O projekcie
Podróżnicy z Rosji i Polski, stawiają przed sobą cel, aby po raz pierwszy w historii pokonać całą republikę Caxa-Jakutia na rowerach po trasach istniejących jedynie zimą, z południa na północ, przez biegun Zimna (OJMIAKON) — jedno z najzimniejszych miejsc na świecie (rekord temperatury w tym miejscu -71C). Długość trasy wynosi 3500 km. Ekspedycja ma charakter misyjny i jest poświęcona ofiarom sowieckich represji, przez długość całej trasy podróżnikom będzie towarzyszyć
Ikona Nowomęczenników Rosyjskich.
TRASA WYPRAWY
Szczegóły:
Zimowa ekspedycja rowerowa do miejsc zesłań więźniów politycznych to sposób na zwrócenie uwagi społecznej, a szczególnie młodzieży na tragiczne wydarzenia z historii narodu. Ekstremalne warunki wyprawy pozwalają uczestnikom projektu odczuć trudności, z którymi borykali się ludzie skazani przez totalitarną władzę na niewolę GUŁUGu., Celem którym jest upamiętnienie pamięci ofiar stalinowskich represji, pozwala wczuć się w tragiczne wydarzenia historyczne narodu, tym samym pozwala z emocjonalnym zaangażowaniem opowiadać o ludzkich losach. Trudności ekspedycji powielają się z trudnościami z przeszłości, ramy czasowe zaciskają się, historia narodu staje się bliższa dla uczestników projektu, i tym samym dla słuchaczy. Cel projektu:
Utrwalanie pamięci ofiar represji 30-50 lat XX wieku
Zadania projektu:
1. Przejechać po zimowych drogach Jakucji rowerami o długości 3500 km;
2. Spotkać się w nieformalnej atmosferze z młodzieżą w muzeach, opowiedzieć o GUŁAGu Jakucji i jego ofiarach;
3. Odnaleźć informacje o losach mieszkańców Tomska w Jakucji ( dla drużyny z Tomska);
4. Stworzyć fotoreportaż z przebiegu projektu na potrzeby wystawy «Drogami Pamięci», wydać czasopismo «Drogami Pamięci»
5. Nakręcić film dokumentalny
Uczestnicy
Czeczniew Joann (Iłan) – rosyjski podróżnik, organizator ekspedycji
Zrealizowane projekty:
2011 rok – ekspedycja “GUŁAG OBdorii” – przecięcie Syberii Zachodniej na kajaku.
Kowalczku Jegor - rosyjski podróżnik
2012 rok - ekspedycja “Otwierając świat”, przemierzono kilkadziesiąt tysięcy km Azji Środkowej.
2013 rok – ekspedycja rowerowa “Pocztówki pokoju i dobra” - przemierzono 8 000 km Azji Środkowej.
Krzysztof Suchowierski
W 2009 roku wybrałem się w samotną podróż dookoła Polski i przejechałem ponad 3,5 tys. km wzdłuż granic naszego kraju w 24 dni.
2011 przez 5 miesięcy mieszkałem w sercu Afryki - Rwandzie, gdzie mieszkałem w domu dziecka i pracowałem w ośrodku dla dzieci ulicy, a także prowadziłem szkolenia z pierwszej pomocy w szkołach modelowych ADRA i UNICEF.
W 2012 roku wyjechałem na 2 miesiące na Kaukaz – do Gruzji i Armenii i tam prowadziłem szkolenia z pierwszej pomocy dla lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych.
W 2012 roku zdobyłem Kazbek (5033 m. npm).
2013 roku wyruszyłem na samotną wyprawę rowerową z Białegostoku w Polsce do Białegostoku na Syberii. Spędziłem w trasie 102 dni i przemierzyłem 9 tyś. km.
Więcej info i aktualności na: http://www.drogamipamieci.pl/
lub https://www.facebook.com/drogamipamieci
Media o Twoim projekcie:
Jakucja zimą
– W tym roku latem byłem na samotnej wyprawie rowerowej. Wyruszyłem z Białegostoku i dojechałem do Białegostoku w Rosji, 200 kilometrów od Tomska. Razem przejechałem 9000 kilometrów – opowiada 28-latek, Krzysztof Suchowierski. Właśnie niemal u celu podróży spotkała go nadzwyczajna przygoda. Gdy pedałował z przejeżdżającego TIR-a wyskoczył młody Rosjanin. Jak się później okazało, wracał z wyprawy na Pik Lenina, stopem, a gdy zobaczył rowerzystę chciał go poznać.