Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

daniel.dziob

daniel.dziob

Kraków, Polska

Absolwent Fizyki Medycznej na Wydziale FAIS UJ oraz Inżynierii Biomedycznej na EAIIB AGH, od października 2013 doktorant Studiów Doktoranckich z Biofizyki FAIS UJ. Współautor kilku publikacji w recenzowanych czasopismach. W chwilach wolnych od pracy naukowej niezmordowany pasjonat i animator edukacji matematyczno-przyrodniczej w społeczeństwie, od przedszkolaka do emeryta.

Dla odprężenia prowadzi chór i podróżuje. Pozostaje zakochany w górach oraz krajach Europy środkowo-wschodniej. Uwielbia wyzwania, zwłaszcza muzyczne.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

20035 PLN z 20000 PLN

78 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.05.2017.

'Fizyka wszędzie styka' - Eksperyment Łańcuchowy

O projekcie

Kochani!

Dacie wiarę, że nauka fizyki może być świetną zabawą?

Nam udało się przekonać do tego już 1 259 (tysiąc dwieście pięćdziesiąt dziewięć) uczniów, którzy przez kilka miesięcy konstruują wymyślne urządzenia, a następnie łączą je w jeden łańcuch. Następnie uruchamiają swoje maszyny i z ogromną pasją opowiadają o skomplikowanych zjawiskach fizycznych towarzyszących ich działaniu.

Ale o co chodzi?

„Eksperyment Łańcuchowy” to wyjątkowy projekt, dzięki któremu pokazujemy dzieciakom (ale i dorosłym również), że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Pokazujemy, że fizyka tak naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku i warto poznawać ją… poprzez świetną zabawę.

Na czym to polega?

„Eksperyment Łańcuchowy” to ogólnopolski konkurs, dzięki któremu mali i duzi (przedszkolaki, uczniowie, studenci, rodziny i grupy przyjaciół) mogą wykazać się kreatywnością i pasją do majsterkowania, a przy okazji rozwijać nie tylko wiedzę z zakresu fizyki, ale też umiejętności: komunikacji, pracy zespołowej i zarządzania projektem.

Uczestnicy w 5-osobowych grupach budują machinę transportującą metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując jak największą liczbę praw i zjawisk fizycznych. Ze swoim urządzeniem przyjeżdżają na finał, podczas którego wszystkie maszyny zostają połączone w jeden długi łańcuch i kilkukrotnie uruchamiane. Podczas wydarzenia uczestnicy poprzez prezentację swoich maszyn, stają się nauczycielami fizyki dla publiczności, pokazując jednocześnie, jak z odrobiną kreatywności można w prosty sposób uczynić naukę przyjemną i zrozumiałą. Tak wyglądało nasze zaproszenie na tegoroczną edycję, której finał odbędzie się już 27 maja w Krakowie - https://www.youtube.com/watch?v=yBnprtPRPY0.

Konkurs organizujemy już od 5 lat. 27 maja 2017 roku w Krakowie pod hasłem „Fizyka wszędzie styka” odbędzie się jubileuszowy V finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, w którym udział zapowiedziało aż 276 zespołów, czyli ponad 1 000 osób! To absolutny rekord, bo przyjedzie do nas aż 4 razy więcej ekip niż w zeszłym roku i prawie tyle, co na wszystkie 4 poprzednie finały razem.

 

NASZE POTRZEBY

Możecie sobie wyobrazić, jak wielką radość wzbudził w nas ten wynik! Równie duże pojawiło się jednak zmartwienie, gdyż nie byliśmy finansowo przygotowani na taki rekord! Wiemy z jakim zaangażowaniem zespołu podchodzą do budowy swoich urządzeń i ile wkładają w nie pracy. Dlatego zawsze staramy się docenić każdego, nie tylko zwycięzców. Wsparcie finansowe przeznaczymy więc przede wszystkim na większą liczbę nagród głównych i upominków dla uczestników.

http://www.fais.uj.edu.pl/image/image_gallery?uuid=feecd48e-0aab-41a9-94ee-f544fede13ac&groupId=41628

W tym roku ze względu na liczbę zgłoszeń, musimy zorganizować też dodatkowe namioty, pod którymi urządzenia będą prezentowane. Całe wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni i musimy zapewnić dzieciom i rodzinom dach nad głową! Liczba uczestników zwiększa nam zapotrzebowanie na liczbę namiotów, które stawiamy na terenie przeznaczonym na finał, a które są niezbędne, aby ochronić zgromadzone tysiące osób tak prze ewentualnym deszczem, jak i upałem.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy studentami i doktorantami Wydziału Fizyki , Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz członkami Koła Naukowego Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat angażujemy się zarówno w inicjatywy naukowe (publikacja zeszytów naukowych, wyjazdy studenckie), jak też w różne inicjatywy upowszechniające naukę (np. warsztaty maturalne, prowadzenie pokazów podczas dni otwartych Uniwersytetu i Wydziału). Naszą działalnością chcemy zarówno rozwijać się badawczo, jak też przybliżać naukę (zwłaszcza fizykę) osobom które nie są do niej z początku przekonane. Naszym największym projektem realizowanym z sukcesem piąty raz, jest "Eksperyment Łańcuchowy". Ideę konkursu przywieźliśmy ze Słowenii, gdzie zachwyciliśmy się prostym, kreatywnym i przede wszystkim ciekawym sposobem przedstawienia fizyki nawet najmłodszym uczniom. Poprzednie edycje konkursu pokazały, że jest to cenna inicjatywa, która przyciąga wiele uczestników i rzesze widzów. W tym roku już po raz 5 (nasz pierwszy jubileusz :) ) puszczamy kuliki w ruch i krzewimy pasję do nauki fizyki przez zabawę!

 

Znajdziesz nas:

www: http://www.lancuch.if.uj.edu.pl

FB: https://www.facebook.com/EksperymentLancuchowy/

YT: https://www.youtube.com/channel/UC0eQK2QAzM6CqYvG4IOe1Bg

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.05.2017 22:10