Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Iwona Demko

Iwona Demko

Kraków, Polska

Jestem artystką wizualną. Pracuje na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (gdzie jestem różową owcą wydziału). Od 20 lat zajmuję się rzeźbą (nie wiem kiedy to zleciało). Czasami kuratoruję wystawy. Jestem uzależniona od działania, kiedy nic nie robię, źle się czuję. Płaczę na banalnych filmach w kinie. Kicham jak na kreskówkach Disneya. Ostatnio namiętnie uczestniczę w demonstracjach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4275 PLN z 4100 PLN

42 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.09.2017.

Katalog wystawy 'Gastronomki'

O projekcie

CELEM ZBIÓRKI JEST WYDANIE KATALOGU Z WYSTAWY "GASTRONOMKI"

Pracując nad badaniem historii pierwszych studentek na krakowskiej ASP, przekonałam się jak ważny jest katalog, jak ważna jest fizycznie wydrukowana informacja, która zostaje mimo tego, że świadków wydarzenia już nie ma. Gdyby pierwsza kobieta przyjęta na ASP w Krakowie nie zostawiła po sobie bardzo wielu życiorysów spisanych własnoręcznie lub na maszynie, nie mogłabym odnaleźć ich po 100 latach, a pamięć o niej nie przetrwałaby do naszych czasów. Dlatego ważne są takie ślady... 

Wystawa „Gastronomki” zorganizowana z okazji Dnia Kobiet miała miejsce w Domu Norymberskim w Krakowie od 8 do 31 marca 2017 roku. W projekcie wzięły udział wspaniałe artystki: Bettina Bereś, Pamela Bożek, Iwona Demko, Dorota Hadrian, Katherina Geißner, Terézia Krnáčová, Anna Królikiewicz, Małgorzata Markiewicz, Paulina Poczęta, Regina Pemsl, Judith Samen, Agata Zbylut, Regina Zimmermann. Oprócz głównego miejsca, czyli galerii w Domu Norymberskim, pokazywałyśmy nasze prace również w przestrzeni publicznej krakowskiego Kazimierza. Zależało nam na tym, aby wystawa nie ograniczała się do galerii. Zależało nam, aby ludzie, którzy nigdy nie trafią na wystawę mieli również okazję do konfrontacji z pracami artystek, w miejscach nieoczywistych - niegaleryjnych. W witrynie piekarni Steskal przy ul. Krakowskiej 37 można było oglądać prace słowackiej artystki Terézi Krnáčová „Chleb powszedni”. W artClinique, miejscu gdzie na co dzień wykonywane są przeróżne zabiegi medyczne i kosmetyczne przy ul. Krakowskiej 39 umieściłyśmy prace niemieckiej artystki Katheriny Geissner „Szwy”.

W Krakowskiej Wolnicy przy placu Wolnica 2 przez cały czas trwania wystawy dostępne były (po okazyjnej cenie) lody o smaku łez Anny Królikiewicz "Tears Flavour Frost". 

W Kawiarni Literackiej wisiały ciasteczka z sentencjami afirmującymi kobiety i kobiecość upieczone przeze mnie i moją mamę Teresę Demko, którymi mogli częstować się klienci kawiarni przez czas trwania wystawy. 

Natomiast między książkami ukryty był projekt „Dom w słoiku” przygotowany przez studentów i studentki Małgorzaty Markiewicz. 

Wernisaż był bardzo udany, jak co roku przyszło bardzo dużo ludzi, z czego zawsze jesteśmy zadowolone 😊

WYBRANE INFORMACJE NA TEMAT WYSTAWY
Informacja o wystawie na stronie Domu Norymberskiego tutaj

Wydarzenie na FB z wieloma postami w dyskusji oraz z dokumentacją fotograficzną tutaj

Świetny tekst autorstwa Agaty Stronciwilk o wystawie tutaj

Informacje o wystawie na najeszenifest.pl tutaj

 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ KATALOG
Katalog będzie zawierał tekst kuratorski. Dwie strony dla każdej artystki. Pierwsza strona będzie przedstawiała jej sylwetkę, druga prace prezentowaną na wystawie. Dokumentację z warsztatów, które odbyły się przed wernisażem. Zdjęcia z wernisażu oraz ze wszystkich miejsc przy ul. Krakowskiej, gdzie były prezentowane prace. 

Pisałyśmy do kilku drukarni z prośbą o wycenę. Najniższa oferta to cena 4 100 zł (w tym prowizja dla PolakPotrafi) za 300 szt. Chcemy wydrukować taki katalog jak przy wystawie „Krzątaczki”, czyli 22 na 22 cm, 56 stron. Będzie to piękny komplet w połączeniu z „Krzątaczkami”.

Projekt graficzny katalogu zawsze robię ja (wtedy nic nikomu nie trzeba płacić). Katalog jest wydrukowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Tłumaczenie jest robione w naszym własnym zakresie.

ORGANIZACJA WYSTAW OD ZAPLECZA
Chciałabym jeszcze przy okazji opisać sytuację organizowania wystaw, dla tych, którzy nigdy nie mieli z tym bezpośredniej styczności. Budżet zawsze jest bardzo ograniczony. Żadna z artystek nie dostała wynagrodzenia za udział w wystawie (to tak jakby lekarz nie dostawał pieniędzy za operację, a muzyk za koncert). Finansowanie produkcji prac pokryte było tylko w przypadku fotografii prac artystek z Niemiec, ponieważ transport z Niemiec jest bardziej kosztowny niż nowa produkcja w Polsce. Artystki polskie wykonały prace na swój koszt. Ja jako kuratorka nie miałam wynagrodzenia. Poświęcałam swój wolny czas, często również mój samochód, żeby np. przywieźć prace z drukarni itd. Na kilka dni przed wernisażem ściągnęłam do Krakowa moją mamę, żeby pomagała nam przy przygotowaniach…

Bez entuzjazmu i zaangażowania wielu osób nie udałoby się zorganizować podobnej wystawy. Takie wydarzenie nigdy nie przynosi satysfakcji materialnej. Nikt na tym nic nie zarabia. Oczywiście pozostaje niczym niezastąpiona satysfakcja głęboko duchowa :-)

Jeśli przekroczymy wymaganą kwotę, zwiększymy nakład lub dołączymy do katalogu CD z dodatkowymi zdjęciami z wystawy oraz prezentacjami prac artystek.

NAGRODY 
Ceramiczne jabłko od Doroty Hadrian

Ceramiczny grzyb od Małgosi Markiewicz

Niektóre nagrody zostaną zrealizowane od razu po pozytywnym zakończeniu zbiórki, inne po wydrukowaniu katalogu.

 

PRZEPIS NA PRZYSMAŻANĄ MARCHEWKĘ I CUKINIĘ Z MAKARONEM
Na koniec zdradzam przepis na to, co gotowałam podczas kręcenia filmiku znajdującego się na samej górze tej strony :-)

2 marchewki
1 cukinia
1 serek Almette z ziołami
kostka warzywna
tymianek
makaron

Kiedy makaron się gotuje, trzemy na tarce (na największych oczkach) marchewkę, a potem cukinię. Wrzucamy na patelnię z olejem (bądź czymś innym) i rozpuszczoną na oleju kostką warzywną najpierw marchewkę, po 3 min (lub od razu) cukinie. Dodajemy tymianek, 5 min podsmażamy, a na końcu dodajemy serek. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Zdejmujemy z palnika i mieszamy z makaronem. Przygotowanie całości zajmuje jakieś 20 min. I jest pyszne! Dwie osoby najedzone.

Iwona Demko

Wydarzenie na FB dotyczące zbiórki na PolakPotrafi tutaj. Zaproś koniecznie swoich znajomych :-)
Mój fanpage na FB tutaj.
Moja strona www.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.09.2017 22:10