Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Rafał Lipiński

Rafał Lipiński

Będzin, Polska

Urodziłem się w Będzinie i do dnia dzisiejszego mieszkam i działam w tym mieście. W kwietniu 2010 roku otworzyłem własną praktykę zawodową pod nazwą ” Warsztat Architektury UNREAL 12 „ . Obecnie wpółpracując z miejscowymi architektami młodego pokolenia, działam na polu architektury i urbanistyki, głównie na terenie powiatu będzińskiego i jego okolic. W wolnym czasie, jako hobby prowadzę projekt multimedialny pt. „ blacharnia Miejska ” na temat architektury Będzina, gdzie na bieżąco śledzę i komentuję zmieniający się krajobraz i kod mojego historycznego miasta Będzin. Obecnie walczę o przywrócenie blasku kilku miejscowych zabytków m.in. wieży ciśnień w Grodźcu i cementowni Grodziec.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6550 PLN z 3000 PLN

36 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

218%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.06.2018.

Nitowana wieża ciśnień w Grodźcu

O projekcie

WITAJ

Dziękuję, że zainteresowałeś się naszym projektem, którego celem jest zebranie brakujących funduszy do wydania ilustrowanej broszury dla mieszkańców Będzina. Broszura zatytułowana będzie „Grodziecka wieża ciśnień - przebudzenie z niemocy” z okładką tytułowa jak poniżej.

Fot.1 - Okładka broszury

Broszura będzie się składać z ok. 20-30 stron, w której będzie można się zapoznać z krótką historią tego obiektu napisaną przez historyka Dariusza Majchrzaka, autora wielu tekstów i publikacji na łamach portalu Klub Zagłębiowski oraz z koncepcją Rewitalizacji wieży ciśnień opracowaną przez architekta Rafała Lipińskiego (w tym wypadku społecznika, który od 2 lat działa na rzecz uratowania tego zabytkowego obiektu).

 

AUTORZY BROSZURY:

dr DARIUSZ MAJCHRZAK - https://www.facebook.com/dariusz.majchrzak.52

Urodzony w 1983 roku. Zagłębiowski historyk. W roku 2017 obronił doktorat poświęcony Grodzieckiemu Towarzystwu Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Autor (oraz współautor) a także pomysłodawca inicjatyw i publikacji dotyczących historii Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. książki „Miejsca pamięci w Będzinie” oraz opracowania pamiętnika mjr Bolesława Zagórnego ps. „Jan”. Inicjator nadania placowi przy ul. Słowackiego w Będzinie-Grodźcu patrona w osobie rodziny Skarbińskich. Od 2004 r. badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, w tym także Grodźca oraz związanego z nim rodu Ciechanowskich herbu Skarbień. Propagator edukacji regionalnej w Zagłębiu. Bibliofil oraz miłośnik fotografii ze słabością do dobrych nalewek oraz kotów.

Fot.2 Darek Majchrzak

 

arch. RAFAŁ LIPIŃSKI - https://www.facebook.com/profile.php?id=100004662423947

Urodzony 1979 r. w Będzinie. Architekt, ukończona Politechnika Śląska w 2005 r. Od 2010 r. własna pracownia projektowa UNREAL12. Prowadzi bloga blacharnia Miejska - gdzie na bieżąco komentuje i informuje mieszkańców miasta Będzina o inwestycjach w mieście. Miłośnik obiektów industrialnych. Walczy o uratowanie wieży ciśnień Grodziec i cementowni Grodziec.

 

Fot.3 Rafał Lipiński - sprzątanie wieży.

 

FANPAGE PROJEKTU - https://www.facebook.com/wiezaGrodziec

Wstępnie udało nam się zebrać ok. 1000 zł od lokalnych sponsorów, do wydania ok. 1000 egzemplarzy broszury potrzebujemy kwoty ok. 4500 zł. Jeśli uda się zebrać więcej środków, zainwestujemy w większy nakład broszury, stąd nie ograniczajcie się w swej hojności:). Chcemy ją rozdać za darmo pośród mieszkańców Będzina. Wersja elektroniczna trafi głównie do mieszkańców spoza Będzina, którzy wspomogą nasz projekt i na nich również po cichu liczymy. Drugiego takiego obiektu nie ma w całej Polsce. Jest to unikat na skalę ogólnopolską.

Fot.4 - Wieża ciśnień - stan sprzed dewastacji

Aby sfinalizować wydanie projektu potrzebujmy Twojego/Waszego wsparcia. Pomóż wydać Nam tą broszurę, a my w zamian za to odwdzięczymy Ci się drobnymi nagrodami - gadżetami uwieczniającymi wieżę ciśnień w postaci magnesu, zapalniczki, kubka etc.

Fot.5 - nagrody.

Broszurę chcemy wydać na przełomie wakacji 2018 roku. Poniżej zamieszczamy krótki opis na temat obiektu, o którym ma być ta broszura. Naprawdę warto pokazać ten obiekt innym, bo jest on w tej chwili nieznany pośród nawet lokalnych mieszkańców Będzina i okolic.

Grodziecka wieża ciśnień stanowi obiekt unikatowy na skalę Polski – jest ona jedyną tego typu budowlą w całości nitowaną, stanowi swego rodzaju pomnik epoki przemysłu z początków XX. Wieża ciśnień powstała dzięki warszawskiej firmie Drzewiecki & Jeziorański.  Woda do niej dostarczana była dwoma pompami z głębokości ok.300 m pod ziemią, a następnie z niej, odprowadzana dwoma przewodami, dostarczana poprzez sieci wodociągowe do grodzieckich zakładów „Solvay”, browaru parowego, administracji dóbr „Grodziec”, mieszkańców ówczesnej wsi, kolonii robotniczej oraz urzędniczej, budynków i urządzeń kopalnianych, a także stacji kolejowej. Tak więc, o ile początkowo wieża miała służyć tylko i wyłącznie potrzebom kopalni, o tyle z czasem korzystały z niej inne zakłady oraz przede wszystkim sami mieszkańcy Grodźca. W związku z rozwojem infrastruktury technicznej na terenie Grodźca, wieża została wyłączona pod koniec XX w. z użytkowania, co poprzez brak odpowiednich zabezpieczeń i nowej funkcji, doprowadziło ostatecznie do jej stopniowej dewastacji.

Od dłuższego czasu moim marzeniem było uratować ten obiekt. Swoją powolną walkę rozpocząłem od posprzątania obiektu ze śmieci, które w niej zalegały, poprzez odtworzenie drzwi wejściowych do obiektu, kończąc na opracowaniu ekspertyzy technicznej i zgłoszeniu obiektu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na podstawie własnej charytatywnie opracowanej koncepcji urbanistycznej w ramach naboru RPSL.10.03.01-IZ.01-24189/17 pn. "Remont i nadanie nowych funkcji nitowanej wieży ciśnień w Grodźcu".

Przestrzeń przed wieżą  - opracowanie R.Lipiński.

Jako, że konkurs na przyznanie środków trwa i jego rozstrzygnięcie nastąpi dopiero po wakacjach, wspólnie z kolegą historykiem chcielibyśmy wydać ilustrowaną broszurę dla mieszkańców Będzina i nie tylko, aby mogli zapoznać się z tym zapomnianym obiektem bliżej, zarówno pod kątem jego historii, jak i działań współczesnych. Przez wiele lat obiekt ten był stopniowo dewastowany. Ja postanowiłem zrobić wszystko aby go uratować. WYRWAĆ Z NIEMOCY. Dlatego potrzebuję Waszej pomocy finasowej przy wydaniu tej broszury, aby dotrzeć z informacją na temat wieży do jak najszerszego grona ludzi. Wtedy projekt rewitalizacji ma jeszcze większą szanse na realizację, bo będzie miał poparcie społeczne. Niech moc będzie z Wami. Liczymy na Was.

Przebudzenie z niemocy - opracowanie R.Lipiński.

Poniżej kilka z moich wizualizacji obiektu z serii "co by było gdyby się wszystko po myśli ułożyło:)."

Ponad somgiem - opracowanie R.Lipiński.

W pełnej okrasie - opracowanie R.Lipiński.

Zachód słońca - opracowanie R.Lipiński.

 

Nocą - opracowanie R.Lipiński.

Iluminacja - opracowanie R.Lipiński.

Głowica - opracowanie R.Lipiński.

Na szczycie - opracowanie R.Lipiński.

W czaszy - opracowanie R.Lipiński.

Z lotu ptaka - opracowanie R.Lipiński.

Iluminacja nocą - opracowanie R.Lipiński.

Ponad - opracowanie R.Lipiński.

Poniżej mały kolaż wieży. Więcej o samej wieży i wydarzeniach wokół niej, tych historycznych i wspólczesnych mozna poczytać na fajsbukowym profilu wieży tutaj. Zachęcam również do obejrzenia filmów z naszą bohaterką w roli głównej, które można znaleźć w serwisie YouTube pod tym linkiem.

Nagroda 1 - kubek

Nagroda 2 - magnes

Nagroda 3 - zapalniczka

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.06.2018 22:10