Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

mosaik

mosaik

Warszawa

Mosaik (wcześniej Mosaic) to polski zespół wykonujący muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Łączą polską muzykę dawną i tradycyjną z orientem. Laureaci Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja i Mikołajków Folkowych. Uczestnicy festiwali World Music, m.in. Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport Music Festival. Albumy: Ludovava (MC Records 2010), ...a my do Betlejem (Polskie Radio 2010). Sample: The Rough Guide to Undiscovered World (World Music Network 2012), Tribute to Moskwa (HRPP 2013).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8450 PLN z 7000 PLN

91 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

120%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.04.2016.

mosaik nowa płyta

O projekcie

(for English - scroll down a bit)

Mosaik szykuje się do wydania nowej płyty. Tym razem wybraliśmy się na nagrania na suwalszczyznę, jak zwykle z kilogramami instrumentów z różnych czasów i krajów, ze sprzętem do nagrywania, z dobrymi pomysłami i w dobrym towarzystwie. Na końcu świata, nad jeziorem, w chacie z wielkich drewnianych bali robiliśmy muzykę, grzejąc się przy kominku. Jeśli się dobrze wsłuchać, to czasem słychać, jak trzaskał ogień.

A teraz nadeszła chwila, w której mosaikowa muzyka chce pójść od nas do Was. Dlatego na ostatnim etapie wydawniczym, kiedy już miksujemy, burzliwie dyskutujemy o okładce i szlifujemy materiał, by lada moment trafił do tłoczni, prosimy Was o wsparcie.

Jeśli szczęście nam dopisze (a po sukcesie płyty “Całe szczęście” wierzymy, że to możliwe), premiera nowego albumu "Wolno!" odbędzie się jeszcze wiosną tego roku. Płyta będzie się różniła od poprzednich między innymi dzięki poszerzeniu składu o Gwidona Cybulskiego, który wniósł do Mosaika takie pokłady optymizmu i wspaniałych afrykańskich dźwięków, że nie będziecie mogli przestać nas słuchać.

Płyty, które zostaną zakupione jako cegiełki w ramach naszej crowdfundingowej akcji będą rozesłane w pierwszej kolejności, jeszcze przed premierą. Wśród fantów dla was są też koszulki oraz torby z limitowanej edycji, z grafiką projektowaną przez Zosię Kolbe-Wojdyr: 

    

 

Jeśli uda nam się zgromadzić 130% potrzebnej na wydanie płyty kwoty - nakręcimy wideoklip do jednego z dziesięciu utworów na tym niezwykłym albumie. Tutaj możecie posłuchać, jak brzmi Mosaik w poszerzonym instrumentarium:

 

 

 

 

English version

 

Mosaik is getting ready for releasing a new album. This time we went to record in Suwałki region, as usual bringing kilograms of instruments from different times and lands, recording gear, good ideas and good company. At the end of the world, by the lake, in a house made of large logs of wood we made music, warming ouselves by the fire. If you listen carefully enough you will hear the fire crackling.

Now the time has come for our music to go from us to you. That's why we ask you for support at this last stage of production.

Hopefully the premiere of our new album - 'Wolno!' (which means 'slowly' but also 'freely') will happen this spring. The album will be different form the previous ones also because we extended our line-up. Gwidon Cybulski has joined us bringing a lot of optimism and wonderful african sounds which will make it hard for you to stop listening!

CD's bought in pre-order will be sent out prior to the rest, even before the official premiere. Among other gadgets you can find limited edition t-shirts and handbags designed by Zosia Kolbe-Wojdyr.

If we will be able to gather 130% of the funding will we also do a video clip for one of the ten pieces found on the album.

 

Dla tych, którzy nas nie znają, a chcą wiedzieć, kim jesteśmy:

Mosaik (wcześniej Mosaic) to polski zespół wykonujący muzykę świata. Łączymy polską muzykę dawną i tradycyjną z orientem. Gramy na instrumentach historycznych i etnicznych. W muzyce, którą tworzymy, słuchacz odnajdzie słowiańską dzikość i melancholię, orientalną tajemniczość, mieszaninę dźwięków natury, miejskiego chaosu, dawnego porządku świata i współczesnego eklektyzmu. 

Mosaik jest laureatem konkursów, takich jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i "Mikołajki Folkowe". Występował na prestiżowych festiwalach World Music w Polsce i za granicą, m.in. Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport Music Festival, Globaltica, London International Arts Festival, Musicport, Delhi International Arts Festival.

Mosaik wydał trzy płyty. Debiutancki album pt. "Ludovava" był jednym z najważniejszych folkowych wydarzeń roku 2010. Owocem współpracy zespołu z Polskim Radiem jest ich druga płyta, "...a my do Betlejem", będąca zapisem koncertu w radiowym Studiu im. W. Lutosławskiego. Trzecia płyta pt. “Całe szczęście” (2013), współfinansowana przez fanów, którzy wsparli Mosaik na portalu polakpotrafi.pl, została dostrzeżona i wysoko oceniona przez prasę muzyczną w Polsce i za granicą.

                     

 

Utwory Mosaik znalazły się też na kompilacjach brytyjskiej wytwórni World Music Network prezentujących najciekawsze zjawiska młodej muzyki świata oraz albumach promujących najlepszych polskich muzyków folkowych na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX. Zaś cover punkowej piosenki "Samobójstwa" (2013) w wykonaniu Mosaik promował album "Tribute to Moskwa", na którym zagrały młode i uznane zespoły muzyki alternatywnej, m.in. Vavamuffin, Maleo Reggae Rockers.

Mosaik koncertował z artystami sceny World Music takimi jak Nidi D'Arac, Soema Montenegro, Seema Tewari, Al Andaluz Project, Maria Pomianowska. Muzycy Mosaik są zapraszani do projektów łączących różne gatunki muzyczne, takich jak etnojazzowy festiwal muzyki śródziemnomorskiej Euro-Med, festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski czy Jazz Korea Festival.

Skład Mosaik:

Jolanta Kossakowska – fidel średniowieczna, skrzypce, śpiew

Wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Jest autorką muzyki teatralnej, filmowej i piosenek. Bierze udział w projektach łączących różne gatunki muzyczne np. nagraniach “Warszawa. Tribute to Joy Division” (2007) czy “Etnofonie kurpiowskie” (2011). Koncertowała z zespołami muzyki dawnej (Dekameron, Ars Nova, Ars Antiqua, Pressus, Sine Nomine) oraz muzyki współczesnej (Kwadrofonik). Jest zapraszana do udziału w międzynarodowych projektach muzycznych i festiwalach, takich jak Euro-Med Festival (SRB/PL/HU), Baltic Masters (DK), Korean-Polish Jazz Mosaics, No Man’s Land (NZ).
Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzy i wykonuje muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Zofia Kolbe-Wojdyr – piszczałka, flety, tanpura, instrumenty perkusyjne, śpiew

Jej artystyczna dusza przejawia się w sztukach plastycznych i muzyce, która jest jej największą pasją. Słucha wszystkiego i wszędzie – najchętniej śpiewu ptaków i ludności na różnych prowincjach, Floydów, klasyki, bijących dzwonów, muezzinów i elektro. Zajmuje się muzyką etniczną – poszukuje i fascynuje się najstarszymi brzmieniami muzyki z obszaru Europy, Basenu Morza Śródziemnego, krajów Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej. Zamiłowanie do muzyki Bałkanów przejawia śpiewając w Grupie Folkowej Sharena. W Mosaiku oprócz śpiewu, gra na dudach, piszczałach i fletach, a także na instrumentach perkusyjnych.

Wojciech Lubertowicz – instrumenty perkusyjne, duduk, ney

Reżyser dźwięku i multiinstrumentalista. Specjalizuje się w grze na orientalnych instrumentach perkusyjnych, (daf, bendir, darabuka, tombak) oraz dętych (duduk, ney). Współpracuje z wieloma artystami i zespołami, głównie z nurtu muzyki dawnej i etnicznej (m.in. Mosaik, Adam Strug, Maria Pomianowska, Sabionetta, Naneli Lale), a także szeroko pojętej sceny alternatywnej i jazzowej (Hanimal, Nisza). Tworzy muzykę do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały polskie, rubab, sarod

Gitarzysta, lutnista. Gra na różnego rodzaju instrumentach strunowych, głównie szarpanych – są to gitary oraz instrumenty etniczne, oud, rubab, sarod, cymbały, ngoni. Współtworzy wiele zespołów i projektów muzycznych m. in. Mosaik (z którym koncertował m.in. na festiwalach Ethno Port, Skrzyżowanie Kultur), Hanimal (koncerty m.in. na Męskim Graniu, Off Festival), Naneli Lale, Sentido del Tango, Wielbłądy, Lomi Lomi, Banda Nella Nebbia. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Bart Pałyga – wspak, kalimba, gimbri, fujara pasterska, drumla, śpiew gardłowy

Multiinstrumentalista, improwizator, pasjonat muzyki tradycyjnej i etnicznej. Specjalizuje się w instrumentach smyczkowych z całego świata, m.in Indii, Mongolii, Persji, Bałkanów i Polski. Prekursor śpiewu alikwotowego i gardłowego w muzyce folkowej, rozrywkowej i współczesnej w Polsce. Można go usłyszeć w takich projektach jak: Yerba Mater, Masala, Laterna, Village Kollektiv, Maria Pomianowska, Michał Rudaś, Uria, Studnia O., Urianchai, Lutosłowianie, Kawalerowie Błotni, Etnofonie Kurpiowskie. W zespole Mosaik eksploruje eksperymentalny instrument: wspak. Prowadzi działalność edukacyjną we współpracy z Filharmonią Narodową. Nagrywa muzykę filmową m.in z K.Dębskim, A.Łazarkiewiczem, J.Skolimowskim. W 2013 roku na festiwalu Nowa Tradycja zdobył Grand Prix z Karoliną Cichą, nagrodę publiczności „Burza Braw” oraz Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty.

Gwidon Cybulski – ngoni, balafony, harmonijka ustna, śpiew

Multiinstrumentalista, wokalista oraz pedagog, grający na instrumentach etnicznych takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara i bluesowe harmonijki ustne. Jest założycielem afrobluesowego zespołu Wielbłądy, a także liderem utytyłowanej grupy Gadająca Tykwa wykonującej muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów Nell Ambientes i radio Samsara, a od niedawna gra również w Mosaiku.
Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy "Studnia O", tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narratorsko-muzycznych, oraz z Teatrem Remus. W ramach projektu "Chopin na pięciu kontynentach", wchodzi w skład zespołu Marii Pomianowskiej. Brał udział w spektaklach muzycznych "Akademia Pana Kleksa" Teatru Roma oraz "Chopiniada" pod przewodnictwem Andrzeja Borzyma. Zajmuje się działalnością muzyczno – edukacyjną prowadząc warsztaty i audycje muzyczne oraz zajęcia z muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

grali z nami:

Sebastian Wielądek – lira korbowa, ney, duduk, dudy,
Maciej Cierliński – lira korbowa,
Magdalena Tejchma – santur, flety, szałamaje,
Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew,
Marta Sołek – wiolonczela,
Daniel Moński – instrumenty perkusyjne
oraz Maria Pomianowska – suka biłgorajska, fidel płocka

mosaik.pl

facebook.com/mosaik.poland

Media o Twoim projekcie:

MOSAIK: Z SUWALSZCZYZNY DO MUZYKI ŚWIATA

etnosystem.pl | 2016-04-05

Mosaik szykuje się do wydania nowej płyty. Tym razem zespół wybrał się na nagrania na Suwalszczyznę, jak zwykle z kilogramami instrumentów z różnych czasów i krajów, ze sprzętem do nagrywania, z dobrymi pomysłami i w dobrym towarzystwie. Na końcu świata, nad jeziorem, w chacie z wielkich drewnianych bali, Mosaik tworzył muzykę, grzejąc się przy kominku. - Jeśli się dobrze wsłuchać, to czasem słychać, jak trzaskał ogień - zaręczają muzycy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.04.2016 21:09