Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Sesama

Sesama

Yogyakarta (Indonezja)/Kraków (Polska)

Sesama jest kolektywem ale również trzecią filią Fundacji Razem Pamoja (obok tej w Krakowie i Nairobi) powołaną w 2016 w malowniczej Yogyakarcie przez Adam Grube i Justynę Górowską. Osadzona w pięknym jawajskim domu pełni funkcję project space’u, domu kultury jak i rezydencji twórczej.

Nasze dwuletnie działania skupiały się wokół współpracy z lokalną społecznością, mieszkańcami wioski jaki i grupami artystycznymi w kontekście najbardziej palących problemów. Prowadziliśmy także program rezydencyjny, który pozwalał na polsko-indonezyjską wymianę artystów oraz na wizyty artystów z całego świata zainteresowanych wspólnym działaniem.

Jak wskazuje sama nazwa (SESAMA - j.jawajski wspólnie) jest przede wszystkim community mieszkańców, artystów i edukatorów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3799 PLN z 20000 PLN

40 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

18%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.02.2019.

Społeczna drukarnia ekologiczna w Indonezji

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Kochani Przyjaciele! Zapraszamy do zapoznania się z nową akcją Fundacji Razem Pamoja, która to ma na celu kontynuację działalności SESAMY, filli fundacji w Yogyakarcie na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po dwóch latach działalności na wielu polach przyszedł czas na podsumowanie i kolejny krok. Powstała niesamowita publikacja, która mamy nadzieję, że wprowadzi Sesame na nowy poziom działań. Niech ta książka zbuduje drukarnię!

CEL

Zbieramy pieniądze aby stworzyć drukarnie ekologiczną opartą na technologii druku RISO , ufundowanie drukarni łączy się z przedłużeniem najmu miejsca, utworzeniem małego warsztatu drukarskiego łączącego stare i nowe techniki druku oraz kontynuowanie naszej misji z pogranicza ekologii, sztuki, edukacji i mistycyzmu. 

 

BUDŻET i NASZE POTRZEBY:

20 000 tysięcy o które Was prosimy to suma, którą przeznaczymy na:

-przedłużenie wynajmu miejsca, w którym znajduje się Sesama o kolejne 1,5 roku

- zakup drukarki Riso z drugiej ręki oraz wyposażenie mini studia drukarni ekologicznej

Będzie nam niezmiernie miło zebrać 200%, 300% lub więcej gdyż będziemy wtedy mogli przeznaczyć wszystkie środki na rozwój miejsca i pierwsze projekty związane z wydaniem publikacji.

TERMIN WYKONANIA ZADANIA:

Nasza akcja jest skierowana na szybkie działanie i wierzymy w zebranie potrzebej sumy do końca stycznia 2019 roku i od razu wracamy do Indonezji aby kupić drukarkę i zacząć przygotowania do pierwszych zajęć warsztatowych z młodymi ludźmi z naszej wioski. Sesamę charakteryzuje działanie dynamiczne i rozwojowe. W połowie lutego 2019 roku powinniśmy być gotowi do rozpoczęcia pierwszych prac nad nową publikacją, która będzie jednocześnie zaproszeniem na oficjalne otwarcie odświeżonej SESAMY.

NAGRODY

Zaczniemy je wysyłac niezwłocznie po zakończeniu kampanii.

Zapraszamy do kliknięcia w link do katalogu nagród:

https://drive.google.com/folderview?id=1CjI2UIhMqGOq9y_tyKmOm_XrOcLOVSCo

 

Kim jesteśmy?

 

Sesama jest kolektywem ale również trzecią filią Fundacji Razem Pamoja (obok tej w Krakowie i Nairobi) powołaną w 2016 w malowniczej Yogyakarcie przez Adam Grube i Justynę Górowską. Osadzona w pięknym jawajskim domu pełni funkcję project space’u, domu kultury jak i rezydencji twórczej.

 

Nasze dwuletnie działania skupiały się wokół współpracy z lokalną społecznością, mieszkańcami wioski jaki i grupami artystycznymi w kontekście najbardziej palących problemów.  Prowadziliśmy także program rezydencyjny, który pozwalał na polsko-indonezyjską wymianę artystów oraz na wizyty artystów z całego świata zainteresowanych wspólnym działaniem.

 

Jak wskazuje sama nazwa (SESAMA - j.jawajski wspólnie) jest przede wszystkim community mieszkańców, artystów i edukatorów.

 

Co odróżnia nas od innych organizacji? 

 

Nasze metody pracy są oparte o fascynację kulturą Do-It-Youself oraz zaangażowany model współpracy z pogranicza sztuki, aktywizmu i edukacji. Sesama powstała z projektu Hati Hati Hat, który umożliwił alternatywne zebranie środków poprzez zaangażowanie ponad 60 polskich artystów, którzy przeprojektowali kolonialny kapelusz w dzieła sztuki. Artyści Hati Hati Hati Hat to:

Paweł Althamer&friends, Marta Antoniak, Bogusław Bachorczyk, Natalia Bażowska, Filip Berendt, Michalina Bigaj, Piotr Błachut, Martyna Borowiecka, Karolina Breguła, Marek Broszkiewicz, Agnieszka Brzeżańska, Marek Chlanda, Wojtek Dada, Włodek Dembowski, Monika Drożyńska/Tymon Słapak, Roman Dziadkiewicz, Jarosław Fliciński, Jakub Gliński, Leszek Golec/Tatiana Czekalska, Adam Gruba, Pat Guzik, Małgorzata Goliszewska, Zuza Golińska, Justyna Górowska, Agnieszka Gratza, Zuzanna Janin, Natalia Janus, Marcin Janusz, Łukasz Jastrubczak, Irenka Kalicka, Andrzej Karoń, Iza Koczanowska, Bartek Kokosiński, Olga Kowalska, Robert Kuśmirowski, Przemysław Kwiek, Gabrysia Lasota, Magdalena Lazar, Diana Lelonek, Zbigniew Libera, Artur Malewski, Małgorzata Markiewicz, Krzysztof Maniak, Bartek Materka, Karolina Mełnicka, Jan Mioduszewski, Indi Orlando, Franciszek Orłowski, Błażej Pindor, Polen Performance, Tomek Prymon, Marek Raczkowski, Łukasz Roth, Katarzyna Siwczyńska, Aleksandra Ska, Magda Starska, Mateusz Szczypiński,  Paweł Szeibel, Kamil Kuitkowski/Marika Szewczyk, Stach Szumski, Piotr Urbaniec, Joanna Warchał, Xawery Wolski, Alicja Wysocka, Nastia Vorobiova, Ewa Zarzycka, Bartosz Zaskórski.

 

Do tej pory współpracowaliśmy z wieloma kolektywami i organizacjami z Yogyakarty, które zainspirowały nas do działania:

 

Honfablab, Performance Klub, ketjilbergerak, Survive!l Garage, Taring Padi, Omah Pohon, Sanggar Anak Jeman, 

 

Nad czym teraz pracujemy?

 

Właśnie wydaliśmy publikację  podsumowującą dwa lata aktywności Sesamy. Wykorzystaliśmy technologię Riso nie tylko ekologiczną ale i o wyjątkowych estetycznych walorach (jej styl odpowiada również manualnym technikom litografii, serigrafii, sitodruku).

Marta Lissowska, projektantka książki podjęła się nie lada zadania i udało nam się wspólnie stworzyć ponad 130 stronicową publikację w dwóch językach, indonezyjskim i angielskim oraz wykorzystaliśmy aż trzy kolory przy nakładzie 500 egzemplarzy co jest do tej pory najobszernieszą publikacją w tej technice w Polsce.

 

Kto nad nią pracował?

 

Kuratorem i inicjatorem powstania książki jest Adam Gruba- założyciel Sesamy, który wraz z Agnieszką Gratzą - redaktorem publikacji we współpracy z ponad trzydziestoma artystami związanymi z Sesamą. Książka jest zbiorem tekstów kolektywnego autora, którym są ludzie związani z Sesamą, tworzyli z nami projekty, współpracowali z nami lub przychodzili na wydarzenia przez nas organizowane. Są to:

Irene Agrivina, Frigidanto Agung, Anagard, Eyi and Eri, Przemysław Branas, Marek Bro, Kharisma Brojess, Agnieszka Brzeżańska, Rupa Bule,Ian Douglass, Naim Duf, Pak Dukuh,

Arahmaiani Feisal, Arinanda Gilang,Justyna Górowska, Sanggar Anak Jeman, ketljilbergerak, Nissak Latifah, Norem Muhtoyo, Efnu Nirwana, Luca Petranyi, Omah Pohon

Vivien Poly, J Mo'ong Santoso Pribadi, Moira Ratmoko, Selo Riemulyadi, Łukasz Roth, Andriko Sandria Maliki, Dadi Setiyadi, Piotr Sikora, Emilia Sobczuk, Alejandra Solano, Bahtiar Syahri, Janka Szoke, Su Tomesen, Zita Wahyu, Marta Węglińska, Iwan Wijono,

 

Skąd pomysł na drukarnie ekologiczna?

 

Praca and publikacją uświadomiła nam iż druk w technologii RISO jest najlepszy model dla propagowania naszej działalności. tym samym promując ekologiczne działania, wpisując się tym samym w misje Sesamy.

 

Książka jest głównym elementem prezentów, benefitów ale i to co zawarte w książce jest na sprzedaż jako unikalne edycję prac artystów pragnących wesprzeć naszą idee.

 

Dlaczego chcemy powołać drukarnię w ekologicznej technologii RISO?

 

Ponieważ wierzymy, że pozwoli ona kontynuować naszą misję. Otwarcie drukarni pomoże rozwijać lokalną społeczność. Chcielibyśmy aby młodzi ludzie z wioski mogli uczyć się w naszej pracowni ekologicznej techniki drukarskiej i realizowali swoje pomysły.

Możliwość publikacji była by także ogromnym wsparciem w realizowanym programie edukacyjnym we współpracy z lokalnymi organizacjami, a także formą podsumowania działań przyszłych rezydentów Sesamy. 

 

W planach mamy już dwie książki, do których materiały powstały we wcześniejszym programie rezydencyjnym artystki Marty Węglińskiej oraz podczas warsztatów proekologicznych z dziećmi realizowanych z tutejszą organizacją Omah Pohon. 

 

Bardzo ważnym współpracownikiem będzie wydawnictwo Fundacji w Polsce- Pamoja Press, której część publikacji może być realizowana w Sesamie w technologii RISO.

 

Podczas wizyty w siedzibie firmy RISO w Tokyo w Japoni, również usłyszeliśmy możliwą pomoc jaką oferuje producent drukarek!

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do udziału w naszej akcji :)

 

KONTAKT:

senisamasama@gmail.com

facebook.com/SESAMA

instagram.com/sesama_yogya

 

 

Adam Gruba

Kapitan Sesamy/Kurator książki

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.02.2019 22:10