Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Maciej Pietrowicz

Maciej Pietrowicz

Jelenia Góra

Nazywam się Maciej Pietrowicz i zainicjowałem projekt \"Śladami uczestników\". Jako syn uczestnika ekspedycji na Annapurna South 1979, po przeprowadzeniu z powodzeniem Jubileuszu 40-lecia tejże wyprawy, zafascynowany wydarzeniami i historią tamtego okresu polskich wypraw w Himalaje postanowiłem oddać się całym sercem w kolejną inicjatywę… Projekt Jelcz!

Słynna wyprawowa ciężarówka, który z Polski wielokrotnie wyruszał w Himalaje i Karakorum m.in. na wyprawę na Lhotse ’74, BroadPeak’75, Gasherbrum’75, Annapurna South’79, Mt.Everest’80 oraz Himalchuli’85 ma szansę ponownie wyruszyć na wyprawę. Zrekonstruowana wyprawowa ciężarówka Jelcz Złotej Ery Polskiego Himalaizmu wymaga jednak dużego nakładu pracy, wielu zapasowych części zamiennych i skomplikowanej logistyki, aby przygotować ją raz jeszcze w tak daleką podróż – do podnóża Wielkich Himalajów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5466 PLN z 150000 PLN

47 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 08.11.2019.

Jelczem w Himalaje

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

     Słynny wyprawowy Jelcz, który z Polski wielokrotnie wyruszał w Himalaje i Karakorum m.in. na wyprawę na Lhotse’74, BroadPeak’75, Gasherbrum’75, Annapurna South’79, Mt.Everest’80, Himalchuli’85 oraz wiele innych szczytów świata, ma szansę ponownie wyruszyć w daleką drogę.

       Tak, w 2020r chcemy wyjechać...

Dlaczego to robimy? Aby przypomnieć dokonania Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi “lodowi wojownicy” podczas podróży w najwyższe góry świata. Oprócz determinacji, zaangażowania i waszego wsparcia, Jelczem do Nepalu zabierzemy ze sobą także podarunki, które rozdamy w Kathmandu, w związku z piątą rocznicą trzęsienia ziemi w Nepalu. Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

 

Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje.

 

Co zabieramy ze sobą do Nepalu? W 2019 podczas ostatniego wyjazdu odwiedziliśmy już pewien przytułek dla dzieci po trzęsieniu Ziemi w Kathmandu. Podróż przebiegała samolotem z kilkoma dla nich komputerami w plecakach. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, z której w 2020 chcielibyśmy wypakować dużo więcej. Zobacz reportaż z naszego pobytu w przytułku w 2019 -> click

Co także powstanie na Jelczu? Na skrzyni załadunkowej, pod plandeką, będzie miała również miejsce mobilna wystawa fotografii Jerzego Pietrowicza z wypraw, w których uczestniczył. Zdjęcia obejmą zakresem m.in. następujące wyprawy:

1979 Himalaya Expedition Annapurna South 1982 Himalaje Garhwalu Trisul 1984 Karakorum Lathok III 1986 Himalaje Garhwalu Shivling 1988 Himalaje - był to ostatni wyjazd w góry wysokie Jerzego Pietrowicza. To w tym roku umieszczona została pierwsza tablica pamiątkowa po tragicznej wyprawie na Annapurna South.

Niech ta pamiątka stanie sie środkiem do zrzeszania i pojednania środowisk górskich od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów. 

 

 

Przygotujmy wspólnie wyprawową ciężarówkę Jelcz Złotej Ery Polskiego Himalaizm raz jeszcze w tak daleką podróż – do podnóża Wielkich Himalajów.

 

Pokażmy, że jesteśmy w stanie zrealizować wyprawę dzięki wsparciu społeczności, a przegonimy naszym Jelczem jeszcze niejedną ekspedycję.

Naszym wymiernym i głównym celem, który chcemy zrealizować jest udanie się raz jeszcze Jelczem do Nepalu - do podnóża Wielkich Himalajów! Ponieważ wyruszamy w szczególnym roku 2020r oddamy tym samym także hołd naszym rodakom, równo 40 lat po zdobyciu najwyższego szczytu świata zimą jako pierwsi ludzie w historii. Nasz Jelcz stał się zatem częścią uroczystych obchodów tego Jubileuszu, a jeden ze zdobywców tej góry - Krzysztof Wielicki, ambasadorem naszego projektu.

Karkołomne zadanie z jakim mieli do czynienia kierowcy wyprawowych ciężarówek Jelcz miało na celu dostarczenie niezbędnego sprzętu oraz w wielu przypadkach zawiezienie także czołowych himalaistów w góry wysokie. 

Ciężarówkę już mamy!

 

To było pierwszym celem naszej fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników. Odszukanie i zakup historycznej ciężarówki Jelcz trwało wiele miesięcy. Dzięki ogromie poświęconej pracy, własnymi zasobami reaktywowano "do życia" ten wyprawowy pojazd. Ciężarówka zyskała także miano Jeżdżącego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.

Uczestnicy wyprawy tamtych lat pokonali wiele trudu, dziś po 40 latach mamy szansę powtórzyć ten wyczyn.

Ciężarówka z oponami dętkowymi, bez całej masy części zamiennych, nie pokona niestety tak dużego dystansu. 

Szczegółowa lista naszych potrzeb w transparentnej formie jest przedstawiona na dalszych stronach projektu.

 

Czy wiesz, że Jelczem wyjeżdżano z Polski na wyprawy już od 1971r.? Większość z nich posiadała dwie osie jak w przypadku modelu 315-A. Zdarzał się także wariant z trzecią tzw. wleczoną osią. Taki model brał udział w wyprawie m.in. Andrzeja Zawady na Lhotse w 1974r.

 

Niemal wszystkie wyprawowe Jelcze posiadały charakterystyczną dla nich tzw. "Burubahajr!" – czyli balkon nad szoferką ciężarówek, aby pomieścić więcej bagażu lub w nich spać. Słowo było stosowane także jako afgański okrzyk odpowiadający uderzeniu w blachę na odjazd życząc tym samym dobrej drogi. Potocznie nazywa się tak również lokalną ciężarówkę.

 

Drugą cechą wyróżniającą tę ciężarówkę była specjalnie dobrana plandeka z dedykowanym napisem, a kabina niemal w większości wypraw miała kolor kości słoniowej. Każda wyprawa miała różnie dobraną kolorystykę plandeki oraz inaczej dostosowaną "Burubuhaj'kę". Naszą ideą rekonstrukcji tej ciężarówki nie jest odwzorowana jedna, konkretna wyprawa. Z tego powodu nie będzie na plandece napisu dedykowanego "jednej górze", nie ujrzymy także dokładnego odwzorowania z logami organizatorów tamtych lat.

 

Chcemy zaprezentować Jeżdżący Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu oddając cześć wszystkim uczestnikom wypraw, którzy zmagali się z trudami tych ciężkich podróży

 

Na poniższym zdjęciu widnieje nasz odrestaurowany model pojazdu oraz nasz zespół:)

autor zdjęcia: Maciej Jerzy Pietrowicz - Jelenia Góra 2019

Poniższe zdjęcie przedstawia natomiast model Jelcza na jednej z wypraw, w której posłużył za środek transportu sprzętu i uczestników. W 1979r. na Annapurna South jechało nim 9 osób! 

autor zdjęcia: Jerzy Pietrowicz  

Z okazji zbliżającego się Jubileuszu 40-tej rocznicy pierwszego w historii zimowego zdobycia szczytu Mount Everest w 1980r przez naszych rodaków, przyłączamy się do tych oficjalnych obchodów. Pojawiliśmy się już na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, gdzie przyjechaliśmy odrestaurowaną ciężarówką Jelcz i zaparkowaliśmy ją przy rozstawionym przez nas BaseCamp'ie na styl wypraw ubiegłego wieku.

Nasz Jelcz będzie można zobaczyć także na żywo na innych wydarzeniach w Polsce. Obserwujcie nas na fb, aby dowiedzieć się więcej.

Naszym celem jest przebycie trasy, którą pokonywali uczestnicy wypraw ubiegłego wieku z Polski do Nepalu. Na poniższej mapie podzielona jest ona na dwa etapy. Pierwsza grupa – samochodowa, która wyruszy z Polski wcześniej, druga grupa samolotowa, która dotrze do Bombaju w celu dołączenia do grupy samochodowej.

 

Biorąc pod uwagę uwarunkowania polityczne oraz zwiększone ryzyko na bliskim wschodzie, trasa nie będzie przebiegać przez granicę Irańsko – Afgańską, aby dostać się do Indii, nie będziemy także próbować przejechać przez Pakistan. Przemierzymy trasę na południe Iranu do portu Czabahar, z którego drogą morską przypłyniemy do Bombaju. Tam po połączeniu się z grupą samolotową udamy się w dalszą podróż do Nepalu.

 

Trasa liczy ponad 10 000km w jedną stronę i przebiega przez takie kraje jak: CZECHY; SŁOWACJA; WĘGRY; RUMUNIA; BUŁGARIA; TURCJA; IRAN; INDIE i NEPAL.

  

Poniżej znajduje się kilka fotografii z archiwum wyprawy Jerzego Pietrowicza. Są to ujęcia, które chcielibyśmy powtórzyć w 2020r.

Przekazując wybrany przez siebie wkład otrzymasz nagrodę zgodnie z opisami i odpowiadającej kwocie.

Wybierz dla siebie nagrodę, wspierając tym samym nasz projekt.

Film "Jelczem w Himalaje". Zgłoś się do nas, przejedź się z nami Jelczem przed lub w dzień naszego wyjazdu w kabinie kierowcy oraz zaakcentuj  w naszym filmie swój udział w wyprawie jak tylko wybierzesz dla siebie taką formę wsparcia w dostępnych nagrodach.

 Jerzy Pietrowicz na jednej z jego wypraw nakręcił w 1984r film o Karakorum - Lathok III. Udało mu się go ukończyć w 1988r.

Gotowy film - zdigitalizowany będzie częścią naszego dokumentalnego filmu "Jelczem w Himalaje". Z wyprawy zachowały się też orginalne nagrania z radio telefonu, które uzupełnią materiał. Materiał z 1984r będzie można pierwszy raz ujrzeć na wernisażu, z plandeki Jelcza, jeszcze przed wyprawą w 2020r.

 

 

TERMINY REALIZACJI NAGRÓD PODANE SA W ICH OPISIE. OCZYWIŚCIE KOSZTY WYSYŁKI KSIĄŻEK NA TERENIE POLSKI BIERZEMY NA SIEBIE :)

 

 

Ówczesny ustrój polityczny lat 70-tych oraz brak dojścia do waluty amerykańskiej był przepaścią do organizowania wypraw. Dziś, bez tych ograniczeń, z ogromnym postępem technologii oraz dostępnymi zasobami XXI wieku, spotykamy się jednak z brakiem kapitału potrzebnego do realizacji tego celu. Zorganizowanie wyjazdu tą ciężarówką nie wydaję się zatem dla nas wcale łatwiejsze. 

 

Poświeciliśmy już wiele, aby reaktywować naszego Jelcza i jeszcze raz wyruszyć nim w podróż. Udało się kupić ciężarówkę, poprawić jej stan techniczny, zarejestrować i ubezpieczyć. Gros wydatków pochłonęła mechanika i wstępna adaptacja ciężarówki na styl „Himalajski”. Słynny bagażnik Burubuhajka, plandeka i nowy lakier na całej ciężarówce pochłonęły resztkę naszego budżetu. W obecnym stanie, bez pokrycia dodatkowych kosztów logistycznych wyprawy, nie uda nam się jednak wyjechać do Nepalu.

 

Wymagany jest duży nakład dalszych prac mechanicznych, zdobycie wielu zapasowych części zamiennych oraz przede wszystkim skomplikowanej logistyki. Po przeprowadzeniu serii reportaży z kierowcami wypraw ubiegłego wieku, bazując na awariach oraz usterkach z jakimi mieli do czynienia podczas wyprawy do Nepalu w ubiegłym wieku, powstał spis niezbędnego wyposażenia oraz modyfikacji naszego Jelcza.

  

  • Koszty ukończenia adaptacji, czyli jak wyjechać do Nepalu reprezentując Jeżdżący Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Zależy nam szczególnie na dostosowaniu do drogi i zabezpieczeniu "Burubuhajki", bębnów wyprawowych, plandeki, osłon elementów ruchomych, oraz dostosowanie kabiny i stanowiska kierowcy - 6000 zł

 

  • Koszty mechaniki w szczególności wpływające na bezpieczeństwo naszej podróży - rewizja / wymiana wybranych podzespołów przed wyjazdem m.in. serwis elementów ciernych układu hamulcowego, rewizja silnika, wymiana pneumatyki, wymiana oleju silnikowego i przekładniowego, rewizja sprzęgła, nowe akumulatory, oraz wymiana szyby przedniej na klejoną  29 000 zł

 

  • Koszty części zamiennych, czyli wybrane elementy tego, co mieli na pace uczestnicy wypraw podczas ich trasy w XX wieku, m.in. siłowniki hamulca, koła zapasowe – bezdętkowe (te które posiadamy mają 30 lat), skrzynię biegów, alternator, rozrusznik, kompletne sprzęgło, zawory, pompę wtryskową, kompresor układu hamulcowego, komplet niezbędnych narzędzi do napraw 38 000 zł

 

Dodatkowym obszarem kosztów, któremu musimy sprostać jest logistyka. Podróż przez Europę i Bliski Wschód do granicy z Pakistanem to głównie koszt paliwa i eksploatacja bieżąca samochodu. Droga morska z portu w Iranie do Bombaju jest zdeterminowana aktualnymi uwarunkowaniami politycznymi w tym regionie. Jest to niestety składowa wpływająca na kosztorys wyjazdu.

  • Koszty logistyczne, szacowany koszt paliwa na trasę drogą lądową z Polski do portu w Iranie, koszt drogi morskiej Iran - Indie oraz droga lądowa Indie - Nepal 57 000 zł  Niestety bez „biletu” na statek do Indii nie dotrzemy.

Administracja i koszty ubezpieczeń

  • Jest to cała sterta dokumentacji oraz zezwoleń wliczając nasze bezpieczeństwo. Na chwilę tworzenia tego kosztorysu jest to kwota 5000zł

 

Projekt objęli swym patronatem: FUNDACJA HIMALAIZMU POLSKIEGO IM. ANDRZEJA ZAWADY, POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY, POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU oraz XXIV FESTIWAL GÓRSKI im. Andrzeja Zawady, na którym nasz Jelcz zostanie zaprezentowany pierwszy raz na żywo.

  Jeśli chcesz także w inny sposób wesprzeć prace przygotowawcze do wyjazdu, proszę skontaktuj się z nami bezpośrednio na email: pietrowicz@sladamiuczestnikow.pl lub poprzez nasz funpage www.facebook.com/sladamiuczestnikow 

 

Podejmiemy każdą rozmowę, która może przybliżyć nas do realizacji celu.

 

Poszukujemy sponsora strategicznego do realizacji tego szczytnego projektu. Jesteśmy także zainteresowani współpracą barterową. Oprócz bogatej oferty świadczeń sponsorskich, oferujemy przetestowanie licznych podzespołów samochodowych, które zastosujemy w zróżnicowanych warunkach pogodowych podczas naszego wyjazdu. Jesteśmy również otwarci do obrania funkcji ambasadora, na licznych wydarzeniach w Polsce i podczas podróży do Nepalu w 2020r.

 

Dziękuję Ci za to, że zechcesz przyczynić się do realizacji marzenia, aby je zamienić w nasze wspólne wspomnienia uwiecznione na kartach historii.

 

 

Media o Twoim projekcie:

ULTOWYM JELCZEM 300 W HIMALAJE!

muzyczneradio.pl | 2019-10-31

Dzisiaj ta ciężarówka stanęła na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Wyprawa ma być hołdem dla polskich zdobywców Himalajów sprzed 40 lat.

Jelczem w Himalaje - wyprawa wyruszy z Jeleniej Góry już w przyszłym roku!

24jgora.pl | 2019-10-31

Grupa pasjonatów postanowiła odrestaurować Jelcza 325 i śladem wielkich polskich himalaistów ruszyć w wyprawę do Katmandu. Projekt ma upamiętnić dokonania m.in. Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Więcej w materiale filmowym.

RMF FM: Pasjonaci chcą ruszyć do Nepalu śladami dawnych wypraw

www.rmf24.pl | 2019-10-20

W latach 70. i 80. słynny jelcz wielokrotnie wyruszał w Himalaje i Karakorum na wyprawy polskich himalaistów. Teraz, po długiej przerwie, znów może dotrzeć do Nepalu. Jesienią przyszłego roku gotową już repliką wyprawowej ciężarówki trasę liczącą ponad 10000 kilometrów chcą pokonać pasjonaci...

Polskie Radio RDC - Południe z Animuszem: o akcji „Jelczem w Himalaje”

www.rdc.pl | 2019-10-17

Gośćmi audycji byli Arkadiusz Peryga – kierowca wyprawy „Jelczem w Himalaje” i Maciej Pietrowicz – inicjator projektu i uczestnik wyprawy 2020.

Radio Wrocław o nas

www.radiowroclaw.pl | 2019-10-15

To właśnie nim polscy himalaiści kilkadziesiąt lat temu jeździli zdobywać Lhotse, Broad Peak, Annapurnę czy Mount Everest. Po 40 latach historia ma szansę się powtórzyć. Grupa pasjonatów postanowiła zdobyć taki samochód, wyremontować go i ruszyć nim do Katmandu

Śladami Uczestników - Radio Złote Przeboje - Jelczem w Himalaje 13 października 2019

soundcloud.com | 2019-10-13

Zapraszamy do odsłuchania audycji radiowa poświęconej projektowi \"Śladami uczestników\" oraz inicjatywie Jelczem w Himalaje - Jeżdżący Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu wyrusza w 2020 raz jeszcze do podnóża gór wysokich. Śladami Uczestników - Radio Złote Przeboje - Jelczem w Himalaje 13 paździe

Jelcz Himalajski pod Muzeum Sentymentów

muzeumsentymentow.pl | 2019-10-03

W minioną niedzielę, tj. 29 września 2019 roku pod Muzeum Sentymentów mieliśmy okazję spotkać się z nietypowym na obecne czasy klasykiem, ale niegdyś bardzo popularną polską ciężarówką – Jelczem serii 300. Model, który mogliśmy oglądać to replika ciężarówki, która woziła polskich himalaistów...

Jelczem w Himalaje – wesprzyj wyprawę z Jeleniej Góry do Nepalu!

gorskiewyrypy.pl | 2019-10-02

Ostatnio głośno zrobiło się o projekcie „Jelczem w Himalaje”. Projekt zakłada pokonanie ponad 10 000 kilometrów z Polski do Nepalu odrestaurowanym samochodem ciężarowym. Podróż ma się wpisać w Jubileusz 40-tej rocznicy pierwszego w historii zimowego zdobycia szczytu Mount Everest przez Polaków.

Chcą dojechać Jelczem… w Himalaje, jak za starych dobrych lat!

www.gosc.pl | 2019-09-30

Polski Jelcz ponad 40 lat temu przewoził w najwyższe góry świata naszych wspinaczy podczas złotej ery polskiego himalaizmu. Teraz ma szansę ponownie wyruszyć na taką trasę. I nie chodzi o wyzwanie dla wyzwania.

Wizyta przyjaciół z Bad Harzburg i Puszczykowa

podszrenica.info | 2019-09-29

Po części oficjalnej nastąpił przejazd do stacji turystycznej Orle. Cały czas towarzyszył nam ciężarowy Jelcz 315. Taki sam jakim w 1979 roku w Himalaje wybrali się śmiałkowie z Jeleniej Góry aby zdobyć szczyt Annapurna... Maciej Pietrowicz opowiadał z kolei o kulisach planowanej wyprawy - \"Jelczem.

Audycja w Radiowej Trójce 26 września 2019

soundcloud.com | 2019-09-26

aby dotrzeć na sam szczyt najwyższej góry świata trzeba było najpierw dotrzeć do Nepalu, a lot samolotem dla kilku osób i ogromne ilości sprzętu, który jest potrzebny do takiej wyprawy był niemożliwy ze względu na koszty

TVP3 FAKTY o naszej wyprawie ! :)

www.youtube.com | 2019-09-18

Zapraszamy do reportażu jaki ukazał sie w Faktach o poranku w TVP3. Arek Peryga nasz kierowca i mechanik wyprawy 2020 opowie o technicznych aspektach Jelcza :)

Wywiad w Menway interia

menway.interia.pl | 2019-09-16

Jelcz: Jeżdżący pomnik złotej ery polskiego himalaizmu Wspomniałeś o tegorocznej wyprawie dzieci tamtych himalaistów. Jak do niej doszło? - Tak, w kwietniu tego roku udało mi się namówić dzieci jednego z tragicznie zmarłych uczestników wyprawy z 1979 roku na wyjazd do Nepalu.

Jelczem w Himalaje. Rozmawiamy z pasjonatem, który zbiera pieniądze na wyprawę do Nepalu

natemat.pl | 2019-09-15

Maciej Pietrowicz to syn Jerzego Pietrowicza, który w roku 1979 uczestniczył w wyprawie na Annapurnę Południową. W złotej dekadzie, kiedy polscy himalaiści prześcigali w wysokogórskiej wspinaczce cały świat, do Nepalu jeździło się jelczami. I tak samo ma być w przyszłym roku.

Jesteśmy w Teleexpress!

www.youtube.com | 2019-09-13

To Jelcz Himalajski z Jeleniej Góry...

Jelczem w Himalaje

ratownictwogorskie.pl | 2019-09-12

To już się stało... ruszamy Jelczem w Himalaje!

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 08.11.2019 22:10