Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

PolakoGruzin

PolakoGruzin

Warszawa, Polska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Zdjęcie główne projektu

1170 PLN z 25000 PLN

26 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.04.2019.

PolakoGruzin – bezpłatny e-book i audiobook

O projekcie

Podobno każdy już tu był. Podobno nie ma tu już nic do odkrycia. Podobno wszyscy powiedzieli i napisali o tym kraju tyle, że więcej naprawdę nie trzeba. Czyżby? 

 

 

Gruzja jest nadal niezgłębiona i pełna tajemnic. Są tutaj miejsca, do których nie docierają ani turyści, ani rasowi podróżnicy. Istnieje tutaj też życie, którego zwiedzający w pośpiechu nigdy nie doświadczają. 

 

To, co ludzie mówią i piszą o Gruzji, jest zaledwie wierzchołkiem całkiem sporej kaukaskiej góry. Prześlizgiwanie się po meandrach gruzińskości nie przeszkadza jednak wszem wobec o niej opowiadać – i tak powstają pseudoreportaże, tworzone po zaledwie tygodniowym pobycie, niezbyt wiarygodne opowieści o wchodzeniu w jeansach na pięciotysięczniki, a nawet mało ambitne kalki literackie. Obok bardziej rzetelnych relacji podróżniczych i przewodników materiały te pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Gdy dociekliwi chcą poznać Gruzję bliżej, zamiast szczerych, praktycznych porad i informacji są zasypywani zaproszeniami "na priv" i ofertami. Marna perspektywa. Ja się na to nie godzę! 

 

 

Jako PolakoGruzin chcę pokazać Gruzję w całej okazałości – każdemu i zupełnie za darmo, bez koloryzowania i zmyślania. I mam ku temu powody. 

 

 

 

Nazywam się Krzysztof Nodar Ciemnołoński. O ile moje nazwisko niekoniecznie świadczy o gruzińskości, o tyle drugie imię jak najbardziej – jako potomek rodu Tumaniszwili, mam gruzińskie korzenie. Jestem podróżnikiem, blogerem i vlogerem, autorem ponad 100 artykułów i 50 filmów na YouTube o Gruzji, Kaukazie i Rosji, a także pilotem i organizatorem wycieczek na Kaukaz, do Azji Centralnej i Rosji oraz właścicielem firmy turystycznej Tamada Tour i marki wina Nodari Wine (więcej o mnie na www.polakogruzin.pl). Również jestem autorem dwóch tomików wierszy - "Przebicia" (Warszawa 2005), "Eskalacje" (Gniezno 2011), laureatem wielu konkursów literackich oraz turniejów 1 wiersza.  

 

 

 

Od 2007 r. dzielę życie między Polskę a Gruzję, od 2014 r. mieszkam na stałe w Tbilisi. Przez lata dobrze poznałem kraj moich przodków, wniknąłem w jego kulturę oraz przemierzyłem bardziej i mniej znane szlaki perły Kaukazu. Z poczuciem ciągłego niedosytu przedzierałem się przez turystyczną otoczkę, by zgłębić magię Gruzji – prawdziwą istotę krainy legendarnej gościnności, malowniczych krajobrazów, wspaniałych zabytków, pysznego jedzenia, organicznego wina oraz życia całkiem innego niż nasze. Teraz chcę, aby każdy mógł odkryć piękno tego kraju. I prawdę na jego temat. 

 

 

 

Od 2011 r. zabieram ludzi ciekawych świata na gruzińskie szlaki. Sam również podróżuję, docierając w miejsca, o których milczą turystyczne przewodniki. Wyprawy po Gruzji i codzienne życie w tym kraju pozwoliły mi stworzyć obszerne materiały, łączące reporterski zapis moich doświadczeń z praktycznym przewodnikiem. Zebrałem wszystkie przemyślenia, okrasiłem je autorskimi zdjęciami i tak, wędrówka po wędrówce, powstał blog PolakoGruzin. Publikację, wzbogaconą o nowe informacje, ciekawostki i zdjęcia, planuję wydać w formie e-booka i audiobooka, by każdy obieżyświat poznał odpowiedzi na rozmaite gruzińskie pytania:

 

• Jakie atrakcje Gruzji koniecznie trzeba zwiedzić – od kultowych zabytków po bezdroża niezapomnianej przygody?

 

• Dokąd warto wybrać się na eskapadę jeepami, trekking, rajd konny czy wine tour – z nurtem górskich potoków, przez majestatyczne szczyty, po zakamarki soczyście zielonych wąwozów?

 

• Co warto w Gruzji przeżyć i jak zrobić to z poszanowaniem lokalnej obyczajowości?

 

• Gdzie w Gruzji zanocować?

 

• Co i gdzie zjeść i wypić?

 

• Jakie pamiątki przywieźć z Gruzji?

 

• Gdzie najlepiej zasmakować gruzińskiej tradycji winiarskiej, która jest objęta patronatem UNESCO?

 

• Gdzie odkryć nieznane turystom oblicza Gruzji?

 

• Jak natrafić na ludzi żyjących od pokoleń w wioskach, w których zatrzymał się czas, a codzienność płynie w rytmie przyrody i niezmiennych od wieków tradycji? 

 

• Jak zgłębić sens gruzińskiej kultury, historii, sztuki, muzyki, architektury, kuchni i relacji międzyludzkich?

 

 

 

 

1. „PolakoGruzina” pragnę wydać w formie e-booka i osobiście nagranego audiobooka, co każdemu umożliwi poznanie Gruzji w dogodnej dla niego formie. Zróżnicowanie form wydawniczych to również ukłon w stronę osób niesłyszących i niewidzących.

 

2. „PolakoGruzina”, zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka, zamierzam udostępnić całkowicie bezpłatnie, ponieważ uważam, że każdy człowiek, niezależnie od zasobności portfela, powinien mieć możliwość poznawania innych zakątków świata. Ponadto darmowa publikacja pozwoli szerzyć prawdziwe informacje o Gruzji. 

 

 

3. W „PolakoGruzinie” zawarłem unikatowe informacje i sprawdzone porady dla turystów, podróżników i miłośników kultury, które ułatwiają zdobycie nowych wiadomości o Gruzji i zaplanowanie niesamowitej wyprawy na Kaukaz.

 

4. Materiały do „PolakoGruzina” tworzyłem z szacunkiem do gruzińskiego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Dzięki temu sprzyjają one promocji Gruzji na świecie, a także burzą niektóre stereotypy o tym kraju, powstałe wskutek niezrozumienia lokalnych zwyczajów i warunków życia. Ponadto opisuję miejsca, postacie, zjawiska i zdarzenia, które z biegiem lat mogą zmienić oblicze i zatrzeć się w pamięci ludzi. 

 

5. „PolakoGruzin” podsumowuje moje kilkuletnie doświadczenia z życia w Gruzji i kilkunastoletnie z podróży po niej. Publikacja stanowi ważny dla mnie zapis tego wszystkiego, co wzbogaciło mój świat i dotychczasowy dorobek twórczy, a zarazem może realnie przydać się innym, dziś i w przyszłości. 

 

 

 

Aby wydanie „PolakoGruzina” w formie bezpłatnego e-booka i audiobooka było możliwe, potrzebuję odrobiny wsparcia. 

 

Budżet projektu to: 25 000 PLN. 

 

Środki przeznaczę na:

 

•profesjonalną redakcję i korektę językową oraz skład i łamanie e-booka,

•profesjonalne nagranie audiobooka,

•promocję e-booka i audiobooka,

•nagrody dla Darczyńców,

•koszty operacyjne serwisu Polakpotrafi.pl. 

 

 

 

Wydanie e-booka „PolakoGruzin” planuję na kwiecień 2019 r., audiobooka – na maj. 

 

Do końca maja 2019 r. roześlę nagrody Darczyńcom. 

 

 

 

E-book i audiobook „PolakoGruzin” będą dostępne do pobrania za darmo na moim blogu PolakoGruzin.pl. Każdy Darczyńca otrzyma e-mail z powiadomieniem o publikacji do pobrania. Linki do publikacji rozpowszechnię też w mediach społecznościowych i na zaprzyjaźnionych portalach internetowych, na które codziennie zaglądają tysiące osób. 

 

 

 

Złapałeś gruzińskiego bakcyla i masz nieodpartą ochotę stworzyć razem ze mną „PolakoGruzina”, unikatowy przewodnik reporterski po perle Kaukazu? Działając ręka w rękę, ja przybliżę się do spełnienia swojego wielkiego marzenia, a Ty – do otrzymania wyjątkowych nagród! Wszyscy darczyńcy otrzymają dostęp do zamkniętej grupy "PolakoGruzin potrafi", w której będą pojawiać się materiały z "making of", niepublikowane treści, a także będzie to miejsce na burze mózgów, wspólne pomysły i sugestie!

 

Osobiste podziękowania

 

Na sumę szczęścia składają się drobne gesty. W nagrodę za wsparcie otrzymasz osobiste podziękowania na moim profilu w social mediach lub podziękowanie graficzne przesłane na Twój adres e-mail. W każdym słowie zawrę nutkę gruzińskiej magii.

 

Podziękowania w książce i audiobooku

 

Jak mawiają Gruzini: „Didi madloba, chemi megobari!”. „PolakoGruzin” to nasze wspólne dzieło, za co, przyjacielu, podziękuję Ci na łamach e-booka i audiobooka. W obu publikacjach wymienię Cię z imienia i nazwiska lub, jeśli wolisz, pod pseudonimem albo pod nazwą Twojej firmy. 

 

Gruzińskie pocztówki i magnesy

 

Ludzie mówią, że w Gruzji łatwo się zakochać. Ja już coś o tym wiem, ale żebyś i Ty mógł się przekonać, prosto z perły Kaukazu otrzymasz 2 wyjątkowe pocztówki i 2 magnesy. Przeniosą Cię one wprost do magicznej krainy i już zawsze będą przypominać o tym, że dołożyłeś swoją cegiełkę do stworzenia „PolakoGruzina”. A może też zachęcą Cię do zobaczenia pocztówkowych krajobrazów na własne oczy?

 

 

Korkociąg i skrzynka na wino 

 

Abyś mógł zatopić się w najlepszym smaku Gruzji, otrzymasz stylową skrzynkę na wino z akcesoriami (okapnik, zatyczka do butelek, nóż kelnerski, dekanter) oraz zapakowany w eleganckie czarne pudełko korkociąg wraz z korkiem próżniowym, pozwalającym na dłuższe przechowywanie wina bez utraty cennych aromatów. Wraz z tymi oryginalnymi upominkami – dzięki którym nie raz odkryjesz 6000 lat unikalnej tradycji gruzińskiego winiarstwa pod patronatem UNESCO – popłynie do Ciebie moja wdzięczność za wkład w powstanie e-booka i audiobooka „PolakoGruzin”. 

 

 

Reklama Twojej firmy

 

Roztaczasz najpiękniejsze widoki na spełnienie marzenia o publikacji „PolakoGruzina”! Razem stworzymy jedyny taki przewodnik reporterski, z którego skorzystają globtroterzy, turyści, pasjonaci gruzińskiego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego, amatorzy gruzińskiej kuchni oraz wszyscy ludzie ciekawi świata. W nagrodę na łamach e-booka i audiobooka opublikuję reklamę Twojej firmy (nagroda jest skierowana do osób i firm prowadzących np. sklepy, restauracje, hotele oraz inne firmy handlowe i usługowe z dowolnej branży – z wyłączeniem firm prowadzących działalność turystyczną na Kaukazie). 

 

Wyprawa do Gruzji dla 2 osób 

 

Spędź najlepsze wakacje życia! Za swoje ogromne wsparcie otrzymasz nagrodę specjalną: 8-dniową, pełną wrażeń wycieczkę Gruza po Sezonie dla 2 osób. Zobaczysz bajecznie kolorową stolicę – Tbilisi oraz kultowe miasteczka i wioski, w których życie płynie innym nurtem. Wskoczysz w jeepa, by przemierzyć spektakularne szlaki gruzińskiej natury, kultury i historii. Odkryjesz dzikie, majestatyczne góry, zielone wąwozy i krystaliczne wodospady. Zwiedzisz gruzińskie zabytki i zajrzysz do lokalnych winnic. Weźmiesz też udział w tradycyjnej suprze – poznasz smaki Gruzji oraz ludzi, których śmiało nazwiesz swoimi przyjaciółmi i z którymi wzniesiesz niejeden toast za radość życia. Na każdym kroku zanurzysz się w rewelacyjnej atmosferze, którą zapamiętasz już na zawsze! Start i koniec wyprawy: na lotnisku w Tbilisi (termin wyjazdu ustalimy indywidualnie). Nagroda obejmuje noclegi, wyżywienie, przejazdy w Gruzji i wstęp do zwiedzanych atrakcji.

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.04.2019 22:10