Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony
Marta Eleonora Gajewska

Marta Eleonora Gajewska

Aarhus, Dinamarca

Urodzona 21.02.1985 r. w Toruniu. Po licznych przeprowadzkach mieszka obecnie w Aarhus (Dania). Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artystka, w szerokim i swobodnym tego słowa rozumieniu. Prowadziła Teatr Eksperymentalny Eu Thanatos w Łodzi, przez lata aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskich Spotkaniach Poetyckich Biała Lokomotywa w Aleksandrowie Kuj., czynnie współtworzyła Grupę Poetycką WARS. Poetycko zadebiutowała w 2002 r. w Cudnych Manowcach (dodatku do Akantu). Jej debiutancki tomik Szybka Brama Lekarstw (wyd. Komograf, Warszawa, 2010) zapoczątkował Dalekobieżną Serię Wydawniczą gp-WARS. Wiersze publikowała m.in. w antologiach Otwórzmy Okna (2002), Wolny Wagon Poetycki (2010), Sudecki Wagon Poetycki (2011), Letni Expres Poetycki (2013), Pociąg Naszego Wieku (2015) oraz na łamach Pulsu Aleksandrowa, Meritum, portalu Instynkt. Prywatnie uwielbia podróże, zaczytuje się tym i owym przy dźwiękach smoothjazz’u oraz nieustannie szuka nowych wyzwań.

11

Wsparł

1

Własne projekty

Własne projekty

Pociąg do smaku

Wsparł zobacz wszystkie

Teatr 21: Zbudujmy razem! polski kickstarter

Teatr 21: Zbudujmy razem!

Warszawa, Polska

Teatr 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem, istnieje już 11 lat. Działa i jest zapraszany na festiwale, choć nie ma swojej sceny, lamp, konsoli, sali prób... Czas to zmienić. Budujemy teatr! Zbuduj z nami.

110% Postęp

24817 PLN z 22500 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Sofa Literacka - Przestrzeń Pełnej Kultury ciekawe pomysły

Sofa Literacka - Przestrzeń Pełnej Kultury

Katowice, Polska

Misją Pełnej Kultury jest stworzenie miejsca, w którym każdy, absolutnie każdy, kto chce robić coś szczególnego pod względem artystycznym, będzie mógł u nas pokazać to całemu światu...

8% Postęp

1221 PLN z 15000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Budujemy Statek Kultury! ciekawe pomysły

Budujemy Statek Kultury!

Poznań, Polska

Tworzymy pierwszy Statek Kultury w Polsce. Pomóż nam dotrzeć do nadrzecznych miejscowości i pobudzić lokalne społeczności! Uczymy, dajemy narzędzia, pokazujemy piękne światy. „W tak pięknych okolicznościach przyrody”!

14% Postęp

14504 PLN z 100000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Książka 'Wilk w Krainie Latynosów' polski kickstarter

Książka 'Wilk w Krainie Latynosów'

Wrocław, Polska

Książka: Wilk w Krainie Latynosów- czyli o tym, jak z więzienia w Boliwii trafiłem do przedszkola w Meksyku. Pomóż wydać wyjątkową książkę podróżniczą o tematyce latynoamerykańskiej!

28% Postęp

840 PLN z 3000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
From Poznan With Love. Poznań wspiera uchodźców crowdsourcing

From Poznan With Love. Poznań wspiera uchodźców

Poznań

Zbieramy fundusze na zakup podstawowych produktów spożywczych, chcemy pomóc mieszkańcom obozu w Nea Kavala w którym, w nieogrzewanych kontenerach, mieszka ok. 800 osób, w tym ok. 50% dzieci. Włącz się!

267% Postęp

26793 PLN z 10000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Dentysta w Afryce ciekawe pomysły

Dentysta w Afryce

Warszawa, Polska

Dentysta w Afryce potrzebny od zaraz! czyli wolontariat medyczny w Republice Środkowoafrykańskiej. Wesprzyj mój projekt, a dzięki Tobie wyleczę zęby dziesiątkom (a może nawet setkom!) mieszkańcom najbiedniejszych zakątków Afryki.

109% Postęp

5475 PLN z 5000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Alternatywa dla Helu - rewolucja w Cypel Hostelu finansowanie społecznościowe

Alternatywa dla Helu - rewolucja w Cypel Hostelu

Hel

Stworzenie wyjątkowego, alternatywnego miejsca na działania kulturalne i niedrogi nocleg w tym jednym z najpiękniejszych skrawków Polski.

103% Postęp

57345 PLN z 55555 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Książka dźwiękowa do kolorowania ciekawe pomysły

Książka dźwiękowa do kolorowania

Warszawa, Polska

Książka dla dzieci z wierszem Paweł i Gaweł, która porusza zmysły. Książka do czytania, słuchania i rysowania.

105% Postęp

5779 PLN z 5500 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
AED Drawsko polski kickstarter

AED Drawsko

Drawsko Pomorskie

Planujemy zakupić AED i ulokować je w publicznych miejscach, tak aby mieszkańcy Drawska Pomorskiego mieli do nich dostęp.Oprócz zakupu sprzętu ratującego życie przeprowadzimy szkolenia z zakresu pomocy przedmed. - dołącz do nas :)

155% Postęp

15553 PLN z 10000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Wypełnienie opustoszałego Królestwa Bez Kresu polski kickstarter

Wypełnienie opustoszałego Królestwa Bez Kresu

Rzeszów

Królestwo Bez Kresu będzie pierwszą w Polsce herberciarnią - miejscem, w którym połączą się ze sobą Herbert, herbata i działanie. Aby się jednak tak stało potrzebny jest remont, wypełnienie pustej przestrzeni meblami i nie tylko.

158% Postęp

12700 PLN z 8000 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt
Bajki o udzielaniu pierwszej pomocy. Część II ciekawe projekty

Bajki o udzielaniu pierwszej pomocy. Część II

Katowice, Polska

Prosimy Was o wsparcie wydruku drugiej części książeczki Miłoszek i wiewiórki. Bajki o udzielaniu pierwszej pomocy.

2% Postęp

320 PLN z 13928 PLN

Udany! Cel osiągnięty


Zobacz projekt

Aktywność

Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Udało się! Zebraliśmy 101% kwoty potrzebnej do zrealizowania projektu! To oznacza, że Pociąg do smaku odjedzie ze stacji wydawnictwa punktualnie ;) Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna. W tym tygodniu rozpoczną się ostateczne prace nad korektą tomiku. Na przełomie stycznia i lutego książka ma być drukowana. Pod koniec lutego możecie wyglądać listonosza z nagrodami. A już teraz ... życzę Wam przyjemnych lektur w długie, świąteczne wieczory.
A na zakoczenie projektu fragment z najnowszego opowiadania o N.

Zdarzało się, że do N. przybywali i inni. Wiedzeni zapiskami S. trafiali tu z gitarą czy piórem. Zapadła w pamięci noc altówki, cytryn i mężczyzny po 30-stce. Splątane słowa wierszy czytanych przy ognisku. Zmierzch, mgła nad wodą, odgłosy nadrzeczne. Ci, których w to dziwne miejsce sprowadziła chęć przeczytania strof dla zmarłego poety. Przyjaźniący się od lat lub dotąd sobie nieznani wsłuchiwali się w dogasające akordy gitary. Rozpalone wówczas ognisko wciąż tli się w ich duszach. N. nie daje o sobie zapomnieć.

12.12.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Dziękujemy serdecznie pewnemu sponsorowi za wsparcie projektu potężną kwotą. Jesteśmy o krok od sukcesu! Brakuje już tylko 320 zł!

Zatem na koniec dobrego dnia kolejny fragment z książki:

"Dzień zaczyna się i kończy spojrzeniem na La Peña. Szczyt, niczym katedra z obrazów Moneta, zmienia się z minuty na minutę. Swojskie dźwięki budzą skoro świt. Natrętne muchy, ujadanie psa, stado owiec wspinające się na górskie pastwiska. Potem zalega cisza. Po to tylko, by w odpowiednim momencie donośny głos el ajero, wiejskiego sprzedawcy czosnku, oznajmił jego przybycie. Koło południa, klakson piekarni na czterech kółkach, oznajmia przybycie świeżych bagietek i okrągłych chlebów. Nabrzmiałe czereśnie kuszą czerwienią.
(...)"

01.12.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Ledwie 14 dni zostało do końca projektu! Mamy nieco ponad 50% i już teraz dziękujemy serdecznie za każdą wpłaconą złotówkę. Nie ustajemy w walce i nie wątpimy, że się uda. W między czasie dopieszczamy ostateczną wersję książki. Zajdą pewne zmiany, m.in. pojawi się nowe zdjęcie na tylnej okładce. Będzie też opowiadanie o Ła.
Poddając się jednak nastrojowi zbliżającego się grudnia, dziś słowo o pieczeniu ...

***
Diegowi 7.05.15

Mało wypiekam wierszy ...
chleba wcale.
W domu unosi się zapach owsianych ciasteczek,
bez cukru,
dobrych dla dzieci.
Robot kuchenny
ograbił mnie nieco z kreatywności,
za to dał wolne ręce.
Nie trzymam w nich pióra,
tylko małe istnienie.
Wpisało się we mnie samoistnie
tuszem permanentnym.
Pachnie.

27.11.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Dzisiaj deszczowo ... Na stronie od kilku dni również marazm, choć poza stroną trwają rozmowy ze sponsorami. Spieszcie się jednak klikając w nagrody i rezerwujcie egzemplarze książek!

A adekwatnie do pogody dziś fragment o Aa.

" (...) Pierwszy spacer przytłaczał szarością. Monotonia nie pozwalała oczom odpocząć. Cztery białe ściany, tymczasowo zamieniło się na szeregi identycznych budynków otaczających z czterech stron świata. Nie była to chyba najlepsza decyzja. Szło się przez zimę. Mijani ludzie, choć tak zwykli, sprawiali wrażenie zupełnie innych. A może po prostu obcych? Kawiarnie, choć liczne, stanowiły jedynie filie tej samej firmy. Wchodząc do środka, trudno było odgadnąć, w której części miasta się znalazło. Ta sama kawa, przy takim samym stoliku, nic nieprzewidzianego nie śmiałoby zakłócić atmosfery.
Szło się zatem główną ulicą, tak zwaną „ulicą idącą”. Obco brzmiące nazwy przykuwały uwagę. Język pomimo najszczerszych chęci, nie był w stanie sprostać ich wymowie. Patrzyło się na architekturę, wyszukując zabytków. Owszem, któraś z kolei wycieczka z przewodnikiem objawiła ich obecność. Początkowo jednak, niewiele udało się zauważyć. Surowa katedra, sprawiająca wrażenie opuszczonej. Piękny teatr, jakby wyrwany z kontekstu, niepasujący do otoczenia ani maszkaronem, ani złocistymi zdobieniami. Ratusz, nieprzypominający znanych ratuszów. Szokujący szarością, kwadratowością i ewidentną brzydotą. Rozstawione gdzie nie gdzie postaci z brązu o niewiadomym pochodzeniu i znaczeniu. Jedynym wyrazem poczucia humoru wydawała się rzeźba prosiaków przy korycie, stojąca z boku ratusza. Czyżby zdolność do samokrytycyzmu? (...)?

18.11.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Przy wieczornych stołach turystyczne niedobitki, którym nie udało się uciec przed końcem sezonu. U Morriconnich ciepło bijące z kamiennego pieca. Kelnerzy rozpoczynają swój dzień. Z melodią na ustach polewają wino i podają pachnące pizzę i pasty. Bezimienne twarze zagryzają al dente, strużki czerwieni pojawiają się w kącikach ust, tłuste palce rozłupują pancerze skorupiaków, rozpuszczona mozarella ciągnie się niczym reklamy w kinie. Szeregi butelek z tęczowymi trunkami, iskry nad opiekanym mięsiwem, zieleń oliwek i migdałowe desery. W głowie stary przebój, kołaczą słowa „... con la guitarra en mano …”. Nie irytuje czekanie, noc nie ucieka, czas płynie inaczej. Zapachy otulają, odgradzając od powszechnego hałasu.

12.11.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Warto pochwalić się, że nasz projekt otrzymał patronat medialny Echa Kultury. A nie będzie to jedyny patron. Prace nad korektą tomiku trwają, wciąż toczą się dyskusje nad ostateczną wersją okładki. Podoba się Wam propozycja pokazana w projekcie? Nie bójcie się wpisywać komentarzy! Lada moment pojawi się wśród aktualności kolejny fragment prozy z tomiku ... ale do końca projektu wciąż jest czas, więc wspierajcie proszę i promujcie wród znajomych.

05.11.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Podsycając apetyt ... Dziś jeden z wierszy:

Carlosowi Saura i Vittorio Storaro
***
Zauroczona grą
Światłocienia,
co chwilę
wstrzymuję oddech ...

A przecież nic się nie dzieje
na bezwątkowym ekranie
taniec Muzyki z Kolorem,
muśnięcie obiektywu,
subtelne to, co bez słów
skryte pomiędzy krokami.
Zanurzam się w senne marzenie,
co ze snu nic w sobie nie ma,
oddaję się w zasłuchaniu
rozpływam się w zapatrzeniu ...

Przed obiektywem
Pasja
przybiera ludzki kształt.

02.11.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Dziękujemy - pewien wspierający zasilił nasze konto kwotą 250 zł! A to oznacza, że jego imię zostanie wspomniane w książce, na specjalnej stronie z podziękowaniami. Równie mocno dziękujemy każdemu z osobna, za każde wspierające kliknięcie.

Gotowy jest już wstęp do tomiku. Zaostrza apetyt ;)

Po głowie chodzą jeszcze nowe pomysły. Zastanawiam się, czy zanim oddamy książkę do druku, da się jeszcze dopisać to i owo? Dużo zależy od Was!

31.10.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

14% w dwa dni. Dziekujemy! Niewiele zostalo do magicznej 20-stki ;) Staramy sie dotrzec do jak najwiekszej liczby osob. Od jutra uderzamy do pewnych organizacji. Trzymajcie kciuki i nie przestajcie promowac projektu.

29.10.2016
Pociąg do smaku

Pociąg do smaku

Marta Eleonora Gajewska

aktualizacja projektu

Za nami pierwsza doba projektu ... a na koncie już 240 zł, czyli 7% z całkowitej kwoty! Dobry start. Jeśli tak dalej pójdzie, w 3 dni przekroczymy 20%. Dziękuję tym odważnym, którzy nie mieli wątpliwości, że projekt warto wesprzeć!

Tymczasem ... Za nami kolejne rozmowy z Wydawnictwem i wstępnie ustalony termin druku na luty 2017r. Dariusz Staniszewski pracuje nad wstępem do tomiku. Pojawia się również więcej pomysłów na patronów medialnych, ale o tym wkrótce.

Śledźcie też naszą stronę na FB.

28.10.2016