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.11.2018.

Ochrona Lasów Deszczowych

O projekcie

Działalność człowieka w połączeniu z technologią i wzrostem populacji rozpoczęła tzw. Szóste Wymieranie Gatunków. W tej chwili największa bitwa o zachowanie gatunków toczy się w strefie Lasów Tropikalnych, które znikają pod naporem globalizacji. Lasy deszczowe zajmują obecnie mniej niż 5% stałego lądu (kiedyś 10%) a naukowcy szacują, że żyje tam do 70% wszystkich gatunków lądowych fauny i flory. Podnoszenie świadomości o świecie natury powinno być priorytetem sytemu edukacji, że tak nie jest świadczy o tym nasze podejście do świata natury i wypowiedzi ekspertów. Dlatego chciałbym dorzucić mój mały kamyczek w ratowaniu tych bezecnych i fascynujących miejsc poprzez podnoszenie świadomości, używając do tego moich  fotografii z wypraw i dzieleniu się wiedzą podczas spotkań z młodzieżą szkolną oraz osobami dorosłymi.
Wierzę, że podnoszenie świadomości i wiedzy o Środowisku Naturalnym zbliża nas do lepszego zrozumienia procesów w nim zachodzących i tym samym nabieramy więcej szacunku do otaczającego nas świata natury, który wszyscy dzielimy i mamy na niego wpływ. Edukacja ta nie jest tylko ważna dla dobra ludzkości ale dla przetrwania reszty życia na lądzie i pod wodą. To człowiek rozpoczął proces Szóstego Wymierania i tylko człowiek może je zminimalizować.

Oprócz wystaw i spotkań pragnę w przyszłości wydać album w momencie nazbierania odpowiedniej ilości materiału zdjęciowego. Jak na razie działam samemu i potrzebuję wsparcia finansowego do realizacji mojego projektu. Dotychczas finansowałem wszystkie wydatki z własnej kieszeni jak zakup profesjonalnego sprzętu fotograficznego, pieniądze na wyjazdy w tropiki czy organizowanie wcześniejszych wystaw i spotkań. Żeby projekt był bardziej efektywny potrzeba go rozwijać i włożyć w to więcej czasu, energii i środków. Z własnych obserwacji uważam, że temat w Polsce jest dość niszowy i mało znany. Wielu fotografów skupia się na lokalnej przyrodzie, która też jest bardzo ważna ale biorąc pod uwagę bioróżnorodność to zupełnie dwa inne światy. Z doświadczenia fotografa mogę powiedzieć, że las deszczowy to bardzo wymagający obszar z punktu widzenia kondycji fizycznej, klimatu mającego wpływ na sprzęt fotograficzny oraz trudności w dostępności wielu obszarów. Chociaż na każdym etapie podróżowania staram się minimalizować wydatki to doświadczenie pokazuje, że pobyt w lasach deszczowych jest droższy niż w innych  obszarach przyrodniczych. W projekcie na stronie 'polakpotrafi.pl' wyznaczyłem sumę 6000 ale jest to tylko cząstka potrzeb.

Mój projekt podzieliłem na etapy. Pierwszy z nich to wyjazd do Ameryki Centralnej od 30 października  2018 do 5 kwietnia 2019. Następnie organizacja spotkań i wystaw do września 2019. Kolejny etap to wyjazd do Azji Południowo-Wschodniej od Delty Mekongu po Indonezję. Po powrocie kolejne spotkania i wystawy. W trzecim etapie, który na razie jest jeszcze bardzo odległy chciałby się skupić na lasach Amazonii oraz lasach mglistych Andów wschodnich. Pieniądze chciałbym przeznaczyć na dofinansowanie wyżej wymienionych działań takich jak wystawy i spotkania głównie na szczeblu lokalnym i krajowym nie wykluczając spotkań poza granicami Polski, pozostałą część środków chciałbym przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyprawami. Na koniec pragnę podkreślić, że nie szukam własnego rozgłosu, a jedynie popularyzacji wiedzy o lasach deszczowych i tym samym ich przetrwania dla dobra następnych pokoleń i wszystkich mieszkańców tej planety.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z poprzednich wypraw jak i link do mojej galerii/ bloga fotograficznego: http://filla.pl/

 

Zapraszam do polubienia Facebook'owego fanpage'a związanego z tym projektem Filla Photography

 

Jedna z relacji po prelekcji, wystawie fotograficznej i pokazie filmu o tematyce lasów deszczowych Azji Południowo Wschodniej: http://notkizokolicy.korektaredakcja.pl

 

 

Dla przykadu postanowiem wstawić jedno z ostatnich rekomendacji o przeprowadzonych spotkaniach, wystawach, prelekcjach czy pokazach.

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.11.2018 22:10