Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Agnieszka Pajączkowska

Agnieszka Pajączkowska

Warszawa

Jestem animatorką kultury i kulturoznawczynią. Współtworzę Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę i Stowarzyszenie Katedra Kultury. W pracy zawodowej wspieram lokalnych liderów i instytucje kultury, prowadzę warsztaty twórcze i fotograficzne. Interesują mnie sposoby używania fotografii w życiu codziennym, praca ze społecznościami, historia Polski i podróże. Lubię słuchać, pisać i poznawać nowe osoby. Połączyłam to w pomyśle na Wędrowny Zakład Fotograficzny - od trzech lat podróżuję w wakacje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Pomaga mi w tym stary Volkswagen Transporter i cyfrowa drukarka fotograficzna.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6758 PLN z 6500 PLN

104 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

103%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2014.

Tożsamości Odzyskane. Interwencje

O projekcie

Jesteśmy przyjaciółmi, animatorami kultury i twórcami. W czterech zakątkach Polski będziemy pracowali z lokalną historią i pamięcią mieszkańców. Odwiedzimy średnie i małe miejscowości, których dzisiejszą tożsamość ukształtowały tużpowojenne przesiedlenia. Za pomocą filmu, fotografii i pracy z dźwiękiem, poszukamy śladów tej historii. Będziemy pracować na miejscu z i dla mieszkańców. Przygotujemy materiały audiowizualne i scenariusze działań, aby podobne inicjatywy mogły odbywać się także w innych miejscowościach.

Ten temat fascynuje nas zawodowo i prywatnie. Dzięki naszym wcześniejszym podróżom i działaniom:

  • wiemy, gdzie wymyślane są nowe tradycje, bo wszyscy mieszkańcy sprowadzili się w 1945 roku i nic prócz domów nie jest naprawdę stare. 
  • słyszeliśmy kobiety, które śpiewają pieśni z Wołynia, choć mieszkają na zachodnim brzegu Bugu. 
  • znamy wieś, w której na terenie cmentarza stoi scena zbudowana z niemieckich nagrobków.
  • obserwując rośliny umiemy rozpoznawać miejsca, w których kiedyś były kilkusetosobowe, wysiedlone po wojnie wioski. 

.

 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy dokumentalistami i animatorami kultury. Przyjaźnimy się i razem pracujemy – łączy nas Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Fascynuje nas poznawanie miejsc i odkrywanie historii Polski w skali mikro – w pamięci konkretnych osób i śladach w przestrzeni. Po wojnie nastąpiły masowe przesiedlenia, więc mieszkamy w kraju, w którym mało kto jest „u siebie” – ślady tych doświadczeń obserwujemy podróżując po Polsce, choć wciąż wiemy o tym stosunkowo niewiele.

 

Co zrobimy?

Dwie miejscowości przy wschodniej granicy, dwie na zachodzie Polski (nazwanych przez propagandę PRL-u „Ziemiami Odzyskanymi”) – w każdej z nich razem z mieszkańcami porozmawiamy i poszukamy śladów tego, co działo się po 1945 roku. W miejscach, w których dawniej mieszkali Niemcy (na zachodzie Polski) lub Ukraińcy, Łemkowie i Bojkowie (na wschodzie) zostały ślady w architekturze, krajobrazie, roślinności, przedmiotach, pieśniach – poniemieckie domy i filiżanki, miejsca po zburzonych cerkwiach, lasy zarastające ewangelickie i grekokatolickie cmentarze.

Weźmiemy ze sobą aparaty fotograficzne, kamery, dyktafony oraz dużo uwagi, doświadczenia i ciekawości. Przeprowadzimy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zbierzemy opowieści najstarszych mieszkańców, zbadamy ślady po dawnych mieszkańcach. Powstaną cztery autorskie dokumenty – filmy / fotokasty / nagrania / fotoreportaże – oraz cztery scenariusze edukacyjne o pracy z lokalną pamięcią.

Wszystko zrobimy we współpracy z mieszkańcami i dla nich. Stworzymy scenariusze działań i przekażemy je na miejscu nauczycielom, bibliotekarzom, edukatorom, a następnie opublikujemy na stronie internetowej na licencji Creative Commons – abyśmy wszyscy, poznając opowieści o czterech wsiach, mogli dowiedzieć się czegoś więcej o kawałku historii, który dla wielu z nas jest „białą plamą”. 

  

Gdzie i kiedy?

Nasz plan działania obejmuje cztery konkretne miejscowości znajdujące się w okolicach Leska (podkarpackie), Dorohuska (lubelskie), Głogowa (dolnośląskie) i Ząbkowic Śląskich (dolnośląskie). Nie wybraliśmy ich przypadkowo, każdą z nich już znamy. Wyjazdy zaplanowaliśmy na drugą połowę sierpnia i wrzesień. Wypracowane materiały – teksty, zdjęcia, filmy, fotografie, nagrania – opublikujemy jesienią na stronie internetowej projektu. W listopadzie odwiedzimy wszystkie cztery miejsca ponownie, aby zaprezentować mieszkańcom efekty pracy. 

 

Dlaczego?

Projekt traktujemy jako eksperyment i przygodę, ale także kontynuację poszukiwania sposobu na rozmawianie o trudnej przeszłości. Współpracujemy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizowało w ubiegłych latach ogólnopolskie projekty związane z lokalną pamięcią. Nasz pomysł jest wypadkową wcześniejszych wspólnych i indywidualnych doświadczeń.

 

Dołącz! 

Na realizację projektu udało nam się zdobyć częściowe dofinansowanie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Aby zrealizować wszystko, co sobie założyliśmy, brakuje nam jeszcze 6500 zł. Wesprzyj nas!

Więcej o nas: 

Agnieszka Pajączkowska: Jestem animatorką kultury, kulturoznawczynią, doktorantką w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW, członkinią Stowarzyszenia Katedra Kultury. Interesuje mnie fotografia w życiu codziennym oraz historie zdjęć rodzinnych i prywatnych. Od trzech lat prowadzę Wędrowny Zakład Fotograficzny, którym podróżuję wzdłuż wschodniejgranicy Polski – nawiązuję do tradycji obwoźnych fotografów, poznaję mieszkańców nadgranicznych wiosek, słucham ich historii. Odwiedzam zarówno te miejsca, które po wojnie były z różnych powodów opuszczane, jak i te, które po 1945 roku zyskały zupełnie nowych mieszkańców.

 

Dorota Borodaj: Współpracuję z młodymi twórcami z Polski i zagranicy, tworzę działania dotyczące lokalnej pamięci. Fascynuje mnie pamięć miejsca – odkrywanie lokalnej historii i badanie, jak  wpłynęła ona na tożsamośćdzisiejszych mieszkańców. Sama pochodzę z dolnośląskiej wsi, w której 80% budynków postawili jej przedwojenni, niemieccy mieszkańcy. Paradoksalnie, dopiero po wyprowadzce do Warszawy zaczęłam zadawać sobie pytanie o to, jaką pamięć i jakie historie – głównie poniemieckie – zachowały w sobie ulice mojej wioski.   

 

Karolina Grzywnowicz: Jestem fotografką, autorką projektów multimedialnych. Zaczynałam od fotografii, natomiast terazcoraz częściej sięgam po inne media i z przyjemnością realizuję projekty dźwiękowe i różnej maści montaże. Dostrzegam olbrzymi potencjał jaki drzemie w opowieści i dlatego lubię realizować projekty audio z ich wykorzystaniem. Jestem uczestniczką projektu „1 na 1 Mistrz i Uczeń”, w ramach którego we współpracy ze Zbigniewem Liberą realizuję projekt Chwasty opowiadający o roślinach rosnących w miejscu wysiedlonych, bieszczadzkich wiosek. Jestem również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jan Mencwel: Jestem animatoremkultury, badaczem społecznym, publicystą, twórcą fotoreportaży i fotokastów.  Realizuję projekty związane z tożsamością lokalną miasta. Staram się w twórczy sposób wykorzystywać jego historię i teraźniejszość. Szukam historii, osób, miejsc, które je tworzą, wyławiam te najciekawsze i jednocześnie słabo znane.  W pracy często sięgam po fotografię – także po stare zdjęcia z domowych archiwów. Zainteresowałem się Dolnym Śląskiem między innymi z powodów rodzinnych – moja rodzina w 1945 roku zamieszkała w Jeleniej Górze.

 

Tomasz Kaczor: Prowadzę warsztaty fotograficzne, szczególnie często sięgam po fotografię otworkową. Kilka lat temu zacząłem regularnie jeździć w Beskid Niski – zacząłem poznawać historie nieistniejących, łemkowskich wsi. Z grupą znajomych zaczęliśmy pracę nad przygotowaniem książki kucharskiej zawierającej przepisy na łemkowskie potrawy – spotykaliśmy się z osobami, które zdecydowały się po latach wrócić w te okolice. Ostatnio, ze względów osobistych szczególnie zainteresował mnie Dolny Śląsk i jego poniemiecka architektura.

Masz pytania? Zajrzyj na stronę: tozsamosciodzyskane.e.org.pl

 

 

Szczegóły:

tozsamosciodzyskane.e.org.pl

e.org.pl

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2014 18:06