Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

kapela Kożuch

kapela Kożuch

Łódź

Joanna Gancarczyk – basy, śpiew;
Maria Stępień – skrzypce;
Marcin Lorenc – skrzypce;
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, akordeon;
Jakub Korona – baraban, śpiew.
Gramy muzykę tradycyjną z serca Polski, z okolic Łodzi.
Od lat współpracujemy z festiwalem „Wszystkie Mazurki Świata”, otrzymaliśmy Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Z autorskimi koncertami dwukrotnie graliśmy na Festiwalu „Kolory Polski” organizowanym przez Filharmonię Łódzką. Ważne na naszej drodze wydarzenia to festiwal „KODY”, festiwal „Rozstaje” ale przede wszystkim Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, na którym w 2016 roku zdobyliśmy Grand Prix.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

19777 PLN z 17000 PLN

166 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

116%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.05.2017.

IDZIE BURZA! Płyta i teledysk zespołu Kożuch

O projekcie

Uwaga! „Idzie burza”!

Po 5 latach wspólnego muzykowania Kożuch wydaje płytę pt. "Idzie burza". Dodatkowo, do singla promującego krążek powstaje niesamowity teledysk.

Zespół „Kożuch” powstał w 2011 roku jako kapela „Gęsty Kożuch Kurzu” jednak wraz z wydaniem pierwszej płyty postanowiliśmy skrócić nazwę do mniej akrobatycznego ortograficznie „Kożucha”, i oto jesteśmy. Fascynację ludowym repertuarem i nauki płynące bezpośrednio od wiejskich mistrzów łączymy z naszą wrażliwością, spontanicznością i energią.

Efekt? Muzyka emocjonalna, pełna pasji, zachęcającą do tańca i znakomicie ugruntowana w tradycji. O taka!: 

Kilka lub kilkanaście lat temu, każdy z nas - grających dziś w „Kożuchu” -  odkrywając muzykę polskiej wsi, nie spodziewał się jak wieka przygoda przed nami. Mamy nadzieję, że nasze muzykowanie, zanurzone w Tradycji,  będzie pomocą innym w odnalezieniu jej ożywczych źródeł. Nie uda się to jednak bez Waszego wsparcia.

Dlaczego teraz? Przede wszystkim dojrzeliśmy do tego, by płytę nagrać. Po wtóre chcemy nią podsumować pierwsze kilka lat spędzonych ze sobą, zobaczyć dokąd doprowadziły nas muzyczne wędrówki - to będzie kamień milowy.

A tytuł? Każdy z nas tłumaczy go przynajmniej na kilka sposobów: nadciągającą burzę zawsze zapowiada chwila ciszy i pozornego spokoju – tak jak pozornie spokojne są kujawiaki czy kujony. Burza dla nas  - bo wydanie płyty, szczególnie tej pierwszej, to spore zamieszanie w życiu. Mamy też cichą nadzieję, że nie przejdzie ona bez echa (tego chyba nie trzeba tłumaczyć:).

Debiut  płytowy „Kożucha” jest też pokłosiem zeszłorocznego Grand Prix, zdobytego podczas 19. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Dzięki życzliwości II PR Polskiego Radia, drzwi radiowego studia S4 im. Jerzego Wasowskiego, stanęły przed nami otworem.Tam mogliśmy zarejestrować muzykę. Kilkanaście utworów, które znajdą się na płycie przechodzi teraz fazę postprodukcji. Sprawy maja się dobrze.

Zatem dlaczego szukamy wsparcia na PolakPotrafi.pl? Chcemy by nasza muzyka miała szansę dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i żeby ta pierwsza płyta była wspólnym dziełem nas muzyków i Was słuchaczy. Gramy dla Was, chcemy żebyście mieli naszą płytę w domu i żeby łączyła Was z nią nie tylko wydana gotówka ale udział w dużej akcji pozytywnych ludzi którym chce się działać. Chcemy żebyście mieli wpływ na to jak gramy i co gramy. Chcemy mieć pewność że nasze pomysły Wam się podobają, że to co robimy jest dobre i że chcecie więcej!

Przykładamy dużą wagę do najdrobniejszych szczegółów związanych z płytą. Zależy nam na tym żeby w Wasze ręce powędrował krążek wysokiej jakości. Muzyka jest oczywiście najważniejsza. Nasza muzyka zakorzeniona jest w tradycyjnej muzyce regionu łódzkiego. Przede wszystkim w tej z okolicy Łęczycy i pogranicza łęczycko - łowickiego, skąd pochodzą nasi mistrzowie: skrzypek Tadeusz Kubiak i harmonista Sławomir Czekalski. To Oni pokazali nam kujawiaki i kujony. Krok po kroku, nuta po nucie. Dzięki Nim odkryliśmy drogę którą idziemy, olbrzymią inspirację do grania i do muzycznych wędrówek.

Maria ze Sławomirem Czekalskim, foto: Piotr Baczewski.
 
Asia i Marcin z kapelą Tadeusza Kubiaka, foto: Agata Bogusławska
Nasza płyta utkana będzie z melodii i nut z sieradzkiego, łowickiego, opoczyńskiego, kaliskiego. Nie zabraknie także charakterystycznych dla łęczyckiego kujonów, takich jak ten: 

 

Uszy to jedno, a oko drugie. Jak każdy lubimy rzeczy gustowne i ładne, więc potrzebna jest naszej płycie odpowiednia oprawa graficzna. Graficzka ma już kilka pomysłów jak tę "nadchodzącą burzę" zilustrować kolorem i kształtem. Będzie pięknie, poczynając od okładki płyty, a kończąc na teledysku nad którym prace w tym momencie są już bardzo zaawansowane, a który towarzyszyć będzie singlowi promujacemu całą płytę. Teledysk zostanie wykonany w technice nawiązującej do prehistorii kina - XIX wiecznych zabawek optycznych, które pozwalały jeszcze przed wynalezieniem taśmy filmowej oglądać ruchome obrazy. Kiedy talerze w rytm muzyki ruszą do tańca, namalowane na nich wzory ożyją.

Budżet naszego projektu:

Uzbierane pieniądze wydamy na:

1. Postprodukcję materiału muzycznego

2. Oprawę graficzną płyty

3. Teledysk w całości wykonany techniką poklatkową

4. Tłoczenie płyt i dystrybucję

Jeśli nasza zbiórka będzie toczyła się wartko, a zebrana kwota przekroczy tę zakładaną początkowo, dodatkowe pieniądze przeznaczymy na:

115 % - postawienie naszej wymarzonej strony www ze zdjęciami, muzyką i kalendarzem koncertowym

125 % - profesjonalną sesję zdjęciową

200% - jeśli uzbieramy naprawdę dużo pieniędzy to kupimy starego volkswagena T1 i będziemy jeździć nim po całej Europie na koncerty i zabierać po drodze każdego autostopowicza - obiecujemy!

  Kapela Kożuch - foto: Katarzyna Dąbrowska

Autorzy projektu:

 Joanna Gancarczyk - najbardziej na świecie lubi śpiewać i rysować, śpiewa najczęściej pieśni z centralnej Polski, Polesia białorusko-ukraińskiego, południowej Rosji, muzyki uczy się od wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mieszka w regionie łęczyckim i zgłębia lokalną muzykę. Czasem prowadzi warsztaty śpiewu, tańca, warsztaty dla dzieci. Związana m.in. z: Kożuch, Odpoczno, Z Lasu, Pograjka Łódzka.

 Maria Stępień - absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach: skrzypce oraz muzykoterapia. Od  2011 r. zajmuje się polską muzyką tradycyjną. Skrzypaczka w ludowej Kapeli Dobrzeliniacy oraz zespole Kożuch. Współorganizatorka cyklu Pograjka Łódzka, prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych oparte na tańcach i zabawach tradycyjnych z elementami muzykoterapii.

 Marcin Lorenc – skrzypek, animator, dziennikarz. Zafascynowany tradycyjną muzyką centralnej Polski, przede wszystkim z regionu łęczyckiego ale także opoczyńskiego czy sieradzkiego. Uczył się u wiejskich mistrzów, w tym: skrzypka Tadeusza Kubiaka (łęczyckie), czy skrzypka Czesława Skrzydłowskiego. Związany z kapelami: Kożuch, Odpoczno, Lorenc Trio, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Niewte. Współorganizator cyklu zabaw tanecznych Pograjka Łódzka. W 2013 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Kazimierz Nitkiewicz - reżyser dźwięku, trębacz, absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na trąbce gra od 9 roku życia, przerabiając różne style muzyczne od muzyki klasycznej, przez jazz, reggae, do muzyki ludowej. Regularnie trąbi w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, jak również udziela się w zespołach Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy oraz Kożuch.

 Jakub Korona - od 2010 roku zafascynowany polską muzyką tradycyjną. Zapalony tancerz, śpiewak i instrumentalista. Członek Monodii Polskiej i Kompani Adama Struga. Współtworzy kapelę DiaBuBu, kapelę Mateusza Kowalskiego, kapelę Kożuch oraz Arcybis. Od 2015 roku kurator konkursy "Stara Tradycja" organizowanego w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” organizuje Tabor Kielecki oraz Ambasadę Muzyki Tradycyjnej w Warszawie. W 2013 roku współorganizował cykl warsztatów i zabaw Pograjka Łódzka. Uczestnik projektu „Złoty Talar” w Lublinie. Absolwent wydziału architektury na Politechnice Lubelskiej.

 Anita Kwiatkowska-Naqvi - urodzona w 1986 w Krakowie. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz animacji w PWSFTviT w Łodzi; w swoich filmach krótkometrażowych nowatorsko podchodzi do tradycyjnych technik animacji, tworząc hipnotyzujące, poetyckie światy. Jej filmy animowane były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Oprócz reżyserii filmów animowanych zajmuje się compositingiem i efektami specjalnymi. 

Filmografia Anity:

2016 – Locus, scenariusz i realizacja;
2013 – Ab ovo, scenariusz i realizacja;
2012 – Carnalis, scenariusz i realizacja;
2010 – Protozoa, scenariusz i realizacja;

Nagrody:

Przygotowaliśmy dla Was wiele nagród, chyba każdy znajdzie dla siebie coś miłego lub smacznego :) Gustowna broszka? Pyszna nalewka? Warsztat indywidualny, a może dedykowana przyśpiewka? Można nas "mieć" na imieninach świekry lub na pełnowymiarowym koncercie dla firmy czy przyjaciół.
Przede wszystkim jednak, to naszą płytą, naszą muzyką chcemy Was obdarować!

Broszki Papierovka

foto1: jedna z nalewek, foto 2 i 3: kolczyki, foto 4: warsztaty dla dzieci (tu w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina) 

Informacje i kontakt:

mail: gestykozuch@gmail.com

Wszystkie informacje dotyczące kapeli, a także aktualności dotyczące koncertów czy zbiórki znajdziecie na naszym profilu FB: Kożuch

W sprawie pakietów i nagród kontaktujcie się z Marią:

tirarira.ms@gmail.com

tel. kom. +48 502 150 322

  Kapela Kożuch - foto: Katarzyna Dąbrowska

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.05.2017 22:10