Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Peneplena

Peneplena

Chorzów

Koło Geografów Peneplena od 1977 roku skupia uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Organizujemy wycieczki oraz imprezy, a od 1991 roku wyjeżdżamy na dwumiesięczne wyprawy do Azji. Zdobywamy wiedzę, którą następnie dzielimy się na takich wydarzeniach jak np. Peneplena Travel Festival. Chcemy rozwijać poczucie tolerancji oraz wrażliwości, kreować postawy wolne od szowinizmu, przesądów rasowych, narodowych i religijnych. Pomagamy także szkole na Sri Lance dotkniętej tsunami. Pomóż nam pomóc, wesprzyj młodzież!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5006 PLN z 5000 PLN

39 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.07.2015.

XVI szkolna Wyprawa Geograficzna Sri Lanka - Indie 2015

O projekcie

Od ponad dwudziestu lat „Peneplena” jeździ w rejony Azji – w  samych Indiach była już 13 razy. W tym roku będzie to nasza XVI wyprawa. Tym razem udajemy się nie tylko do Indii. Jedziemy także z wizytą do szkoły w Galle na Sri Lance, którą w 2004 roku nawiedziło tsunami i którą pomagaliśmy odbudować na wyprawie rok później, a także którą nasza szkoła (I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie) wspiera finansowo już od 10 lat. Nie wybieramy się do drogich hoteli. Naszym celem jest poznanie ludzi i lokalnych zwyczajów, odwiedzenie miejsc, w które normalnie zwykli turyści nie zaglądają. Za kilkadziesiąt dolarów (na miejscu), każdy z naszej kilkunastoosobowej grupy przeżyje niezapomnianą pzrygodę, a przede wszystkim, czegoś się nauczy i poszerzy swój światopogląd.

Oto tylko niektóre z naszej długiej listy celów XVI Wyprawy:

  • poznanie środowiska przyrodniczo – geograficznego Sri Lanki oraz wybranych obszarów Indii,
  • zapoznanie się z kulturą i zróżnicowaniem religijnym na omawianym obszarze,
  • prowadzenie obserwacji przyrodniczych i socjologicznych oraz wykształcenie umiejętności ich gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania,
  • rozwijanie poczucia tolerancji oraz wrażliwości,
  • nauka zachowania się w sytuacjach nietypowych,
  • kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
  • wspieranie ludzi biednych, głodujących, chorych lub prześladowanych – także poprzez udział w wolontariacie w C.W.W. Kannangara College (Galle, Sri Lanka) oraz ośrodkach Zgromadzenia Sióstr Miłości (Kolkata, Indie),

Przez 2 miesiące, odwiedzimy ogromną liczbę ciekawych miejsc. Trasa wyprawy liczy bowiem około 15000 km:

Delhi - Jaipur - Jaisalmer - Ahmedabad - Kochi - Colombo - Jaffna - Kandy - Yala - Galle - Colombo - Madurai - Mamallapuram - Kolkata - Varanasi - Amritsar - Srinagar - Leh - Manali - Chandigarh - Agra - Delhi

 

Peneplena to szkolne koło geograficzne w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Skupia uczniów, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty, poznać nowych ludzi oraz powiększyć swoją wiedzę. Jeśli ktoś naprawdę pasjonuje się podróżami, to przez wiele lat, nawet po ukończeniu szkoły pomaga, pracuje i jeździ z Penepleną.

Naszym przewodnikiem jest prof. Przemysław Fabiański, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie ("Słowaka") i lider wszystkich dotychczasowych wypraw.

Organizujemy także wycieczki oraz imprezy - m.in. Rajd Słowaka. Zdobywamy wiedzę, którą następnie dzielimy się na takich wydarzeniach jak np. Peneplena Travel Festival. Chcemy rozwijać poczucie tolerancji oraz wrażliwości, kreować postawy wolne od szowinizmu, przesądów rasowych, narodowych i religijnych.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Peneplenie, zapraszamy na naszą stronę: www.peneplena.pl

W 2004 roku, Sri Lankę nawiedziło tsunami. Fale zmiotły z powierzchni ziemii wiele budynków a tysiące ludzi ucierpiało w katakliźmie. Rok później, uczniowie wraz z nauczycielami pojechali pomóc w odbudowie szkoły w Galle, która została zupełnie zniszczona przez wodę. Nie był to wyjazd, by kupić potrzebującym książki czy wyposażenie sal lekcyjnych. Był to wyjazd, na którym fizycznie pomagaliśmy naszym rówieśnikom, pracując w pocie czoła, nosząc cegły i odgruzowując w 30 stopniowym upale.

Od czasu wyprawy z 2005 roku, Peneplena regularnie wspiera finansowo odbudowaną szkołę. W tym roku także planujemy odwiedzić Galle i znów pomóc w potrzebie. Tym razem, naprawić trzeba instalację elektryczną, która niszczona jest przez sól morską, ponieważ szkoła leży bezpośrednio na wybrzeżu. Poza tym, chcemy spędzić trochę czasu z uczniami, pokazać nieco polskiej kultury i poznać lankijskie obyczaje.

W ten sposób, wszyscy zyskują. Uczymy się o sobie nawzajem a przy okazji oferujemy konkretną pomoc. Ty też możesz zyskać jedną z naszych nagród i przy okazji dać nam możliwość lepszego wsparcia potrzebujących. Wystarczy, byś kliknął "Wesprzyj" :-).

Przygotowanie naszej wyprawy to nie lada wyzwanie. Przez ponad 10 miesięcy, nasza kilkunastoosobowa ekipa pracuje nad wieloma elementami, potrzebnymi, by nasz wyjazd mógł się odbyć. Jest to oczywiście poszukiwanie sponsorów i patronów, ale także uczęszczanie na wykłady oraz pogłębianie naszej wiedzy o rejonach, w które się wybieramy, a także poznanie siebie nazwajem, co zagwarantuje nam ogromnie potrzebną na wyprawie współpracę. Nasz projekt podzielić można na 3 etapy:

  1. Przygotowania zaczynamy we wrześniu. Wraz z początkiem roku szkolnego, do naszego koła dołączają nowi członkowie. Przez pierwsze miesiące uczymy się, słuchamy wykładów i poznajemy się nawzajem. Wykonujemy proste zadania i projekty (ulotki, plakaty), by budować poczucie odpowiedzialności oraz przeprowadzić wstępną selekcję uczniów (dobrowolną oczywiście).
  2. W grudniu organizujemy Chorzowski Festival Podróży (Peneplena Travel Festival). Organizacja tak poważnego wydarzenia wymaga już od nas dużo większego zaangażowania, współpracy i odpowiedzialności. W listopadzie udajemy się do placówek firm z Chorzowa i okolic w poszukiwaniu sponsorów i nagród na loterię. Staramy się też o patronaty ważnych osób i instytucji w naszym województwie. Najwięcej pracy czeka nas jednak podczas samego festivalu. Przez 4 dni organizujemy prelekcje i wystawy a także udzielamy informacji zwiedzającym. Te kilkanaście godzin to kolejny test dla uczestników wyprawy.
  3. Od stycznia skupiamy się już wyłącznie na wyprawie. Odwiedzamy po kilkanaście placówek dziennie w poszukiwaniu sponsów a także podejmujemy pracę w supermarketach - pakujemy klientom zakupy w zamian za dobrowolnie wrzucone kilka złotych do naszych specjalnych puszek. Gdy już uda nam się uzbierać wystarczająco pieniędzy, wybieramy i kupujemy bilety lotnicze, załatwiamy wizy i szczepionki. Kupujemy potrzebny na wyprawie sprzęt.

W końcu, po całym roku szkolnym przygotowań, na początku lipca pakujemy plecaki i jedziemy na lotnisko, skąd lecimy prosto w nieznane. Cały przedstawiony powyżej proces upewnia nas, że każdy, kto wsiada do samolotu naprawdę chce jechać i da sobie radę poza luksusowymi hotelami na dalekim wschodzie.  

 

Po raz pierwszy organizujemy kampanię crowdfundingową! Cena wyjazdu jest, oczywiście, wielokrotnie wyższa niż zadeklarowana kwota kampanii, jednakże jest to dla nas test nowoczesnego środka finansowania i przecież nie chcialibyśmy zostać z niczym!

Dlatego nie zastanawiaj się zbyt długo! Wspomóż młodzież a przy okazji otrzymaj jedną z naszych nagród lub reklamuj swoją firmę. Pieniądze uzyskane z kampanii zostaną wydane na potrzebny nam sprzęt oraz na przemieszczanie się i życie przez dwa miesiące na miejscu. Wszelkie nadwyżki są mile widziane.

Jeśli zbierzemy więcej, będziemy mogli odwiedzić więcej miejsc i więcej się nauczyć! Zrobimy także więcej ciekawych zdjęć i filmików, które zaprezentujemy na naszej płycie-nagrodzie lub prelekcji. Za każde kolejne 2000zł na wyprawę pojedzie kolejna osoba!

Wyprawa odbędzie się w lipcu i sierpiu, więc wysyłkę nagród planujemy na wrzesień 2015, gdy tylko wrócimy i się rozpakujemy!

Jeśli masz jakieś pytania bądź chciałbyś dowiedzieć się więcej możesz skorzystać z następujących opcji kontaktu:

Nasza strona internetowa: www.peneplena.pl

Strona internetowa naszej szkoły: www.slowacki.edu.pl

Nasz adres e-mail: wyprawa16peneplena@gmail.com

 

Zachęcamy do zadawania pytań a także sponsorowania lub objęcia patronatu nad naszymi imprezami. Wejdź na naszą stronę lub napisz do nas, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.07.2015 18:06