GrupaPolak
50 tys.
Teatr Wiczy

Teatr Wiczy

Toruń, Polska

Polska grupa alternatywna o punkowym rodowodzie. Realizuje widowiska sceniczne i plenerowe. W spektaklach wykorzystywane są elementy happeningu, improwizacji, art performensu, avant wodewilu. Teatr istnieje od 1991 roku. Został założony w Brodnicy, obecnie siedzibą Teatru jest Toruń. Teatr założył i prowadzi Romuald Wicza -Pokojski.

aktualizacja projektu

spektakl Dobroć Teatru Wiczy - UDAŁO SIĘ!

Drodzy, udało się! Zebraliśmy kwotę 12 926 zł. Bardzo Wam dziękujemy!
Zespół Teatru Wiczy

aktualizacja projektu

Teatr Wiczy-22 godziny do końca zbiórki

Drodzy,mamy juz 82% kwoty, brakuje nam 2161 zł.
Mamy czas do jutra 14 lutego do godz.18.00! Przekażcie znajomym nasze zaproszenie do wsparcia spektaklu Dobroć nasza dobroć.

A tak zaprasza Jarosław Jaworski:
"Ten Teatr ma 25 lat. Od 5 lat milczał,aż mu się wściekłość "wygotowała" i uderzył"
Cały artykuł na: www.mocnakultura.blogspot.com

Polecamy naszą Dobroć...
Teatr Wiczy

aktualizacja projektu

Dorzucić grosza, byśmy zobaczyli „Dobroć, naszą dobroć”

Drodzy, dziękujemy za Wasze wsparcie! Chcemy też podzielić się z Wami felietonem Hani Wittstock, który ukazał się 24 stycznia w Gazecie Pomorskiej.

"(...) Wicza od początku mówił o tym, co boli, co uwiera, co dotyka. Nie był ledwie ciepły, był gorący i aktualny. Obnażał rzeczywistość, zaglądał pod jej powierzchnię. Demaskował i ciekawił. Śmieszył i prowokował. Mówił językiem teatru o problemach tu i teraz, z którymi widz dość łatwo się identyfikował. W tamtym czasie, po przedstawieniu aktorzy wystawiali przed wyjściem kapelusz na dobrowolne datki. Poddawali siebie i swoją sztukę pod ocenę publiczności, ile ona warta. Ten kapelusz nigdy nie był pusty. Dziś Teatr Wiczy zbiera na dokończenie przedstawienia „Dobroć, nasza dobroć” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

Pierwszą odsłonę tego spektaklu mogliśmy oglądać pod koniec listopada ubiegłego roku podczas dwudziestych piątych urodzin teatru. Wicza wziął na warsztat polskość dziś. Po pięciu latach milczenia, artyści wreszcie przemówili. I to jak zwykle głosem wyrazistym i znaczącym. Skąd sączą się te ciemne plamy, skoro tyle w nas dobroci. To nie przypadek, że bohaterów spotykamy na weselu. Najlepiej widzimy, jacy jesteśmy, gdy siadamy przy jednym stole. Choć od czasów bronowickiej chaty do dzisiejszego ósmego piętra wieżowca minęło ponad sto lat, to w duszach bohaterów nadal huczy ten nasz romantyzm. Niby uśpiony, ale jakże łatwy do rozhuśtania. Sprzeczność w słowach, myślach, czynach. Autodestrukcja na własne życzenie. Tyle już mogliśmy zobaczyć na przedpremierowym pokazie. Spektakl jest cały czas w procesie twórczym i na ostateczny kształt musimy chwilę poczekać. Na scenografię, druki reklamowe, wynajęcie sali prób oraz premierę potrzeba jeszcze 12500 złotych. Zbiórka na ten cel potrwa do 14 lutego na platformie polakpotrafi.pl. Mam nadzieję, że i tym razem ten kapelusz nie będzie pusty i że uda się zebrać potrzebną kwotę, bo warto."

Cały tekst: http://hannawittstock.blogspot.com/2017/01/dorzucic-grosza-bysmy-zobaczyli-dobroc_63.html

Do końca akcji zostało nam 20 dni. Udostępniajcie naszą Dobroć... znajomym i nieznajomym. SZTUKA NIE MOŻE MILCZEĆ!

Zespół Teatru Wiczy

aktualizacja projektu

Dobroć w podsumowaniu Grzegorza Giedrysa_Gazeta Wyborcza Toruń

„(…) Pokojski pokazał polskość w stanie rozkładu: jako nieufną i niszczycielską wobec samej siebie. Jednocześnie zauważył, że cały czas Polacy deklarują się jako ci dobrzy, jako jedyni sprawiedliwy, jako naród chory na własną niewinność. Bohaterowie tej sztuki odmieniają dobroć przez wszystkie przypadki, napawają się myślą o swojej misji dziejowej i każdą najbłahszą sytuację czytają przez pryzmat wielkiej historii (…)”
Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza

cały artykuł: http://torun.wyborcza.pl/torun/56,35576,21202750,wicza-w-formie,,11.html

aktualizacja projektu

fotorelacja

zdjęcia gazety Nowości_pokaz etapu pracy_"Dobroć nasza dobroć": http://www.nowosci.com.pl/kultura/teatr/a/teatr-wiczy-swietowal-swoje-25lecie-na-jordankach,11507766/
zapraszamy do oglądania!

aktualizacja projektu

a tu... Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze

Rozmowa odbyła się w dniu obchodów 25-lecia Teatru Wiczy (26 listopada 2016 r. w Toruniu) i prezentacji etapu pracy nad spektaklem "Dobroć nasza dobroć".

"Gościem audycji był Romuald Wicza Pokojski - reżyser, dramaturg oraz dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku, założyciel Teatru Wiczy obchodzącego 25-lecie działalności. Rozmawialiśmy o Brodnicy - rodzinnym mieście, teatrze niezależnym oraz lalkowym, a także wygranym i równocześnie przegranym konkursie na stanowisko dyrektora Teatru W. Horzycy w Toruniu."

http://www.radiopik.pl/110,69,26-listopada-2016