Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Filip Skrońc

Filip Skrońc

Warsaw, Poland

Dokumentalista eksperymentujący.

Pisze, robi zdjęcia i tworzy krótkie formy video. W swoich pracach stara się łączyć poetycki reportaż z brudnym realizmem.

Ukończył Fotografię Prasową w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Stosunki Międzynarodowe na Collegium Civitas.

Zwycięzca konkursu im. Macieja Szumowskiego na reportaż i esej (2012), finalista Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2013) oraz konkursu stypendialnego Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego dla dla młodych dziennikarzy (2014). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz uczestnik programu Napo Mentor (2015-2016). Z zdjęcia tanzańskich albinosów otrzymałem nagrodę na konkursie BZ WBK Press Foto (2017).

Tata Kajtka i chłopak Moniki.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10437 PLN z 20000 PLN

64 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

52%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.06.2017.

Pomoc w dokończeniu projektu dokumentalnego

O projekcie

W wielu częściach Afryki cały czas istnieje wiara w magiczną moc ciał albinosów. Z tego powodu ludzie z albinizmem stają się ofiarami ataków, morderstw i gwałtów, a ich szczątki są wykradane z cmentarzy.

Brakuje dokładnych statystyk, ale liczba zgłoszonych ataków przekroczyła właśnie pół tysiąca - 191 osób zostało zamordowanych, a 331 doznało poważnych okaleczeń lub uznanych zostało za zaginione. Dane te obejmują 28 afrykańskich krajów (stan na połowę maja 2017).

Trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy pojechałem do Tanzanii, nie wiedziałem, że ten problem jest tak bardzo złożony. Zacząłem pisać wtedy książkę reporterską, która na rynku ukaże się jeszcze w tym roku (mam wydawcę, większość materiału i jeszcze trochę pracy nad samym tekstem). To opowieść nie tylko o samych atakach i ich przyczynach, ale również o współczesnej Afryce cały czas mocno osadzonej w przeszłości.

Na co dzień pracuję robiąc zdjęcia, ale przy pracy nad tym projektem, aparat świadomie zostawiałem w Polsce. Chciałem maksymalnie skupić się na tekście, a nauczony doświadczeniem wiedziałem, że robiąc jedno i drugie, efekty będą o wiele gorsze. Oczywiście jakieś zdjęcia powstawały, ale nie myślałem wtedy, że chciałbym stworzyć z tego coś większego, co mogłoby działać nie tylko jako dopełnienie warstwy tekstowej.

Część tych zdjęć pokazywałem na instagramie, dwie fotografie stały się elementem wystawy Single Shot i wirtualnej galerii Hidden Photo, a cykl 8 fotografii otrzymał nagrodę na tegorocznym konkursie BZ WBK Press Foto. Wszystkie te sytuacje pokazały mi, że ten projekt dokumentalny należy rozszerzyć o zdjęcia i krótkie filmy.

Od samego początku wszystkie wyjazdy i koszta związane z pracą nad tym tematem  finansuję z własnych środków, ale tym razem chciałbym poprosić o Waszą pomoc.

Planuję jeszcze jeden wyjazd do Tanzanii w przeciągu najbliższego miesiąca. Byłaby to szansa na stworzenie wizualnej części opowieści, ale i możliwość rozszerzenia samego tekstu reportażu o aktualne wątki.

Zebrane pieniądze starczą na pokrycie kosztów związanych z zakupem materiałów fotograficznych (wkładów polaroid), ubezpieczeniem sprzętu (aparatu i kamery) i samą podróżą – biletami do Dar es Salaam, opłaceniem biletów lotniczych wewnątrz kraju dla mnie i dla mojego bohatera oraz wszelkimi kosztami potrzebnymi na miesięczny pobyt w Tanzanii. Z zebranych pieniędzy pokryję również koszta produkcji i dostarczenia nagród.

Gdyby udało się zebrać więcej pieniędzy, na miejscu mógłbym kupić większą ilość kremów z filtrem, które przekazałbym osobom ich potrzebującym. Największym mordercą ludzi z albinizmem jest cały czas ostre słońce prowadzące do raka skóry, a ceny buteleczek z kremem całkowicie przewyższają finansowe możliwości większości osób.

 

Przewidywane nagrody za wsparcie to między innymi:

set trzech pocztówek ze zdjęciami z projektu

pocztówka z jednym ze zdjęć z projektu, wysłana prosto z Tanzanii

KSIĄŻKA reporterska mojego autorstwa, opowiadająca o atakach na ludzi z albinizmem

KSIĄŻKA reporterska + oryginalny polaroid zrobiony w Tanzanii + set trzech pocztówek

KSIĄŻKA reporterska + jednodniowy warsztata z fotografii portretowej i / lub warsztaty z pracy z tekstem i zdjęciami + pocztówka wysłana z Tanzanii

 

Planowany termin dostarczenia nagród to ostatni kwartał roku 2017. Pocztówki z Tanzanii wysłałbym już w czerwcu/lipcu!

 

 

Jeśli masz jakieś pytania, napisz proszę maila - chętnie odpowiem. Więcej na temat mojej pracy i zdjęcia znajdziecie na  filipskronc.com oraz na instagramie.

F.

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Możecie pomóc dokończyć niezwykły projekt dokumentalny Filipa Skrónca

fotoblogia.pl | 2017-06-08

Filip Skrońc realizuje materiał dotyczący sytuacji albinosów w Afryce. Fotografie już zostały nagrodzone w konkursie BZW BK 2017, jednak aby dokończyć ten ważny cykl, potrzebna jest wasza pomoc. Autor już niebawem opowie o swoich zdjęciach w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Potrzeba już naprawdę niewiele. Pomóż w dokończeniu najnowszego projektu dokumentalnego Filipa Skrońca

www.fotopolis.pl | 2017-06-07

Najnowszy projekt Filipa Skrońca to szokująca opowieść o albinosach żyjących we współczesnej Afryce, która cały czas jest mocno osadzona w przeszłości. Jednak w pełnym dokończeniu tej historii potrzebna jest Twoja pomoc.

SPOTKANIE: FILIP SKROŃC

aktivist.pl | 2017-06-06

Filip Skrońc opowie o pracy nad swoim projektem dotyczącym problemów albinosów w Afryce, pokaże niepublikowane do tej pory zdjęcia. Autor za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl zbiera środki na ostatnią podróż (https://polakpotrafi.pl/projekt/pomoc-w-dokonczeniu-projektu-dokumentalnego). Ma to być szansa na uaktualnienie niektórych wątków i dopełnienie całości o zdjęcia oraz filmy. Na spotkanie zapraszamy we wtorek 13 czerwca o godzinie 18:00.

Filip Skrońc zbiera pieniądze na projekt dokumentalny przez crowdfunding

www.press.pl | 2017-06-03

Fotograf Filip Skrońc postanowił zebrać 20 tys. zł na dokończenie dokumentu o albinosach. Zbiórkę prowadzi na portalu Polakpotrafi.pl. Do 1 czerwca zebrał 810 zł.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.06.2017 23:11