Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Dorota Abbe

Dorota Abbe

Poznań

Strona grupy teatralnej działającej w Ośrodku dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie pod opieką aktorki Teatru Nowego w Poznaniu, Doroty Abbe.

Pierwszy spektakl grupy to "Powrót wikingów" w reżyserii Doroty Abbe. Opowiada on o ich losach, o różnych przyczynach bezdomności, o próbach wychodzenia z niej. Punktem wyjścia była chęć przekonania mieszkańców Poznania o konieczności stworzenia w mieście ogrzewalni dla bezdomnych. Fundusze na nią zostały przyznane, ale protesty poznaniaków uniemożliwiają znalezienie miejsca, w którym mogłaby zaistnieć. Panowie poprzez swój spektakl chcą pokazać, że nie są ludźmi drugiej kategorii, chociaż często tak właśnie się ich postrzega. Chcą zaprosić nas na moment do swojego świata. Opowiedzieć nie tylko o tym, przez co przeszli, ale też o swoich marzeniach i planach. Chcą nam spojrzeć w oczy i sprawić, żebyśmy przynajmniej przez tę godzinę nie odwracali się od nich.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7199 PLN z 5000 PLN

172 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

143%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.11.2014.

Zbuduj teatr razem z bezdomnymi - Grupa Wikingowie

O projekcie

Aktorka Anita Sokołowska wierzy w Wikingów!

 

Aktorka Magdalena Kumorek jest z nami! Ona też wierzy w Wikingów. 

 

Aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu wspierają stworzenie spektaklu "Nibylandia"

Dziękujemy za wsparcie Marii Rybarczyk, Andrzejowi Niemytowi, Mariuszowi Zaniewskiemu, Mateuszowi Ławrynowiczowi

Pomóż osobom bezdomnym i daj im szansę na realizację projektu artystycznego, który pomaga wyjść z bezdomności.

 

Mają swoje marzenia i pragną je realizować. Chcą mieć pracę, własny kąt, odzyskać ludzką życzliwość i społeczną akceptację. Po prostu żyć. Dlatego stworzyli teatr, który dziś razem z nimi współtworzymy. Powstał, żeby pokazać, na czym polega dramat osób bezdomnych i by przełamać stereotypy w ich postrzeganiu. Nasz wspólny projekt pomaga im to osiągnąć. Chcemy przywrócić ich wiarę we własne możliwości i odbudować w nich poczucie własnej wartości. My w nich wierzymy! A wy?

 

O projekcie

 

„Nibylandia” to spektakl teatralny z udziałem sześciu osób bezdomnych realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Kolektyw 1a, poznańskim Teatrem Nowym oraz Ośrodkiem dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie.

 

Tytułowa Nibylandia znana z klasycznej książki Jamesa Matthew Barry'ego „Piotruś Pan”, jest metaforą bezdomności. To miejsce opuszczone przez wszystkich, zapomniane i odcięte od reszty świata. Zostało w nim tylko sześciu Zagubionych Chłopców, opuszczonych przez ich wodza, Piotrusia, który dawno temu wyruszył na poszukiwanie Matki dla nich. Z początku liczą, że owa upragniona Matka rozwiąże wszystkie ich problemy. Tymczasem mijają lata, wódz nie wraca, a chłopcy stopniowo tracą nadzieję. Tkwią w poczuciu, że nigdy nie wydostaną się z Nibylandii i że w ich życiu nic się już nie zmieni. Zabijają czas zabawami, żartami, wspominają dobre chwile, dzieciństwo, przypominają sobie moment, gdy „wypadli z wózka”, czyli poza ramy społeczeństwa. Raz po raz kłócą się, to godzą. Narasta w nich frustracja, są coraz bardziej zmęczeni, co rodzi konflikty. Ostatecznie wszyscy odkrywają, że są już dorośli. Dojrzewają do decyzji, by wydostać się z przeklętego miejsca, w którym tkwią od lat. Nawet za cenę zniszczenia czegoś, co w Nibylandii wydawało im się dotychczas największą wartością.

 

      Grupa Teatralna Wikingowie foto. Adrian Wykrota 

 

Scenariusz „Nibylandii” napisany został na podstawie rozmów prowadzonych na przestrzeni kilku miesięcy z uczestnikami projektu, pod czujnym okiem psychologa współpracującego z ośrodkiem. Są więc wplecione weń autentyczne wspomnienia i zwierzenia. Wszystkie role napisane zostały dla konkretnych aktorów. Tym samym każdy z bohaterów opowiada własną historię, przetworzoną i ubraną w formę bajki na dobranoc.

Scenografię do spektaklu wykonują samodzielnie uczestnicy projektu oraz pozostali mieszkańcy ośrodka w ramach warsztatów plastyczno-scenograficznych, realizowanych na bazie koncepcji arteterapii oraz metodzie recyklingu.

Sceny odgrywane przez bezdomnych aktorów będą urozmaicone projekcjami (z udziałem  poznańskiej aktorki Anny Mierzwy) ukazującymi ich marzenia i tęsknoty.

Premiera „Nibylandii” przewidziana jest na grudzień 2014 r.

"Powrót Wikingów" na deskach Teatru Nowego w Poznaniu foto.  Maciej Krajewski

Od czego się zaczęło

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2013 r. Wówczas to aktorka Dorota Abbe po raz pierwszy trafiła do Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie na zaproszenie mieszkającej w nim grupy „teatralnych zapaleńców”. Postanowili oni zrealizować spektakl, który miał zwrócić uwagę poznaniaków na potrzebę zorganizowania na terenie miasta ogrzewalni dla bezdomnych, przeciwko której protestowali okoliczni mieszkańcy.

Swoim przedstawieniem aktorzy z ośrodka w Szczepankowie chcieli przełamać utarte stereotypy na temat osób bezdomnych, udowodnić, że nie są ludźmi drugiej kategorii i przekonać mieszkańców Poznania, że nie powinni się ich bać. Tak powstał „Powrót wikingów”, według tekstu Zuzanny Fichtner, pracownika socjalnego ośrodka i uczestników spektaklu, który wyreżyserowała Dorota Abbe. Ukazuje on różne przyczyny bezdomności oraz próby wychodzenia z niej. Aktorzy zapraszają widzów do swojego świata. Mówią nie tylko o tym, przez co przeszli, ale także o swoich marzeniach i planach.

 

"Powrót Wikingów" na Festiwalu Malta foto.Adrian Wykrota

Tak o „Powrocie Wikingów” pisał w „Głosie Wielkopolskim” Kamil Babacz:

Spektakl „Powrót wikingów”, w którym zagrały osoby bezdomne, dobitnie pokazuje, jak cienka, lecz dotkliwa granica jest między bezdomnymi, a resztą społeczeństwa(...)

W spektaklu bezdomni przejmująco opowiadają o tym, jak stracili mieszkania, przez co przeszli, ale także jak próbują wyjść z bezdomności. Mówią o swoich planach i marzeniach. Pokazują, jak cienka granica dzieli ich od reszty społeczeństwa. Przypominają, że są przede wszystkim osobami, nie bezdomnymi. Niektórzy z nich na scenie odnajdują się tak dobrze, że aż ciężko uwierzyć, że to ich debiut na scenie! – Scenariusz przeczytałem tylko raz. Powiedziałem, że niektóre rzeczy bym inaczej zagrał. Na próbie chłopaki przekonali mnie, że dam radę i zostałem – mówi Rafał Trybus, jeden z bezdomnych aktorów. – Nie robię tego dla siebie, ale pierwszy raz daję coś od siebie. Wiem, że ogrzewalnia może pomóc wielu osobom. Wielu nie wie, że istnieją ośrodki. Ja sam nie wiedziałem, gdy wyszedłem z zakładu karnego i straciłem mieszkanie. Terapeuci w ogrzewalni mogą kierować do ośrodka, pomóc wyjść na prostą. – To niesamowici ludzie o niesamowitych historiach. Niekiedy lepsi, niż ci „ustawieni”  – mówi Zuzanna Fichtner. –  Czasem osoby bezdomne przebywając w ośrodku zakładają na siebie pancerz, a tak naprawdę mają ogromny talent i możliwości. Praca z nimi to praca małych kroczków. Taki sukces, jak dziś, zdarza się raz na wiele lat. 

  "Powrót Wikingów" na deskach Teatru Nowego w Poznaniu foto.  Maciej Krajewski

 

Rozpoczynając próby do „Powrotu Wikingów”, bezdomni artyści mówili, że pierwszy raz dają coś od siebie innym i to właśnie jest dla nich najważniejsze.

 

Premiera spektaklu odbyła się w lutym 2014 r. Przedstawienie grane było później wielokrotnie na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, w Teatrze Ósmego Dnia, podczas Festiwalu Malta, a także w Teatrze Kamienica w Warszawie, w ramach zorganizowanej tam Międzynarodowej Konferencji o Bezdomności. Wszędzie spotykał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności i mediów. Niestety, ogrzewalnia ciągle jeszcze nie powstała. Ale spektakl obejrzało prawie 1000 widzów. Większość z nich opuszczała widownię ze łzami w oczach. Wielu przyznawało, że diametralnie zmienili swój stosunek do osób bezdomnych.

 

      "Powrót Wikingów" na deskach Teatru Nowego w Poznaniu foto.  Maciej Krajewski

 

Do czego zmierzamy

Jakie są marzenia osób bezdomnych?Przede wszystkim chcą znaleźć pracę, mieć własny kąt i usamodzielnić się. Projekt teatralny „Nibylandia” ma im w tym pomóc. Chcemy, żeby tym razem, oprócz poczucia, że „dają coś od siebie innym”, zrobili również coś dla siebie samych. Zależy nam na tym, aby uczestnicy dostali finansowe honorarium za przygotowanie ról i występ w spektaklach. Dla osób bezdomnych, grupy ze szczególnymi trudnościami na rynku pracy, sposobność otrzymania wynagrodzenia stanowi istotną motywację.

I do tego potrzebna jest nam Wasza pomoc.


         "Powrót Wikingów" na deskach Teatru Nowego w Poznaniu foto.  Maciej Krajewski

 

Wszyscy realizatorzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie non profit. Od strony finansowej zależy nam wyłącznie na tym, by móc zapłacić naszym bezdomnym aktorom. Oprócz doraźnej pomocy finansowej, chcemy dać im przysłowiową „wędkę”. W programie edukacyjnym przygotowanym we współpracy z Działem Edukacji Teatru Nowego w Poznaniu przewidujemy także spotkania z przedstawicielami firm oraz pracodawcami.

 

Dla bezdomnych aktorów teatr jest również formą terapii. Uczestnicząc w projekcie, uświadamiają sobie, że są coś warci, że ich historie fascynują, poruszają, a zarazem pozwalają wielu osobom utożsamić się z nimi. Zaangażowanie w tworzenie spektaklu ma im pomóc wykrzesać wiarę w siebie i w to, że jeśli tylko chcą, mogą tę metaforyczną Nibylandię opuścić. Wierzymy, że konsekwencją naszego projektu będzie ich ostateczne wyjście z bezdomności.

 

         Próba spektaklu "Nibylandia". Teatr Nowy w Poznaniu. foto Agnieszka Rydellek

 

Nasza wiara ma już pokrycie w rzeczywistości. Spośród osób zaangażowanych w realizację „Powrotu Wikingów” jedna wyprowadziła się z ośrodka, zaś reszta uczestników projektu podjęła prace zarobkowe, dając tym samym wspaniały przykład pozostałym mieszkańcom placówki w Szczepankowie.

 

"Powrót Wikingów" na Festiwalu Malta foto.Adrian Wykrota

Ekipa realizatorów

Reżyseria: Dorota Abbe

Scenariusz: Dorota Abbe, Szymon Adamczak

Scenografia i kostiumy / warsztaty scenograficzne: Ola Knedler

Projekcje: Dorota Reksińska

Udział w projekcjach, wokal: Anna Mierzwa

 

 

 

Dorota Abbe

Aktorka i romanistka. W 2000 roku ukończyła wydział aktorski na PWSFTviT w Łodzi. Przez 11 lat związana była z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Grała tam u takich reżyserów jak Piotr Cieplak, Krystyna Meissner, Piotr Kruszczyński, Gabriel Gietzky, Marta Stebnicka, Yael Ronnen, Łukasz Czuj, Rimas Tuminas, Redbad Klynstra. Po rolach Debory w "Grach" w reżyserii Redbada Klynstry i szekspirowskiej Julii w spektaklu litewskiego reżysera Rimasa Tuminasa nazwano ją najlepszą aktorką sezonów 2001 i 2003. W 2007 roku odznaczona została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria ArtisodMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od października 2011 jest aktorką Teatru Nowego w Poznaniu. Można ją tu oglądać m.in. w "Mieście kobiet", "Graczach", “Poperze”, “Domu Bernardy Alba”, "Gorączce czerwcowej nocy".

Abbe spełnia się również w pracy pedagogicznej. W latach 2011-2013 współpracowała z wrocławskim oddziałem Regionalnego Ośrodka Edukacji jako opiekun wydziału aktorskiego i wykładowca takich przedmiotów jak elementarne zadania aktorskie i sceny. Od 2013 roku wykłada sceny współczesne w poznańskim studio aktorskim STA. Przez dwa ostatnie lata prowadziła zajęcia z uczniami poznańskich liceów dzięki programowi „Edukacja teatralna” zaproponowanemu przez Teatr Nowy. Prowadzi również grupę teatralną z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Efektem tej współpracy pracy była premiera spektaklu "Powrót Wikingów" w jej reżyserii, która miała miejsce w lutym 2013 w Teatrze Nowym w Poznaniu. 

            "Powrót Wikingów" na Festiwalu Malta foto.Adrian Wykrota

 

Szymon Adamczak

Dramaturg. Studiuje na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych (historia sztuki oraz filozofia) w Poznaniu. Członek i współzałożyciel Kolektywu 1a, nieformalnej grupy zajmującej się praktykami artystyczno - społecznymi oraz animującej Wzgórze Św. Wojciecha w Poznaniu (https://www.facebook.com/kolektyw1a). W ramach Kolektywu 1a realizuje czytania performatywne oraz współprowadzi program Project Room Poznań. Jako dramaturg pracował m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Until lions.. i Kto zabił Alonę Iwanowną), Teatrze Nowym w Poznaniu (Dom lalki, Elsynor) oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu (Nowewyzwolenie.doc). Współpracował i pisał dla: Czasu Kultury, Dwutygodnika, Didaskaliów i platformy e-teatr.pl. Redaktor działu teatr/sztuka w magazynie BOLD. W 2013 uczestnik warsztatów Open Circle na festiwalach Homo Novus w Rydze i Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Stypendysta Goethe Institut w Warszawie i Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

 

        "Powrót Wikingów" na Festiwalu Malta foto.Adrian Wykrota

Ola Knedler

Architekt wnętrz. Ukończyła studia na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Magisterską pracę dyplomową z zakresu architektury wnętrz pod kierunkiem prof. Eugeniusza Matejkoobroniła w 2011 roku. Udział w wystawach m. in. Arena Design, Design = Innowacja w Poznaniu, Salon Elbląskich Artystów w Galerii EL w Elblągu. Prelegentka na konferencji naukowej pt. Krajobraz kulturowy Żuław Elbląskich (2010).

Od 2008 roku własna praktyka zawodowa – realizacja oraz nadzór autorski projektów wnętrz prywatnych. Po ukończeniu studiów współpraca z pracownią projektową Artpin w Poznaniu (2011-2012). W ramach współpracy realizacja wnętrz prywatnych oraz komercyjnych, tworzenie marki , projektowanie identyfikacji wizualnej m.in dla restauracji Friendly Food w Poznaniu, Figa w Plewiskach, El Globo w Szczecinie.

Od 2012 roku współpraca z Pracownią Architektury Wnętrz Jeżewska i Zakrawacz we Wrocławiu. W ramach współpracy projekty oraz realizacja wnętrz apartamentów w budynku Sky Tower we Wrocławiu – apartamenty pokazowe w Sky Tower , a także apartamenty prywatne oraz ‘pod klucz’ na wynajem ( 100-250 m2).

                 "Powrót Wikingów" na Festiwalu Malta foto.Adrian Wykrota

Dorota Reksińska

Z wykształcenia kulturoznawczyni i filmoznawczyni (UAM, Poznań). Od 2009 roku związana z kinem Rialto w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia dla młodzieży szkolnej i licealnej związane z historią oraz estetyką filmu, a także cotygodniowe spotkania z Seniorami. W latach 2009-2011 prowadziła DKF na wydziale Nauk Społecznych UAM, do którego przygotowywała prelekcje. Od stycznia 2010 roku pracuje również jako animatorka kultury w firmie Fun Faktoria. Od lat realizuje projekty filmowe zarówno dla spełnienia własnych potrzeb artystycznych jak i komercyjnych. W 2014 roku nakręciła filmy stanowiące rdzeń spektaklu „POWRÓT WIKINGÓW”, stworzonego z udziałem bezdomnych z ośrodka i we współpracy z Teatrem Nowym w Poznaniu.

 

               Próba spektaklu "Nibylandia". Teatr Nowy w Poznaniu. Foto Agnieszka Rydellek

 

Anna Mierzwa

 

Absolwentka Państwowej wyższej szkoły teatralnej w Krakowie  na wydziale aktorskim ze specjalnością wokalno estradową. Od 2008 roku związana z Teatrem Nowym w Poznaniu gdzie przez sześć lat zagrała kilkanaście ról, w każdej prezentując nową twarz i odkrywając nowe możliwości. Laureatka Srebrnej Maski nagrody dla najlepszego aktora Teatru Nowego. W 2014 otrzymała Medal Młodej Sztuki przyznawany artystom młodym i oryginalnym, często niepokornym, będącym dopiero na początku drogi twórczej, których działalność budzi zainteresowanie nie tylko w Poznaniu. Występowała na takich festiwalach jak  Festiwal Opole KFPP, Festiwal Pejzaż bez Ciebie, u boku m.in. Maryli Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego, Stana Borysa. Współpracowała z Anną Dymną i Piotrem Fronczewskim w Uzdrowisku Radia Merkury - koncertom poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej i Janusza Kofty.   

 

 "Powrót Wikingów" na deskach Teatru Nowego w Poznaniu foto.  Maciej Krajewski

 

Media o Twoim projekcie:

Poznań. Sokołowska, Kumorek i inni wspierają bezdomnych

www.e-teatr.pl | 2014-11-12

Znane aktorki, Anita Sokołowska i Magdalena Kumorek, wspierają powstanie spektaklu "Nibylandia", w obsadzie którego znajdują się Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Grupa Teatralna Wikingowie zbiera środki na PolakPotrafi.pl.

POZNAŃ. A. SOKOŁOWSKA I M. KUMOREK WSPIERAJĄ BEZDOMNYCH

teatrdlawas.pl | 2014-11-12

Znane aktorki wspierają powstanie spektaklu "Nibylandia", w obsadzie którego znajdują się Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Grupa Teatralna Wikingowie zbiera środki na PolakPotrafi.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.11.2014 18:06