Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Maciek Nabrdalik

Maciek Nabrdalik

Warszawa

Fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo.
Wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii, w tym World Press Photo (2014), Pictures of the Year International (2013, 2011), NPPA The Best of Photojournalism (2012, 2011, 2010).
Autor Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2007, laureat nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Juror konkursów Grand Press Photo, National Geographic, Planete DOC Film Festival.
Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Grecji, Polsce.
Wraz z żoną, Agnieszką Nabrdalik, jest autorem książki NIEODWRACALNE, poświęconej więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych.

www.nabrdalik.com
www.viiphoto.com
www.instagram.com/macieknabrdalik/
https://www.facebook.com/macieknabrdalikphotographer/

Napisz wiadomość do Projektodawcy

30605 PLN z 18000 PLN

253 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

170%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.05.2016.

Książka fotograficzna o Czarnobylu

O projekcie

Celem tej kampanii jest wydanie mojej książki fotograficznej o Czarnobylu.

Od 2008 roku zamkniętą strefę wokół Czarnobyla odwiedziłem kilkanaście razy.  Znałem ją z filmów i reportaży innych fotografów, fascynowały mnie opuszczone miasta i wsie, ale na miejscu poznałem też świat którego istnienia się nie spodziewałem.

W Czarnobylu najbardziej zainteresowali mnie ludzie. Wszyscy, których życie zmieniło się 26 kwietnia 1986 roku.

 

Bohaterowie tej książki spotykają się w tęsknocie za tym, co bezpowrotnie stracili. Za życiem, które wiedli przed katastrofą.

 

Tęsknią zarówno ci, którzy żyją na granicy strefy. W tym samych domach, w których mieszkali 30 lat temu, gdy doszło do katastrofy w elektrowni. Za daleko od reaktora, by dołączyć do dziesiątek tysięcy poszkodowanych i wysiedlonych, którym przyznano zastępcze mieszkania, grupę inwalidzką i symboliczne odszkodowania. Zdecydowanie za blisko, by uniknąć tragedii.

 

Tęsknią również miejscowi, którzy po ewakuacji wrócili do swoich domów i żyją w nich tak, jak wcześniej, ale w samotności.

Więcej zdjęć z tej serii tutaj.

W podczarnobylskich wsiach większość kobiet to wdowy po likwidatorach. U każdej w domu na ścianie wisi portret męża ozdobiony sztucznymi kwiatami. Mówią, że ci, którym promieniowanie zaszkodziło już dawno odeszli z tego świata. Reszta umiera ze starości i z przepicia (według miejscowych samogon jest najlepszym lekarstwem na radiację).

 

Fotografowałem też ludzi, którzy poddali się ewakuacji i zamieszkali w innych, często bardzo odległych miastach. 

Więcej zdjęć z tej serii tutaj.

Zaczęli nowe życie, ale Czarnobyl nigdy nie przestał być dla nich ważny. Wracają raz w roku oficjalnie, za zgodą władz, na cmentarz odwiedzić groby bliskich i za każdym razem odwiedzają ruiny, które wciąż nazywają domami, chaszcze, w których bez trudności rozpoznają swoje piękne ogrody, spotykają dawnych sąsiadów, wspominają życie, które zostało im zabrane. 

 

Dużo czasu spędziłem też w najmłodszym mieście Europy, Sławutyczy. Wybudowano ją zaledwie 29 lat temu, w środku lasu, wysiłkiem budowniczych ośmiu byłych republik Związku Radzieckiego. Miasto powstało w rok. Miało zapewnić wygodne życie pracownikom elektrowni w Czarnobylu - tym ewakuowanym i rekrutowanym po wybuchu w czwartym reaktorze.

Problemy, z którymi muszą zmierzyć się mieszkańcy Sławutycza zupełnie nie przystają do założeń budowniczych miasta, którzy tworzyli je jako "centrum XXI wieku".

Sławutycz jest bardzo silnie związane z elektrownią. Zarówno budżetem, miejscami pracy i pewnie najsilniej - pamięcią jego mieszkańców o tym, co wydarzyło się trzydzieści lat temu. Kolejne etapy likwidacji szkód w elektrowni zmniejszają drastycznie liczbę zatrudnionych w niej Sławutyczan. 

Młodsze pokolenie, które ma ograniczone możliwości zatrudnienia, migruje do Kijowa w poszukiwaniu swoich szans... a Sławutycz może stać się za kilkanaście lat ostatnią ofiarą Czarnobyla - kolejnym miastem duchów.

 

Mam gotowy materiał, który powstawał w ciągu 8 lat i kilkunastu wypraw do Czarnobyla.

Na różnych etapach był nagradzany w najbardziej prestiżowych konkursach fotografii prasowej na świecie i w Polsce. Między innymi pierwszym miejscem za reportaż w konkursie Pictures of the Year International, nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, nagrodą Grand Press Photo i BZWBK Press Foto. Był pokazywany w galeriach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Czechach i Polsce.

 

To wyjątkowo osobisty i długo realizowany temat, dlatego koncepcję i projekt książki stworzyłem sam, w edycji zdjęć pomógł mi mój mentor i przyjaciel z agencji VII, Antonin Kratochvil. On też zabrał mnie pierwszy raz do zamkniętej strefy. (http://antoninkratochvil.com/)

Wy też możecie mieć swój udział w tym przedsięwzięciu. Serdecznie zapraszam!

 

Pieniądze uzyskane dzięki kampanii na portalu Polak Potrafii będą przeznaczone na produkcję książki Homesick - jej druk i oprawę.  

 

Partnerem i wydawcą książki jest forum StrefaZero.org, skupiające osoby zainteresowane tematyką Czarnobyla oraz organizator, moim zdaniem, najciekawszych wypraw w to miejsce. To dzięki Pawłowi Mielczarkowi, założycielowi Strefy, docierałem do ukrytych wątków tej historii.

 

Dozymetr Terra-P i plan Prypeci

 

 

Książka "Nieodwracalne" Maćka i Agnieszki Nabrdalików w wersji edukacyjnej. Więcej informacji o projekcie tutaj.

 

 

Trudna do zdobycia książka ze zdjęciami wszystkich członków mojej agencji VII Photo: "100 Photos by the VII Agency for Press Freedom"

Trudna do zdobycia książka Sea Change. Sea Change to grupowy projekt o młodzieży w Europie realizowany przez kilku fotografów agencji VII, kilku agencji NOOR i kilku freelancerów.

Książka "Nieodwracalne" Maćka i Agnieszki Nabrdalików, pierwsze wydanie. Więcej informacji o książce tutaj.

Bardzo trudna do zdobycia książka ze zdjęciami wszystkich członków mojej agencji VII Photo i podpisami większości z nas! "100 Photos by the VII Agency for Press Freedom"

 

 Sygnowane wydruki do wyboru:

1.

2.

3.

4.

5.

Media o Twoim projekcie:

Czarnobyl. Fakty i mity

dziendobry.tvn.pl | 2016-05-01

Od katastrofy w Czarnobylu minęło już 30 lat. Jakie skutki miała ona dla zdrowia mieszkańców Polski? Czy legendy i mity, jakie narosły przez 30 lat po awarii reaktora mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości? Naszymi gośćmi byli dziś: prof. Marek Krzysztof Janiak, kierownik Zakładu Radiobiologii i Ochrony Radiologicznej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie i Łukasz Karolewski, historyk, autor pracy magisterskiej na temat: „Propagandowe techniki ukrywania katastrofy w Czarnobylu przez władze polskie".

Majówka, czyli pędem do kultury!

www.polskieradio.pl | 2016-04-30

Odwiedz nas fotograf Maciek Nabrdalik. Za niecałe dwa tygodnie ukaże się jego nowa książka "Homesick", zapis jego dwunastu podróży do... Czarnobyla i okolic. Co ważne, ukazanie się tego wydawnictwa możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielili internauci!

30 lat po Czarnobylu. "Wracają na jeden dzień. Wchodzą do dziury po swoim domu i meblują go pamięcią"

weekend.gazeta.pl | 2016-04-26

Uliana Prokopowna umarła. Miała 96 lat i była najstarszą mieszkanką Straholesia, wsi na skraju czarnobylskiej zakazanej strefy. Jej śmierć sfotografował Maciek Nabrdalik. Czarnobyl to dla niego osobisty temat - wracał tam 12 razy. A teraz wydaje o nim książkę "Homesick".

"Chciałem oswoić lęk". Czarnobyl oczami wybitnego fotografa

tvn24bis.pl | 2016-04-26

Chciałem zmierzyć się z tym niewidzialnym i nierozumianym przeze mnie zagrożeniem. Chciałem oswoić ten lęk - mówił w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Maciek Nabrdalik z amerykańskiej Agencji VII Photo. Wybitny fotograf opowiadał o swojej podróży do Czarnobyla, miejsca najgroźniejszej katastrofy atomowej w historii.

Czarnobyl w 30 lat po katastrofie

www.polskieradio.pl | 2016-04-25

Do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W rozmowie z Pawłem Mielczarkiem, organizatorem wypraw do Czarnobyla, założycielem forum strefazero.org i Maćkiem Nabrdalikiem, fotografem nagrodzonym World Press Photo, członkiem prestiżowej amerykańskiej agencji VII, który Czarnobyl odwiedza od 2008 roku, o tym jak żyje się ludziom w miejscu katastrofy po 30 latach.

MACIEK NABRDALIK SZYKUJE ALBUM O CZARNOBYLU

videodslr.pl | 2016-04-19

Maciek Nabrdalik ogłosił na polakpotrafi.pl zbiórkę społeczną na wydanie autorskiego albumu. Nie byle jakiego, bo poświęconego Czarnobylowi. Tytuł: Homesick – Tęsknota.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.05.2016 14:02