Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

SuperAnimatorki

SuperAnimatorki

Nysa

W maju 2014 roku EFRWP wspólnie z PUP w Nysie wdrażali pilotażowy projekt pt. \"Aktywizacja świetlic wiejskich\". Do projektu wytypowali nas nasi włodarze: burmistrzowie i wójtowie. Odbyłyśmy miesięczne szkolenie, po którym uzyskałyśmy certyfikat animatora kultury. Szkolenie rozpoczynało trzynaście osób, a teraz zostało nas osiem. Pracując w lokalnych społecznościach dostrzegłyśmy potencjał drzemiący w ludziach i ich historiach oraz w miejscach znanych od dzieciństwa. Postanowiłyśmy „ocalić” je od zapomnienia.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3421 PLN z 15000 PLN

11 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

22%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.01.2016.

Księga Skarbów

O projekcie

 

 

Witajcie – oto my ! Animatorki z ośmiu świetlic powiatu nyskiego:

Każda z nas ma mnóstwo pomysłów i chęci do działania.

Każda z nas jest na swój sposób pozytywnie zakręcona.

 

 

 

 

 

Mamy przyjemność zaprosić każdego z Was do udziału w naszym projekcie zatytułowanym:

"Skrzynia Skarbów Księstwa Nyskiego".

 

Jest to nasza wspólna inicjatywa, dzięki której pragniemy połączyć i zintegrować społeczność lokalną przypominając i zachowując od zapomnienia bogactwo i dziedzictwo naszych stron.

 Przysłowiową Skrzynię Skarbów wypełnimy: albumem z nyskimi osobliwościami przyrody i zabytkami z naszych miejscowości, Księgą Smaków Księstwa Nyskiego i ciekawymi zapiskami historycznymi.

 Zachęcamy Was gorąco do wspólnej przygody. Wesprzyjcie nasz projekt i zapełnijcie razem z nami Skrzynię Skarbów Księstwa Nyskiego. Już wkrótce otworzymy ją wspólnie z Wami!

 

 

- Integracja społeczności lokalnej poprzez przypomnienie o  otaczających nas bogactwach;

- Zachęcenie do wspólnego odkrywania dziedzictwa naszych stron;

- Promocja miejscowości z Księstwa Nyskiego.

 

 

Pomysł na powstanie Skrzyni Skarbów Księstwa Nyskiego powstał bardzo spontanicznie. Przy wspólnym spotkaniu i oglądaniu dawnych albumów zastanawiałyśmy się, jak w dobie Internetu i ogólnego postępu cywilizacyjnego zachowają się nasze lokalne zwyczaje, wspomnienia ważnych wydarzeń, czy wartościowe fotografie. W dzisiejszych czasach kultywowanie jakichkolwiek tradycji w drastyczny sposób zanika i dlatego stwierdziłyśmy, że właśnie stworzenie czegoś, co będzie namacalnym dowodem na to, co działo się dawniej i również tego co jest tworzone w czasie teraźniejszym będzie idealnym rozwiązaniem dla tego, by ciężka praca ludzi wczorajszych i dzisiejszych nie poszła w niepamięć. Taka idea spotkała się z dużą aprobatą w naszych środowiskach, dlatego postanowiłyśmy nie pozostawać tylko na gdybaniu, ale pójść o krok dalej i podjąć konkretnie działania… ale cóż można zdziałać nie mając na to środków…? I tutaj swoim pomysłem uratował nas Pan Krzysztof Margol, Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", który opowiedział nam, że istnieje coś takiego, jak crowdfunding – bardzo nam się spodobała taka forma pozyskania funduszy na nasz wspólny cel. I tak oto jesteśmy, aby razem z Wami stworzyć coś, co będzie dla młodszych pokoleń, a także i dla współczesnych ludzi okazją do poznania Księstwa Nyskiego: tradycji, zabytków, lokalnych przepisów… po prostu do odkrycia nowych, jak i tych zapomnianych skarbów na nowo. A najważniejsze jest, że możemy zrobić to wspólnie – razem z Wami !

 

 

Finalizacją będzie wydanie książki, pt.: ”Skrzynia Skarbów Księstwa Nyskiego”.

Będzie to książka o tym, co nas otacza w naszych małych ojczyznach przyległych do Księstwa Nyskiego. To tu się wychowałyśmy, chodziłyśmy do szkół i kościołów. Każda z naszych miejscowości ma swoją historię równie cenną i bogatą jak sama Nysa. Dlatego też liczymy na wsparcie od ludzi, którzy kochają to, co ich otacza i chcą tę miłość zachować i przekazać kolejnym pokoleniom.

 

Za uzbieraną kwotę planujemy wydrukować ok 400  wysokiej jakość albumów ponad 100 stronicowych, które będą eksponowane w lokalnych ośrodkach kultury (świetlice, izby pamięci, biblioteki) na terenie powiatu nyskiego.

 

 

Dla wspierających mamy mnóstwo nagród, które mają dla nas ogromne znaczenie. Wiążą się one z ważnymi wydarzeniami w naszych gminach i powiecie nyskim. Uważamy, że razem z naszym projektem komponują się w jednolitą całość, ponieważ są zachęceniem do głębszego poznania Skarbów Księstwa Nyskiego.

 

 

  

 Dorota z Kępnicy:

„Naszym głównym atutem są występy artystyczne: wokalne, teatralne, kabaretowe czy taneczne ,do których nie brak u nas młodych, a także starszych artystów amatorów – aczkolwiek nie zamykamy się na inne dziedziny, takie jak np. sport, rozwijanie plastycznych umiejętności, czy zamiłowania do fotografii. Lubimy rywalizować, bo to pobudza nas do działania.”

 

Ania z Ujeźdźca:

„Do  świetlicy w Ujeźdźcu przychodzi najwięcej dzieci  ,które są bardzo kreatywne i pomysłowe. W ciągu minionego roku w mojej pracy bardzo dużo się wydarzyło. Odbyły się warsztaty kulinarne i  warsztaty ceramiczne z udziałem dzieci. Starsi zaś mięli zajęcia z aerobiku i spotkanie z okazji Dnia Kobiet.”

 

Ewelina z Kuropas:

„W Kuropasie największym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci, w czasie których, każdy jest pozytywnie zakręcony. Jest też, coś co łączy pokolenia, czyli Piątkowe spotkanie z bajką i legendą. Cechą naszej świetlicy jest to, że integrujemy się z mieszkańcami sąsiednich miejscowości.”

 

Magda z Kopernik:

„W Wiejskim Centrum Kultury w Kopernikach odbywa się mnóstwo spotkań integracyjnych społeczności lokalnej (imprezy okolicznościowe, zebrania, zabawy, biesiady, warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzielnicze i warsztaty pieczenia pierników). Odbywają się też zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży. Dodatkowym atutem jest znajdująca się w WCK filia biblioteki miejskiej. Moją misją jest popularyzacja świetlicy jako miejsca spotkań WSZYSTKICH mieszkańców wsi.” 

 

 Basia z Przechodu:

„U nas we wsi najważniejsza jest tradycja śląska, dlatego mamy "Heimatmuseeum" i'' Wasserball".
A jeśli tradycja to szacunek dla seniorów. Od listopada nasi seniorzy
a właściwie seniorki raz w tygodniu spotykają się  w świetlicy, żeby w gronie koleżanek (przy dobrym cieście i kawie) pośmiać się ,poopowiadać historyjki z przeszłości, pochwalić przepisami lub pożalić...Jak mówią...." W naszej ferajnie fajnie jest...." W Świetlicy ważne są też zajęcia plastyczne (warsztaty z masy solnej), zajęcia taneczno -muzyczne (3 dziewczynki założyły zespół taneczny "Panterki", nadal ćwiczą i występują na szkolnych imprezach i "Wasserballu"). Od września chcemy trochę poćwiczyć na zajęciach z Aerobiku i przyciągnąć inne grupy wiekowe, tak żeby każda grupa znalazła dla siebie ciekawe zajęcie i miejsce.”

 

 Marysia z Mańkowic:

„Moim głównym celem do osiągnięcia w świetlicy jest budowanie tożsamości i przynależności społeczno-lokalnej oraz kultywowanie tradycji na wsi. W świetlicy, w której pracuję spotykam się nie tylko z dziećmi, zależy mi na tym, żeby to miejsce służyło wszystkim mieszkańcom, także młodzieży i seniorom. Dla tych dwóch ostatnich grup prowadzę różnego rodzaju warsztaty: rękodzielnicze, kulinarne pogadanki, zajęcia taneczne, teatralne itp. Wspólnie z OSP i Radą Sołecką organizujemy festyny, biesiady, dożynki oraz inne lokalne imprezy. Złożyłam również wniosek o dofinansowanie z FIO oraz z Działaj Lokalnie. Środki z projektów przeznaczę na tworzenie placów zabaw, boisk. Nie zamykam się w czterech ścianach świetlic, ale wychodzę do mieszkańców w celu ich zaktywizowania i zintegrowania.”

 

 

 Ewa z Frączkowa:

 U nas dzieje się dużo! Panie przychodzą raz w tygodniu na Fitness i chętnie ćwiczą :) Co pewien czas odbywają się różne imprezy dla dzieci (dzień ziemniaka, frykasiki , dyskoteki oraz warsztaty kulinarne). Na co dzień odbywają się różnego rodzaju zajęcia (gry, zabawy, zajęcia plastyczne).
W ostatnim czasie nasze imprezy cykliczne wzbogaciła Noc Świętojańska, która była strzałem w dziesiątkę :) We wszystkich tych działaniach chętnie pomagają rodzice. Przed nami jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania ponieważ chcemy aby nasza świetlica tętniła życiem :))))

 

 

Agnieszka z Jasienicy Dolnej:

 

W świetlicy w Jasienicy Dolnej głównymi gośćmi są dzieci, które uczestniczą w zajęciach plastycznych, a od  rozpoczęcia ciepłych dni również sportowych na tutejszym boisku szkolnym, mogą również poznać gry
i zabawy z dzieciństwa ich rodziców
i dziadków, którzy czasami przychodzą, opowiadają i pokazują.  Organizowane są potańcówki dla młodzieży, wieczorki dla klubu seniora. Dwa razy w miesiącu pani z koła gospodyń wiejskich uczy wyplatania z papierowej wikliny. Są u nas różne uroczystości (akademia z okazji 11 listopada, wigilia dla samotnych, dzień kobiet, zabawy dla dzieci). Wspólnie z Radą Sołecką napisaliśmy projekt do FIO "Rogale świętomarcińskie, Legenda o św. Marcinie", który ma zjednać dzieci, młodzież i dorosłych przy wspólnym wypiekaniu rogali, poznawaniu tradycji wypieku, legendy patrona tutejszej parafii pw. Św. Marcina.

 

 

 

http://www.korfantow.pl/3323/skrzynia-skarbow-ksiestwa-nyskiego.html

http://www.efrwp.pl/spolecznosci-lokalne/aktywizacja-swietlic-wiejskich

https://www.facebook.com/aktywizacjaswietlicwiejskichpl?fref=ts

https://www.facebook.com/Kepnica

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.01.2016 15:03