Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Tajna Kapituła Wyzwolenia Artystycznego

Tajna Kapituła Wyzwolenia Artystycznego

Olsztyn

Marcin Młynarczyk
Aktor. Pracę na scenie rozpoczynał w kabarecie oraz w Krakowskim teatrze pantomimy "Warsztat X". Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obecnie zatrudniony w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Doświadczenie teatralne, filmowe, radiowe, telewizyjne.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3747 PLN z 2500 PLN

41 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

149%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.04.2016.

Halabardy 2016

O projekcie

   Gala HALABARDY 2016 r.

    16-17.04.2016 r.

     Miejsce: Olsztyński Teatr Lalek

 

 

 

Festiwal Halabardy jest plebiscytem, podczas którego przyznawana jest Ogólnopolska Nagroda „Złota Halabarda”. Nagroda za najmniejszą kreację aktorską sezonu. Teatry z Polski chcące wziąć udział w festiwalu rejestrują materiał wideo z krótkimi fragmentami spektakli ukazującymi małe kreacje aktorskie. Spośród nadesłanych propozycji wybierane są te, które najciekawiej ukazują wkład aktora w rolę. Zmontowane materiały filmowe prezentowane w trakcie gali ukazują teatr od kulis. Impreza integruje środowiska artystyczne związane z teatrem i przybliża ich twórczość widzom. Festiwal Halabardy jest nieodpłatnym wydarzeniem artystycznym, zwieńczonym koncertem, organizowanym przy współpracy z Olsztyńskim Teatrem Lalek od 2010 roku i jest to jego 5 edycja.

Nagroda w postaci statuetki wręczana podczas gali ma za zadanie uhonorować role niedocenione i niezauważone, bez których wizja artystyczna spektaklu byłaby niekompletna. 

Innowacyjność nagrody Złotej Halabardy, która wyróżnia najmniejszą rolę sezonu przekłada się na wyjątkowość całego festiwalu. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce. Pokazuje on zespołowość w teatrze. Największe role i najwspanialsze kreacje aktorskie często muszą być wsparte pracą całego zespołu biorącego udział w spektaklu. Ta nagroda i Ten festiwal ma zwrócić uwagę publiczności właśnie na ich (całego zespołu) pracę.

 

Festiwal Halabardy jest organizowany w 90% z pracy ludzi, którzy się w niego zaangażowali.

Zebrane środki pozwolą nam zaprosić na galę i zapewnić nocleg finalistom tegorocznej edycji, oraz pokryć koszty transportu zespołu muzycznego, który zgodził się zagrać jako gwiazda wieczoru na naszej gali - zbieramy właśnie te 10% !

Do tegorocznej edycji zakwalifikowały się m.in. 

Białostocki Teatr Lalek z dwiema nominacjami. Teatr Montownia z Warszawy, Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Miniatura z Gdańska, Teatr Ateneum z Katowic i Teatr Arlekin z Łodzi z jedną nominacją, oraz Olsztyński Teatr Lalek. 

 "Halabardy" 2016 zostały zaplanowane na dwa dni 16 i 17 kwietnia.Festiwal objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna.

Poniższy harmonogram przedstanie już potwierdzine punkty programu.

 

DZIEŃ PIERWSZY 16.04.2016 r.

- 17:00 Powitanie gości i uroczyste rozpoczęcie imprezy.

- 17:10 Wykład teatrologa Karola Suszczyńskiego na temat zasad tworzenia spektaklu i znaczenia najmniejszych elementów składowych widowiska na jego efekt finalny.

- 17: 30 Specjalna prezentacja spektaklu „Tymoteusz i Psiuńcio”   podczas wystawiania którego realizowana będzie transmisja na żywo zza kulis, ukazująca wszystko to, co zazwyczaj dla widza jest niewidoczne.

 

DZIEŃ DRUGI - GALA HALABARDY 2016 - 17.04.2016 r.

- Rejestracja gali rozpoczyna się przed rozpoczęciem uroczystości i trwa do zakończenia koncertu. 

17:00 - Wykład teatrologa Karola Suszczyńskiego na temat roli "Halabardy" w widowisku teatralnym

- Gala „Halabardy 2016”.

 Prowadzona przez trzech artystów na dużej scenie Olsztyńskiego Teatru Lalek. Obsługa wydarzenia i zaplecze techniczne zapewnia  Olsztyński Teatr Lalek. Do pomocy wykorzystywani wolontariusze. Gala rozpoczyna się o godzinie 18:00. Maksymalny czas trwania Gali 1,5 godziny. Podczas gali prezentowane są materiały wideo przedstawiające nominacje, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Uroczyste wręczenie statuetki, chwila dla mediów.

- Po krótkiej przerwie koncert finałowy  - "Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn" - czas trwania o.k. 1 godzina

- Bankiet i impreza taneczna 

 

Organizatorem festiwalu jest: Olsztyński Teatr Lalek oraz

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy.

 Teatr Poodańczy został założony w 2008 r. przez absolwentki Akademii TeatralnejWydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku: Agatę Butwiłowską, Honoratę Mierzejewską-Mikoszę, Ewę Mrówczyńską oraz przez absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach-Igę Eckert.Był inicjatorem i współorganizatorem pierwszej na Podlasiu „Kulturalnej Akademii Bobasa”.W 2010 roku teatr przyjął status stowarzyszenia, rozszerzył swą działalność o nowych członków i działa w kilku miastach Polski: Białystok, Olsztyn, Katowice, Rzeszów, Łódź.Teatr zajmuje się również działalnością warsztatową. Był organizatorem warsztatów podczas Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie w 2012r., a w sierpniu 2013 r.realizował program „Lato w teatrze”. Ostatni projekt Teatru Poddańczego to warsztaty:„Na wyspach”- z cyklu „Małe teatrowanie przy tacie i mamie”, które powstały dzięki stypendium marszałka woj. Podkarpackiego. Spektakle Teatru Poddańczego gościły na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Spektakl „W szufladzie” był wyłoniony podczas konkursu „Sztuka dla zmiany społecznej” podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

   Od 2010 r. Teatr Poddańczy jest głównym organizatorem festiwalu "Halabardy"

http://www.teatrpoddanczy.pl/

Zapraszamy do odwiedzenia nas na Facebook' :https://www.facebook.com/Tajna-Kapitu%C5%82a-Wyzwolenia-Artystycznego-1456900364539689/

Wszystkie materiały wideo z poprzednich edycji można obejrzeć na portalu YouTub : https://www.youtube.com/user/MrKukok/videos?shelf_id=0&sort=dd&view=0

 

Wspierają nas :

 

  Studio kreacji Filmowej

           

Patronaty medialne :

 

Odezwa Tajnej Kapituły Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek W Ogóle

 

Aktorzy, Artyści, Ludzie Teatru – wiemy jak jest!

Niejednokrotnie każdy z Was spędzał długie godziny czekając w pełnej gotowości, po to, aby przesunąć rekwizyt o kilka centymetrów. Ileż to razy wylewaliście pot na scenie starając się bezbłędnie i jak najlepiej wykonać zadanie powierzone przez reżysera w naszej kilkusekundowej roli. Dla niektórych może to być zwykły motyl na drucie, ale My wiemy … bez tego motyla Tymoteusz żyłby w martwym, pustym, tekturowym lesie. Czym byłby dwór królewski bez halabardnika, a lodowe pustkowie Królowej Śniegu bez precyzyjnie sypanego foliowego śniegu? Niczym. Magia tych miejsc zatracona zostałaby bezpowrotnie.

Tajna Kapituła Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle ma zaszczyt zaprosić Artystów Polskich Teatrów Lalek, aby stanęli w szranki o nagrodę Złotej Halabardy.

Jej idea zrodziła się podczas konspiracyjnych spotkań Tajnej Kapituły Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle. Inicjatywa Kapituły zmierza do pogłębienia i poszerzenia świadomości widzów, krytyków i kolegów artystów nie doceniających, a czasem, o zgrozo, wręcz nie zauważających mocy i ekspresji aktora epizodysty, w pełni widocznej dopiero wtedy, gdy oglądamy go od strony kulis. Ocalmy od zapomnienia nieważne z pozoru epizody kreowane indywidualnie lub grupowo, bo to one, jak sól potrawie, nadają smak sztuce.

T.K.W.A.O.T.L.I.T.L.W.O.

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Olsztyn. Lalki zbierają w sieci pieniądze na "Złotą Halabardę"

www.e-teatr.pl | 2016-04-05

Organizację tego konkursu można wesprzeć poprzez serwis Polakpotrafi.pl. W ten niecodzienny sposób organizatorzy, Olsztyński Teatr Lalek oraz Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy, próbują domknąć budżet tego wydarzenia.

Lalki zbierają w sieci pieniądze na "Złotą Halabardę"

olsztyn.wyborcza.pl | 2016-04-04

Organizację tego konkursu można wesprzeć poprzez serwis Polakpotrafi.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.04.2016 18:06