Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Lava Festival

Lava Festival

Kraków, Polska

Lava jest pierwszym w Polsce festiwalem kina awangardowego. Jego kulturotwórczy potencjał tkwi w poruszanej tematyce, innowacyjnej formie i zrzeszeniu różnorodnych środowisk artystycznych, filmowych i naukowych. To zarazem okazja do uczczenia stulecia polskiej awangardy i setnych urodzin artystki, której poświęcona jest inauguracyjna odsłona festiwalu – Mai Deren – pionierki amerykańskiego kina eksperymentalnego, wybitnej teoretyczki filmowej oraz cenionej antropolożki. Pierwsza edycja Festiwalu Lava to okazja do spotkania nie tylko z kinem eksperymentalnym, ale też z muzyką elektroniczną, performancem, tańcem i modą. Zaprezentujemy osiem poetyckich filmów Mai Deren z muzyką na żywo. Publiczność festiwalu otrzyma także niepowtarzalną możliwość wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych z światowej sławy ekspertami i teoretykami filmu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

11208 PLN z 10000 PLN

114 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.05.2017.

Festiwal Filmu Awangardowego Lava

O projekcie

*** English version below ***

Jako zespół Festiwalu Filmu Awangardowego Lava mamy na celu prezentację dokonań twórców filmowej awangardy. Jego pierwszą edycję poświęcamy pionierce amerykańskiej kinematografii eksperymentalnej – Mai Deren. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w dniach 13 – 14 maja 2017 w Centrum Filmowym Kraków przy ulicy Lipowej 7 na Zabłociu.

Jesteśmy grupą młodych ludzi, których łączy fascynacja filmem i sztuką. Jednocząc siły, dajemy początek nowatorskiemu festiwalowi właśnie w tym roku, żeby uczcić dwa ważne jubileusze – stulecie awangardy w Polsce oraz setną rocznicę urodzin Mai Deren – wybitnej reżyserki, teoretyczki filmu, tancerki oraz antropolożki. Dziś, w dobie ożywienia ruchów feministycznych,  chcemy przybliżyć publiczności postać artystki, której wpływ na rozwój awangardowej kinematografii jest nie do przecenienia.

Jeżeli jesteś zainteresowana/-y eksploracją niszowych przedsięwzięć w kulturze i otwarta/-y na wzajemne przenikanie się różnych dziedzin sztuki, takich jak film, muzyka, taniec i performance - to Festiwal Lava jest właśnie dla Ciebie! Wspierając nas włączasz się w tworzenie tej wyjątkowej inicjatywy.

W ramach festiwalu zaprezentujemy dwa bloki filmowe: projekcję konkursowych filmów eksperymentalnych i przegląd twórczości Mai Deren.

KONKURS FILMÓW EKSPERYMENTALNYCH

Autorów z całego świata zaprosiliśmy do udziału w konkursie na krótki metraż eksperymentalny; rywalizacja zakończy się podczas festiwalowego przeglądu. Spośród nadesłanych prac wyświetlimy 10 najlepszych filmów, które walczyć będą o nagrodę główną festiwalu – Czarną Magmę – oraz własną wystawę w galerii sztuki Henryk. Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Józef Robakowski (przewodniczący komisji), Aleksander Celusta i Maja Chiara Faber.  

Przewidujemy również nagrodę od widzów – Magmę Publiczności.

Józef Robakowski – artysta, historyk sztuki, autor cenionych na całym świecie filmów, cykli fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych oraz inicjator wystawy i akcji artystycznych. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Kurator i właściciel Galerii Wymiany.

Aleksander Celusta – kulturoznawca i kurator. Współtwórca galerii Henryk, zajmującej się współpracą oraz promocją najciekawszych młodych artystów. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną, malarstwem, rzeźbą oraz sztuką site-specific. Szczególnym obszarem jego zainteresowań jest modernizm i europejska sztuka awagardowa.

Maja Chiara Faber – dyrektorka artystyczna Festiwalu Lava, autorka zdjęć i filmów jako Redlavalamp. Studentka Filmoznawstwa i Wiedzy o Nowych Mediach II. stopnia Instytutu Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Seminarzystka The Moving Picture Institute w Los Angeles. Beneficjentka warsztatów prowadzonych przez Laboratorium Kultury Filmowej w Krakowie.

Retrospektywa amerykańskiej reżyserki obejmie następujące tytuły:

Meshes of the Afternoon (1943)
The Witch's Cradle (1943)
At Land (1944)
A Study in Choreography for Camera (1945)
Ritual in Transfigured Time (1946)
The Private Life of a Cat (1947)
Meditation on Violence (1948)
The Very Eye of Night (1958)

Dodatkowo pokażemy pełnometrażowy film Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti (1985).

Pokazy krótkometrażowych filmów Mai Deren wzbogacimy muzyką na żywo. Zaproszeni artyści wykonają utwory skomponowane specjalnie na potrzebę festiwalu. Na tę wyjątkową okazję udało nam się zgromadzić uznanych, działających na granicy stylów, kompozytorów muzyki eksperymentalnej. Wystąpią: Anna Zaradny, We Will Fail, Teoniki Rożynek, Leona Jacewska, Cetiéu, Karolina Karnacewicz, Poly Chain oraz Kamil Tuszyński (Tamil™).

 

 MAYA DEREN

Urodzona w 1917 roku w Kijowie jako Eleonora Derenkowskaya, zmarła w 1962 roku w Nowym Jorku. Pionierka amerykańskiej awangardy filmowej, tancerka i choreografka, antropolożka. Jej dzieła do dziś stanowią inspirację dla pokoleń twórców filmowych.  Bezkompromisowa postawa pozwoliła jej uniknąć ograniczeń instytucjonalnych, które kontrolowały przemysł filmowy w latach 40. Trwałe dążenia artystki o dotacje dla niezależnych filmowców ziściły się pośmiertnie pod postacią fundacji jej imienia. W 1986 roku Amerykański Instytut Filmowy, uznając znaczący wkład Mai Deren w rozwój sztuki filmowej, ustanowił nagrodę jej imienia, aby zachęcić młodych twórców do tworzenia niezależnych, eksperymentalnych form filmowych wykraczających poza główny nurt produkcji popularnych.

KOMPOZYTORZY

Anna Zaradny – działa na polu sztuk wizualnych i sound artu. Jest cenioną autorką instalacji, kompozytorką, improwizatorką i animatorką festiwali muzycznych. Na Festiwalu Lava będzie można usłyszeć jej muzyczną ilustrację do filmu Meshes of the Afternoon Mai Deren.

We Will Fail – producentka muzyczna. Wykorzystuje syntezatory, perkusję elektroniczną, nagrania terenowe i powtarzane sample, tworząc kompozycje charakteryzujące się niepokojącym, mrocznym brzmieniem. Na Festiwalu Lava film Mai Deren Ritual in Transfigured Time zyska muzyczna ilustrację autorstwa Grünholz.

Teoniki Rożynek – kompozytorka, która sięga po różne techniki wykonawcze, włącza do muzyki media elektroniczne oraz cyfrowe i podejmuje próby wygenerowania brzmień nienaturalnych dla instrumentów muzycznych. Na Festiwalu Lava będzie można usłyszeć jej kompozycję ilustrującą film Mai Deren The Private Life of a Cat.

Leona Jacewska – DJ-ka, autorka Szumu – serii krakowskich wydarzeń muzycznych. Podczas Festiwalu Lava wykona własną, debiutancką kompozycję na żywo, która posłuży jako ilustracja muzyczna do filmu Mai Deren A Study in Choreography for Camera.

Kamil Tuszyński (Tamil™) – multiinstrumentalista, DJ, wokalista, autor piosenek i tekstów, założyciel i lider zespołu Zdrowie. Kompozytor i producent muzyki teatralnej oraz filmowej. Podczas Festiwalu Lava muzycznie zilustruje film Mai Deren At Land.

Poly Chain – to projekt Sashy Zakrevskiej. Łączy syntezatorowo wygenerowane dysonanse i zgrzyty z kontemplacyjnym, psychodelicznym brzmieniem. Pojawi się na Festiwalu Lava jako autorka muzycznej ilustracji do filmu Mai Deren The Very Eye of Night.

Karolina Karnacewicz – pomysłodawczyni warsztatów muzycznych "Emancypacja dźwiękiem", współtwórczyni m.in. cyklu "za duszno". Występując jako DJ Morgiana w swoich setach łączy abstrakcyjny turntablizm z grą na instrumentach i przedmiotach oraz rozszerzonymi technikami wokalnymi. Z tych elementów, sampli i nagrań terenowych skomponuje ścieżkę dźwiękową do Meditation on Violence Mai Deren.

Cétieu dziennikarka muzyczna, promotorka i producentka. Jej debiutancki dyptyk został doceniony przez prestiżowy brytyjski magazyn Fluid-Radio a album Ceiling Stories wyróżniony przez brytyjskie A Closer Listen w zestawieniu 10 najlepszych albumów dronowych wydanych w 2014 roku. Podczas Festiwalu Lava wykona własną kompozycję do filmu Witch's Cradle.

Zadbaliśmy o to, by naszej publiczności dostarczyć pełen wachlarz emocji i przeżyć! W tym celu zorganizowaliśmy szereg wydarzeń towarzyszących!

Uczestnicy festiwalu otrzymają niepowtarzalnąmożliwość wzięcia udziału w wideokonferencji z amerykańskim reżyserem Jonasem Mekasem, którą poprowadzi prof. Ryszard Kluszczyński. Zaplanowaliśmy również panele dyskusyjne z ekspertami –  teoretykami filmu – m.in. prof. UJ dr hab. Małgorzatą Radkiewicz, dr Dagmarą Rode i dr Maciejem Ożogiem. Przedmiotem dyskusji  będzie sylwetka Deren – jej rola w organizowaniu awangardy filmowej, a także tematyka oraz poetyka jej filmów. Porozmawiamy o udziale kobiet-artystek w historii rozwoju sztuk eksperymentalnych i o ich obecnej pozycji. Krytyk sztuk audiowizualnych Piotr Tkacz podda analizie porównawczej prace Mai Deren i kompozytorki Bebe Barron. Zestawienie stanowić będzie wstęp do szerszej dyskusji z kompozytorkami zaproszonymi do udziału w Festiwalu Lava.

 JONAS MEKAS

Urodzony w 1922 roku na Litwie poeta, pisarz, reżyser, twórca wideoinstalacji. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Anthology Film Archives – jednej z największych na świecie, wciąż rozbudowywanej, kolekcji filmów awangardowych. Zaliczany do czołowych przedstawicieli New American Cinema, współpracował i przyjaźnił się z Allenem Ginsbergiem, Yoko Ono, Johnem Lennonem czy w końcu Mayą Deren. Od ponad sześćdziesięciu lat tworzy filmowe dzienniki -  przejmująco intymny, bezpośredni i szczery zapis chwil codziennego życia.

prof. UJ dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni wykładająca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, autorka książki „Władczynie spojrzenia". Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek.

prof. dr hab Ryszard Kluszczyński – autor książek i kurator wystaw, wykładowca na uniwersytetach polskich i zagranicznych. Współpracował m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, do jego najbardziej znanych publikacji należą: Film – sztuka Wielkiej Awangardy oraz Film – wideo – multimedia. Sztuka ruchomego obrazu w erze elektronicznej.

dr Dagmara Rode – badaczka zajmująca się teorią filmu i sztuką nowych mediów. Swoją pracę magisterską poświęciła twórczości Mai Deren i Kennetha Angera.

dr Maciej Ożóg – historyk sztuki nowych mediów specjalizujący się w amerykańskiej awangardzie filmowej. Jako artysta udziela się w wielu projektach muzycznych i multimedialnych.

Piotr Tkacz – krytyk sztuk audiowizualnych, autor muzyki eksperymentalnej, improwizator i animator kultury.

Swoją premierę na Lavie będzie miał muzyczny live act polsko-niemieckiego producenta i założyciela wytwórni Rotten Periodicity – Kosela. Na wieczory festiwalowe proponujemy bogaty repertuar muzyczny, któremu patronuje najpopularniejszy krakowski cykl wydarzeń klubowych Szum – wystąpią Tolouse Low Trax, Charlie, Kosel, Souvenir de Tanger i DJ Smakowita Pajda. Festiwal zamknięty zostanie bankietem, a co najwytrwalsi powitają poniedziałkowy świt wraz z filmem niespodzianką, którego seans przewidziany jest na godzinę 6 rano.

Szum to seria wydarzeń muzycznych, które odbywają się w Krakowie  w rozmaitych formułach oraz w różnych miejscach: zarówno w barach czy klubach, jak i w lokalizacjach pod gołym niebem lub w takich, które na co dzień kojarzą się raczej ze środowiskiem artystów wizualnych niż z lokalną sceną muzyczną. Przyciąga zarówno niszowych, jak i szeroko rozpoznawalnych twórców zza granicy.

Tolouse Low Trax – szczególna intensywność jego muzyki w zupełnie wyjątkowy sposób oddziałuje na tańczące ciała. Podczas Festiwalu Lava nawiąże dialog z twórczością Mai Deren, proponując swój własny muzyczny eksperyment: unikatowy set na żywo.

Kosel – ma na swoim koncie własne wydawnictwa muzyczne, prowadzi wytwórnię płytową Rotten Periodicity. Gra performanse live i dj sety. Na Festiwalu Lava wystąpi z nowym materiałem.

Uroczyste otwarcie festiwalu zainauguruje performance poetycki wszechstronnej artystki Zuzanny Bartoszek. Zaplanowaliśmy również pokaz tańca vogue. Wystąpią Jake/Żenia i Bożna Milan, inicjatorka Balu u Bożeny, warszawskiej imprezy tanecznej, która stwarza przestrzeń dla wszystkich chcących wyrazić swoją indywidualność poprzez ruch, ciało i strój.

Zuzanna Bartoszek – pisze poezję, organizuje performanse, rysuje i tańczy vogue. Wiersze Bartoszek ukazywały się m.in. w „Lampie”, „Czasie Kultury” czy „Fabulariach”. Twórczość artystki czerpie z tradycji XX-wiecznej awangardy poetyckiej, jest jednak próbą wykształcenia oryginalnego języka. Stanowi wnikliwą introspekcję i wyraz emocji, ma konfesyjny charakter. Jest komentarzem na temat współczesnego doświadczenia – opowiada o tym, jak w epoce mediów społecznościowych tworzymy własny wizerunek.

Bożena Wydrowska (aka Bożna Milan) – artystka poruszająca się głównie w medium performatywno - tanecznym oraz fotograficznym. Absolwentka Akademii Fotografii, obecnie na wydziale Sztuki Mediów warszawskiego ASP. Aktywna przedstawicielka nowojorskiego domu – Royal House of Milan, który od 30 lat bierze czynny udział w środowisku Ballroom'owym oraz szerzy zjawisko Voguingu na całym świecie. Jest także organizatorką pierwszych cyklicznych Vogue Mini-Balów w Warszawie – Bal u Bożeny.

Yevgeniy Glazkov (aka Jake/Żenia) – urodził się w Kazachstanie. Tańczy od szóstego roku życia – zaczynał od tańca towarzyskiego, a następnie próbował swoich sił w stylach, takich jak breakdance (b-boying), hip hop, house, popping, locking i waacking. Podczas pobytu w Nowym Jorku zainteresował się voguingiem i kulturą LGBT. Następnie przeprowadził się do Warszawy, gdzie w marcu 2016 roku odwiedził warsztaty Bożny Milan i zaczął trenować vogue. Brał udział w „Balu u Bożeny”, w jego pierwszej, drugiej i trzeciej edycji, dochodząc do finałów.

Awangardowi projektanci – Tomasz Armada i duet DOOM 3000 – zaprezentują swoje najnowsze kolekcje w formie nietypowych pokazów anti-fashion, podczas których na wybiegu wystąpią osobowości nie tylko ze świata mody. Stoisko z ubraniami wystawi Aleksandra Pisiewicz, absolwentka duńskiej VIA Design. Projektantka przekształci je w instalację, odwołującą się do jej doświadczeń z ukraińskim undergroundem artystycznym.

Tomasz Armada – zajmuje się rysunkiem i projektowaniem ubiorów unikatowych, eksperymentuje z formą i konstrukcją ubioru. Podczas Lava Festiwal zaprezentuje premierowo kolekcję, w której sięga po mit Sarmaty.

DOOM 3000 – projekt Sylwii Rochali i Michała Niechaja to spłata długu wdzięczności wobec subkultur, które ich ukształtowały. Ich ubrania to próba przeniesienia klubowych doświadczeń – poczucia wolności i wspólnoty – na rzeczywistość poza klubem. Podczas Festiwalu Lava duet pojawi się z hasłem „RAVE-O-LUTION!”.

Aleksandra Pisiewicz – absolwentka projektowania odzieży na VIA Design w Herning w Danii. Na Festiwalu Lava Pisiewicz zaprezentuje swoją markę „Hobodogs”. To ubrania inspirowane jej podróżami, szyte w duńskiej szkole i w szwalni ukrytej w porcie nad Dnieprem.

 

Również Ciebie zapraszamy do zaangażowania
się w Festiwal Lava – stwórzmy go wspólnie!

 

Nasze wydarzenie wyróżniają tematyka, innowacyjna forma oraz potencjał i pasja zaangażowanych w nie ludzi. Zrzeszamy różnorodne środowiska artystyczne, filmowe i naukowe. Chcemy razem z Wami upowszechniać wiedzę o niszowej kinematografii, promować niezależnych, obiecujących artystów i wspierać rozwój sztuki.

Pod swój dach przyjęło nas Centrum Filmowe Kraków – nowy, prężnie rozwijający się projekt poświęcony działaniom multidyscyplinarnym z zakresu filmu i szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Siedziba Centrum znajduje się w niegdyś industrialnej dzielnicy miasta – na Zabłociu, które przeżywa właśnie drugą młodość za sprawą mnogości inicjatyw kulturalnych rozwijanych na jego terenie. Jest coraz częściej odwiedzanym miejscem, w którym są zlokalizowane pracownie artystyczne, galerie sztuki oraz MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej.

Festiwal Lava tworzą młodzi ludzie z różnych środowisk. Pomysłodawczynią projektu jest Maja Chiara Faber, która zaprosiła do współpracy entuzjastów awangardy realizujących się na co dzień na rozmaitych polach sztuki i nauki. Są wśród nas artyści, filmowcy, fotografowie i filmoznawcy, studenci, doktoranci i absolwenci kierunków artystycznych i humanistycznych, a także producenci i organizatorzy imprez muzycznych – miłośnicy sztuki eksperymentalnej. Ludzie, którzy postanowili zainwestować energię i czas w przygotowanie tego bezprecedensowego wydarzenia.

Wybieramy tę formę finansowania, bo wierzymy w siłę wspólnotowego działania. Cenimy sobie wsparcie ludzi, którzy myślą podobnie. Nasz projekt powstaje z chęci bezinteresownego dzielenia się miłością do kina i sztuki. Nie działamy pod szyldem żadnej instytucji, bo chcemy zachować niezależność naszej inicjatywy.

 

W realizację wydarzenia wkładamy własne siły i środki,
lecz z Waszą pomocą Festiwal Lava będzie jeszcze lepszy.

 

ZAKŁADANY CEL ZBIÓRKI

Jest to scenariusz minimum. Pozwoli nam to na wynajem dobrego sprzętu, który wpłynie na jakość realizacji festiwalu.

Wasze zaangażowanie w wielkim stopniu przyczyni się do realizacji misji festiwalu.

Jeżeli uzbieramy:

ponad 10 000 zł – będziemy mogli sfinansować nagrodę pieniężną dla zwycięzcy konkursu na najlepszy film eksperymentalny. Chcemy inwestować w młodych twórców, zapewnić im środki na produkcję następnych dzieł, które później wspólnie będziemy mogli chłonąć.

ponad 15 000 zł – będziemy mogli zapewnić zaproszonym gościom, artystom i ekspertom, lepsze warunki uczestnictwa w festiwalu. Wielu z nich wspierając ideę Lavy, rezygnuje z pewnych udogodnień zapewnianych przez organizatorów innych wydarzeń, w których biorą udział. Robią to, ponieważ wierzą w nasz projekt i jego misję. Pokażmy im, że i my doceniamy ich obecność i wartość, którą wnoszą do naszego życia kulturalnego!

ponad 20 000 zł – z takim budżetem przeprowadzimy działania festiwalowe na zakładanym, najwyższym poziomie. Na taką jakość zasługuje Kraków, jego mieszkańcy i widzowie, którzy zjadą się z różnych stron Polski specjalnie na to wydarzenie. Dodatkowe środki przeznaczymy na kolejną edycję Lava Festival 2018 i sprowadzenie fascynujących artystów z całego świata, abyśmy wspólnie w przyszłym roku mogli ponownie doświadczyć fermentu i erupcji sztuk audiowizualnych!

 

JESTEŚCIE Z NAMI?

 

Decydując się nam pomóc, wspierasz sztukę, edukację kulturalną i promocję niezależnych, obiecujących twórców. A jeżeli jesteś pasjonatem kina i poszukiwaczem artystycznych wrażeń, to pomagasz współtworzyć wydarzenie, w którym z pewnością sama chciałabyś i sam chciałbyś uczestniczyć!

Za każdą wpłaconą sumę odwdzięczymy się nagrodą.


Stwórzmy razem Festiwal Lava!

 

✖ Wycieczka na Marsa z ekipą Lavy upamiętniona sesją zdjęciową od Macieja Króla.

✖ Plecak-worek od Tomasza Armady. Jego rysunki:
http://tomaszarmada.blogspot.com/2016/05/rysunek-ii-poowa-2015.html
http://tomaszarmada.blogspot.com/2016/02/tkanina-drukowana-semestr-1-rok.html

✖ Ręcznie robiona biżuteria od Gabrieli Sułkowskiej

http://gsulkowska.tumblr.com

✖ Analogowa sesja zdjęciowa i teledysk na taśmie VHS od Redlavalamp
https://vimeo.com/redlavalamp
www.fb.com/czerwonalampalawowa

 

Wspierają nas:

Gmina Miejska Kraków, TVP 3 Kraków, RMF Classic (współpraca redakcyjna), Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ, Centrum Filmowe Kraków, Galeria sztuki Henryk, Kino studyjne Paradox, Magazyn Enter the Room, Magazyn G’rls Room, Miesięcznik KINO, portal CoJestGrane24

contact@lavafestival.pl

www.facebook.com/lavaaff
www.lavafestival.pl
www.instagram.com/lava_festival
#lavaaff


Media o Lava Festival:

  • FESTIWAL FILMU AWANGADROWEGO LAVA

    Enter the room

    Jak się ma awangarda na 100 lat po otwarciu I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w Krakowie? Twórcy Festiwalu Lava udowadniają, że całkiem dobrze. Już 13 i 14 maja Kraków ponownie zamieni się w polską stolicę kultury niszowej, a w centrum uwagi będą kobiety artystki.

  • O tym, jak Festiwal Lava przywraca ducha awangardy do Krakowa

    Ujot fm

    Właśnie powstaje pierwsza edycja Festiwalu Filmu Awangarowego Lava. To pierwsze tego typu przedsięwziecie w Polsce, podczas którego prezentowana będzie kinematografia awangardowa zarówno polska, jak i zagraniczna. Dokładnie w tym roku przypada stulecie polskiej awangardy, która narodziła się w Krakowie, i setna rocznica urodzin Mai Deren – pionierki amerykańskiej awangardy filmowej. Z tej okazji pierwsza edycja festiwalu została poświęcona w całości twórczości artystki. Te dwie rocznice stanowią świetną okazję, aby na nowo porozmawiać o awangardzie. Dlatego warto wybrać się na Festiwal Lava, który odbędzie się 13–14 maja 2017 w Centrum Filmowym Kraków.

  • Festiwal Filmu Awangardowego Lava. Edycja 1: Maja Deren

    Rmf Classic

    W dniach 10.04 - 10.05 możecie wesprzeć Festiwal Filmu Awangardowego Lava na portalu Polak Potrafi. Organizatorzy zbierają 10 000 zł niezbędnych do wynajęcia odpowiedniego sprzętu, który wpłynie na jakość realizacji wydarzenia.

  • Kraków z nowym festiwalem filmowym

    Eska

    Kto jeszcze miał wątpliwości, może już być pewny - Kraków zapracowuje sobie na miano filmowej stolicy Polski. Przynajmniej festiwalowo. W maju czeka nas kolejna impreza, która połączy świat dziesiątej muzy z tańcem i nowymi mediami.

  • "NA ZABŁOCIU SKRZYŻUJEMY FILMOWEGO KOTA Z PSEM" [ROZMOWA]

    Love Kraków

    Na Zabłociu ostatnio dużo się dzieje. W obrębie dwóch budynków przy ul. Lipowej 7 powstaje „Centrum Filmowe Kraków. Creative Arts Center”. Z dyrektorem AMA Film Academy, operatorem filmowym Piotrem Lenarem i Piotrem Zdybałem, menedżerem CFK, rozmawiamy nie tylko o tym, jak będzie wyglądało centrum, ale również o „połączeniu wszystkiego ze wszystkim” i jak to sprawdza się w sztuce.

  • 1. Festiwal Filmu Awangardowego Lava

    IRKA

    Zespół Festiwalu Filmu Awangardowego Lava ma na celu prezentację dokonań twórców filmowej awangardy. Jego pierwsza edycja zostanie poświęcona pionierce amerykańskiej kinematografii eksperymentalnej – Mai Deren. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w dniach 13 – 14 maja 2017 w Centrum Filmowym Kraków przy ulicy Lipowej 7 na Zabłociu.

  • Lava – pierwszy w Polsce festiwal filmu awangardowego

    O.pl

    Z okazji stulecia polskiej awangardy zostaje powołany do życia Festiwal Filmu Awangardowego Lava. To zarazem okazja do uczczenia setnych urodzin artystki, której poświęcona jest inauguracyjna odsłona festiwalu – Mai Deren – pionierki amerykańskiego kina eksperymentalnego, wybitnej teoretyczki filmowej oraz cenionej antropolożki.

ENGLISH VERSION

We create Lava Avant-garde Film Festival to present the achievements of avant-garde filmmakers. Its first edition is devoted to the seminal figure of American avant-garde cinema – Maya Deren.

All the festival events are going to be held from 13th to 14th May 2017 at Film Center Cracow on 7 Lipowa Street in Cracow’s industrial district of Zabłocie.

We are a group of young people, who share fascination with film and art. This year we team up to launch an innovative festival in order to celebrate two importart anniversaries –  centenary of Polish avant-gard movement and centenary of the birth of Maya Deren – valued director, film theoretician, dancer and anthropologist. Nowadays, in the age of new feminist movements, we are going to bring our audience closer to the figure of the director whose role in developing avant-garde cinema is impossible to exaggerate.

If you are interested in exploring the niche cultural projects and open to the fusion of film, music, dance and performance - then the Lava Festival is for you! By supporting us, you can get involved in creating this unique initiative.  

FILM

As part of the festival we organize two film segments: a competition screenings and Maya Deren’s work review.

EXPERIMENTAL FILM COMPETITION

We’ve invited authors from around the world to take part  in the competition for the best experimental short film. During the festival we are going to display 10 best works out of submitted ones. The winner is going to be chosen by jury, chaired by: Józef Robakowski with Aleksander Celusta and Maja Chiara Faber.

MAYA DEREN’S RETROSPECTIVE WITH LIVE MUSIC

MAYA DEREN
Born in 1917 roku in Kiev as Eleonora Derenkowskaia, died in 1962 in New York. She was one of the most important figures in American film avant-garde, a dancer, choreographer, anthropologist. Her works still inspire new generations of filmmakers. Her uncompromising attitude is the reason why she managed to avoid institutional constraints which were the part of film industry in the 1940s. Her enduring attempts in gaining financial support for the independent filmmakers were posthumously implanted as American Film Institute. In 1986 the foundation acknowledged director’s significant contribution to the film art development and established the Maya Deren Award in order to encourage  young artists to create independent, experimental film forms.

The Deren’s retrospective will include the following titles:

Meshes of the Afternoon (1943)
The Witch's Cradle (1943)
At Land (1944)
A Study in Choreography for Camera (1945)
Ritual in Transfigured Time (1946)
The Private Life of a Cat (1947)
Meditation on Violence (1948)
The Very Eye of Night (1958)

I addition, we are going to show her feature film Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti (1985).

Film screenings will be accompanied by live music. Invited artists are going to play music composed especially for this event. We have managed to gather many acclaimed composers: Anna Zaradny, We Will Fail, Leona Jacewska (Charlie), Karolina Karnacewicz (DJ Morgiana), Poly Chain, Teoniki Rożynek, Tekla Mrozowicka (Cetiéu) and Kamil Tuszyński (Tamil).

ACCOMPANYING EVENTS

We want our audience to experience many positive emotions, thus we have organized a series of accompanying events.

DISCUSSION PANELS

Festivals’ guests will be granted an extraordinary chance to take part in a videoconference with American director Jonas Mekas.We have also planned discussion panels with experts and film theoreticians: prof Ryszard Kluszczyński, prof Małgorzata Radkiewicz, dr Dagmara Rode and dr Maciej Ożóg. The figure of Maya Deren will be the talking point of our discussions – we will comment the topics and poetics of her work, as well as her role in organizing film avant-garde. The main subject we want to cover will be the participation of female artists in the history of experimental cinema development, and their present position in film industry. Piotr Tkacz, a critic of audiovisual arts, is going to compare Maya Deren’s film and Bebe Barron’s musical works. This juxtaposition will be an indtroduction to the debate with the composers invited to perform at the Lava Festival.

MUSIC

Filip Kosel – a Polish-German producer and founder of Rotten Periodicity label – will perform his new musical live-act for the first time. As a closing event we are offering you a rich musical reporotire prepared by Szum – a famous series of club events in Cracow. The line up is: Tolouse Low Trax LIVE, Charlie, Kosel, Souvenir de Tanger LIVE and DJ Smakowita Pajda.

PERFORMANCE

At the opening of the festival an artist Zuzanna Bartoszek is going to prepare a poetic performance. We have also planned a vogue dance show. Jake/Żenia and Bożna Milan will perform. Bożna is a prime mover of „Bal u Bożeny”, Warsaw dance party which creates a space for everyone who wants to express their individuality through the movements and fashion.

FASHION

The avant-garde fashion designers Tomasz Armada and DOOM 3000 are going to present their latest collections in a form of anti-fashion shows, starring unconventional non-models. Aleksandra Pisiewicz,  graduate of Danish VIA Design, is going to open a fashion stall in a form of an installation, inspired by her experiences with Ukrainian artistic underground.

We invite you to join the Lava Festival – let’s make it toghether!

Our event has a great potential because of its theme, innovative form and the passion of people who create it. We unite diverse artistic, film and academic circles. With your help we want to spread knowledge of niche cinema, promote independent, promising artists and support art development.

WHERE

Cracow Film Center, where the festival events are to be held, is a new, rapidly developing project devoted to activities related to film and visual arts. Its authors collaborate with the AMA Film Academy located next door. The headquarters of the Center is placed in Zablocie - the former industrial district of Cracow, experiencing its second youth, thanks to the various cultural initiatives taking place there. Zablocie is becoming more and more popular, because of the MOCAK - Museum of Contemporary Art, as well as many studios and galleries opening there.

WHO WE ARE

The Lava Festival is created by young people who work on different fields. The originator of the project is Maja Chiara Faber, who has invited her fellow cinema enthusiasts to collaboration. We are artists, filmmakers, photographers, students, postgraduates and graduates of arts and humanities, producers and organizers of music events – and most of all – film avant-garde and experimental art lovers. People who have decided to invest their energy and time in organizing this unprecedented event.

We are choosing that kind of funding because we believe in the power of community activities. We value the support of people who think similarly. Our project arises from a willingness to share the love to cinema and art. We are not institutionally bounded and we want our project to stay independent.

 

WE NEED TO COLLECT 10 000 PLN (= 2 400 )

 

Collecting that amount of money will let us organize a better festival:

sounding – 2 500 zł = 600
soundproofing – 1 000 zł = 240
lighting – 800 zł = 192
production and organization – 3 400 zł = 816
materials needed for the space arrangement – 2 300 zł = 552

 

Your involvement will help us to accomplish festival’s mission.

 

If we collect:

over 10 000 PLN – we will be able to fund a prize for the winner of the Experimental Film Competition. We want to invest in young artists and provide them with funds for the production of next works, that we will admire together.

over 15 000 PLN – during the festival we will be able to provide better conditions for invited guests, artists and experts.Many of them, supporting the idea of ​​Lava, give up some of the facilities provided by the organizers of other events in which they participate. Our guests do this, because they believe in our project and its mission. Let us show them that we also appreciate their work and the value they bring to our cultural life!

over 20 000 PLN – with this budget we will organize the festival on its assumed, highest level. An event of such quality is deserved by Krakow, its inhabitants and spectators coming from various parts of Poland. The additional resources will let us organize the next edition of the Lava Festival 2018 and will help us bring here the artists from around the world, to experience, for the second time, the volcano magic together!

 

We put our own forces and means in the festival’s realization
but with your help we can make the Lava Festival even better.

Helping us, you support the cultural education and promotion of the independent, promising artists. And if you are passionate about the cinema and a seeker of artistic experiences, then you are helping to co-create an event you would love to participate in!

 

For each paid amount we give you a prize.

Let's create the Lava Festival together!

 

 contact@lavafestival.pl

www.facebook.com/lavaaff
www.lavafestival.pl
www.instagram.com/lava_festival
#lavaaff

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.05.2017 18:06