Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jarosław Szczyżowski

Jarosław Szczyżowski

Jeżów Sudecki, Polska

Przewodnik Sudecki, miłośnik Dolnego Śląska, historii, muzyki klasycznej, literatury, pozytywnych wibracji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Orla

Orla

Jeżów Sudecki

Przy pracy nad obrazem najpierw chwytam światło, a potem lubię przelewać mgłę rozcieńczając olejem lnianym i terpentyną…

Kiedy pierwszy raz przyjechałam w Sudety zauroczył mnie krajobraz spowity właśnie mgłą, jak delikatnym wielowarstwowym woalem lnianym utkanym z ludzkich historii przepływających przez wieki między górami i dolinami. Latami pilnie odkrywałam wątki tej „tkaniny” intensywnie zwiedzając ten teren i zdobywając wiedzę podczas kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego, a prawie 10 lat pracy w Muzeum Karkonoskim dopełniło całości. Mieszkanie w Kotlinie Jeleniogórskiej daje możliwość życia kulturą „Trójstyku Granic”, udziału w projektach transgranicznych dzięki którym inaczej patrzy się na ten obszar. Duży wpływ na moje spojrzenie i działanie na tym polu to także uczestnictwo w projektach Teatru Ucieczkowego i innych stowarzyszeń, grup nieformalnych działających w regionie.


8543 PLN z 39000 PLN

51 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

21%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.03.2021.

'Księga Askiburgionu' - Sudeckie legendy i wędrówki

O projekcie

Zbiórka dotyczy wydania autorskiej książki pod tytułem: „Księga Askiburgionu” w wersji fizycznej, zawierającej około 150 stron w kolorze, na których znajdziecie między innymi:

  • Zbiór niepublikowanych dotychczas legend, sag i opowiadań dotyczących Sudetów pod tytułem „Księga Askiburgionu”. W Księdze opublikowane będą legendy, sagi i opowieści o Sudetach, a ich wybrane fragmenty będziecie mogli znaleźć na naszej stronie internetowej: www.askiburgion.pl, oraz na fanpage’u facebookowym pod hasłem Askiburgion.
  • Przy każdej legendzie znajdą się mapy, dzięki czemu będziecie mogli wyruszyć na poszukiwania miejsc, o których piszemy. Na mapkach odnajdziecie miejsca, gdzie toczyły się przygody i perypetie naszych bohaterów.
  • Nasze opowieści osadzone są w Karkonoszach, Górach Izerskich, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich. Znajdują się w nich historie dotyczące zarówno postaci z pogranicza snu i jawy, jak i prawdziwych bohaterów, żyjących w Sudetach na przestrzeni wieków.
  • W całości Księga Askiburgionu będzie wydana w druku kolorowym ponieważ reprodukcje ilustracji malowanych ręcznie będą dodane zarówno między tekstem jak i na osobnych stronach. Ponadto znajdziecie wiele ciekawostek i wskazówek, które zawrzemy w księdze, dzięki czemu być może uda się Wam odkryć coś w miejscach, w których toczyła się akcja naszych opowieści.

 

Wydanie:

Pierwsze wydanie Księgi Askiburgionu będzie wyjątkowe i już nigdy nie zostanie wydane w takiej formie. Dlaczego? Otóż do pierwszych 500 egzemplarzy dodamy  legendę, której już nigdy nie opublikujemy w jakichkolwiek wydaniach, ani w kolejnych dodrukach. Nie zostanie też przez nas opublikowana w Internecie.

Książka zostanie wydana w formacie A4, w uszlachetnionej oprawie ze złoceniami, tłoczeniem i autorską grafiką. Pierwsze wydanie będzie przez nas podpisane i na specjalne życzenie dedykowane.

Zadeklarowana kwota zbiórki zostanie przeznaczona na wydanie 500 egzemplarzy.  Jeśli udałoby się uzbierać większą kwotę, nakład zostanie zwiększony.

 

Dlaczego taka kwota zbiórki?

Przede wszystkim stawiamy na jakość, niezależność i nakład. Księga Askiburgionu ma być wydana w wyjątkowy sposób, w twardej oprawie, stylizowanej na księgi średniowieczne, z elementami fantasy. Zależy nam na tym, żeby uniknąć kompromisów, cięć i oszczędności, które najczęściej zubażają jakości. Księga będzie szyta, drukowana na wysokiej jakości papierze, tak aby służyła nie tylko na lata, ale także na pokolenia.

 

Dlaczego taka cena książki?

Dlatego, że większość poza wydrukiem robiona jest ręcznie (grafika, mapy, ilustracje) i jest naszym autorskim dziełem, nad którym pracujemy dosłownie dniami i nocami. Stworzenie treści, postaci, zajmuje nam bardzo dużo czasu. Każda legenda, każda grafika jest przez nas starannie dobierana i oceniana. Zanim stworzony przez nas tekst i obraz znajdzie akceptację musi po drodze odpaść kilka wcześniejszych prototypów. Zależy nam żeby wszystko zarówno pod względem wizualnym i tekstowym robiło na Was i na nas jak największe wrażenie. Chcemy, żebyście dzięki tym opowieściom i obrazom poczuli niespotykaną dotąd przestrzeń Sudetów. Tak misterna praca, czy to w formie pisemnej, czy graficznej wymaga większych nakładów nie tylko czasowych, ale też finansowych.

 

Czas realizacji projektu:

Jeśli uda nam się zebrać zakładaną kwotę, potrzebną do stworzenia Księgi Askiburgionu, proces wydawniczy będzie trwał około miesiąca.

Po otrzymaniu finalnego produktu będziemy potrzebowali jeszcze kilku dodatkowych dni na pakowanie i wysyłkę, o czym będziemy Was na bieżąco informować na naszej stronie internetowej i portalach społecznościowych.

Tylko i wyłącznie na Polak Potrafi cena za Księgę Askiburgionu będzie wynosiła 120 zł. Po zakończeniu zbiórki cena książki wzrośnie do 130 zł.

 

O nas i o pomyśle:

A teraz od początku: Witają Was Ola i Jarek. Jesteśmy Przewodnikami Sudeckimi zafascynowani historią miejsca, w którym mieszkamy i pracujemy. Uwielbiamy legendy, najlepiej te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, trochę zakurzone i trochę zapomniane.

Projekt Askiburgion wykrystalizował się w marcu 2020 roku podczas pierwszego, tak zwanego „lockdownu”. Plany i wizje wykorzystania tej nazwy krążyły w naszych głowach od dłuższego czasu. Podobnie było z legendami i opowieściami, które w naturalny sposób tworzyliśmy wykorzystując ciekawe fakty, opisy miejsc okraszając fantastycznymi elementami w czasie wędrówek z naszymi grupami turystycznymi i turystami indywidualnymi.

Teraz przyszedł czas by połączyć wszystko w jedną całość.

 

 

Naszym celem jest wydanie zbioru legend pod tytułem „Księga Askiburgionu”, która w zamierzeniu będzie unikatową kompozycją wiedzy o regionie, postaciach historycznych  i elementów baśniowych, przedstawionych w naszej autorskiej kreacji nie tylko słowem, ale też obrazem.

Jeśli projekt zostanie pozytywnie odebrany chcielibyśmy zaoferować szereg dodatkowych inicjatyw, takich jak: wędrówki, czy warsztaty z legendami…

 

Przygodę z przewodnictwem górskim zaczęliśmy kilkanaście lat temu. Połączenie pasji i pracy od początku było naszym celem. Zawsze chcieliśmy robić, to co naprawdę lubimy. Nie lubimy za to stać w miejscu, lecz niestety ostatnio czas pandemii zdecydowanie ani Wam, ani nam nie sprzyja. Nie mniej nie poddajemy się i nie siedzimy z założonymi rękoma. Tak oto wpadliśmy na pomysł, połączenia naszego zawodu, fascynacji, zainteresowań legendami w stworzeniu czegoś wyjątkowego.

Księga Askiburgionu nie będzie zwykłą książką, którą po przeczytaniu odłożycie na półkę. Dzięki niej przeniesiecie się w miejsca, w których toczy się akcja naszych bohaterów, świat baśniowy i nieoczywisty. Żeby do tego świata dotrzeć i nieco przenieść go do rzeczywistości, ułatwią Wam w tym, zamieszczone mapy, wskazówki, i podpowiedzi. Dzięki temu Księga Askiburgionu stanie się przewodnikiem i kompanem w Waszych wędrówkach. Będziecie mogli schować ją do plecaka i odkrywać to, co Was zaintryguje i przyciągnie Waszą uwagę. Kto wie, czy dzięki niej nie odkryjecie czegoś wędrując po górach? Dlatego warto być czujnym i mieć oczy dookoła głowy, bo nigdy nie wiesz ;-) A jeśli stwierdzicie, że przydałby Wam się prawdziwy kompan z krwi i kości, będziecie mogli wędrować również z nami, czyli autorami tych legend.

 

 

 

Inspiracje:

Nieustannym poszukiwaniem inspiracji, są dla nas góry, krajobrazy, stare zamczyska i niesamowite historie.

W międzyczasie założyliśmy na Facebooku, fanpage o dość enigmatycznej nazwie Askiburgion, która jest pradawną nazwą Sudetów. Dzięki temu wszystkiemu znaleźliśmy idealny sposób na naładowanie naszych akumulatorów i podbicie motywacji do działania. W naszych głowach, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać coraz to nowe pomysły, ogromne pokłady energii i chęci do tworzenia.

Uwielbiamy też opowieści z dreszczykiem i opowieści historyczne z elementami fantasy. Między innymi, to utworzyło zaczyn by powołać do życia, to co najczęściej niewidzialne dla ludzkiego oka. To jak zaczarowane lustro, albo magiczne wrota, dzięki którym możesz przejść do innego świata, pełnego, magii, tajemnic, żyjących w nim stworzeń i bohaterów jak się okazuje często prawdziwych.

 

 

Opowieści:

Tak rozpoczęła się nasza droga pisarska. I choć pisanie na co dzień nie jest nam obce, bo mamy na koncie wiele publikacji związanych z regionem, to dzięki legendom mogliśmy puścić niepohamowane wodze fantazji. Każda opowieść była pisana wieczorami, dla dodania klimatu zapalaliśmy świecę, czasem kadzidło i włączaliśmy nastrojową muzykę, żeby jak najbardziej oddać się klimatowi tworzenia.             

Pierwsze legendy przeczytaliśmy w Telewizji Strimeo, a kolejne mamy zamiar opublikować w naszej Księdze Askiburgionu. W głowie rodzą się już następne pomysły, aż pewnego dnia trafiliśmy tu…

 

POSŁUCHAJ W TELEWIZJI STRIMEO:

 Franek i alchemia szkła

https://www.youtube.com/watch?v=NVHgDY2_x60

Tajemnica Srebrnej Góry nad Jeżowem Sudeckim

https://www.youtube.com/watch?v=eAKq-WgsGPg

 

Polak Potrafi:

Po kilkunastu miesiącach zdecydowaliśmy się z naszym pomysłem pokazać światu na Polak Potrafi. W nasz projekt włożyliśmy mnóstwo pracy, nieprzespanych godzin, wypiliśmy litry kawy i Yerba Mate. Nie mogło oczywiście zabraknąć wyrzeczeń, ale na szczęście obyło się bez rozlewu krwi i łez ;-)

Zmieniliśmy całkowicie dotychczasowy styl życia, związany z ciągłymi wyjazdami i wycieczkami odkładając na później nasze plany, aż tu nagle przyszedł Covid i pozamykał nas w domach. Przez to mieliśmy i wciąż mamy sporo czasu, który zagospodarowaliśmy, żeby tworzyć. Czy najtrudniejsze już za nami? Chcielibyśmy żeby tak było. Największą przeszkodą do realizacji naszego projektu, jest jak zwykle sfinansowanie całego przedsięwzięcia.

Postanowiliśmy spełnić  nasze marzenia i Wasze oczekiwania w oparciu o crowdfunding. Dlaczego? Po pierwsze mieliśmy bardzo dużo zapytań, o to kiedy wydamy Księgę Askiburgionu. Podliczyliśmy wstępnie koszty związane z procesem wydawniczym, składem, korektą i dystrybucją. Bardzo szybko okazało się, że koszty  przekraczają nasze możliwości, jednak z Waszą pomocą jesteśmy pełni nadziei, że się uda. Bo przecież nie ma nic lepszego, jak zrealizowanie całej wizji i pomysłu, omijając szereg niekorzystnych  dla projektu cięć i kompromisów, z których nie bylibyśmy zadowoleni.

 

 

ZAPRASZAMY NA STRONĘ PROJEKTU

www.askiburgion.pl


 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA MATERIAŁU FILMOWEGO TVP 3 WROCŁAW

https://wroclaw.tvp.pl/51780757/mityczny-askiburgion-zachwyca-swoja-roznorodnoscia-i-historia

 

NAGRODY

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.03.2021 18:06