GrupaPolak
49 tys.

Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kategoria - Edukacja

56%

Postęp

10932 zł

Mamy już

14 dni

Do końca
Poster Image

O projekcie

  Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Dzień dobry / Dobry wieczór,

Wszystko co widzieliście i słyszeliście w filmie powyżej, to prawda. Zakochaliśmy się w Pogórzu Dynowskim, fascynują nas dawne odmiany drzew owocowych i tradycyjne metody przetwórstwa. Prawdą jest i to, że marzyliśmy o odtworzeniu tradycyjnej suszarni owoców, zrekonstruowaniu specjalnego pieca z komorami do suszenia owoców.

Udało się, suszymy owoce na własne potrzeby, dla rodziny, znajomych… I jest zdrowo, smacznie, a w dodatku mocno tradycyjnie.

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

A to co chcemy zrobić teraz, to podzielić się z Wami tymi owocami dawnych odmian, które suszymy gorącym powietrzem w tradycyjnej suszarni owoców. Tak, chcemy suszyć owoce również dla Was, ale jest jeszcze coś… – i to jest absolutnie najważniejsze – chcemy podzielić się również samym miejscem, czyli tradycyjną suszarnią.

Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Razem z nami możecie nie tylko utworzyć małą manufakturę (dostosowując tradycyjną suszarnię do wymagań SANPEIDu). Możecie znacznie więcej - możecie wspólnie z nami utworzyć Akademię Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni. Miejsce, w którym w teorii i w praktyce będzie można nie tylko skosztować jak smakują tradycyjnie suszone owoce, ale także zakosztować rzemiosła tradycyjnego suszenia, uczestnicząc w spotkaniach otwartych i warsztatach tematycznych.

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Chcemy dostosować budynek tradycyjnej suszarni i jej najbliższe otoczenie, aby utworzyć warunki do prowadzenia Akademii Rzemiosła, czyli miejsca, które będzie służyło do suszenia owoców, zwiedzenia, twórczego spędzania dnia, a może nawet zatrzymania się na dni parę. Wszystko ta, aby zobaczyć, dotknąć i skosztować (również w znaczeniu: doświadczyć, przeżyć) jak to, co "drzewiej" bywało nadal jest fascynujące, smaczne i zdrowe!

Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Dzięki temu uruchomimy małą manufakturę (suszone owoce – specjalnie dla Was). Możliwe będzie terminowanie w tradycyjnej suszarni (spotkania otwarte, zajęcia, warsztaty i inne fascynujące spotkania – specjalnie dla Was).

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Odtworzyliśmy tradycyjną suszarnię: dwukondygnacyjny budyneczek (ok. 25 m kw.), który nawiązuje do miejscowej architektury. Część naziemna (właściwa) budynku wymurowana została z cegły tzw. historycznej (pochodzącej z rozbiórki zabudowań z początku XX w.). W części tej zlokalizowany został piec – serce suszarni.

Największym wyzwaniem było odtworzenie specjalnej konstrukcji historycznego pieca suszarnianego (układ kanałów spalinowych z niezależnym rozprowadzeniem gorącego powietrza) oraz konstrukcji komór do suszenia owoców (słupki z ruchomymi szczeblami umożliwiającymi łatwą obsługę „darów” – sit do suszenia owoców). Nieocenioną pomoc  w budowę pieca wniósł ostatni "ze starych, dobrych zdunów" z najbliższej okolicy. (Panie Bolesławie - gorąco dziękujemy!).

 

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

 

Dodatkowo wykonaliśmy już instalację elektryczną i wod.-kan. Wywierciliśmy studnię,  zamontowaliśmy (tymczasowy) szczelny zbiornik na szambo, który ma być w przyszłości jednym z elementów hydroponicznej oczyszczalni ścieków.

Ściany i posadzkę przyziemia wyłożyliśmy płytkami. Pomieszczenie jest już wstępnie przygotowane do „brudnej” obróbki owoców (mycia, obierania/drelowana, krojenia owoców).

 

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

 

A całkiem niedawno wraz z pomocnikiem na zdjęciu poniżej :) udało się ułożyć i obsadzić sadzonkami dolną część ziołowego skalniaka. (Wspominamy o skalnym zielniku w kontekście jednej z nagród).

 

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

 

 

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Dla rozpoczęcia działalności Akademii Rzemiosła niezbędne jest przeprowadzenie wielu prac:

1. Przyziemie tradycyjnej suszarni wymaga:

  • wyodrębnienia małej łazieneczki (z toaletą, umywalką i kabiną natryskową),
  • wyposażenia pomieszczenia w przyziemiu w meble (głębokie umywalki/wanny do owoców oraz stół z ociekaczem) i drobny sprzęt ułatwiający prace przy „obróbce brudnej” owoców.

2. Pomiędzy kondygnacjami należy dobudować schody łączące przyziemie z parterową kondygnacją budynku (tą z piecem). Na razie w tym miejscu jest ziemna skarpa.

 

3. Pomieszczenie z piecem (na parterze) wymaga wykonania schodów na poddasze, aby bezpieczniej niż po drabinie można byłoby przemieścić się „na spoczynek w suszarnianych warunkach”.

 

4. Poddasze wymaga wymiany desek (deskowanie pełne bez szczelin na łączeniach, żeby nie prószyło się na tych, co poniżej).

 

5. Niewielki placyk (ok. 25 m kw.) przed suszarnią wymaga utwardzenia, bowiem tradycyjna suszarnia to ekstremalnie mały budynek. Gliniane podłoże w dni deszczowe przysparza rozlicznych atrakcji, ale my wolelibyśmy skoncentrować się na suszeniu owoców i realizacji zajęć.

 

Dodatkowo w pobliżu suszarni Akademia potrzebuje dwóch tablic edukacyjnych w temacie „tradycyjnych sadów” i „ich uskrzydlonych sprzymierzeńców”. Przydałaby się również strefa dumania… altanka przy studni, wykorzystywana jako miejsce wypoczynku lub realizacji części warsztatów w plenerze…

 

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

 

Wiemy już z etapu budowy (pewnie będzie tak i tym razem), że koszty okażą się większe, niż planujemy, ale bazując na rozpoznaniu cen towarów i usług wśród lokalnych wykonawców, wygląda to tak:

 

100% - za 19.500 zł wykonamy m.in.:

 1. W przyziemiu budynku: wyodrębnimy część „higieniczno-sanitarną”, wstawimy narożną kabinę natryskową i pozostały biały montaż. Doposażymy suszarnię w meble specjalistyczne (umywalkę i wannę/basen gastronomiczny) oraz drobny sprzęt (naczynia, obieraczki, noże, itp.) do prowadzenia warsztatów.

 2. Na parterze budynku: wstawimy schody na poddasze i wykonamy pełne deskowanie podłogi poddasza.

 3. Na zewnątrz: wykonamy schody (prace ziemne, zbrojenie, beton, płytkowanie/kamień), w zabudowie pomiędzy przyziemiem a częścią zasadniczą wraz z ich zabudową (klatka schodowa), zlecimy obróbki dekarskie i orynnowanie. Utwardzimy plac przed suszarnią, dobudujemy murek wyodrębniający przestrzeń do zajęć na zewnątrz.

W opisie prac pomięliśmy rozliczne drobiazgi. Przedstawiamy katalog absolutnego minimum, bez którego „Akademia Rzemiosła” nie wystartuje.

Suszarnia to ekstremalnie mały budynek i całe jego wyposażenie meblowo-sprzętowe wymaga specjalnego, indywidualnego zamówienia i wykonania. Dodatkowo realizacja tych prac umożliwi spełnienie wszystkich wymagań SANEPIDu, aby móc wytwarzać suszone owoce nie tylko na potrzeby własne.

 

112% - za 21.840 zł i nieco więcej wszystko to, co powyżej oraz dodatkowo: doposażymy suszarnię w długi stół roboczy z „ociekaczem”, a na zewnątrz, na utwardzonym placyku: zamontujemy stół i ławy, a także wykonamy dwie tablice edukacyjne.

 

136% - za 26.520 zł i nieco więcej wszystko to, co powyżej oraz dodatkowo: powstanie „strefa dumania”, czyli altanka (ta planowana przy studni) z ceglanym paleniskiem grillowym.

Będzie to dodatkowe ok. 10 m kw. miejsca na wytchnienie, spotkania w podgrupach i miejsce na odpoczynek pod dachem. Latem… wyposażymy altanę w moskitierę… i niech nocne rozmowy trwają i do białego rana.

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Wspierając powstanie Akademii Rzemiosła sprawiasz, że będziemy mogli suszyć owoce dla Ciebie i innych miłośników zdrowego jedzenia oraz prowadzić warte Twej obecności warsztaty z tradycyjnego suszenia owoców, przydomowych sadów, pożytecznych owadów… i kto wie, co jeszcze :)

 

Dzięki Twojemu wsparciu:

  • ożyje tradycyjna suszarnia jako miejsce otwarte dla miłośników zdrowego jedzenia, pasjonatów tradycyjnego suszenia i hobbystów dawnych odmian,
  • odtworzymy (niemal już zapomniane) rzemiosło tradycyjnego suszenia owoców wraz z możliwością jego terminowania (dla gości, takich ja Ty),
  • poznamy się lepiej i będziemy razem działać na rzecz upowszechniania dawnych odmian drzew owocowych oraz zachowania/przywracania tradycyjnych sadów,
  • powstanie miejsce spotkań do wymiany myśli, pragnień i działań na rzecz ducha tradycji, kultury materialnej i dziedzictwa przyrody.

Fundując sobie nagrodę współtworzysz Akademię Rzemiosła – miejsca przyjaznego dla Ciebie i Twoich bliskich oraz pasjonatów zdrowego stylu, tradycyjnego suszenia i dawnych odmian drzew owocowych. Twoje wsparcie umożliwi otworzenie suszarni dla twórczej aktywności (dla jednych) lub błogiego odpoczynku (dla drugich), a może jednego i drugiego… (w zależności od potrzeb gości).  

 

Ciepły piec czekać będzie na tych, co w przyjaźni z sobą samym, drugim człowiekiem i przyrodą chcą doświadczyć tradycyjnego suszenia owoców. Żyjąc w zgodzie z przyrodą, piec opalamy drewnem (zwykle olchowym i wierzbowym) nadwyżki ciepła pozwalają na podgrzanie bieżącej wody. Wodą oszczędnie gospodarujemy, choć mamy jej dostatek z własnej studni wierconej. Planujemy też montaż pojemników na deszczówkę, budowę hydroponicznej (wodno-korzennej) oczyszczalni (tymczasem jest szczelny zbiornik na szambo), ale to już temat… na zupełnie inny projekt.

 

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Przede wszystkim każdą osobę, która zechce wesprzeć powstanie Akademii Rzemiosła obdarzamy wdzięcznością płynącą prosto z naszych serc... Oprócz wdzięczności, rzecz jasna przygotowaliśmy nagrody. Nagrody otrzymacie, jeśli tylko projekt zakończy się powodzeniem, ale inaczej być nie może :)

Tablica z przykładowymi nagrodami:

Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Wybrane nagrody "w zbliżeniu":

 Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kampania crowdfundingowa Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Kilka(dziesiąt) słów organizacyjnych w sprawie przekazywania nagród:

Nagrody nie wymagające wysyłki pocztą tradycyjną powinniście otrzymać zaraz po zakończeniu projektu.

Chyba, że spotka nas klęska urodzaju... :) i bardzo wielu Miłośników, Pasjonatów, Czeladników, Mistrzów i Sponsorów pomoże w powstaniu Akademii Rzemiosła, wówczas prosić będziemy o nieco więcej cierpliwości w oczekiwaniu na nagrodę.

Na nagrody wytwarzane w Akademii Rzemiosła (np. krążki suszonych jabłek) możliwe, że będzie trzeba trochę dłużej poczekać (tj. na zakończenie prac remontowych i powstanie Akademii). Zapasy z bieżącego roku są ograniczone, ale cierpliwość zostanie dodatkowo wynagrodzona :) 

Nagrody materiałowe (koszulkowi, torby) oraz domek dla owadów (prototyp już mamy) są wizualizacjami, dlatego mogą się różnić od tych wytworzonych - miejmy nadzieję na korzyść, tych prawdziwych :)

Nagrody będące odwiedzinami, warsztatami i innymi formami aktywności w tradycyjnej suszarni będą możliwe do odebrania po utworzeniu Akademii Rzemiosła (po zakończeniu prac remontowych).

Uwaga, uwaga! Jeszcze ważna informacja w sprawie nagród wysyłanych pocztą tradycyjną. Sugerowana wpłata za nagrodę zawiera koszt jej dostarczenia (np. Pocztą Polską) na terenie naszego kraju. W przypadku konieczności wysłania nagrody do innych krajów w UE lub poza nią albo do USA - prosimy doszacujcie koszt przesyłki :) Nagród zawierających suszone owoce, zioła - nie wysyłamy do krajów spoza UE. Przepraszamy.

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Joanna Janik-Łopata i Andrzej Łopata -  od 2011 r. zajmujemy się tematem tradycyjnego suszenia owoców. W 2013 r. zgłębiając wiedzę i gromadząc dokumentacje na ten temat już wiedzieliśmy, że chcemy odtworzyć historyczny proces suszenia owoców. Szukaliśmy możliwości i udało się z "Małych projektów" (PROW 2007-2013) uzyskać jakieś niewielkie dofinansowanie do odtworzenia tradycyjnej suszarni owoców. Ponieważ zakochaliśmy się w Pogórzu Dynowskim - nie mogło być inaczej, tutaj powstał budynek suszarni. Początkowo myśleliśmy, że to będzie wyłącznie atrakcja agroturystyczna, ale… tradycyjnie suszone owoce zasmakowały również naszym przeróżnym znajomym. Wielu z nich motywowało nas (i nieustanie motywuje) do tego, żeby połączyć pomysł uczestniczenia w suszeniu z manufakturą. To dzięki Wam, Kochani wpadliśmy na pomysł Akademii Rzemiosła. Dziękujemy i prosimy o dobre słowo wśród Waszych bliskich i dalszych znajomych oraz znajomych tychże znajomych - licząc wszak na wsparcie tego projektu.

Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

O naszej pasji, wykształceniu i umiejętnościach już wiecie z tego, co powyżej napisaliśmy lub powiedzieliśmy w filmiku. Cóż dodać? Rodzinnie: jesteśmy szczęśliwymi rodzicami dwóch chłopców. Społecznie: jakiś czas temu powołaliśmy fundację, której działalność łączy się z naszymi zamiłowaniami do tradycji, zdrowia, ekologii i etnoturystyki. Liczymy, że Akademia Rzemiosła pomoże w jej uaktywnieniu (na razie działa od projektu do projektu, od dotacji do dotacji).

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

 

Projekt Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Gorące podziękowania dla TRÓJKI - Programu Trzeciego Polskiego Radia za zainteresowanie Akademią Rzemiosła i jej medialne wsparcie.

Dziękujemy Pani Katarzynie Pruchnickiej za stworzenie niezwykłego nastroju podczas opowieści o Akademii Rzemiosła, której fragmenty zagościły w Trójcę - rankiem (między godz. 8:00 a 9:00) w sobotę, 14 stycznia.

***

 Kampania finansowania społecznościowego Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Gorące podziękowania dla Radia DOXA nadającego głównie w woj. opolskim oraz w Internecie: http://doxa.fm/odtwarzacz/ za wsparcie medialne Akademii Rzemiosła.

Dziękujemy Pani Dominice Gorgosz za miłe spotkanie i rozmowę, której owocem jest klika wywiadów emitowanych: 10 stycznia (godz. 9:00-10:00) oraz codziennie w Ekofaktach od 16 do 20 stycznia (o godz. 12:15).

***

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Gorące podziękowania dla Traditional Polish Style Sp. z o.o. za życzliwość i otwartość przejawiającą się we wsparciu Akademii Rzemiosła pełnymi nostalgii emaliowanymi naczyniami, które chce się mieć w tradycyjnej suszarni i w każdej domowej kuchni.

***

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej SuszarniGorące podziękowania dla Pana Marka Zaremby autora książki „Jaglany detoks” i bloga GotujZdrowo.com  oraz dietetyka prowadzącego Studio Kulinarne i doradztwo dietetyczne. Dziękujemy za informacyjne wsparcie Akademii Rzemiosła na profilu fb@Kulinare.pl - Akademia kulinarna blisko Ciebie

 

Wsparcie innych firm oraz mediów - MILE WIDZIANE :)

Zapraszamy do współpracy - będziemy dodawać... na bieżąco.

Jeśli chcesz wspierać Akademię Rzemiosła - wybierz nagrodę lub napisz: akademia@tradycyjnasuszarnia.pl

 

Zbiórka Akademia Rzemiosła w Tradycyjnej Suszarni

Chętnie z każdym o tradycyjnym suszeniu owoców porozmawiamy... już w Akademii Rzemiosła :)

W sprawach ważnych dla projektu, pytaniach dotyczących nagród i wszelkich innych sprawach związanych z Akademią Rzemiosła - zapraszamy do kontaktu mailowego: akademia@tradycyjnasuszarnia.pl

Dobre słowa, takie wiecie... wspierające - mile widziane :)

Za każde wsparcie - z serca dziękujemy.

Jesteśmy również na fanpage'u TradycyjnaSuszarnia, gdzie zamieszczać będziemy wszystkie aktualności naszej akcji/projektu.

Jak wesprzeć projekt?

96

Wspierających

10932 zł

Z całkowitej kwoty 19500 zł

14 dni

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany jeśli do 18:00 04.02.2017 otrzyma co najmniej 19500 zł wsparcia

Wybierz
nagrody

Wesprzyj
projekt

Nielimitowana

Nagroda za 1 zł lub więcej!

Wsparcie bez nagrody

6 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 5 zł lub więcej!

1. Cieplutko dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Miłośników Tradycyjnej Suszarni.
Symbolicznie nieco… bowiem imię Twe wypowiemy głośno i wyraźnie w Tradycyjnej Suszarni, późnym wieczorem, tej zimy… ciepło dziękując za wyświadczone wsparcie, a w tle słychać będzie huczący ogień i trzaskające płomienie suszarnianego pieca.

2 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 10 zł lub więcej!

2. Ciepło dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Miłośników Tradycyjnej Suszarni.
Serdecznie podziękowania prześlemy mailem i zamieścimy na naszym facebookowym profilu /TradycyjnaSuszarnia.

3 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 15 zł lub więcej!

3. Ciepło, cieplej… dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Miłośników Tradycyjnej Suszarni.
Otrzymasz „Kołysankę suszarnianą” w wykonaniu szalejącego ognia w szumiącym piecu tradycyjnej suszarni :) Materiał dźwiękowy prześlemy na Twój adres mailowy.

0 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 20 zł lub więcej!

4. Ciepło, coraz cieplej... dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Miłośników Tradycyjnej Suszarni.
Otrzymasz:
+ słów kilka o walorach zdrowotnych owoców dawnych odmian jabłoni (na maila),
+ dyplom miłośnika tradycyjnej suszarni w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

6 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 25 zł lub więcej!

5. Pakiet SMACZNY
Gorąco… dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Znawców Dobrego Smaku.
Otrzymasz:
+ krążki jabłek ze skórką (70 g) pakowane w torebkę sygnowaną znakiem projektu,
+ podziękowanie wysłane na Twego maila.

Koniecznie wybierz nagrodę kilka razy :)

18 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 26 zł lub więcej!

6. Pakiet HERBATKA ZIOŁOWA z JABŁKOWYM SUSZEM
Gorąco… dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Znawców Dobrego Smaku.
Otrzymasz:
+ herbatkę ziołową (z ziół ze skalniaka przy suszarni oraz okolicznych łąk) z dominantą mięty oraz z dodatkiem do wyboru: suszonego jabłka / owoców dzikiej róży / tarniny (50-70 g) pakowane w torebkę sygnowaną znakiem projektu,
+ podziękowanie wysłane na Twego maila.

13 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 30 zł lub więcej!

7. Pakiet POCZTÓWKA
Gorąco... dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
+ ręcznie pisaną pocztówkę sygnowaną znakiem projektu ze specjalną dedykacją,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowanie na facebooku.

5 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 35 zł lub więcej!

8. Pakiet NA ZAKUPY jabłek i nie tylko
Bardzo gorąco... dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ torbę bawełnianą (rozmiar 39 x 41 cm) sygnowaną logotypem projektu, wyślemy pocztą,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

6 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 40 zł lub więcej!

9. Pakiet OZNACZONY
Bardzo gorąco… dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ prawo do noszenia przypinki sygnowanej logotypem projektu,
+ prawo do oznakowania magnesem sygnowanym logotypem projektu dowolnego urządzenia w Twoim domu ;)
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.
Przypinkę i magnes wyślemy pocztą.

3 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 50 zł lub więcej!

10. Pakiet FILMOWE PODZIĘKOWANIE
Bardzo gorąco… dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ imienne podziękowanie nagrane w tradycyjnej suszarni (wewnątrz lub z suszarnią w tle), które wyślemy na Twego maila,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 60 zł lub więcej!

12. Pakiet KOSZULKA PASJONATA
Bardzo gorąco… dziękujemy!
Uff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ białą koszulkę sygnowana logotypem projektu z napisem „PASJONAT”,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

0 Wspierających
Pozostało: 6 z 10

Nagroda za 60 zł lub więcej!

11. Nagroda specjalna: EMALIOWANY KUBEK
Bardzo gorąco… dziękujemy!
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła! Otrzymasz:
Emaliowany kubek, w nostalgicznej linii, wyprodukowany w Olkuszu przez Traditional Polish Style Sp. z oo. Niepowtarzalny smak herbaty z suszonymi jabłkami lub na kompocik z suszu jak znalazł.
+ emaliowany kubek (o średnicy 8 cm i wys. 7,5 cm),
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

4 Wspierających
Pozostało: 9 z 10

Nagroda za 70 zł lub więcej!

13. Nagroda specjalna: EMALIOWANY POJEMNIK Z DEKLEM - mniejszy
Uff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ emaliowany pojemnik (o średnicy 8 cm i wys. 7,5 cm) z deklem, w nostalgicznej linii, wyprodukowany w Olkuszu przez Traditional Polish Style Sp. z oo. W sam raz na przechowanie suszonych owoców.
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 80 zł lub więcej!

14. Pakiet DOMEK DLA OWADÓW
Uff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Prawdziwy pasjonat Akademii Rzemiosła dba o sprzymierzeńców sadów. Złotooki, biedronki, pszczołowate i inne owady doczekać się już nie mogą, kiedy wreszcie domek znajdzie się w Twoim ogrodzie. Otrzymasz:
+ domek dla owadów - naszej produkcji :) nawiązujący do tradycyjnej suszarni - wraz z przyjemnym wyposażeniem dla pożytecznych owadów,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowanie na facebooku.

2 Wspierających
Pozostało: 7 z 10

Nagroda za 90 zł lub więcej!

15. Nagroda specjalna: EMALIOWANY POJEMNIK Z DEKLEM - WIĘKSZY
Uff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła!
Otrzymasz:
+ emaliowany pojemnik (o średnicy 10 cm i wys. 9 cm) z deklem, w nostalgicznej linii, wyprodukowany w Olkuszu przez Traditional Polish Style Sp. z oo. W sam raz na przechowanie suszonych owoców.
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

3 Wspierających
Pozostało: 11 z 20

Nagroda za 100 zł lub więcej!

16. Pakiet RYSUNEK TRADYCYJNEJ SUSZARNI
Uff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Witamy wśród Pasjonatów Akademii Rzemiosła! Otrzymasz:
+ ksero rysunku (format A 4) w trzech rzutach odtworzonej tradycyjnej suszarni w stanie obecnym z naszymi podpisami w ramce,
+ dyplom pasjonata akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowanie na facebooku.

9 Wspierających
Pozostało: 47 z 50

Nagroda za 150 zł lub więcej!

17. Pakiet POCZĄTKUJĄCY CZELADNIK
Uff, puff… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Oto CZELADNIKIEM mianujemy Cię! Otrzymasz:
+ zieloną koszulkę (początkującego czeladnika) sygnowana logotypem projektu z napisem „CZELADNIK” wraz z prawem do jej noszenia,
+ certyfikat włączenia do akademii rzemiosła tradycyjnego suszenia, wyślemy go pocztą razem z koszulką,
+ 150 g suszonych jabłek zapakowanych w torebkę sygnowaną znakiem projektu,
+ podziękowania na facebooku.

3 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 200 zł lub więcej!

19. PAKA SUSZU
Już jest wystarczająco gorąco… teraz suszymy specjalnie dla Ciebie :)
Otrzymasz:
+ 900 g (0,9 kg) pysznego suszu, tj. suszonych krążków jabłek: 600 g ze skórką i 300 g bez skórki.
+ dyplom Mistrza Smaku (prześlemy razem z suszonymi owocami).
Przecież wiesz dobrze, że napracujemy się dla Twej nagrody, bowiem 900 g suszu otrzymujemy z 6-8 kg świeżych jabłek.

4 Wspierających
Pozostało: 24 z 25

Nagroda za 200 zł lub więcej!

18. Pakiet DOŚWIADCZONY CZELADNIK
Uff, puff, buch… jak gorąco! Dziękujemy.
Gratulacje! Oto CZELADNIKIEM mianujemy Cię! Otrzymasz:
+ czerwoną koszulkę (doświadczonego czeladnika) sygnowaną logotypem projektu z napisem „CZELADNIK” wraz z prawem do jej noszenia,
+ certyfikat włączenia do akademii rzemiosła tradycyjnego suszenia, wyślemy go pocztą razem z koszulką,
+ 300 g suszonych jabłek zapakowanych w torebkę sygnowaną znakiem projektu,
+ magnes na lodówkę sygnowany znakiem projektu,
+ naklejkę sygnowaną znakiem projektu,
+ podziękowania na facebooku.

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 300 zł lub więcej!

20. Pakiet WSPÓŁPRACA DEDYKOWANA
Temperatura w sam raz na współpracę.
Specjalnie dla kooperatyw, sklepów ze zdrową żywnością, sklepików i gastronomi wszelakiej… oraz dla tych wszystkich, którzy lubią zdrowe i pyszne produkty. Otrzymasz:
+ 1000 g (1 kg) pysznych, suszonych krążków jabłek (np. 10 opakowań x 100 g, różne odmiany i rodzaje),
+ podziękowania na facebooku,
+ deklarację współpracy obejmującą to, co poniżej… czyli:
+ pakiet ulotek informacyjnych i plakaty promujące owoce z Akademii Rzemiosła suszone w tradycyjnej suszarni,
+ pierwszeństwo zakupu innych produktów (owoców i warzyw), które zamierzamy suszyć - daj Boże - w niedalekiej przyszłości.

5 Wspierających
Pozostało: 23 z 25

Nagroda za 400 zł lub więcej!

21. Pakiet PREZENTACJA SPECJALNA
Piec nie wystygnie tak szybko… przyjedź, zobacz tradycyjną suszarnię i proces suszenia. Otrzymasz:
+ zaproszenie na dzienny pobyt w tradycyjnej suszarni z prezentacją tradycyjnego suszenia jabłek specjalnie dla Ciebie,
+ quiz rozpoznawanie i kosztowanie różnych dawnych odmian jabłek,
+ 300 g suszonych jabłek zapakowanych w torebkę sygnowaną znakiem projektu,
+ podziękowania na facebooku.
Zaproszenie obejmuje Ciebie oraz Twoich najbliższych (rodzinę lub znajomych).
Otrzymasz: dyplom, rozgrzany piec, suszone jabłka jako przekąski oraz możliwość zobaczenia Mistrza Tradycyjnego Suszenia w akcji.

2 Wspierających
Pozostało: 3 z 3

Nagroda za 500 zł lub więcej!

22. Pakiet WIELKI CZAJNIK
Rozpal piec u siebie… zrób herbatę z dodatkiem suszu dla wszystkich gości w dużym 10 l czajniku.
Pakiet dedykowany zwłaszcza osobom prowadzącym gospodarstwo agroturystyczne, schronisko, pensjonat… Otrzymasz:
+ wielki (10 litrowy) aluminiowy czajnik,
+ dyplom pasjonata (może być imienny lub na firmę) akademii rzemiosła w pdf, wyślemy na maila,
+ podziękowania na facebooku.

0 Wspierających
Pozostało: 11 z 12

Nagroda za 750 zł lub więcej!

23. Pakiet SPONSOR OFICJALNY
Jest tak przyjemnie ciepło, cudownie, wspaniale... że warto zostać SPONSOREM OFICJALNYM.
Twoje imię i nazwisko (jeśli tylko wyrazisz zgodę) lub nazwę firmy zamieścimy po wsze czasy na (tworzonej) stronie internetowej oraz na ceramicznym kaflu wmurowanym w murek na placyku przy budynku tradycyjnej suszarni.
Dodatkowo otrzymasz:
+ dyplom sponsora (jaki chcesz: imienny lub na firmę) akademii rzemiosła,
+ podziękowania na facebooku.

1 Wspierający
Pozostało: 6 z 7

Nagroda za 1000 zł lub więcej!

24. Pakiet MISTRZ
Żar trzyma… żal byłoby nie poterminować dłużej. Przystąp do majstersztyku (egzaminu na Mistrza).
+ weekendowy (2 dni) pobytu w Akademii Rzemiosła,
+ udział w zajęciach praktycznych „od mycia, przez suszenie, do pakowania” owoców (20 kg jabłek do zjedzenia, zabrania ze sobą lub wysuszenia na miejscu),
+ warsztat z elementami wykładu „Dawne odmiany drzew owocowych”.
+ gorący piec, gorący posiłek/kociołek (w opcji do wyboru dla jaroszy lub „mięsożerców”),
+ egzamin praktyczno-teoretyczny :)
+ czarną koszulkę (mistrza) sygnowaną logotypem projektu z napisem „MISTRZ” wraz z prawem do jej noszenia,
+ certyfikat mistrza akademii rzemiosła tradycyjnego suszenia,
+ podziękowania na facebooku.
Nocleg we własnym zakresie w najbliższej okolicy.

1 Wspierający
Pozostało: 5 z 5

Nagroda za 2500 zł lub więcej!

25. Pakiet MISTRZOWIE W AKCJI
Piec gorący… dary (sita) czekają na napełnienie owocami.
Otrzymasz:
+ udostępnienie tradycyjnej suszarni na 2 weekendy dla 2 osób (wpłacającego i osoby towarzyszącej) wraz z pomieszczeniami suszarni otrzymasz prawo do wysuszenia tylu jabłek, ile tylko zdołasz,
+ dodatkowo: 50 kg świeżych jabłek, 8 godz. pomocy Arcymistrzów (właścicieli suszarni) w całym procesie przygotowania owoców i ich suszeniu (pomoc ta obejmuje: mycie jabłek, obieranie, krojenie, suszenie i pakowanie suszu),
+ gorący piec, gorący posiłek/kociołek (w opcji do wyboru dla jaroszy lub „mięsożerców”),
+ egzamin praktyczno-teoretyczny :)
+ czarną koszulkę (mistrza) sygnowaną logotypem projektu z napisem „MISTRZ” wraz z prawem do jej noszenia,
+ certyfikat mistrza akademii rzemiosła tradycyjnego suszenia,
+ podziękowania na facebooku.
Nocleg w warunkach suszarnianych (na materacach na poddaszu) lub we własnym zakresie w najbliższej okolicy.

0 Wspierających

O Projektodawcy

Andrzej z tradycyjnej suszarni

Andrzej z tradycyjnej suszarni

Kraków i Manasterz (Pogórze Dynowskie)

Wyższość dawnych odmian drzew owocowych, nad niskopiennymi odmianami przemysłowymi jest dla niego pewnością. Fascynacje tym, co tradycyjne zaprowadziły ich (bo wraz z żoną Joanną) do odtworzenia w pełni historycznego (z XVIII/XIX w.) procesu suszenia owoców. Zakochani w Pogórzu Dynowskim, w którym pragną tradycyjnie suszyć owoce, prowadzić Akademię Rzemiosła, działać w fundacji… po prostu żyć w zgodzie z Bogiem, ludźmi i przyrodą.
Bywa praktykującym farmaceutą i rolnikiem… Od 12 lat w pozarządowych inicjatywach: teologicznych, społecznych, ekologicznych, bo… warto dobro czynić.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy: