Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony
Tomasz Augustyniak

Tomasz Augustyniak

Kolombo, Prowincja Zachodnia, Sri Lanka

Dziennikarz, od 2013 roku niezależny korespondent w Azji. Publikacje m.in. w Tygodniku Powszechnym, Polityce, Wprost, Przekroju, Przeglądzie, Bloomberg Businessweek Polska, magazynie Quartz, dzienniku Times of India, portalach Onet i Wirtualna Polska. Laureat Pierwszej Nagrody i Stypendium im. Leopolda Ungera (2016).

0

Wsparł

3

Własne projekty

Własne projekty

Książka 'Królestwo Buddy' Monsunowe Historie Herbata na Cejlonie

Aktywność

Herbata na Cejlonie

Herbata na Cejlonie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

 

Z powodu braku środków na realizację reportaż multimedialny o życiu na plantacjach herbaty na Sri Lance nie będzie mógł w najbliższym czasie powstać - poszukamy innych możliwości w przyszłości.

 

Miejmy nadzieję, że kampania choć trochę przyczyniła się do zwiększenia świadomości o warunkach pracy w krajach Globalnego Południa, o świadomej turystyce i odpowiedzialnej konsumpcji.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wsparli projekt i wszystkim tym, którzy służyli radą i dobrym słowem -- prędzej czy później Wasze komentarze i energię uda się wykorzystać. Liczę, że będziecie śledzili inne moje przedsięwzięcia w Azji :-)  Ponieważ zbiórka odbywała się na zasadzie "wszystko albo nic", portal PolakPotrafi.pl zwróci Wasze wpłaty.

Poniżej znajdziecie moje wybrane materiały, które są owocem wielu wizyt w lankijskich górach:

 

Gorzki smak herbaty - Polityka - is.gd/WMTHCN

Wojna o drugi najpopularniejszy napój świata - Wirtualna Polska - is.gd/UObDx4

Tajemnice pól herbacianych na Sri Lance - rozmowa w radiowej Trójce - is.gd/apKoHS

Herbata na Cejlonie - rozmowa w radiu RDC - is.gd/Gr1BO5

 

 

Zapraszam też do śledzenia Monsunowych historii na Facebooku - tam więcej materiałów i dyskusji o Azji  :-)

11.04.2018
Herbata na Cejlonie

Herbata na Cejlonie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Kochani!


Wśród nagród dla Wspierających pojawiło się więcej cejlońskiej herbaty, a także - dzięki pomysłowi pewnej dobrej duszyczki - atrakcje specjalnie dla jej miłośników!
 


Wspierający będą mogli wygrać krótki film z podziękowaniami z samego środka plantacji, specjalny "pakiet miłośnika herbaty", mogą też zadać dowolne pytanie związane z herbatą, na które odpowiedzą zaprzyjaźnieni eksperci! ;-) A na Facebooku krótki poradnik dla świadomych konsumentów i turystów!

 

Na koncie zbiórki jest w tej chwili 20% niezbędnej kwoty.

 

Kwesta potrwa do wtorku – zebranie 5 tys. zł to bardzo ambitne zadanie, ale przy odrobinie Waszej pomocy reportaż ciągle ma szanse na powstanie! :-)

 

Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy już dołożyli swoją cegiełkę! Udostępnijcie posty na Facebooku, choćby ten ostatni! Poproście znajomych o dołączenie! Jeszcze tylko 4 pełne dni!

 

 

06.04.2018
Herbata na Cejlonie

Herbata na Cejlonie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

O historii plantacji na Sri Lance, o teraźniejszości i o planowanym reportażu opowiadałem w audycjach w radiowej Trójce i mazowieckim RDC. Tymczasem na koncie zbiórki 12% - potrzeba trochę więcej! ;-)

 

O tym, że plantacyjni Tamilowie byli obywatelami drugiej kategorii i o wiedzy o herbacianych folwarkach, której potrzebujemy jako ludzie, turyści i konsumenci opowiadałem Pawłowi Drozdowi w Trójce: Podcastu można posłuchać tutaj.

 

Z kolei w Radiu dla Ciebie (RDC) mówiłem na żywo z Malezji o herbacie, potrzebie oddania głosu jej wytwórcom i braku gotowych recept na pomoc im. Liczę na to, że na Sri Lankę uda mi się wrócić, dowiedzieć się wiecej i powtórzyć innym. Posłuchajcie tutaj.

 

 

Tymczasem na koncie zbiórki 12% niezbędnej kwoty! To sporo, ale zbieranie funduszy idzie zbyt wolno. Pomóżcie! Opowiedzcie o planowanym reportażu swoim znajomym! Napiszcie o problemie w mediach społecznościowych! Tylko z miejsca wydarzeń i tylko z Waszą pomocą dowiemy się, jakie są koszty kubka naszej herbaty i co zobić, żeby pić ją uczciwie.

 

27.03.2018
Herbata na Cejlonie

Herbata na Cejlonie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Projekt Herbata na Cejlonie to okazja do oddania głosu ludziom, którzy wytwarzają napój lądujący w naszych kubkach i filiżankach. To także okazja do zwalczenia stereotypów i promowania odpowiedzialnej turystyki i odpowiedzialnej konsumpcji.

Na blogu Mikrowyprawy pojawił się krótki wywiad o tym, jakie są ludzkie koszty kubka herbaty. W tygodniku Polityka można poznać przedsmak materiału multimedialnego z lankijskich gór. W tym tygodniu Herbata na Cejlonie pojawi się też w radiowej Trójce i w mazowieckim Radiu dla Ciebie!

 

Żeby zbiórka się udała potrzebne jest Wasze zaangażowanie! Opublikujcie informację o niej, razem z linkiem, na Waszych fanpejdżach i profilach w mediach społecznościowych. Napiszcie, dlaczego pokazanie prawdziwego obrazu pracy na Globalnym Południu jest ważne. Oznaczcie w postach ludzi, którym tematy takie jak niezależne dziennikarstwo, inteligentna turystyka i odpowiedzialna konsumpcja nie są obojętne! Bez Was nie damy rady! :-)

20.03.2018
Herbata na Cejlonie

Herbata na Cejlonie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Krótko po rozpoczęciu akcji mamy już kilku wspierających, a właśnie pojawiły się nowe nagrody, które może sobie zerezerwować każdy, kto wesprze projekt: zestaw azjatyckich znaczków i – uwaga – spotkanie na kawie z wymianą azjatyckich doświadczeń! ;-)

 

Oprócz tego w zamian za wsparcie można dostać m.in. pocztówki, książki, audiobooki, chińskie pałeczki, zestawy herbaty i lankijski słodzik z soku palmowego.

 

Na Facebooku powstał też specjalny fanpage ze współczesnymi i historycznymi herbacianymi opowieściami, który pozostanie żywy przez cały czas trwania realizacji reportażu.Wśród partnerów „Herbaty na Cejlonie” są Peron4, Strefa Wypraw i sklep Yerbini.

 

Koniecznie powiedzcie o zbiórce Waszym znajomym i udostępnijcie informację o niej na Facebooku, oznaczając w postach trzy osoby o silnych sieciach społecznościowych, które mogą być zainteresowane tematem!

14.03.2018
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Wspaniali!

Na kontro zbiórki trafiło już więcej niż 100% niezbędnej kwoty! Oznacza to, że przedsięwzięcie na pewno się uda!

Mamy jeszcze kilkadziesiąt minut i w tym czasie nadal można jeszcze coś dorzucić. Dodatkowe środki umożliwią realizację dodatkowych celów - wszystko znajdziecie w opisie zbiórki.

To też dobra informacja dla tych, którzy chcą mieć sto procent pewności, że ich nagrody do nich trafią. Dokładając cegiełkę teraz macie taką pewność! :-) 

Bardzo wszystkim dziękuję! :-)

09.10.2017
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Kochani! Na koncie mamy już ponad 9000 zł i do zebrania zostało jeszcze 1800! :-) Jeśli się nam uda - powstanie książka i wiele artykułów blogowych i magazynowych. 

Do końca zbiórki zostało tylko kilka godzin!

Jestem po bardzo intensywnym weekendzie na plantacji herbaty (zbierałem, ale nie herbatę tylko historie)! Wkrótce ruszam w dalszą drogę, żeby przygotować nagrody dla Was!

Chcecie pomóc? Dorzućcie coś od siebie i krzyknijcie jeszcze znajomym w mediach społecznościowych! To ostatni moment! :-) Dobrego dnia!

 

 

09.10.2017
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Na koncie zbiórki jest już prawie 7 tys. zł! Bardzo, bardzo dziękuję! To oznacza, że do zebrania zostały jeszcze tylko 4 tys.!

Bardzo niewiele dzieli nas od realizacji celu, ale zbiórka i projekt reporterski udadzą się tylko wtedy, gdy zbierzemy wszystkie potrzebne środki.

Dlatego proszę, wesprzyjcie i napiszcie znajomym o całym przedsięwzięciu - udostępniając wspieracie!

Wsparcie Monsunowych historii jest ważne, bo w Polsce coraz mniej obserwujemy dalszą zagranicę, a bez tego nie da się zrozumieć świata. Azja to największy i najważniejszy kontynent - potrzebujemy więcej rzetelnych, niezależnych treści stamtąd. Sprawmy razem, żeby powstały!

Tymczasem wszystko, co dzieje się wokół "Monsunowych historii" ciągle możecie śledzić na stronach na Facebooku: Monsunowe historie i Królestwo Buddy :-)

06.10.2017
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Na koncie zbiórki mamy 4461 zł - to aż 40% potrzebnej kwoty. To świetny wynik i jestem bardzo wdzięczny wszystkim Wspierającym. Ale jeszcze dzisiaj potrzebne jest dodatkowych kilka punktów procentowych, bo do końca zostało tylko kilka dni!

Czy macie znajomych, którzy chętnie by dorzucili cegiełkę? Napiszcie przyjaciołom, rodzinie i znajomym o Monsunowych historiach. Należycie do prężnie działających grup na Facebooku? Albo w innych mediach społecznościowych? Wrzućcie tam post o zbiórce! Możecie też zaprosić swoich ludzi do nowego facebookowego wydarzenia:

www.facebook.com/events/490857687947988

Tymczasem dziś na blogu pojawił się kolejny wpis, o Sri Lance, a ja planuję pobyty w Indiach, Birmie, Malezji i Bangladeszu jeszcze przed końcem roku. W każdym z tych miejsc są ciekawe tematy, warte odkrycia dla Was. Tymczasem w Kolombo pracuję nad sylwetką rozpolitykowanego lankijskiego mnicha, a niedługo wrócę do tematu cejlońskiej herbaty, która właśnie skończyła 150 lat. Sprawdzę też, jak radzą sobie indyjskie przedstawicielki trzeciej płci (uznawane za taką dopiero od 2014 roku) i gdzie inwestują Chińczycy.

 

Chcecie pomóc w realizacji tych i innych tematów? Dołóżcie swoją cegiełkę i koniecznie opowiedzcie innym! W społeczności siła! ;-)

01.10.2017
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Drodzy śledzący, wspierający, przyjaciele i wszyscy zainteresowani! :-)

Tydzień zaczynamy z kwotą 3616 złotych - to 32% niezbędnej kwoty! Tymczasem pojawił się anglojęzyczny opis przedsięwzięcia. Film od jakiegoś czasu ma już opcję włączenia angielskich napisów. Jeśli macie znajomych, którzy nie czytają po polsku, a po angielsku już tak - możecie im śmiało przesłać link!

Pamiętajcie, że Monsunowe historie to nie tylko inicjatywa w sieci. To cała seria przedsięwzięć dziennikarskich w Azji Południowej, czyli w Indiach i okolicach! Są wśród nich książka "Królestwo Buddy" o powojennej Sri Lance, blog Monsunowe historie i artykuły prasowe.

Dzięki Waszej pomocy w ciągu trzech miesięcy powstaną co najmniej trzy duże materiały prasowe, kilka tekstów na blogu pisanych z miejsca wydarzeń i książka. Wasze wsparcie jest takie ważne, bo w Polsce coraz więcej zajmujemy się lokalnymi i regionalnymi wojenkami, a coraz mniej obserwujemy świat wokół nas. Pomóżcie to zmienić i podzielcie się linkiem ze znajomymi - po polsku i po angielsku! :-)

25.09.2017
Monsunowe Historie

Monsunowe Historie

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Po zaledwie pięciu dniach od startu udalo nam się uzbierać już 30% potrzebnej kwoty. Wielkie dzięki! :-) Jeśli utrzymamy takie tempo, przedsięwzięcie na pewno się uda, a nagrody będą gwarantowane!

Wśród nich pojawiły się ostatnio nowe: pomoc w organizacji wyprawy do Indii, Nepalu, na Sri Lankę albo do Malezji, mały zestaw cejlońskich herbat, azjatyckie przekąski palące usta i możliwość opisania Waszych azjatyckich historii! Do wyboru są już w sumie 22 różne zestawy nagród.

Ale nie tylko o nagrody chodzi - chodzi także o wspieranie polskich treści o dalszej zagranicy. Jeśli możecie, opowiedzcie o tym znajomym!

19.09.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Oto jak w czterech prostych krokach, po zalogowaniu się na swoje konto w portalu PolakPotrafi, swoje wsparcie książki "Królestwo Buddy" można przekierować na nową zbiórkę - z pożytkiem dla prac nad książką i dla niezależnego dziennikarstwa w Azji Południowej :)

www.polakpotrafi.pl/projekt/monsunowehistorie

 

15.09.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Drodzy Wszyscy! :) Już w tym tygodniu na portalu PolakPotrafi będziecie mogli wesprzeć Monsunowe historie i niezależne dziennikarstwo w Azji Południowej!

W ramach zakończonej zbiórki na ukończenie książki Królestwo Buddy udało się zebrać 8870 zł i chociaż było bardzo blisko, nie wystarczyło to do osiągnięcia wymaganych 100% kwoty, a więc wpłaty do Was wrócą.

Ponieważ takiego ogromnego zaangażowania nie wolno zmarnować, nagród zresztą też nie – startujemy z nieco inną akcją wspierania niezależnego dziennikarstwa zagranicznego! Przy przekroczeniu odpowiedniego progu pomoże to też książce.

 

 

Jeśli nic się nie zmieni, nowa zbiórka będzie dostępna tutaj:

polakpotrafi.pl/projekt/monsunowehistorie

 

 

Więcej informacji już bardzo niedługo! :)

11.09.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Moi drodzy! Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie przedsięwzięcia! To nieprawdopodobne, ile pozytywnej energii, ciekawych komentarzy, sugestii, interesujących opinii i konstruktywnej krytyki od Was dostałem! Dziękuję też za zaproszenia, oferty spotkań i propozycje współpracy!

W tej chwili na koncie zbiórki jest 8425 zł - to duża kwota i dowód ogromnego zaangażowania. Zrobię wszystko, żeby się nie zmarnowało!

Jeżeli możecie poprosić o dołączenie Waszych znajomych albo zachęcić adminów fanpejdży do rozpowszechnienia informacji - zróbcie to proszę teraz!

W ten sposób pomagacie nie tylko w powstaniu tej książki, ale również w rozwoju jakościowego dziennikarstwa zagranicznego - tworzonego z miejsca wydarzeń, a nie zza biurka w redakcji - i tworzycie społeczność osób zainteresowanych dalszą zagranicą. Wzbogacacie też wiedzę i podnosicie poziom polskiej debaty o Azji - najważniejszym kontynencie świata!

Zbiórka potrwa do godz. 22:00 - pomóżcie dotrzeć bliżej celu!

04.09.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Prawie 50 osób zdecydowało się wspomóc prace nad książką, a zebrana kwota już teraz świadczy o potężnej energii! :)

Jeszcze tylko dzisiaj i jutro! Jeśli możecie, dołączcie!

Nawet jeżeli do jutrzejszej nocy nie dotrzemy do 100%, jest już pomysł, jak
wykorzystać przekazane środki i całą dobrą energię, którą udało się zgromadzić.


Zrobię wszystko, żeby egzemplarze książki i inne nagrody do Was trafiły! Informacja w tej sprawie pojawi się we wtorek. Ale do tego czasu potrzebne jest jeszcze choć kilka cegiełek, żebyśmy byli bliżej celu!

 

Dziękuję wszystkim!

Tomek Augustyniak

03.09.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Chcielibyście dostać coś fizycznego, prosto ze Sri Lanki?

Wśród nagród właśnie pojawiły się całkiem nowe, o które prosiło wiele osób. W zamian za wsparcie przedsięwzięcia oprócz książki Królestwo Buddy będzie można dostać lankijski cynamon, ajurwedyjskie olejki, słodzik z soku palmowego, a nawet... święty obrazek chroniący przed złem! :)

Oprócz tego ręcznie wypisane pocztówki z limitowanej edycji, audiobooki z literaturą faktu i możliwość promocji na blogu MonsunoweHistorie.pl!

Koniecznie wskoczcie na pokład! :)

31.08.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

Branżowy portal We The Crowd uznał przedsięwzięcie społecznościowe wokół książki Królestwo Buddy za jedną z najciekawszych zbiórek crowdfundingowych miesiąca. Dziękuję! A Was proszę o dołączenie i podanie wiadomości dalej! Już wkrótce więcej informacji z pola bitwy!  


:)

26.08.2017
Książka 'Królestwo Buddy'

Książka 'Królestwo Buddy'

Tomasz Augustyniak

aktualizacja projektu

O tym, dlaczego Sri Lanka staje się jednym z najważniejszych miejsc na świecie, o językach, kulturze i o historiach z książki "Królestwo Buddy" - a przy okazji i o polskim dziennikarstwie zagranicznym można było posłuchać w mazowieckim Radiu dla Ciebie i warszawskim Radiu Kampus.

Można też przeczytać - np. na portalu ALEKultura :)

23.08.2017