Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

trójwiejska

trójwiejska

Gdańsk

Dzieli nas wiele – praca, posiadanie czasu wolnego, statusy rodzinne… łączy jedno – pasja i umiłowanie tradycji polskiej: śpiewu, tańca, gry, obrzędów, tego co zanika i co pragniemy, aby przetrwało. Przede wszystkim w nas.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

655 PLN z 500 PLN

19 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

131%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.04.2013.

Bliżej Tradycji

O projekcie

Dlaczego właściwie muzyka tradycyjna?

Większość mieszkańców dużych miast w Polsce jest zaledwie pierwszym lub drugim pokoleniem urodzonym w warunkach miejskich. Tradycje rodzinne większości z nich wiążą się ze wsią. Łącząca się z tzw. „awansem społecznym” przeprowadzka ze wsi do miast spowodowała odcięcie się emigrantów od wiejskiej kultury (wstydzono się jej, ponieważ kojarzyła się z biedą i zacofaniem). Taka postawa wywołała u potomków emigrantów swoistą pustkę kulturową. Wyraźna tendencja „powrotu do korzeni” widoczna jest jednak obecnie w całej Europie. W Polsce manifestuje się to modą na muzykę i tańce celtyckie, czy coraz liczniejszymi grupami zajmującymi się tradycyjnymi śpiewami ukraińskimi czy rosyjskimi. Moda ta łączy się z całkowitym „analfabetyzmem” w dziedzinie własnej kultury (tzn. kultury miejsca z którego pochodzimy), wzmacnianym jeszcze fałszywym obrazem kultury tradycyjnej serwowanym tak przez Zespoły Pieśni i Tańca, jak i przez zespoły folkowe.
Misją Stowarzyszenia „Trójwiejska” jest rehabilitacja w świadomości Polaków tradycyjnej wiejskiej kultury. Ukazanie jej surowego piękna takiego jakim jest, bez zmian, upiększania. Jednocześnie poszukuje dla tej odchodzącej na naszych oczach kultury nowego kontekstu w którym mogłaby być kultywowana. To poszukiwanie jest ważne zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W Trójmieście obok Kaszubów mieszkają potomkowie przesiedleńców z Kresów Wschodnich, a także osiedleńcy z innych rejonów Polski. Wszyscy oni mają swoją historię do odkrycia i opowiedzenia. Chcemy stworzyć platformę, która zachęca z jednej strony do poznawania kultury, muzyki własnych korzeni, z drugiej zaś umożliwi spotkanie i wspólne obcowanie z tradycyjnym śpiewem i tańcem.
To właśnie „użytkowość” kultury tradycyjnej stanowi o jej szczególnej atrakcyjności. W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do biernego „konsumowania” (siedzimy i patrzymy, słuchamy). My chcemy zaoferować model kultury opartej na współtworzeniu wydarzeń. Na tradycyjnej potańcówce każdy jej uczestnik ma swoją rolę. Muzykanci i tancerze nawzajem czerpią od siebie energię. W tańcach biorą udział tak młodzi jak i starzy. Potańcówki służą więc również integracji międzypokoleniowej, ucząc młodych szacunku dla starszych i ich umiejętności, starszym dając zaś większe poczucie własnej wartości. Muzyka tradycyjna gromadzi wokół siebie ludzi, będąc pretekstem do spotkania, wspólnego spędzania czasu. Ustawia człowieka (zwłaszcza pochodzącego z mniejszych miejscowości) w zdrowej relacji do świata. Człowiek dumny z własnej kultury ma również większe poczucie własnej wartości, co pozwala bez kompleksów budować relacje z innymi.
To wszystko sprawia że ruch związany z muzyką tradycyjną jest bardzo silny w Europie i coraz silniejszy w Polsce. Pora aby i Trójmiasto włączyło się w ten nurt. Należy dodać też że dzięki organizacji opisywanych wydarzeń włączymy się w realizację postulatów ujętych w ratyfikowanej przez Polskę konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

skrzypek Jan Gaca i jego namłodsza uczennica - Julia Migdalska


Jaki mamy plan?

Impreza ma skupić się na tym jak tradycja tak na prawdę wygląda. Aby tą tradycję choć trochę oswoić. Planowane są dwa niezależne, ale łączące się w całość elementy. Podczas spotkania z Maciejem Żurkiem posłuchać będzie można o etnografii stosowanej, czyli o tym jak prace etnograficzne wyglądają naprawdę. Potańcówka prowadzona przez kapelę tradycyjną pomoże zadomowić się w brzmieniu i rytmie tradycji polskiej.
a).
Tradycja "Od Kuchni" - Spotkanie z Maciejem Żurkiem  (1-godzinna prelekcja połączona z dyskusją). Opowieści o tym, jak badania etnograficzne wyglądają „od kuchni”, czyli jak wygląda codzienność podczas badań terenowych. Historie, które będzie można usłyszeć, wykraczają daleko poza suche merytoryczne raporty z projektów. Przypadki, które często rządzą wyjazdem w teren, niesamowite zdarzenia i zbiegi okoliczności. Wzloty i upadki etnografa, który jak każdy czasem traci wiarę w to co robi. Wstęp na prelekcję będzie bezpłatny.
b). Potańcówka z muzyką na żywo (4-godzinna zabawa taneczna przy żywej muzyce tradycyjnej). Do tańca zagrają dwie znamienite kapele: Kapela Braci Zawiejoków oraz Kapela Przewłockiego. W trakcie potańcówki będzie można zarówno przećwiczyć nabyte podczas warsztatów umiejętności jak też poszerzyć swoją wiedzę. Będzie to doskonała okazja aby poznać ludzi zajmujących się kulturą ludową nie tylko w środowisku trójmiejskim, ale także poza nim (prelegent, zaproszone kapele, przyjezdni uczestnicy zabawy). Potańcówka pozwoli też na pokazanie mieszkańcom miasta jak uniwersalna jest muzyka pochodząca z różnych regionów Polski. Może to obudzić w uczestnikach chęć do poznania tej części tradycji w ich własnym rodzinnym regionie. Wstęp na potańcówkę będzie płatny: 10zł od osoby w formie cegiełki.

Termin: 27 kwietnia 2013, godz. 18:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskie w Gdańsku, ul. Długi Targ 39/40

pary tańczące do mazurków wykonywanych przez młodych muzykantów


Co chcemy osiągnąć?

Najważniejszym rezultatem planowanego przedsięwzięcia będzie zwiększenie świadomości przybyłych w dziedzinie swoich własnych korzeni kulturowych. Dla dużej części osób biorących udział w wydarzeniu będzie to pierwsza okazja skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat kultury wiejskiej z rzeczywistością. Będzie to również unikalna okazja do nawiązania osobistej relacji z tradycyjnymi muzykantami - nosicielami tradycji. Szok wywołany zetknięciem się z egzotyką kultury, która powinna przecież być „swojska”, znana, pobudzi do pogłębienia swojej wiedzy w tej dziedzinie. Uczestnicy wydarzenia w czasie wykładów i dyskusji zostaną zainspirowani oraz wyposażeni w wiedzę umożliwiającą im prowadzenie własnych poszukiwań kulturowych.
Powiększona zostanie istniejąca w Trójmieście grupa osób uczestnicząca w tradycyjnych potańcówkach, śpiewach itp., co poszerzy obszar dobroczynnego oddziaływania muzyki tradycyjnej i przyczyni się do umocnienia jej jako marki.
Zorganizowane wydarzenia dla części uczestników mogą stanowić początek pasji, która wyrwie ich z rutyny, pozwoli nawiązać nowe znajomości, poczuć się potrzebnym i docenionym.
Planowane działania mogą także pomóc w wypełnieniu luki w bogatej palecie działań kulturowych w Trójmieście. Pośród bowiem działań związanych ze sztuką współczesną, tańcem, muzyką, teatrem, czy rozrywką brak jest propozycji osadzonych w spuściźnie kulturowej naszych przodków.

pary tańcącze na potańcówce w Gdańsku w IKM

 

Kto będzie prowadził imprezę?

Kapela Braci Zawiejoków z Grelyficka Wielkiego

Grelyfick Wielki – nieistniejąca już nawet na mapach, acz w pamięci ciągle żywa, wieś położona na rubieżach mikroregionu Kajoków. Właśnie stąd wywodzi się stary muzykancki ród Zawiejoków. Skrzypkowie rodu Zawiejoków zapraszani na najwystawniejsze wesela od Radoszyc po Oszmianę, przez stulecia wyznaczali trendy tanecznego muzykowania. Współcześnie osiadli w Olsztynie potomkowie sławnego rodu starają się godnie reprezentować muzyczne tradycje swoich przodków. Choć z pewnością daleko im do najwybitniejszych Zawiejoków, ich muzyka potrafi jeszcze czasem porwać do tańca pulsującego dostojnym szaleństwem.

Skład:
Maciej Zawiejok - Żurek: skrzypce
Robert Burdalski z Zawiejoków: basy
Marek Szwajkowski z domu Zawiejok: bębenek obręczowy

Kapela Przewłockiego

Kapela z Gdańska, zajmująca się przede wszystkim tańcami wirowymi, czyli mazurkami. Dużo czasu muzycy spędzili na słynącej z polek Suwalszczyźnie. Czerpią także z innych regionów jak Lubelszczyzna, Kurpie, Podlasie. Przez kilka lat od założenia (2011) Kapela "przewędrowała" muzycznie przez kilka regionów, docierając do Mazowsza Południowego i przystanęła w regionie Rawskim. Kapela otrzymała wyróżnienie w konkursie Stara Tradycja podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2011, III miejsce w kategorii kapel podczas XVIII Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych POWIŚLAKI 2011 w Maciejowicach oraz I miejsce podczas 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kaple i Śpiewaków Ludowych w Kaziemierzy w kategorii Folklor Rekonstruowany. Kapela aktywnie działa na rzecz upowszechniania polskiej kultury tradycyjnej w ramach Stowarzyszenia "Trójwiejska"

Skład:
Marek Przewłocki: skrzypce, śpiew
Justyna Mazurkiewicz: bębenek obręczowy, śpiew
Joanna Gostkowska: basy, śpiew

Maciej Żurek

socjolog, skrzypek, lider Stowarzyszenia Tratwa, autor licznych projektów edukacyjnych i animacyjnych związanych z muzyką tradycyjną. Inicjator powstania Wiejskich Klubów Tańca we wsiach Południowego Mazowsza. Od 2008 roku współpracuje z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury na rzecz restytucji tradycji wołoczebnych na Północnym Podlasiu.

Kapela Braci Zawiejoków (od lewej: Marek Szwajkowski, Maciek Żurek), fot. Piotr Baczewski


Kim jesteśmy?

Dzieli nas wiele – praca, posiadanie czasu wolnego, statusy rodzinne… łączy jedno – pasja i umiłowanie tradycji polskiej: śpiewu, tańca, gry, obrzędów, tego co zanika i co pragniemy,  aby przetrwało. Przede wszystkim w nas. Stowarzyszenie "Trójwiejska" jest organizacją młodą. Jednak nieformalna Grupa pod tą samą nazwą ("Trójwiejska") działa aktywnie na terenie Trójmiasta już od ponad sześciu lat. Zrzeszamy ludzi, którzy już posiadają, właśnie nabywają doświadczenie w prowadzeniu projektów, organizacji i promocji imprez kulturalnych. Nasi członkowie to pracownicy trójmiejskich ośrodków kultury takich jak Nadbałtyckie Centrum Kultury, Teatr Wybrzeże, Sopocka Scena OFF the BICZ. Część naszych członków - mimo, iż zawodowo zajmują się skrajnie odmiennymi zagadnieniami - ma duże doświadczenie w organizacji i pozyskiwaniu finansowania na projekty badawcze oraz na imprezy związane z kulturą tradycyjną, zarówno w Trójmieście jak i poza nim. O działalności stowarzyszenia można dowiedzieć się na stronie www.trojwiejska.pl oraz na portalu Facebook https://www.facebook.com/Trojwiejska

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Gdańsku

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.04.2013 00:12