Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Poznań

Stowarzyszenie “Lepszy Świat” działa w Poznaniu już od 11 lat. Zajmuje się pomocą społeczną, edukacją i promocją wolontariatu. Wspiera oddolne inicjatywy i angażuje społeczność lokalną do działania. Promuje międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.

Więcej informacji na: www.lepszyswiat.org.pl

Napisz wiadomość do Projektodawcy

102172 PLN z 100000 PLN

782 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2015.

Budujemy szkołę w Nepalu

O projekcie

 english version below

 

25 kwietnia 2015 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Poznański podróżnik Maciej Pastwa, kilka dni po trzęsieniu, dotarł do wsi Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha, oddalonej o 50 km od epicentrum. Wraz ze Stowarzyszeniem "Lepszy Świat" postanowił odbudować zniszczoną szkołę, do której uczęszczało 300 uczniów. Tylko 60% Nepalczyków potrafi czytać i pisać, dlatego budowa szkoły jest szczególnie ważna.

Naszym celem jest odbudowa szkoły o powierzchni 500 m2, składającej się z 14 sal. Prace budowlane rozpoczniemy w listopadzie 2015 roku. 

Pomóż nepalskim uczniom wrócić do szkoły!

 

 

Kwietniowe trzęsienie ziemi zniszczyło w Nepalu 626 000 budynków. Poznański podróżnik Maciej Pastwa kilka dni po trzęsieniu dotarł do wsi Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha, oddalonej o 50 km od epicentrum.

Na miejscu prócz wielu domów zniszczeniu uległa szkoła, do której uczęszczało 300 uczniów. Widząc tragedię, jaka spotkała mieszkańców, ale i to, w jaki sposób radzą sobie ze skutkami katastrofy, Maciej postanowił pomóc w odbudowaniu zniszczonej szkoły.

W zaledwie 3 dni założył wraz z dyrektorem placówki, nauczycielem i dwoma sympatyzującymi Nepalczykami wolontariacki komitet na rzecz jej odbudowy. Swoim pomysłem podzielili się z przedstawicielami lokalnej władzy, którzy docenili starania komitetu i wyrazili chęć wsparcia planowanych działań. W języku nepalskim podpisano porozumienie współpracy.

Maciej, pełen zaangażowania i chęci do działania, zaczął planować projekt na rzecz odbudowy szkoły. Zorientował się, jakie materiały i pozwolenia będą potrzebne do przeprowadzenia wszystkich etapów budowy oraz ile to będzie kosztować. Podróżnik obiecał uczniom, że wróci do nich w listopadzie i wybuduje nową szkołę. Mieszkańcy zobowiązali się, że do tego czasu rozbiorą pozostałości zawalonej szkoły oraz zorganizują tymczasowe miejsce przeznaczone do prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Podróżnik podczas pobytu w Nepalu postanowił poprosić o pomoc poznańskie Stowarzyszenie “Lepszy Świat”, z którym już wcześniej realizował akcje pomocowe. Poniższa pocztówka zainicjowała wspólną przygodę oraz przygotowania do projektu: “Budujemy szkołę w Nepalu”.

 

 

Trzy z czterech istniejących budynków, stanowiących szkołę, nadaje się niestety do rozbiórki. Ostatni budynek wymaga naprawy i w przyszłości będzie mógł być wykorzystany na sekretariat. W planach mamy wybudowanie nowej, dwupoziomowej szkoły o łącznej powierzchni ok. 500 m2, w skład której będzie wchodziło 14 klas. Projekt chcemy rozszerzyć uwzględniając możliwość pracy wolontariuszy w ramach dodatkowych zajęć dla dzieci, w tym języka angielskiego.

 

Budowę szkoły chcemy rozpocząć w listopadzie 2015. Obecnie w Nepalu trwa pora deszczowa, która uniemożliwia dostarczenie materiałów budowlanych z pobliskiej miejscowości. Dlatego najbliższe miesiące chcemy przeznaczyć na przygotowania do odbudowy oraz zebranie potrzebnych funduszy.

Nasi nepalscy przyjaciele zbudowali tymczasową konstrukcję, która do czasu przyjazdu Macieja będzie pełniła funkcję szkoły. Utrzymujemy stały kontakt z Nepalczykami, dzięki czemu możemy wspólnie lepiej przygotować się do jesiennych działań.



Do odbudowania szkoły będziemy potrzebować dużych funduszy. Przewidywany koszt realizacji całego projektu to ok. 400 tys. złotych. Ze względu na tak wysoką sumę, w akcję chcemy zaangażować różne grupy społeczne. Ruszamy ze zbiórką publiczną wśród mieszkańców Poznania, a od września projekt będziemy realizować w wielkopolskich szkołach. Polscy uczniowie pomogą tym samym swoim nepalskim rówieśnikom. 

Dodatkowo Maciej Pastwa zadeklarował pokrycie części tej kwoty ze sprzedaży swojego mieszkania, a Nepalczycy z Bakrang-6 obiecali, że usuną zniszczone budynki szkoły, dzięki czemu nie poniesiemy kosztów rozbiórki. 

Będziemy mieć zatem fundusze, które pozwolą na rozpoczęcie prac budowlanych i postawienie pierwszego poziomu szkoły. Bez wsparcia społeczności PolakPotrafi.pl nie uda nam się jednak dokończyć budowy!

   

  

 

  

Akcję “Budujemy szkołę w Nepalu” prowadzimy społecznie, w kilkuosobowym zespole. Poznajcie naszą ekipę!

Stowarzyszenie “Lepszy Świat” działa w Poznaniu od 10 lat. Zajmuje się pomocą społeczną, edukacją i promocją wolontariatu. Wspiera oddolne inicjatywy i angażuje społeczność lokalną do działania. Promuje międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój. Więcej o działaniach na: www.lepszyswiat.org.pl.

Maciej Pastwa - poznański podróżnik i społecznik. Przemieszczając się autostopem, 20-letnim mercedesem, motorem lub rowerem pokonał setki tysięcy km, zwiedzając ponad 90 państw na 6 kontynentach. W czasie swoich podróży zrealizował wiele nieszablonowych projektów społecznych. Prowadził akcję ekologiczną na promach pływających po Amazonce. Jest również fundatorem trzech studni w Republice Środkowej Afryki. Gdy wraca ze swoich podróży, prowadzi wolontariacko lekcje edukacyjne w wielkopolskich szkołach i inspiruje innych swoimi doświadczeniami. Ufundował również w Poznaniu tablicę upamiętniającą Kazimierza Nowaka - podróżnika, który przemierzył Afrykę na rowerze.

Od kilku lat współpracuje z poznańskim Stowarzyszeniem “Lepszy Świat”, z którym realizował zainicjowaną przez siebie akcję “Poznaniacy pomagają uchodźcom syryjskim”.

Maciej Pastwa to niezwykły człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Energią i otwartością zaraża wszystkich dookoła siebie.

Więcej na: www.pastwa.eu

Ania Wawrzyniak - racjonalistka, najbardziej dokładna osoba z naszej ekipy. Lubi wszystko dobrze przemyśleć, zanim podejmie ostateczną decyzję. Nieustannie sporządza notatki w swoim kalendarzu i zaznacza je trzema kolorami, tak, aby niczego nie pomylić. Często sprowadza naszą szaloną wyobraźnię na ziemię i powstałe pomysły dostosowuje do rzeczywistości. Mając Anię w zespole wiemy, że wszystko będzie na pewno dopięte na ostatni guzik. Na co dzień możecie spotkać ją przemierzającą Poznań na swoim rowerze, z którym niemal nigdy się nie rozstaje.

 

Sylwia Jędernalik - najlepszy element napływowy z Gdańska, jaki Poznań mógł sobie wymarzyć. Odważna i przebojowa. Napisała bardzo dobrze ocenianą  pracę magisterską o procesie oswajania śmierci w doświadczeniu pracowników zakładów pogrzebowych, więc śmiało można rzec, że absolutnie nie boi się wyzwań i trudnych tematów. Wszechstronnie uzdolniona, ze szczególnym naciskiem na talenty artystyczne – jest autorką pięknych cegieł, które firmują nasz projekt. Otwarta, asertywna i bardzo ambitna. Kamera i aparat ją kochają, więc pewnie nie zdziwi Was, że kiedyś chciała zostać aktorką. Została jednak socjolożką. I bardzo dobrze, bo drugiej tak otwartej na ludzi i komunikatywnej osoby ze świecą szukać. 

 

Paulina Kuntza - gdyby ktoś zapytał nas, kim tak naprawdę jest „aktywista” i jakie posiada cechy, bez zastanowienia wskazalibyśmy na Paulinę. Dziewczyna z sercem na dłoni, spontaniczna i zawsze gotowa do działania. Nie istnieją dla niej problemy, których nie da się rozwiązać. Nie lubi bezczynności i zawsze znajdzie czas, aby wesprzeć oddolne inicjatywy. Idealistka, silnie zaangażowana w pomoc międzynarodową. Aktywna i pełna energii gaduła, która w trakcie wspólnej pracy wyjada nam wszystkie słodycze :)

 

Kasia Sulejewska - to osoba niezwykle zrównoważona, spokojna i zawsze uśmiechnięta. Nawet w sytuacjach kryzysowych wie, co należy zrobić i jak się zachować. Kasia ma wyjątkowy zmysł przewidywania. Dzięki swojej intuicji naprowadza nasz zespół na dobre pomysły, decyzje i rozwiązania. Empatyczna, wrażliwa na ludzką krzywdę i pełna szacunku do innych ludzi. Zapracowana i zabiegana optymistka, która nigdy nie narzeka na nudę. Każdy jej dzień wypełniony jest po brzegi różnorodnymi działaniami i zajęciami. Choć czasem ciężko się do niej dodzwonić, zawsze motywuje nas do pracy i zaraża swoim optymizmem :) 

 

Działanie w projekcie “Budujemy szkołę w Nepalu” daje naszej ekipie wiele radości i satysfakcji. Chcemy również i Was zarazić tą pozytywną energią. Przekazywane nam symboliczne “cegły” pozwolą na podjęcie realnych działań. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu już wkrótce wybudujemy w Nepalu nową szkołę, a każdy z Was będzie miał w niej swój udział.

Pełni wdzięczności za otrzymywane wsparcie przygotowaliśmy dla Was wiele wspaniałych nagród, które jeszcze na długo nie pozwolą zapomnieć o naszej akcji. Choć ukończenie budowy szkoły będzie dla nas wszystkich największą nagrodą, to chcemy odwdzięczyć się Wam w szczególny sposób. Każde wsparcie przybliża nas do celu – cegła po cegle odbudujemy zniszczoną przez trzęsienie ziemi szkołę.

 

1 zł = 2 cegły 

 

Wspierając akcję, dorzucasz symboliczną cegłę do odbudowania szkoły.

 

W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie, prosto z Nepalu wyślemy do Ciebie pocztówkę z pozdrowieniami w języku nepalskim, która stanie się wspaniałą pamiątką po udziale we wspólnym budowaniu szkoły. 

W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie otrzymasz wejściówkę do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem. Sprawdź jakie historie podróżnicze skrywa ekspozycja muzeum na www.fiedler.pl

W trakcie budowy szkoły w Nepalu nakręcimy specjalny reportaż, który dokumentować będzie wszystkie działania realizowane we wiosce Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha. Dzięki naszym materiałom, po zakończeniu budowy, dowiesz się, jak powstawała nowa szkoła oraz w jaki sposób współpracowaliśmy z naszymi nepalskimi przyjaciółmi. W nagrodę za wsparcie umieścimy Twoje imię i nazwisko w napisach końcowych reportażu wraz ze specjalnymi podziękowaniami dla wszystkich, którzy zaangażowali się w budowę szkoły w Nepalu!

  

Za dorzucenie swoich cegieł do budowy szkoły otrzymasz od nas jedną z niezwykle ciekawych i wciągających książek Łukasza Wierzbickiego, podróżnika i pisarza, który całym sercem wspiera nasz projekt. Od autora otrzymaliśmy aż pięć tytułów: “Afryka Kazika”, “Dziadek i niedźwiadek”, “Machiną przez Chiny”, “Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz “Wróżby dla Kuźmy”. Łukasz Wierzbicki przekazał nam także dwa audiobooki swoich książek. Wszystkie nagrody od autora opatrzone zostaną autografem oraz imienną dedykacją dla wspierających! 

W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie otrzymasz jedną z dwóch książek Piotra Tomzy, który wspierając projekt odbudowy szkoły w Nepalu, przekazał nam swoje najważniejsze tytuły: “Afrykę Nowaka” i “Pokolenie kolosów”. Każda książka zostanie podpisana przez autora i zawierać będzie imienną dedykację!

 

Wspierając projekt "Budujemy szkołę w Nepalu", możesz otrzymać książkę Kazimierza Ludwińskiego „Wyspa szczęśliwych dzieci” wraz z imiennym autografem autora książki! Dodatkowo otrzymasz podziękowanie za wsparcie akcji. 

W podziękowaniu możesz otrzymać wyjątkową płytę z podziękowaniem za wsparcie projektu od AINU - multiistrumentalisty, który tworzył utwory z muzykami z Kathmandu i tybetańskimi mnichami.

Za dorzucenie swoich cegieł do budowy szkoły otrzymasz od nas wyjątkowy plakat Rafała Sonika z Rajdu Dakar wraz z autografem sportowca.

Radio Merkury przygotowało dla Ciebie specjalną nagrodę. W podziękowaniu za wsparcie otrzymasz zaproszenie do zabytkowej siedziby radia. Przy okazji zobaczysz, jak na co dzień wygląda praca dziennikarza radiowego.

Nagroda od Radia Eska to kolacja dla 4 osób z ekipą programu popołudniowego "Wrzuć na luz" - Maciejem Narożnym, Ministrem Arturem Klimaszewskim i tą trzecią. To wyjątkowa nagroda dla wspierających odbudowę szkoły! 

Cegła nr 2, 3, 4

Na pierwszy rzut oka - zwykłe cegły. Prostokątne, czerwone, ciężkie. Ozdobione ręcznie wykonanym logiem naszej akcji, nabierają jednak niezwykłego charakteru. Są najważniejszym symbolem projektu i promują wszystkie nasze działania. Autorka cegieł w wykonanie każdej z nich włożyła wiele pracy, a ostatecznie powstało ich zaledwie kilkadziesiąt. Limitowane cegły, opatrzone imienną dedykacją i podziękowaniem, trafiają wyłącznie do rąk znanych osób ze świata kultury i podróży, które wspierają nasz projekt! Kilka z pierwszych, ręcznie wykonanych cegieł postanowiliśmy zarezerwować jednak dla Was - osób, które zaangażują się w projekt za pośrednictwem portalu “Polak Potrafi”. W podziękowaniu za wsparcie otrzymacie limitowaną, niezwykle cenną dla nas cegłę nr 2, 3 lub 4, która stanie się wspaniałą pamiątką jeszcze na długo po zakończeniu akcji! 

 Podczas prac budowlanych w Nepalu, przygotujemy specjalną, spersonalizowaną cegłę, na której umieścimy zaproponowany przez Ciebie napis bądź dedykację. Twoją cegłę wmurujemy następnie w jedną ze ścian powstającej szkoły. Wszystko udokumentujemy zdjęciami i wraz z naszymi podziękowaniami prześlemy na Twój adres mailowy. 

Cegła nr 1

Za wsparcie na PolakPotrafi.pl możesz otrzymać od nas ręcznie ozdobioną i limitowaną cegłę nr 1 z logiem akcji. To pierwsza z kilkunastu cegieł, które wykorzystaliśmy do promocji naszej inicjatywy! Cegła numer 1 jest dla nas niezwykle ważna - stanowi symbol wspólnej pracy i zaangażowania. Proces jej tworzenia trwał kilka godzin, a efekt końcowy jest wynikiem nieprzespanej nocy. Autorka naszych cegieł włożyła w nią najwięcej serca i zaangażowania. Choć kolejne cegły wykonywane były z coraz większą wprawą, a ich wygląd został doprecyzowany, to właśnie cegła nr 1 ma dla nas szczególne znaczenie. Towarzyszyła nam w trakcie sesji zdjęciowej, podróżowała z nami po całym Poznaniu, a każdy członek ekipy trzymał ją w swoich dłoniach. Dodatkowo została wycałowana przez każdą dziewczynę z zespołu! Od cegły nr 1 wszystko się zaczęło. Jest wyjątkowa, unikalna, jedyna w swoim rodzaju - dlatego też tak ciężko będzie nam się z nią rozstać! 

W podziękowaniu za wsparcie Maciej Pastwa przyjedzie we wskazane miejsce w Polsce i zorganizuje dla Ciebie oraz Twoich znajomych spotkanie, w takcie którego opowie o Nepalu, jego krajobrazie i mieszkańcach, a także podzieli się doświadczeniami z odbytych podróży. Na spotkaniu obejrzycie zdjęcia i filmy, porozmawiacie o kwietniowym trzęsieniu ziemi i jego skutkach, a także dowiecie się o wszystkich szczegółach na temat naszego projektu. Maciej pokaże Wam, jak wyglądała budowa nowej szkoły, odpowie na wszystkie pytania i zarazi Was swoją pozytywną energią. 

Wyjątkowa nagroda! W podziękowaniu za pomoc zaprosimy Cię na dwutygodniowy pobyt w Nepalu dla dwóch osób. Przeżyj wspaniałą przygodę razem z Maciejem Pastwą, który podczas całego pobytu pokaże Ci ten piękny kraj i zapewni swoją opiekę. Zdobądź nowe doświadczenia i przywieź ze sobą niezwykłe wspomnienia. W trakcie dwóch tygodni zwiedzisz Kathmandu i wioskę Bakrang-6, w której wybudujemy szkołę. Poznasz uczniów i okolicznych mieszkańców, zobaczysz, jak przebiegają prace związane z budową, a także własnoręcznie wmurujesz swoją cegłę w ścianę szkoły! Maciej zorganizuje dla Ciebie trzydniowy trekking po najbliższej okolicy, przejazd do Pohory i Johnson (Anapurna) oraz trekking do granicy śniegu (ok. 4000 metrów n.p.m.). Zapewniamy przelot w dwie strony, przejazdy lokalnymi środkami transportu, zakwaterowanie w hotelach o podstawowym standardzie, wyżywienie oraz ubezpieczenie.

 

W trakcie przygotowywania projektu poszukiwaliśmy inspiracji i symboli dla naszych wspólnych działań. Najprostsze pomysły okazały się najbardziej trafione! Nowo wybudowana szkoła w Nepalu będzie składała się z tysiąca połączonych ze sobą cegieł. Każda pojedyncza cegła to kolejny krok, który przybliża nas do celu. To właśnie zwykła cegła - jako podstawowy element budowy - stała się niezwykle ważnym atrybutem naszego projektu. Ozdobiona ręcznie namalowanym logo, symbolizuje siłę, energię, wytrzymałość i zaangażowanie.

Zachwyceni cegłą numer 1, rozpoczęliśmy tworzenie kolejnych - dla osób, które angażują się w projekt odbudowy szkoły w Nepalu. Zdjęcie bądź krótki filmik z naszą cegłą jest wyrazem wsparcia dla realizowanych działań!

 

Poznajcie tych, którzy nam pomagają i mocno trzymają za nas kciuki:

Anna Czerwińska - polska himalaistka i alpinistka. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w roku 1969. Pierwsza Polka, która zbyła Koronę Ziemi – najwyższe szczyty siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Druga Polka, która stanęła na szczycie Mount Everest. W ciągu swoich wypraw wspinała się w m.in. Tatrach, Alpach, Andach, Himalajach i Karakorum. Anna Czerwińska przekazała dla darczyńców portalu Polak Potrafi specjalną nagrodę - cegłę z logiem akcji "Budujemy szkołę w Nepalu" opatrzoną autografem.

 Aleksander Doba - polski podróżnik i kajakarz. Pierwszy człowiek w historii, który w trakcie 160 dni i nocy przepłyną samotnie Ocean Atlantycki. Brał udział m.in. w wyprawie „Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic”, „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku”, czy „Pierwszej Polskiej Transatlantyckiej Wyprawie Kajakowej KAYLANTIC”. Za swoje osiągnięcia jako pierwszy Polak w historii otrzymał tytuł Podróżnika Roku 2015 przyznawany przez czytelników magazynu „National Geographic”. Aleksander Doba przekazał dla darczyńców portalu Polak Potrafi specjalną nagrodę - cegłę z logiem akcji "Budujemy szkołę w Nepalu" opatrzoną autografem.

Jerzy Kostrzewa - polski podróżnik, alpinista, instruktor narciarstwa i sternik jachtowy. Zdobywca takich szczytów jak McKinley, Aconcagua, Kilimandżaro, Elbrus i Puncak Jaya. Był pierwszym Polakiem, który zdobył szczyt Puncak Jaya (4884 m n.p.m.), najwyższej góry Australii i Oceanii.

Rafał Sonik - sportowiec i kierowca rajdowy. Pierwszy Polak, który w 2015 roku stanął na najwyższym podium w Rajdzie Dakar, trzykrotny zdobywca Pucharu Świata, zdobywca sześciu tytułów mistrza Polski w enduro i motocrossie quadów. Założyciel i Fundator Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska oraz współzałożyciel Poland National Team – reprezentacji Polski w rajdach terenowych. Jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje akcję sprzątania gór pod hasłem „Czyste Tatry”. Rafał Sonik przekazał dla darczyńców portalu Polak Potrafi specjalne nagrody - cegłę z logiem akcji "Budujemy szkołę w Nepalu" oraz plakaty opatrzoną autografem.

 

Andrzej Bargiel - pierwszy Polak, który wspiął się na nartach i zjechał z ośmiotysięcznika oraz trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim, wspiera akcję "Budujemy szkołę w Nepalu".

 Łukasz Wierzbicki - podróżnik, redaktor, pisarz. W książce “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” zredagował reportaże Kazimierza Nowaka, które dokumentują jego kilkuletnią podróż po Afryce. Jest również autorem wielu znanych i lubianych książek dla dzieci. W ciągu kilku lat odwiedził ponad 300 szkół i przedszkoli, opowiadając o swoich podróżach, książkach, a także inspirując najmłodszych doświadczeniami.

 

 Piotr Tomza - pisarz i podróżnik. Autor “Afryki Nowaka”, książki przedstawiającej relacje członków z niezwykłej wyprawy po Afryce, która upamiętniła osiągnięcia Kazimierza Nowaka sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Twórca książki “Pokolenia Kolosów”, w której opisuje sylwetki zwycięzców nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie podróży.

Kazimierz Ludwiński - polski podróżnik. Mając dwadzieścia kilka lat wraz z dwoma braćmi zbudował katamaran żaglowy „Wyspa szczęśliwych dzieci”, którym w 1979 r. odbył swój pierwszy rejs. W roku 2004 wraz z dwójką swoich dzieci rozpoczął dziewięcioletnią podróż dookoła świata, przemierzając ponad 45 tys. mil morskich. Relacje z podróży zamieścił w napisanej przez siebie książce „Wyspa szczęśliwych dzieci”.

Marek Fiedler - geograf, podróżnik. Współtwórca i dyrektor rodzinnego Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem. Jest synem podróżnika i przyrodnika Arkadego Fiedlera. Autor kilku książek podróżniczych.

Zbyszek Sas - polski podróżnik zafascynowany Afryką i Madagaskarem. Podróżuje jachtem, kajakiem albo rowerem. Uprawia sporty wymagające dużego wysiłku: rajdy rowerowe, adeventure racing, biegi, triathlon. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów Afryki Nowaka – sztafety śladami Kazimierza Nowaka po Afryce. Lider etapu VII. Uczestnik polskiej ekspedycji 2012 – Dziki Madagaskar.

 

ENEJ - polski zespół rockowo-folkowy. Ma na swym koncie siedem singli bijących rekordy popularności w sieci i królujących na listach przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce: "Radio Hello", "Skrzydlate ręce", "Tak smakuje życie", "Lili”, "Symetryczno-Liryczna”, “Zbudujemy dom” i “Nie chcę spać”. ENEJ wspiera akcję "Budujemy szkołę w Nepalu i dorzuca do nagród płytę z autografami.

Voo Voo  - polski zespół muzyczny działający od lat 80. XX wieku, łączący ze sobą wiele zróżnicowanych gatunków, takich jak rock, folk czy drum&bass. Założycielem i liderem zespołu jest Wojciech Waglewski - wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. W skład zespołu wchodzą także Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz oraz Michał Bryndal. Zespół Voo Voo przekazał dla darczyńców portalu Polak Potrafi specjalną nagrodę - cegłę z logiem akcji "Budujemy szkołę w Nepalu" wraz z autografami członków zespołu.

Strachy na Lachy - polski zespół muzyczny, założony w roku 2002, tworzący głównie muzykę rockową. Liderem zespołu jest Krzysztof "Grabaż" Grabowski - wokalista, autor tekstów i kompozytor. W skład zespołu wchodzą także Andrzej "Kozak" Kozakiewicz,  Rafał "Kuzyn" Piotrkowiak, Longin "Lo" Bartkowiak oraz Mariusz "Maniek" Nalepa. Zespół Strachy na Lachy przekazał dla darczyńców portalu Polak Potrafi specjalną nagrodę - cegłę z logiem akcji "Budujemy szkołę w Nepalu" wraz z autografami członków zespołu.

Sound’n’Grace – polski chór wykonujący muzykę gospel. Zespół porusza się w nurcie łączącym ze sobą elementy funk, soul, jazz, groove oraz r’n’b. Powstał z inicjatywy Anny Żaczek i Kamila Mokrzyckiego, w jego skład wchodzi obecnie ponad 20 wokalistów.

Dagadana - polsko-ukraińsko-amerykańska grupa muzyczna, łącząca takie gatunki jak jazz, folk i elektronika. Członkami zespołu są: Dagmara Gregorowicz,  Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski oraz Frank Parker JR.

AINU - Multiinstrumentalista i Producent Muzyczny. Z pośród 12 jego albumów, dwie edycje wydane z muzykami z Kathmandu i tybetańskimi mnichami nagrane zostały w 2005 roku w nepalskich świątyniach buddyjskich. Płyta "Save Tibet" wzięła udział w akcji na rzecz Tybetu w 2008 roku a podziękowania napłynęły od samego JŚ. DALAJLAMY.

Radio Merkury - Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu wspiera akcję "Budujemy szkołę w Nepalu". Dziennikarze radia mocno trzymają za nas kciuki i dorzucają cegły oraz niezwykłe nagrody do odbudowy szkoły!

 

Radio Eska - Dziennikarze trzymają kciuki za powodzenie akcji "Budujemy szkołę w Nepalu", a Maciej Narożny, Minister Artur Klimaszewski i ta trzecia zapraszają czwórkę wspaniałych wspierających na kolację!

 

 

Koordynator akcji:
Maciej Pastwa, tel. 606 419 900, e-mail: pastwa[at]vp.pl

 

Stowarzyszenie „Lepszy Świat”
Anna Wawrzyniak, tel. 514 389 987, e-mail: a.wawrzyniak[at]lepszyswiat.org.pl

 

Zapraszamy również na:

www.lepszyswiat.org.pl

www.facebook.com/lepszyswiat

 

 

We are bulding a school in Nepal

On April 25, 2015, a massive earthquake ruined Nepal, one of the poorest countries in the world. A few days after the earthquake, Maciej Pastwa, a traveller from Poznan, reached the village Bakrang-6, Gorkha district, 50 kilometers from the epicenter. Together with the „Better World” association, he decided to rebuild a devastated school, attended by 300 pupils on a regular basis. 

Our goal is to rebuild a 500 square meter school, comprised of 14 classrooms. Its construction will begin in November, 2015.

In order to rebuild the school, we will need large sums of money. The predicted cost of the whole design accomplishment is 400 000 PLN. Due to the fact that the cost is so high, we intend to involve various gropups in this action. 

In addition, Maciej Pastwa has declared that he will cover a part of the above mentioned amount, by selling his own apartment, and people from Bakrang-6 have promissed to pull down the devastated school buildings themselves, consequently we won't have to cover the demolition costs.

We would like to collect the remaining amount with the support of the “PolakPotrafi.pl” community.

 

Let's rebuild the Nepali school together!

 

Media o Twoim projekcie:

Dzieci ze wsi Bakrang w Nepalu nie mają gdzie się uczyć. Każdy z nas może pomóc odbudować szkołę C

www.wiadomosci24.pl | 2015-09-10

Dzieci ze wsi Bakrang nie mają gdzie się uczyć. Ich szkoła legła w gruzach podczas kwietniowego trzęsienia ziemi w Nepalu. Każdy z nas może pomóc w odbudowie szkoły.

Budujemy szkołę w Nepalu: Akcja wciąż trwa - wspierają ją artyści! [AUDIO]

poznan.eska.pl | 2015-09-07

Stowarzyszenie Lepszy Świat zbiera fundusze na odbudowanie, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi, szkoły w Nepalu. Akcja nie zwalnia tempa - przyłączyli się do niej artyści, miedzy innymi gwiazdy Pyrlandii.

Sprzedaje mieszkanie, by zbudować szkołę w Nepalu

www.gloswielkopolski.pl | 2015-08-18

Maciej Pastwa, poznański podróżnik, planuje uzbierać 400 tys. zł na odbudowę szkoły w wiosce Bakrang-6 w Nepalu, która została zniszczona w kwietniowym trzęsieniu ziemi. W tym celu chce m.in. sprzedać własne mieszkanie.

Poznaniak chce sprzedać swoje mieszkanie, żeby wybudować szkołę w Nepalu

wtkplay.pl | 2015-08-10

Podróżnik Maciej Pastwa przy wsparciu poznaniaków, próbuje uzbierać 400 tysięcy złotych.

Maciej Pastwa sprzedaje mieszkanie, by zbudować szkołę

poznan.gazeta.pl | 2015-08-10

- My, Polacy, jesteśmy już na tyle bogatym społeczeństwem, że stać nas na to, żeby pomagać - mówi Maciej Pastwa. Poznański podróżnik, żeby odbudować zniszczoną podczas trzęsienia ziemi szkołę w Nepalu, chce sprzedać mieszkanie. Kolejne 200 tys. postanowił zebrać w internecie.

Maciej Pastwa sprzedaje własne mieszkanie, by pomóc dzieciom w Nepalu. "Polska jest jak eldorado, stać nas"

wyborcza.pl | 2015-08-07

Ludzie pytają, czy nie żal mi mieszkania. No nie. Chęć posiadania jest mi totalnie obca, nie widzę sensu, by mieć więcej, niż mam. A tak, umierając, pomyślę sobie: "Wow! W Nepalu stoi szkoła, którą zbudowałem".

Sprzedaje mieszkanie, by odbudować szkołę w Nepalu

www.tvn24.pl | 2015-08-07

Był w kilkudziesięciu krajach na świecie, zwiedził mnóstwo miast, poznał tysiące ludzi, po czym wrócił do Polski i wystawił swoje mieszkanie na sprzedaż. Mowa o poznańskim podróżniku Macieju Pastwie, który całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania zamierza przekazać na odbudowę zniszczonej podczas trzęsienia ziemi szkoły w Nepalu.

Poznaniak chce odbudować szkołę w Nepalu. Sprzedaje swoje mieszkanie!

epoznan.pl | 2015-08-06

Maciej Pastwa, znany poznański podróżnik, zbiera pieniądze na odbudowę szkoły, która została zniszczona w trakcie kwietniowego trzęsienia ziemi w Nepalu. Na inwestycję potrzebuje 400 tysięcy złotych. Postanowił nawet sprzedać swoje mieszkanie, by wesprzeć Nepalczyków.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2015 11:11