Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Krzysztof Księski

Krzysztof Księski

Lublin

Absolwent prawa i kulturoznawstwa UMCS, doktor nauk prawnych. Założyciel i prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza". Doradca prawny, trener, nauczyciel ponadgimnazjalny i akademicki, prowadzący wiele spotkań, dyskusji, prelekcji i wykładów. Autor publikacji naukowych i publicystycznych z zakresu: filozofii i socjologii prawa, ekonomii społecznej, kultur prawnych i literatury. Organizator i animator wielu przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym, co zaowocowało m.in. zdobyciem nagrody Żurawie 2008 w kategorii animator kultury.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8436 PLN z 6000 PLN

88 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

140%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.11.2012.

Pomnik Jakuba Wędrowycza

O projekcie

Jesteśmy fanami przygód Jakuba Wędrowycza, którzy postanowili zrealizować projekt – budowę pomnika Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach, na cześć autora i postaci, którą wykreował.

Pomnik będzie 3-metrową rzeźbą na postumencie, przedstawiającą Jakuba Wędrowycza. Postać ta zostanie wyrzeźbiona w drewnie lipowym według projektu rzeźbiarza ludowego – Ryszarda Staińskiego. Inspiracją dla projektu rzeźby są rysunki Andrzeja Łaskiego – ilustratora książek o przygodach Jakuba Wędrowycza.  Pomnik stanie przy wjeździe do Wojsławic (woj. lubelskie), gdzie będzie witał wszystkich odwiedzających miejscowość. Koncepcja wykonania z drewna pomnika jest podobna do stojącego już pomnika chrząszcza w Szczebrzeszynie, wykonanego przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa, nawiązującego do znanego wiersza Jana Brzechwy.

Projekt posiada akceptację autoraAndrzeja Pilipiukaoraz wydawcy – wydawnictwa Fabryka Słów. Dzięki temu możemy dysponować prawami autorskimi do postaci Jakuba Wędrowycza w ramach naszego projektu.

Kim jest Jakub Wędrowycz?
Jakub Wędrowycz to fikcyjna postać literacka stworzona przez Andrzeja Pilipiuka, bohater humorystycznych opowiadań, cieszących się wielką popularnością w Polsce, tłumaczonych m.in. na język czeski i rosyjski.

Po raz pierwszy bohater ten pojawił się w opowiadaniu „Hiena” w 1996 roku w nieistniejącym już magazynie „Fenix”. Dotychczas ukazało się ponad 60 opowiadań z udziałem tej postaci. Większość została zebrana w tomy i wydana przez wydawnictwo Fabryka Słów.

Opowieści o Jakubie Wędrowyczu to humorystyczne historie wykorzystujące elementy fantastyki i horroru, pełne rubasznego dowcipu i swojskich elementów, znakomita literatura rozrywkowa dla każdego.

Wojsławice są bardzo ważnym miejscem dla Andrzeja Pilipiuka. To niewielka miejscowość, licząca sobie około półtora tysiąca mieszkańców, słynna z wędrowyczowskich opowiadań. To tu autor umieścił akcję większości swoich opowiadań o przygodach zamieszkującego w sąsiednim Starym Majdanie, wiejskiego egzorcysty i bimbrownika, Jakuba Wędrowycza. Mieszkańcy Wojsławic są dumni z tego, że Andrzej Pilipiuk rozsławił ich miejscowość wśród polskich, ale nie tylko, czytelników. Dlatego też postanowiliśmy zrealizować nasz projekt i zbudować pomnik na cześć tego bohatera właśnie w Wojsławicach.

Sama postać – Jakub Wędrowycz – jest wyjątkowa. Dlaczego wyjątkowa? Z wielu powodów.
 

Jakub Wędrowycz to kłusownik, używający w czasie polowań linki hamulcowej i bagnetu.
Jakub Wędrowycz to egzorcysta – amator, który ma na swoim koncie pokonanie takich istot, jak: dżiny, wampiry, diabły, mutanty oraz mafię ze wschodu.
Jakub Wędrowycz to bimbrownik, za nic sobie mający polskie prawo zakazujące tego jakże szkodliwego procederu, jakim jest pędzenie samogonu. Bimber jego produkcji kruszy mury.
Jakub Wędrowycz to patriota, walczy z hitlerowcami i sowietami oraz z milicją obywatelską.
Jakub Wędrowycz to pasożyt społeczny, który jest chorą tkanką na zdrowym organizmie społeczeństwa.
Jakub Wędrowycz to czarownik, podobnie jak Gandalf czy Voldemort, tylko taki swojski, z którym się i napijesz, i zeżresz coś ciepłego, i pójdziesz dać wrogowi w mordę. 
Jakub Wędrowycz to kwintesencja polskości :)  

Andrzej Pilipiuk

Urodził się w Warszawie w 1974 roku. Z wykształcenia jest archeologiem. Najbardziej znany jest z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty.
Debiutował opowiadaniem Hiena („Fenix” 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu powstało kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w sześciu zbiorach Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001), Czarownik Iwanow (2002), Weźmisz czarno kure (2002), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004), Wieszać każdy może (2006) i Homo Bimbrownikus (2009).
Innymi utworami pisarza jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz alchemiku Michale Sędziwoju, „Norweski Dziennik”, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki oraz postapokaliptyczny cykl „Oko Jelenia”. 
W utworach autora często pojawiają się gościnnie postaci z innych jego cykli. Tytułowe bohaterki serii Kuzynki pierwszy raz pojawiły się w jednym z napisanych przez niego tomów Pana Samochodzika. Zarówno w cyklu Kuzynki jak i Pan Samochodzik pojawia się również przelotnie Jakub Wędrowycz. Andrzej Pilipiuk był wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, uhonorowany nią w 2002 roku za opowiadanie „Kuzynki”, które w 2003 roku rozwinął w powieść. Jest trzykrotnym laureat nagrody literackiej Nautilus. Ponadto został uhonorowany Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą. W 1998 roku nominowany do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii "Pisarz roku". Andrzej Pilipiuk sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta" :)

Organizatorzy projektu
Marek Farfos - Miłośnik prozy Andrzeja Pilipiuka i wieloletni popularyzator jego twórczości. Współorganizator Dni Jakuba Wędrowycza. Mieszkaniec Wojsławic. Krzysztof Księski - Miłośnik prozy Andrzeja Pilipiuka i wieloletni popularyzator fantastyki. Organizator Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach. Mieszkaniec Lublina.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.11.2012 18:06